1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

1 Mayıs Hakkında Ne düşünüyorsunuz.

Konusu 'Tartışma' forumundadır ve düşünceli tarafından 2 Mayıs 2008 başlatılmıştır.

 1. düşünceli

  düşünceli Katılımcı

  Katılım:
  2 Eylül 2007
  Mesajlar:
  185
  Beğenileri:
  3
  Ödül Puanları:
  630
  Banka:
  61 ÇTL
  1 Mayıs hakkında ki düşünceleriniz ve bu bir mayıstaki iktidar ve emniyet güçlerinin tutumlarını nasıl değerlendiriyorsunuz ?
   
 2. düşünceli

  düşünceli Katılımcı

  Katılım:
  2 Eylül 2007
  Mesajlar:
  185
  Beğenileri:
  3
  Ödül Puanları:
  630
  Banka:
  61 ÇTL
  1 MAYIS
  Sanayi devrimi ile birlikte üretimde makine ve işçi kullanımı arttı. Kapitalist devrimlerle birlikte üretimde asıl rol işçi sınıfının oldu. Bu yıllarda işçi sınıfı ekonomik, sosyal ve siyasal haklardan mahrum durumdaydı. Günde 14-16 saat çalışıyor ve ancak karnını doyurmaya yetecek kadar bir ücret alıyordu. Seçme ve seçilme hakkından yoksundu. Sendikal birlikler kurmaları yasaklanıyor, gösteri ve eylemlerine izin verilmiyordu. Haftalık ve yıllık izinleri, hastalık ve kaza sigortaları vb. hiçbir hakları yoktu. Kısacası hiçbir insani haktan yararlanamıyorlardı.

  Zamanla işçi sınıfı yaşadıklarından öğrendi, öğrendiklerinden dersler çıkardı. Kapitalizmi tanıdı. Makinaları kırmaktan vazgeçip, sendikalar kurmaya başladı. Kadını ve erkeğiyle birlikte, tek bir sınıf gibi davranmaya başladı. İşçiler birlikte davranmaya başlayınca kendilerine olan güvenleri arttı, güçleri arttı. Ekonomik ve siyasi durumlarını iyileştirmek için burjuvaziye karşı mücadele etmeye başladılar.

  1 Mayıs ne zaman ortaya çıktı?

  İlk 1 Mayıs düşüncesi 1856 yılında Avustralyalı işçilerden ortaya çıktı. Avustralyalı işçiler 8 saatlik işgünü için toplantılar, eğlenceler ve gösteriler düzenlediler.

  1866 yılında Uluslararası İşçi Birliği (I. Enternasyonal) dünya işçilerine 8 saatlik işgünü için mücadele çağrısı yaptı. 1886 yılının 1 Mayısında Amerikanın her yerinde işçiler grevler, mitingler ve eylemler düzenlediler. 8 saatlik işgünü talebinde bulundular. Chicago’da 200 bin işçi iş bıraktı. 8 saatlik işgünü için birleştiler. Burjuvazi gösteriyi bomba atarak sabote etmeye çalıştı. Ardından 4 işçi önderini idam etti. Binlerce işçiyi işten attı, yüzlercesini kara listelere aldı.

  Uluslararası İşçi Kongresi (II. Enternasyonal) 1889 yılında Fransız bir işçi temsilcisinin önerisiyle 1 Mayıs’ı işçi sınıfının uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günü olarak ilan etti.

  1 Mayıs’ın önemi nedir?

  1 Mayıs göstermiştir ki, dünyada iki ana sınıf vardır. İşçiler ve kapitalistler. Kapitalist sınıf dünyanın her ülkesinde işçi sınıfının emek gücünü sömürerek zenginleşmektedir. İşçi sınıfı her ülkede karın tokluğuna, uzun saatler kapitalistler için çalışmaktadır. Kapitalist sınıfın bütün tarihi işçi sınıfının sömürüsü üzerine inşa edilmiştir.

  1 Mayıs göstermiştir ki, işçiler birleşmeden, örgütlenmeden, bilinçlenmeden hiçbir hak elde edemezler. İşçiler kapitalizmi tanımadan, tarihte yaşadıklarını öğrenmeden, yarına hazırlanmadan hiçbir hak elde edemezler.

  1 Mayıs göstermiştir ki, küresel sömürü düzeni olan kapitalizmi yok edecek tek sınıf, dünya işçi sınıfıdır. İşçi sınıfının kapitalizmi yıkmak için en önemli silahı ise diyalektik ve tarihsel materyalizmle, yani Marksizmle donanmış enternasyonalist komünist partisidir.
  1 Mayıs niçin engelleniyor?

  1 Mayıs dünyanın birçok ülkesinde resmi tatil günü. Türkiye’de ise normal çalışma günü. Bu ülkede 1 Mayıs’ın ancak şehir merkezlerinden, insanlardan uzak yerlerde kutlanılmasına izin veriliyor. O gün işe gitmeyen işçiler işten atılıyor. 1 Mayıs’ın tüm içi boşaltılarak bahar bayramına dönüştürülmesi için burjuvazi elinden gele çabayı gösteriyor. 1 Mayıs haftası televizyonlar sürekli “aman katılmayın” diye öğütlerde bulunuyorlar, ilgisiz çatışma görüntüleri yayınlıyorlar. Yine 1 Mayıs öncesinde meydanlarda, derneklerde, kitle örgütlerinde polis terörü estiriliyor.

  Tüm bunlar niçin? Çünkü burjuvazi işçi sınıfından korkuyor. Burjuvazi biliyor ki birleşen işçileri hiçbir güç durduramaz. O nedenle elinden gelen her araca başvurarak kadın, erkek tüm işçilerin 1 Mayıs’a katılmasını engellemeye çalışıyor.

  1 Mayıs’ta taleplerimiz ne olmalı?

  İlk 1 Mayıs’ta işçilerin talebi 8 saatlik işgünü idi. Ancak bugün dünya işçilerinin ortak talepleri bunun çok ötesine geçmiş durumda. İhtiyacını duyduğumuz şey, ortak taleplerimiz için, sınıfsız, sömürüsüz, sosyalist bir dünya için mücadele edeceğimiz uluslararası devrimci önderliktir.

  Küresel Krizlerin Faturasını Patronlara Ödetelim!

  Emperyalist Savaşlara Karşı Sınıf Savaşını Yükseltelim!

  Kapitalist Sömürüye Karşı Sosyalist Mücadele Bayrağını Yükseltelim!

  Özgürlük İşçiler Savaşırsa Gelecek!

  Tensikatlara Karşı Birleşelim, Örgütlenelim!

  Bütün İşsizlere İş, İşgünü Kısaltılsın!

  Parasız Eğitim, Sağlık, Konut ve Ulaşım!

  Örgütlüysek Her Şeyiz, Örgütsüzsek Hiçbir Şey!

  Sendikana Üye Ol, Sahip Çık, Denetle!

  Sendikal, Siyasal Tüm Yasakların Derhal Kaldırılması İçin Mücadeleye!

  Kürt halkına ayrılma hakkı!

  Kürtçeye tam özgürlük! Kürtlere anadillerinde eğitim hakkı!

  Ulusal ayrıcalıklara ve tek bir resmi dil uygulamasına son!

  Yaşasın Kürt, Türk ve Dünya İşçilerinin Birliği!

  Filistin’e Özgürlük İşçilerle Gelecek!

  Kapitalistlerin Birlikleri Değil, İşçilerin Sosyalist Birliği!
   
 3. Hazangülü

  Hazangülü Forum Onuru

  Katılım:
  7 Haziran 2006
  Mesajlar:
  9.720
  Beğenileri:
  124
  Ödül Puanları:
  4.480
  Banka:
  4.128 ÇTL
  Paylasim icin tesekkürler . Amaa burasi ankt bölümu ama ben kac konuda anket görmedim kimileri sadece yazidan ibaret anket bölümü ise ankette acmaliyiz kim nereyi isaretliyek oy verek .. benim kisi sadece merak.. Alinmayin
   
 4. wien06

  wien06 V.I.P V.I.P

  Katılım:
  30 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  6.043
  Beğenileri:
  154
  Ödül Puanları:
  4.480
  Meslek:
  Serbest
  Yer:
  Viyana
  Banka:
  3.568 ÇTL
  Tüm isteklerinizi anladimda

  Kürt halkına ayrılma hakkı!

  Kürtçeye tam özgürlük! Kürtlere anadillerinde eğitim hakkı!

  bu istekler ne zaman 1 Mayis ta iscilerin istekleri oldu onu anliyamadim.
   
 5. Hazangülü

  Hazangülü Forum Onuru

  Katılım:
  7 Haziran 2006
  Mesajlar:
  9.720
  Beğenileri:
  124
  Ödül Puanları:
  4.480
  Banka:
  4.128 ÇTL
  1 Mayis isciler bayrami sözde aslinda yanlis isim vermisler Acili sopa bayrami deseler daha da hos olurdu. Anlam veremiyom 1 mayista yuruyus yapiyorlar Ellerine ne geciyorki sadece Elerine vucutlarina gecen bol yine sopa biber gazi baskada birsey yok ...
   
 6. wien06

  wien06 V.I.P V.I.P

  Katılım:
  30 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  6.043
  Beğenileri:
  154
  Ödül Puanları:
  4.480
  Meslek:
  Serbest
  Yer:
  Viyana
  Banka:
  3.568 ÇTL
  Onlarin istedigide bu zaten sözde isci bayrami altinda iscilikle alkasi olmayan kisiler yukarida yazdigim sorunlar gibi meselelerle ülkeyi karistirmak.
  Benim bildigim sözde kürt halkina özgürlük ariyanlar su anda daglarda TÜRK ASKERI karsisinda kacacak delik ariyorlar ama sonunda onlarinda kökü kazinacak.
   
 7. düşünceli

  düşünceli Katılımcı

  Katılım:
  2 Eylül 2007
  Mesajlar:
  185
  Beğenileri:
  3
  Ödül Puanları:
  630
  Banka:
  61 ÇTL
  Anketler yalnızca evet/hayır tarzında mı olmalı ? adı o zaman mı anket olur tartışılabilir bel ki . Ancak benim düşünceme göre seçenekli olan anketler çok ta verim sağlamıyor. Kimsenin düşüncesini öğrenemiyorsunuz. Bel ki yeri burası değil tartışma platformu olabilirdi.. Yukarıda ki düşüncelerim neticesinde buraya açmak istedim.
   
 8. düşünceli

  düşünceli Katılımcı

  Katılım:
  2 Eylül 2007
  Mesajlar:
  185
  Beğenileri:
  3
  Ödül Puanları:
  630
  Banka:
  61 ÇTL
  Amacım zaten bu bildiriler doğrultusunda 1 mayısın doğuşundan günümüze kadar gelen süreçte ki kazanımları, her ne sebeple olursa olsun beliren isteklerin elenmesi / savunulması gereken şıkların belirlenmesi sayın wien. Fikirlerinizi az çok biliyorum. Ancak farklı görüşlerinde varlığının kabul edilerek fikirlermizle çatışma değil seviyeli ve kabul edilebilir düzeyde tartışma zeminlerinin temin edilebilmesi gerekli diye düşünüyorum.
  Umarım 1 mayıs (lar) sürecini olumlu ve olumsuz yanlarıyla değerlendirerek değerli fikirlerinizi bizlerle paylaşırsınız.
   
 9. düşünceli

  düşünceli Katılımcı

  Katılım:
  2 Eylül 2007
  Mesajlar:
  185
  Beğenileri:
  3
  Ödül Puanları:
  630
  Banka:
  61 ÇTL
  emperyalist faşist düşünceli iktidarlar hak ve özgürlükleri yandaş burjuva takımına vermiş halk kesimini avam olarak gören bu düşünce emekçi takımını acımasızca çalıştırmış hatta emeğinin hakkını vermeyerek aşağılamıştır. Eğer ki hala Jop ve biber gazı yiyerek verilmiş haklar gasp ediliyorsa ki buda sendikal bir haktır düşünce yapısı değişmemiş burjava sınıfının adıda seçilmişler olarak değişmiştir. Jop ve biber gazı yemek gerkiyorsa yenecek ve örgütlü toplum, örgütlü çalışan sloganı devam edecek ki koyun gibi güdülen oy fabrikası değil çoban gibi güden efendiler olacağız.(İKTİDARLARA ve BÜTÜNLÜĞÜMÜZÜ BÖLMEYE ÇALIŞAN TÜRK VE TÜRKÇÜLÜK DÜŞMANLARINA KARŞI)
   
 10. düşünceli

  düşünceli Katılımcı

  Katılım:
  2 Eylül 2007
  Mesajlar:
  185
  Beğenileri:
  3
  Ödül Puanları:
  630
  Banka:
  61 ÇTL
  Bu yazıda seçtiğiniz üç madde belirleyici olmamalı. Zaten 1 mayıstan isteklerimiz şunlar olmalı diye başlıyo maddelerin başlığı. Amaç ta zaten çatışma ortamı yaratılarak tekrardan bir kaos yaratmak. Bizlerin yapması gereken Araya serpiştirilen birkaç maddeden dolayı (ki kimlerin bunu internet ortamına aktardığı artık aşikar) sendikal mücadelelerin önünü kapatmak değil destek vermektir. Şunuda unutmamak gerekir ki 100 öncenin mücadelesi ile şartları değişen bu günkü mücadeleyi karıştırmamak gerekli. Provakosyanlara gelmemeli ki tepkiniz çok açık.
   

Sayfayı Paylaş