10 Adımda Android Hızlandırma

Çağlayağmur

👪🤗
Süper Moderatör
Katılım
15 Arl 2010
Mesajlar
21,729
Beğeniler
5,012
Şehir
Ankara
Takım
GALATASARAY
#1
Android işletim sistemine sahip cep telefonunuzu 10 adımda daha stabil, daha hızlı çalışır hale getirebilirsiniz.

Android, Google’ın itici gücünü üstlendiği Open Handset Alliance vakfı tarafından geliştirilen Linux tabanlı bir (mobil) işletim sistemi. Google ve geliştiriciler tarafından yapılan Android program geliştirmeleri Java üzerinden yükselir. İşte internette okumuş olabileceğiniz Dalvik denilen ‘şey’, Android’de yer alan bu Java sanal makinesinin ismidir. Android özel Dalvik kodlarını kullandığı için, standart Java kodları (dönüştürülmedikleri müddetçe) Android işletim sistemine uyumlu değildir. Geliştirilen Android uygulamaları aapt ( Android Asset Packaging Tool) programı tarafından .apk olarak düzenlenir ve Android Market’teki yerini alır. .apk’nin açılımı ise ‘Android Package’tır.

Android platformunun en büyük avantajı aynı zamanda kendisinin en büyük handikabı olarak da değerlendirebilir. Bu avantaj, Android’in ‘gerçek’ çoklu uygulama desteği sunmasıdır. Yani Android’de arka planda çalışan programlar üzerinde inisiyatif tamamıyla kullanıcının elindedir. Bu özellik tecrübeli kullanıcılar için olmazsa olmaz bir avantaj arz etse de, temel düzeydeki kullanıcılar, özellikle de donanım bazında giriş seviyesi ya da alt/orta segment bir cihaza sahiplerse, cihazlarında bellek yetersizlikleri, şişkinlikler ve önbellek birikmeleri gibi sorunlarla karşılaşırlar.

Temel düzeydeki kullanıcılar işte bu sebeplerden ötürü bir süre sonra RAM sıkıntıları baş gösterince de, program arası geçişleri kapatmayı yahut önbelleği nasıl temizleyeceklerini bilmedikleri için çareyi telefonu yeniden başlatmakta bulurlar. Oysa işlere hakim birisi, telefonunu hiç kapatmadan uzun bir süre boyunca kullanabilir.

Hepsinden öte, Android’in gelişmiş kullanıcılar için ‘root’ nimeti vardır ki, kök dizine erişim imkanı sağlayan bu yazılımsal işlem ertesinde telefonun her türlü ‘varsayılan’ uygulamasını dahi dilediğimiz gibi düzenleyebilir, alternatif çekirdeklerden tutun da, voltaj ayarlarına varana dek hazırladığımız kendi çözümlerimizi (ya da geliştiriciler tarafından hazırlanan farklı çözümleri) telefonumuza yükleyebiliriz.

Buradaki 10 hızlandırıcı adım, sadece temel düzey kullanıcılara yönelik, Android’i hızlandırma ve daha ‘batarya dostu’ yapma rehberi:
  1. Görsellik benim için önemli değil diyorsanız tüm animasyonları devre dışı bırakarak ekranlar arasındaki geçiş hızlarını arttırabilmeniz mümkün. Keza ekran widget’larını kaldırarak telefonunuzu daha akıcı bir hale getirebilirsiniz. Bu size aynı zamanda muazzam ölçüde bir batarya tasarrufu sağlar.
  2. Eğer telefon hafızasına yüklü uygulamalarınız var ise bunları hafıza kartına taşıyabilirsiniz. Böylece telefon hafızası dolmamış olacaktır. Bu işlem bazı uygulamalar için geçerli olsa da bazı uygulamalarda kararsızlığa yol açabilir. Potansiyel bir tehlike durumunda zaten sistem sizden ‘emin misin?’ şeklinde onay isteyeceği için kolayca ayırt edebilirsiniz.
  3. Kullanmadığınız uygulamaları silerek belleğinizde boş alan açmanız mümkün. (Sistem uygulama ve API’lerini kaldırabilmeniz içinse cihazınızı ‘root’ etmeniz ve SystemApp Remover gibi bir uygulama yüklemeniz gerekir.
  4. Animasyonlu duvar kağıdı telefonunuzu yavaşlatan en büyük faktörlerden biri. Animasyonlu duvar kağıtları yerine normal bir duvar kağıdı kullanarak telefonunuzun fazla kaynak kullanımının önüne geçebilirsiniz. En batarya dostu duvar kağıdının ise siyah arka plan olduğunu belirtmekte fayda var.
  5. Arka plan verileri ve otomatik senkronizasyonları devre dışı bırakarak arka planda çalışan uygulamalarınızı pasif konuma geçirebilirsiniz. Bu işlemin size bataryadan tasarruf sağlamakla beraber anlık güncellemelerinizin, e-posta hesabınızla eş zamanlamasını durduracağını da önemle belirtelim. Örneğin o esnada kaydettiğiniz yeni bir telefon numarası e-posta hesabınıza otomatik biçimde geçmeyeceğinden, olası bir sorun halinde romu yeniden yüklemeniz durumunda ‘eşzamanla’ komutu verdiğinizde o telefon kaydı hesabınızda görünmez.
  6. Gereksiz yere fazla sayıda ekran kullanmayarak telefonunuzun performansının artmasına katkıda bulunabilirsiniz.
  7. Önbelleği temizleyerek programların çerezler gibi kullanılmayan dosyalarını silmesini sağlayarak belleğinizi büyük oranda boşaltmış olursunuz. Bunun için yapmanız gereken ‘ayarlar’ > ‘uygulamalar’ yolunu takip ederek, uygulamanın içerisine girmek ve ‘önbelleği temizle’ komutu vermek.
  8. Wi-Fi ve 2G/3G özelliklerini aynı anda açık tutmamanız da şiddetle önerdiğimiz detaylardan bir diğeri. Eğer Wi-Fi üzerinden erişim halinde iseniz mobil veri bağlantısını kapatın, ya da aksi halde Wi-Fi’yi kapalı tutun.
  9. Kullanmadığınız durumlarda GPS’i kapalı tutun.
  10. Eğer sık sık kullanmadığınız bir uygulamadan çıkmışsanız, arka planda çalıştırmayın. Kısacası kullanmadığınız programları sonlandırın.
Eğer bütün bunlar da çare olmazsa telefonu fabrika ayarlarına geri yükleyin ve/veya hafıza kartını biçimlendirin. Tabii önceden yedeğini almayı da unutmayın.
 
Katılım
4 Mrt 2012
Mesajlar
12
Beğeniler
0
#2
bu gibi yazılar internette çok ve hepsi için yaptığım yorum sabit.
"bütün bunları kullanmayacaksak niye o kadar para verip aldık!?"
 

Benzer konular

Top