12 yıl sadece çikolata yedi!

Katılım
9 Ekm 2006
Mesajlar
604
Beğeniler
3
#1


Evet yanlış duymadınız! İngiltere'de yaşayan Rebecca Scowcroft doğduğundan beri çikolata dışında başka bir besin yiyemiyor.


Yeni yiyecekler yemekten çok korkan kız, her sabah 15 küp çikolatayı pişirerek, 10 tane de parmak çikolatayı soğuk şekilde yiyerek kahvaltı yapıyor.


Ailesi oldukça donanımlı bir kahvaltı sofrasına otururken, o sadece çikolata ve çikolata ile yapılan yiyecekleri yemek zorunda kalıyor.


Akşam menüsü değişiyor
Sağlık durumu da oldukça iyi olan Rebecca öğle yemeğinde de sabah yediği menünün aynısını yerken, akşam farklı bir menü tercih ediyor.


Akşam yemeğinde sıcak çikolata sosunda pirinç patlağı yiyor. Hergün aynı şekilde ve aynı menüyle beslenen 12 yaşındaki kızın bugüne kadar sağlık yönünden hiçbir şikayeti olmadı.


Doktorların koyduğu teşhise göre farklı yemeklere karşı fobi geliştiren küçük kızın durumunda olan çocuklara İngiltere’de birçok okulda en az bir tane rastlanıyor. Bu çocukların çikolata dışında bir yiyeceğe verdiği tepkiyi normal beslenme alışkanlıklarına sahip bir insanın sandviçine bir inek gözü koyduğunuzda verdiği tepkiyle aynı bulan doktorlar bu durumun çok zor düzelebileceğini belirtiyorlar.‘Çocuğum yemek yemiyor!’ isimli belgesele de konuk olan Rebecca durumunu ‘Yemek yemek istemediğim için çikolata yemiyorum. Ne zaman başka bir şeyler denemeye kalksam içimde anlamsız bir korku oluşuyor ve yiyeceklerden uzaklaşıyorum’ şeklinde açıklıyor.


Son umut Dr. Harris
Rebecca’nın ailesi Birmingham Çocuk Hastanesi’ndeki psikolog Dr Gillian Harris’ten destek alıyor. Daha önce McDonald's yiyecekleri dışında hiç birşey yemeyen 8 yaşındaki bir çocuğu iyileştiren psikoloğa göre bu durumda olan çocuklar, hiçbir şekilde başka bir şey yemeleri için zorlanmamalı. Yiyecekleri sevimli hale getirerek onlara eğlenceli varlıklar süsü verilmesi gerektiğini vurgulayan Gillian Harris , ‘Mesela havuca tavşan şekli verin’ diyor. ‘Bu sayede yiyecekler çocuğun benimseyebileceği şekle dönüşebilir.’


Dr. Harris’in yardımıyla sabah kahvaltılarında yeni yeni küçük tostlar yemeye başlayan kızın bu fobiden kurtulabilmesi oldukça zaman alacağa benziyor.
 
Katılım
9 Ekm 2006
Mesajlar
604
Beğeniler
3
#3
evet ben de küçüklüktebn beri böleyim ama tesiri yok bi kıza bak bi de bana
burada bilim dünyasına sesleniyorum duyun sesimi Allahınız seviyosanız ben inceleyin. yeni keşiflere yeni icatlara yelken olabilecek bir bünyeye sahibim lütfen sahip çıkın bana:):):):)
 
Top