1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

1 milyar kişi temiz sudan yoksun

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve gizemce tarafından 5 Eylül 2007 başlatılmıştır.

 1. gizemce

  gizemce Katılımcı

  Katılım:
  31 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  172
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  630
  Meslek:
  student
  Yer:
  istanbul
  Banka:
  0 ÇTL
  [​IMG] Birleşmiş Milletler’e bağlı iki kuruluş, dünyada hala 1 milyardan fazla insanın temiz içme suyuna sahip olmadığını açıkladı.


  BM Çocuk Fonu (UNICEF) ile Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından hazırlanan ortak raporda, temiz içme suyu sorununun 2015 yılına kadar çözülmesine ilişkin hedeflerin artık pek ulaşılır olmadığı vurgulandı.


  “Her yıl 1 milyon 600 bin çocuk susuzluktan ölüyor”
  Dünyada her yıl beş yaşın altındaki bir milyon 600 bin çocuk içme suyu bulamadığı için yaşamını yitirirken, dünya genelinde bir milyar 100 milyon kişinin temiz içme suyuna erişimi yok. 2 milyar 600 milyon kişi ise kanalizasyondan yoksun.

  “Kentlere göç temel hizmetler üzerinde baskı oluşturuyor”
  Nüfusun ve göçün hızla arttığı kentlerde durumun daha ağır olduğuna dikkat çekilen raporda, temiz içme suyu ve kanalizasyon şebekesine ulaşamayanların yüzde 80’inin Sahra Altı Afrikası ile Doğu ve Güney Asya’da yaşadığı kaydedildi.

  Yeni raporda, Birleşmiş Milletler’in içme suyu hedeflerine ulaşabilmesi için önümüzdeki 10 yıl boyunca her gün en az 300 bin kişiye daha bu imkanın sunulması gerekiyor. Kanalizasyon içinse bu sayı 450 bin.

  Kentlere göç oranının yüzde 85 oranında artması temel hizmetler üzerinde büyük bir baskı oluşturuyor.

  Birleşmiş Milletler yetkilileri herşeye rağmen şimdikinden iki kat daha fazla çaba harcanması gerektiğini belirtiyorlar.
   

Sayfayı Paylaş