1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Excelde Boş Satır Silme -

Excelde Boş Satır Silme

 1. YoRuMSuZ
  Excelde çok uzun dokümanlarınızda arada bulunan boş satırları silmek çok fazla zaman harcanmasına neden olur. Örneğin Microsoft Word belgesinden Excel Çalışma Sayfasına aktarığım 1500 adet okul adını içeren dokümandaki her okul adı altında bir satır boşluk vardı ve bunların silinmesi gerekiyordu.

  İşte bu tür işlemler için kullanılabilecek kullanışlı bir makro imdadımıza yetişiyor. Yukarıda anlatılan benzer bir sorunu saniyeler içerisinde halledebilirsiniz^^ Alttaki makro kodunu Excel çalışma kitabınıza entegre ettikten sonra Çalışma sayfasında dolu satırlar arasındaki boş satırları otomatik olarak sildirebilirsiniz.

  Makro Kodu:
  Kod:
    Kodları görebilmek için ÜYE omalısınız !
  Makroyu Kaydetmek için;
  • Excel çalışma sayfası açıkken “Araçlar > Makro > Visual Basic Düzenleyici” yolunu izleyin.
  • Açılan Visual Basic düzenleme pencersenide sol taraftaki “Module1” başlığına tıklayın.
  • Sağdaki alana yukarıdaki makro kodunu kopyalayıp aynı şekilde yapıştırın ve kaydedin.
  Şimdi çalışma sayfanızdaki dolu satırlar arasında kalan boş satırları silmek için “Araçlar > Makro > Makrolar” yolunu izleyin. Burada oluşturduğumuz “Sil” adındaki makroyu görebilirsiniz. Seçili hale getirip sağdaki “Çalıştır” butonuna tıklayın. Artık belgenizdeki boş satırlar temizlenmiştir. İsterseniz makroyu çalıştırmak için belgenizde bir buton da oluşturabilirsiniz.


  Konu ile ilgili uygulama dokümanını alttaki linkten indirebilirsiniz.

  Boyut: 7.5 KB