1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

14 Temmuz 1942 - Atılay faciası

Konusu 'Tarihte Bugün' forumundadır ve Suskun tarafından 14 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

 1. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  319
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.961 ÇTL
  [​IMG]
  Atılay denizaltısı
  14 Temmuz 1942 tarihinde batan Türk hücum denizaltısı.
  80 metre boyunda ve 52 mürettebat kapasiteli idi.
  Taşkızak Tersanesi'nde inşa edilerek 1939 yılında hizmete girdi.
  Gövdesindeki 1,5 metre çapındaki delik nedeniyle, denizaltının, I. Dünya Savaşı'ndan kalan bir mayına çarparak battığı görüşü hakimdir.​


  14 Temmuz 1942 günü, Donanma Komutanlığı'ndan istenen gemi, yeni cihazların kontrolü maksadıyla saat 14:30'da Çanakkale Mortu Koyu'nda, Binbaşı Sadi Gürcan komutasında dalmış ve bir daha su yüzüne çıkamamıştır. Geminin dönmeyişi üzerine deniz komutanı ile ihbar istasyonu komutanı tarafından 3 ve 5 no'lu motorlarla arama yapılmıştır.

  Dalıştayken batan ve can kaybına neden olan ilk Türk denizaltısıdır. Denizcilik tarihine Atılay faciası olarak geçen bu olayda 38 denizci hayatını kaybetmiştir. Ölenler arasında, meşhur ses sanatçısı Hamiyet Yüceses'in ilk eşi, astsubay Fethi Yüceses de bulunmaktadır. Kumanya almak üzere Nara Burnu'ndan sahile çıkan Amasra'lı Ahmet Bağdat adlı bir er, bu faciadan hayatta kalan tek kişi olmuştur.  Denizaltıya "Atılay" adının verilişi

  Atılay'la birlikte, benzer üç denizaltının isim babalığını Atatürk yapmıştı. Atatürk, zamanın başbakanı Celâl Bayar'a 17 Ocak 1938 tarihli açıklama notunda şöyle diyordu:

  "Yeni dört denizaltı gemimiz için bildirdiğimiz isimler şunlardır: Saldıray, Batıray, Atılay, Yıldıray. Bunların manalarını izaha bile hacet olmadığı kanaatındayım. Manaları; Türkçe olan bu kelimelerin kendisindedir."

  Kazanın gerçekleşmesi ve nedenleri
  [​IMG]
  Kazadan şans eseri kurtulan, Ahmet Bağdat isimli er ile ilgili, 9 Haziran 1995 tarihli bir gazete haberi

  Bir emniyet botu, Atılay'ı yüzeyden takip ediyordu. Bu takip, bir süre sonra, kötü hava şartları nedeniyle yarım kaldı. Saatler geçti Atılay'dan hiçbir ses çıkmadı. Aynı gece, saat 20:30'a doğru, denizaltının battı şamandırası bulundu. Şamandıradaki telefon işliyor, ancak gemi personelinden ses çıkmıyordu. İhbar istasyonu komutanı Fatih Karayel, telefonla irtibat kuramamıştı.

  Atılay'ın batma sebebi, olayın gerçekleştiği günlerde tahminlerden ibaretti. Mayına çarptığı iddialarının yaygın olmasına rağmen günümüzde de tam bir açıklama getirilememiş olup, olay tartışmalıdır.

  Denizaltı Filosu Komutanlığı'nın raporu

  Bu soruya cevap olarak, Atılay denizaltısının batışını müteakip; Denizaltı Filosu Komutanlığı’nın, Donanma Komutanlığı’na verdiği raporda şöyle denmektedir:

  Atılay akıntılı bir mahalde uzun süren bir dönüş müddetince akıntı tesiriyle, herhangi bir suretle kirletme şeklinde antenli mayın atılmış bir sahaya girmiştir.
  Atılay bu sahada bir antenli mayının patlaması neticesi büyük bir yara veya yaralar alarak; veya personelin ani ölüm neticesi, sevk ve idareden mahrum kalarak batmıştır.
  Atılay’ın bulunduğu derinliğin 80 metre civarında oluşu, gerek personelin ve gerekse mürettebatın kurtarılmasına imkân vermemiştir.

  İzinli olduğu için olaydan kurtulan erin ifadesi

  Denizaltı batmadan önce karaya çıkmış olmakla faciadan kurtulmuş olan Ahmet Bağdat (2000 yılında vefat etmiştir) 9 Haziran 1995 tarihli Milliyet gazetesinde yaptığı açıklamayla patlama olmadığı kanaatini savunmuştur. Görüşünü; "Denizaltı mayına çarpmış olsaydı, denizin üzerinde yağ ve mazot olurdu." diyerek açıklamıştır. Ancak, kendi ifadesiyle de ortamın son derece akıntılı olduğu doğrulandığına göre "Akıntı, yağ ve mazotu hızla dağıtıp yok edebilir miydi?" sorusu akla gelmektedir.

  Yıllarca nerede olduğu ve neden battığı anlaşılamayan bu denizaltının gizemini, 52 yıl sonra, Rahmi M. Koç Müzecilik ve Kültür Vakfı’nın desteğiyle, bu vakfın yönetim kurulu üyesi, ünlü araştırmacı Selçuk Kolay ve ekibi; 2,5 aylık bir çalışma sonunda çözmüş, konumunu ve derinliğini tam olarak tespit etmiştir. Sahilden 5-6 kilometre açıkta ve 68 metre derinlikte bulunan denizaltı üzerinde yapılan araştırmada 1.5 m.'lik bir delik görülmüş, böylece Atılay'ın, I. Dünya Savaşı'ndan kalma bir mayına çarparak battığı kanaati hakim olmuştur.

  Olayda hayatını kaybeden personel

  Subaylar


  Güverte Binbaşı Sadi Gürcan
  Güverte Yüzbaşı Sebati Taşöz
  Makinist Yüzbaşı Ahmet Törün
  Güverte Üsteğmen Rauf Baykal
  Makinist Yüzbaşı Adnan Erül
  Gemi Direk Subayı Ahmet Atakan

  Astsubaylar
  Güverte Başgedikli Hakkı Tezcanlı
  Makinist Başgedikli Latif Ziya Lodos
  Makinist Başgedikli Necmi Sunal
  Telsiz Başgedikli Masum Şen
  Makinist Başgedikli Tahsin Dönmez
  Elektrik Başçavuş Fethi Yüceses
  Makinist Başçavuş Hüseyin Coşkun
  Makinist Üstçavuş Cemal Dinçer
  Makinist Gedikli Onbaşı Kemal Dağaşan
  Elektrik Gedikli Onbaşı Agah Perina
  Telsiz Gedikli Onbaşı İsmet İskil
  Makinist Gedikli Onbaşı Ali Rıza Baykuş
  Makinist Üstçavuş Selehattin Nartman
  Elektrik Gedikli Çavuş İsmail Togay
  Güverte Gedikli Çavuş Nurettin Günenç
  Elektrik Gedikli Çavuş Sabahattin Varol
  Güverte Gedikli Çavuş Hasan Şentuna

  Erler

  Güverte Er Hasan Güneş
  Güverte Er İbrahim Erbaş
  Makinist Onbaşı Mustafa Özbek
  Makinist Er Temel Küçükoğlu
  Güverte Onbaşı Temel Yenigün
  Makinist Er Mehmet Aslantürk
  Güverte Er Enver Karaer
  Güverte Er İsmail Yıldız
  Makinist Er Halil Ekinci
  Güverte Er İlyas Ünal
  Güverte Onbaşı Dilşat Çakal
  Makinist Onbaşı Cemal Bahar
  Makinist Onbaşı Mehmet Çlhoroz
  Güverte Er Eyüp Kaçmaz
  Makinist Er Hüseyin Gençer
  Güverte Er Halil Küçük

  Su altı müzesi teklifi

  Mimar Kaya Şener'in tasarladığı bir proje, İstanbul ve Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz (İMEAK) Bölgeleri Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi'nin 29. Olağan Meclis Toplantısında üyelere "Donanmamızın Batık Denizaltı Gemilerinin Çıkarılması" konulu yapılan sunumda açıklandı. Bu projeye göre, 68 metre derinlikte bulunan Atılay Denizaltısı'nın kıyıya çekilerek, 30 metre derinlikte bir su altı müzesi haline getirilmesi hedefleniyor.

  Kabul görmesi halinde; bu projeye göre, deniz altına inecek derin su dalgıçları Atılay Denizaltısını kemerlerle bağlayarak 20 metre genişliğinde, 25 metre yüksekliğinde bir platforma yerleştirecekler. Bu şekilde denizaltı, suyun 30 metre derinliğine kadar çekilerek İzmir sahiline taşınacak. Böylelikle, kıyıda, 30 metre derinlikte bir su altı müzesi oluşturularak turizm cazibe merkezi yaratılabilecek. Aynı zamanda, havasız ortamda bulunmaları nedeniyle bozulmamış olduğu varsayılan şehitlerin cenazelerinin de defnedilmeleri söz konusu olabilecek.

  Dünyada bugüne kadar batmış bir denizaltı müze haline getirilmemiş.

  Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na gönderilen bu proje için, platformu taşıyacak vinç ve derin su dalgıçları konusunda destek alınacağı umulmakta. Platformun, 2 milyon YTL'ye mal olacağı hesaplanmış olup kaynak aranmakta.

  Toplantıya katılan emekli Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Lütfü Sancar, Dumlupınar ve Atılay denizaltılarının sığ suya çekilip turist ve kendi vatandaşlarımızın dalış ilgi noktası haline gelmesinden memnuniyet duyacağını belirtmiştir.
   
Benzer Konular
 1. Hazangülü
  Mesaj:
  2
  Görüntüleme:
  920
 2. wien06
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  3.035
 3. ZeyNoO

  Refah Faciası

  ZeyNoO, 17 Ocak 2012, Paylaşıldığı Yer: Dünya Tarihi
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  550
 4. YoRuMSuZ
  Mesaj:
  3
  Görüntüleme:
  3.027
 5. ÇağanCan
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  647
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş