16 Türk filmi ABD sinemalarında

Katılım
9 Ekm 2006
Mesajlar
604
Beğeniler
3
#1
Uluslararası film festivallerinde aldığı ödüllerle son dönemde adından sıkça söz ettirmeye başlayan Türk Sineması’nın en başarılı yapımları dünyanın dört bir yanında gösterime girecek. Türk Sineması'nın gözde yapımları ABD'den Hindistan'a, İngiltere'den Çin'e kadar dünyanın dört bir yanında görücüye çıkacak.

Türk Filmleri Tanıtım Günleri'nin ilk durakları, 9-16 Haziran tarihleri arasında ABD'nin New York ve Washington kentleri olacak. Amerikan film endüstrisinden yapımcı, yatırımcı, dağıtımcı, oyuncu ve yönetmenlerle Türk sinema sektörünü bir araya getirmeyi hedefleyen etkinliğe, gösterimde filmleri yer alan sanatçılar da katılacak.

HOLLYWOOD TARTIŞACAK

New York'ta ayrıca, Hollywood yönetmenleri, oyuncuları, senaristleri ve Amerikan film endüstrisinin önde gelen isimlerinin davet edildiği özel bir gece düzenlenecek. Tanıtım günlerinde ''Eşkıya'', ''Beynelmilel'', ''Takva'', ''Kabadayı'', ''Mutluluk'', ''Yumurta'', ''Beyaz Melek'', ''Kader'', ''Gelibolu'', ''Pars-Kiraz Operasyonu'', ''Yaşamın Kıyısında'', ''İklimler'', ''Umut'', ''Susuz Yaz'', ''120'' ve ''Bayrampaşa'' adlı filmler gösterilecek.

Türk filmleri 28 ülkede 36 kentte gösterime girecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema ve Telif Hakları Genel Müdürü Abdurrahman Çelik, Bakanlık ile Televizyon ve Sinema Filmi Yapımcıları Meslek Birliği tarafından gerçekleştirilecek etkinliklerde Türk filmlerinin dünyaya tanıtılacağını söyledi.
 
Top