1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

14 Haziran 1925 Türkiyede ilk şeker fabrikası, Alpullu'da üretime başladı.

Konusu 'Tarihte Bugün' forumundadır ve Suskun tarafından 15 Haziran 2011 başlatılmıştır.

 1. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  318
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.960 ÇTL  [​IMG]
  Alpullu, Kırklareli ilinin Babaeski ilçesine bağlı bir kasabadır. TCDD İstanbul-Kapıkule yönünde olup, Alpullu demiryolu istasyonu bulunmaktadır.

  Kasaba, temeli 25 Aralık 1925 tarihinde atılmış, 26 Kasım 1926 tarihinde işletmeye açılarak Türkiye'de ilk şeker üretimi yapmış olan Alpullu Şeker Fabrikası ile birlikte gelişmiştir. 1964 yılında belediye statüsüne geçmiştir. Alpullu Şeker Fabrikası'na bağlı lojmanların bulunduğu tesis içinde Atatürk'ün kaldığı Atatürk köşkü ve müzesi bulunmaktadır. Yine bu alan içerisinde tenis kortu, yüzme havuzu ve halı saha bulunmaktadır  Alpullu Şeker Fabrikası, Kırklareli ilinin Alpullu kasabasında bulunan, temeli 25 Aralık 1925 tarihinde atılan ve 26 Kasım 1926 tarihinde işletmeye açılan Türkiye'nin ikinci şeker fabrikasıdır. Alpullu tren istasyonunun hemen yanında bulunur.

  Aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk özel işletmesi niteliğini taşır.

  1924 yılı sonunda tüccarlıkta pek deneyimli, sanayide pek acemi Türk özel sektörünün önde gelenlerinden üçü; Hayri İpar (o yıllarda şeker kralı diye anılırdı), Kazım Taşkent (daha sonra Yapı ve Kredi Bankasını kurdu) ve Şakir Kesebir (daha sonra iktisat bakanlığına getirildi), İstanbul ve Trakya Şeker Fabrikaları Anonim Şirketi’ni kurdular. Şirkete Ankara’nın politik desteğini elde etmek üzere Edirne milletvekili Faik Kaltakkıran ile Hüseyin Rıfkı Arduman‘na, Tekirdağ milletvekili Faik Öztrak, Bilecik milletvekili İbrahim Çolak da ortak edildi.

  Şirket kurulduktan sonra destek için Ankara’ya başvuruldu. Destek çabuk geldi. İş Bankası ve Ziraat Bankası’nın şirketin yatırımlarına ortak olmaları kararlaştırıldı. Alpullu’da kurulan şeker fabrikasının %68 hissesi İş Bankası, %10’u Ziraat Bankası ve Trakya İlleri Özel İdaresi’nce üstlenildi. Özel teşebbüsü temsil eden ortaklar sermayeye yalnızca %22 oranında katılıyordu. Ancak fabrikayı tam yetki ile sadece %22 pay sahibi ortakların yönetmesi, kuruluş sözleşmesinde güvenceye alındı. 5 Nisan 1925’te şeker fabrikalarının kurulmasına ilişkin kanun T.B.M.M. tarafından kabul edildi ve Alpullu’daki şeker fabrikasını kuracak olan şirkete şu destekler verildi:

  Üretilecek şeker 18 yıl süre ile tüketim vergisinden muaftır.

  Fabrikaya kömür, linyit ve kiremit sağlayan ocaklar normal vergi ve resimlerden muaf tutulacaklardır.

  Fabrika için pancar üretecek arazilerin sahipleri 10 yıl süre ile arazi vergisi ödemeyeceklerdir.

  Fabrikanın taşıma faaliyetlerinde nakliyat vergisinden üçte bir indirim yapılacaktır.

  Fabrikanın kurulacağı alanın 5 hektarı devlet tarafından bedelsiz olarak sağlanacaktır.

  Fabrika personeli 10 yıl süre ile kazanç vergisi ödemeyecektir.

  25 yıl süre ile İstanbul, Çatalca, Tekirdağ, Kırklareli, Edirne, Babaeski, Çorlu il ve ilçelerinde yeni bir şeker fabrikası kurulmayacaktır.

  Şirket kurulmuş, paralı ortaklar ve krediler bulunmuş, özel yasa ile engin ve zengin olanaklar ve ayrıcalıklar sağlanmıştır. 22 Aralık 1925’te temel atıldı ve hemen inşaata geçildi.

  Dönemin yapı tekniği uyarınca önce demir putrel direkler dikildi. Bu işi Alman firması üstlenmişti. İnşaatın geri kalan bölümü de bir İtalyan firması üstlendi. Daha inşaat başlangıçta, şeker üretecek makineleri getirecek, kuracak ve en önemlisi Trakya toprağında pancar ekiminden başlayıp şeker üretimine kadar bütün süreci yürütecek olan Macar firması, elemanlarını Trakya’ya yolladı. İnşaat yürüken fabrikaya ayrılan alanda “numune” tarlalar hazırlandı ve Macar başmühendis Guters gözetiminde pancar ekimi yapıldı. Diğer yanda da çevre köylerde pancar ekimi öğretiliyor ve özendiriliyordu.
   

  Ekli Dosyalar:

Sayfayı Paylaş