1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Excelde Satır Renklendirme -

Excelde Satır Renklendirme

 1. YoRuMSuZ
  Uzun Excel dosyaları ile çalışırken satırların birbirinden daha net şekilde ayrılması için satırların uygun renk tonlarında renklendirilmesi oldukça göze hoş gelen görünüm oluşturuyor. Ancak manuel olarak renklendirdiğiniz satırlar A-Z veya Z-A sıralaması yaptığınızda bozulup birbirine geçiyor. İşte bu durumda yine bizim imdadımıza excel'in "Koşullu Biçimlendirme" fonksiyonu imdadımıza yetişiyor. Örneğimizde bu sorunu bertaraf edeceğiz.

  Zip Şifresi: www.cerezforum.com
  Dosya Boyutu: 2.2 Kb

  Bu örneğimizde dosyamızdaki veri satırlarını, birer aralıkla renklendirmeyi öğreniyoruz.

  Örnek olarak hazırladığım dosyada A1-G15 arasında kalan bölümde A sütununa veri girildiğinde tablomuzun bir satır aralıkla renkli görünmesini sağlıyoruz. Adımları takip edelim.

  * Bunun için önce A1-G15 arasındaki hücreleri seçili hale getirip Biçim > Koşullu Biçimlendirme yolunu izleyip ilgili pencereyi aktif ediyoruz.

  [​IMG]

  * Koşullu Biçimlendirme penceresindeki ilk bölümünden "Formül" seçiyoruz ve formül alanına alttaki formülü giriyoruz.
  Kod:
    Kodları görebilmek için ÜYE omalısınız !
  * Biçim bölümünden yazı tipi, arkaplan vs kendi beğenimize göre düzenliyoruz. (Örnek dosyada arkaplanı mavi, yazıtipini ise beyaz)

  Böylece A1-A15 sütununda dolu hücreler bizim biçimlediğimiz şekilde renklenecek.

  Örnek çıktı alttaki gibidir.
  [​IMG]

  Örnek dosyayı üstteki linkten indirebilirsiniz.