11 yeni özellikle geldi!

aslann

Ülken İçin Yaşa Aşkın İçin Öl!
Katılım
25 Tem 2009
Mesajlar
7,662
Beğeniler
515
Şehir
MAVİ
#1
İşte o özellikler!


Apple WWDC konferansında yeni nesil mobil işletim sistemi iOS 7’yi tanıttı. Apple’ın tasarım şefi Jony Ive’ın ilk önemli çalışması olan arayüz, daha net ve sade bir görünümle ortaya çıktı.
Birçok renk seçeneği bulunan iOS 7, işletim sisteminde uygulama ve içeriklerin düzenini sağlamak için farklı fonksiyon katmanlarına sahip. Arayüz ayrıca, bilgilerin daha iyi anlaşılabilir ve canlı görünmesi için yarı saydamlık özelliğine sahip.

Techcrunch'ın haberine göre; Ive, iOS 7’in ‘her hareketinizi takip edecek esneklikte bilgiyi değerlendirdiğini’ belirtirken, ‘kullanıcıların geçmişte kullandığı tüm uygulamalarla en iyi şekilde çalışmaya devam edecek şekilde tasarlandığını belirtti.
Fotoğraflar, mesajlar, kamera içeriklerinin yanı sıra Oyun Merkezi de güncellenen iOS 7, uygulama dosyalarının da yeni tasarımıyla karşımıza çıkacak. İşte İOS 7'nin öne çıkan 10 özelliği:

1. Bildirim merkezi iOS 7, Bildirim Merkezi’nin yarı saydam bir şekilde sunacak. Fonksiyon, ‘bugün, tüm ve atlanan’ bildirimler olmak üzere üçe ayrılacak. ‘Bugün’ başlığı, tüm faaliyetlerinizi, randevularınızı, hava ve yol durumunu gösterirken, ‘atlanan’ bildirimler tüm alarm ayarlarını ve uygulamalardan gelen notları içerek. Tüm başlığı ise diğer iki başlığın kapsamını sunacak. Bildirim Merkezi, ana ekranın veya kilitli olan ekranın yukarından aşağı kaydırılmasıyla açılacak.

2. Kontrol merkezi Ana ekranın veya kilitli olan ekranın aşağıdan yukarı kaldırılmasıyla belirecek olan Kontrol Merkezi, Uçak Modu, Wi-Fi, Bluetooth, Rahatsız Etme ve ekran rotasyonu gibi ayarları sunacaj. Ayrıca ekran parlaklığı, oynatma, durdurma, parça/video atlama, AirPlay cihazlarına bağlanma veya yeni Airdrop uygulaması ayarları belirecek. Kontrol Merkezi el feneri, hesap makinesi ve kamera için de kısayol içeriyor.

3. Çoklu görev Çoklu görev arayüzü güncellenen iOS 7’de, açma tuşunu basılı tuttuğunuz zaman açık olan uygulamaların görüntüsünü içeren küçük ekranlar açacak. Beliren uygulamalardan çıkmak için küçük ekranı yaan kaydırmanız yeterli olacak. Bazı markaların akıllı telefon modellerinde gördüğümüz bu özelliğin yanı sıra, çoklu görev uygulamaları kullanma sıranızı öğrenerek sürekli olarak güncellenecek.

4. AirDrop Mac kullanıcılarının aynı ağdaki bilgisayarlar arasında dosya transferi yapmasını sağlayan AirDrop, iOS 7 ile iPhone’lara geliyor. AirDrop sayeasinde sadece ‘Paylaş’ tuşu sayesinde fotoğraf, video, bağlantı ve diğer bilgileri diğer iPhone kullanıcılarıyla paylaşabileceksiniz. Kısaca, Paylaş tuşuna basacak, paylaşım yapmak istediğiiz kullanıcı ve dosyayı seçeceksiniz. Transfer için Wi-Fi ve Bluetooth ile gerçekleştiren AirDrop, şifreli transfer sayesinde verilerinizi de koruyacak.

5. Yeni kamera uygulaması Yeni kamera uygulaması, kamera modları arasında kolayca geçiş yapılmasını sağlayacakken, ‘kare’ modu adını taşıyan yeni bir çekim modu sunacak. Sadece ekranı kaydırarak tüm modlar arasında anında geçiş yapabileceksiniz. Çekim yapmadan önce veya sonra fitre kullanabileceksiniz. Kamera uygulamasındaki filtreler sadece iPhone 5 ve iPod 5 için geçerliyken, Fotoğraf uygulamasındaki filtreler iPhone 4, iPad 3 ve sonrası, iPad mini ve iPod 5 de geçerli.

6. Yeni Safari Safari tarayıcısı güncellenen iOS 7, siz ekran üzerinde kaydırma yapmadığınız sürece ekran çubuklarını saklıyor. Ekran kaydırma ile eski ve yeni sayfalara geçiş yapabilirken, arama ve URL kutusunda Twitter’da takip ettiğiniz kişilerin paylaştığı bağlantıları da görebileceksiniz. Yeni Safari, iCloud Keychain hizmeti aracılığıyla şifrelerinizi, kullanıcı adlarınızı ve kredi kartı bilgilerinizi de tanıyacak.

7. Yeni fotoğraf uygulaması Yeni fotoğraf uygulamasında ‘Koleksiyonlar’, ‘Anlar’ ve ‘Yıllar’ başlıkları altında fotoğraflarınızı gruplayabileceksiniz. Böylece yer ve zamana göre video ve fotoğraflar kolayca kategorize edilecek. Belli etkinliklere göre dosyaları dağıtan Koleksiyonlar içinde, daha spesisik etkinlikleri ‘Anlar’ ile arşivleyebileceksiniz. iCloud Photo Sharing hizmetiyle, en sevdiğiniz anları paylaşımlı bir fotoğraf akışıyla paylaşabileceksiniz.


8. Güncellenen AppStore Daha ‘temiz’ bir kullanıcı arayüzü sunan AppStore, uygulamaları bulunduğunuz konuma uygun bir şekilde sıralayacak. Örneğin, yeni bir şehre geldiyseniz, işinize yarayabilecek kılavuz, harita ve benzer uygulamalar önerilecek. Otomatik güncellemeler, sürekli güncelleme uyarısı almanızı önleyecekken, çocuklar için Kids adı verilen yeni bir başlık mevcut.

9. Siri ve Siri Eyes Sesli komut hizmeti Siri, iOS 7’de yeni bir görünüme sahip. Erkek veya kadın sesiyle sizi karşılayacak olan Siri, artık daha ‘doğal’ bir sese sahip. Siri ayrıca, Bing, Wikipedia ve Twitter’a da erişime sahip. Uygulama ve telefon kontrolünü geliştiren Siri, özellikle sürücüleri sevindirecek.

10. Aktivasyon kilidi iOS 7, güvenlik önlemlerini de göz ardı etmedi. Telefonunuz kaybolduğu veya çalındığı zaman yerini öğrenmenizi sağlayan ‘Find my iPhone’ uygulamasını kapatmak veya telefonu resetlemek için Apple ID ve şifreniz gerekecek. Cihazı ve uygulamayı yeniden aktif etmek için de kullanıcı adı ve şifrenizi girmeniz gerekecek.

HT
 
Top