1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
    Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Mevlana Celaleddin Rumi'de Din ve Yabancılaşma -

Mevlana Celaleddin Rumi'de Din ve Yabancılaşma

  1. Mc_ÖRGE
    Sosyolojinin önemli konularından biri olan yabancılaşma, modern toplumlarda farklı düzeylerde tartışılmaya devam etmektedir. Bu makale, yabancılaşma konusunu din ile ilişkileri içinde Mevlâna Celâleddin Rûmi'nin eserleri çerçevesinde analiz etmeye odaklanmıştır. Öncelikle belirtilmelidir ki, Mevlâna'da yabancılaşma, “kendine yabancılaşma” çerçevesinde insan odaklı olarak sorunsallaştırılmıştır.

    İnsanın aslına rücu etmesi, yabancılaşmanın aşıldığı nokta olarak belirir. İnsanın “aslı”ndan koparak dünyaya gelişinin ardından, aslı ile bağını zayıflatan her unsur, Mevlâna'ya göre yabancılaşmanın bir göstergesidir. Mevlâna “aşk” ve “Tanrı” odaklı bir anlayışla bu yabancılaşmayı aşmaya çalışır. Bu bağlamda genelde din, özelde vahdet-i vücut anlayışı, yabancılaşmayı telafi edici bir işlev görmektedir. Dolayısıyla din, insan doğasına uygun, ileri uçlara sıçrayış imkânı vermektedir.

    Boyut: 1.2 MB