1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

18 yaş ve altında kürtaj patlaması

Konusu 'Cinsellik' forumundadır ve Defne tarafından 10 Haziran 2006 başlatılmıştır.

 1. Defne

  Defne Aktif

  Katılım:
  8 Haziran 2006
  Mesajlar:
  422
  Beğenileri:
  22
  Ödül Puanları:
  630
  Banka:
  37 ÇTL
  SABAH Profesör uyardı: Cinsel ilişki yaşı düştü, ailelerinden gizli kürtaj olan 18 yaş ve altı gençlerin sayısı çok arttı.

  CİNSELLİK ARTTI
  Prof. Teksen Çamlıbel'den kürtaj uyarısı: "Şu an cinsellik pompalanıyor. Moda da cinselliği teşvik eder tarzda şekilleniyor. Bunların etkisiyle özellikle büyük şehirlerdeki çocuklarımızda cinsellik yaşı düştü. Günümüzde kürtaj en çok gençler tarafından isteniyor."

  ÖZEL EĞİTİM MERKEZİ
  Kürtajların artması üzerine İstanbul Tıp Fakültesi'nde cinsel eğitim için özel bir bölüm açıldı. Burada belirli periyotlarla gençlerle toplantılar yapılıyor ve erken cinselliğin tehlikeleri anlatılıyor.

  18 yaş ve altında kürtaj patlaması!

  Cinsel ilişki yaşının düşmesi, istenmeyen gebeliklere de neden oluyor. 18 yaşından küçükler, ailelerinden habersiz gizlice kürtaj oluyor. Ancak bu kürtajlar, birçok sorunu da beraberinde getiriyor

  Jinemed Hospital Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Teksen Çamlıbel, gençler ve ailelerinin kürtaj konusunda dikkatli olmaları gerektiğini söyleyerek, merak ettiğiniz soruları yanıtladı:

  Kürtajı daha çok kimler yaptırıyor? Kürtaj günümüzde giderek daha gençlerde istenmeye başlanmıştır. Bu da cinsel ilişkinin gençlerde daha serbest hale gelmesiyle açıklanabilir. Ama ne yazık ki; cinsel ilişkiye daha genç yaşlarda başlayan çocuklarımızın doğum kontrolü bilgileri yeterli olmadığı için istenmeyen gebeliklere daha sık rastlanmakta ve kürtaj da bu yüzden sayıca artmaktadır.

  Bunu önlemek için ne yapmak gerekli? Gençlere ortaokul çağlarında verilecek cinsel eğitimin anlamı bu şekilde daha iyi ortaya çıkmaktadır. Günümüzdeki batılılaşma sürecinde televizyonlarda, sinemalarda ve medyanın değişik mecralarında cinsellik pompalanmaktadır. Moda cinselliği teşvik eder tarzda şekillenmektedir. Bütün bunların etkisiyle özellikle büyük şehirlerde yaşayan çocuklarımızda cinselliğe başlama yaşı düşmekte ve dolayısıyla henüz vücutca ve beyince olgunlaşamadan cinsel ilişki başlamakta ve bunun komplikasyonu da hemen görülmektedir.

  Cinsel eğitim verilmesi neden bu kadar önemli? Cinsel ilişkiye başlandıktan sonra en sık gördüğümüz sorunlar; istenmeyen gebelikler ve cinsel yolla bulaşan hastalıklardır. Bu iki konuda özellikle cinsel eğitimle birlikte gençler bilgilendirilmelidir. Cinsel eğitim esnasında gençlere tam cinsel ilişki olmadan da kızların gebe kalabileceği ve bu yüzden adet gecikmesi ve gebeliği çağrıştıran sabah bulantısı gibi şikayetlerde gençlerin uyanık olarak bir hekime gitmeleri vurgulanmalıdır.

  Kürtaj ne zaman yapılır? Türkiye'de Sağlık Bakanlığı'nın koyduğu kurallara göre kürtaj son adet tarihinden itibaren ilk üç ay içinde yapılıp, bitirilmelidir. Bundan sonraki ilerlemiş gebeliklerde kürtaj yasal olarak yapılmamaktadır. Bunun için hekimleri muayene esnasında gebeliğin ilk üç ayının geçmemiş olmasına bakar ve bunun üzerindekileri kürtaj yapmazlar.

  18 yaşından küçükler kendi başlarına kürtaj yaptırabilirler mi? Ülkemizde ve dünyanın bazı ülkelerinde mevcut yasalara göre de 18 yaşından küçük genç kızların kürtaj olmak için başvurmaları halinde, anne ve babasından izin almak gerekir. Bu, henüz ilişki yaşına gelmemiş kişilerin kendi vücutlarıyla ilgili verecekleri kararlarda büyüklerden izin alınması gibi bir gerekçeye dayandırılmakta. Fakat ülkemizde bu gerekçeden dolayı çoğu kez gençler, kürtajı anne ve babalarından gizli olarak yaptırmaktadırlar. Çünkü pek çok gerçeği, annesiyle özellikle de babasıyla paylaşamaz.

  Kürtaj sırasında rahimde ne gibi sorunlar görülebilir? Aslında kürtaj kolay ameliyatların en zorudur. Gerçekten kürtaj kısa süren, anestezisiz veya hafif bir anesteziyle yapılabilen bir işlemdir. Bu bağlamda kağıt üzerinde kolay olarak görülebilir. Ama kürtaj işlemi esnasında kadının çok kıymetli bir organı olan rahmin içine girildiği, orada birtakım işlemler yapıldığı için ameliyatın baş gösterebildiği bazı komplikasyonların bu genç kızın veya kadının gelecek hayatında ciddi sorunlara yol açması ihtimali vardır. Kürtaj esnasında 'rahmin delinmesi' dediğimiz olay, en sık rastlanılan komplikasyonlardan biridir. Hemen her kadın, kürtaj yaparken mutlaka rahmin delindiğine şahit olmuştur.

  Kürtajda başka ne gibi sorunlar ortaya çıkar? Kürtaj; özellikle hijyene uyulmayan yerlerde yapıldığı takdirde; rahim içi iltihabına neden olur. Bu iltihaplar sonucunda da rahmin içinin ve yumurtalık kanallarının iltihaplanması, şişmesi, tıkanması ve kalıcı kısırlığa yol açabilecek kadar kötü yapışıklıklar yapması mümkündür. Yumurtalık kanallarının ikisi de tıkanabilir ve kişi ancak tüp bebekle gebe kalabilir hale dönebilir. Bunun için özellikle gençlerin kürtaj olmaya gittikleri mekanın temizliğine ve hijyenine dikkat etmeleri gereklidir.

  İkiz hamilelik nedeniyle kürtaj tekrarlanabilir mi? Kürtajda parça kalmasının; ikiz bebek olduğu için kaldığı tarzındaki açıklamalar geçerli değildir. Çünkü ikiz bebeklerde dahi kürtaj tamamını bir kerede boşaltır ve ortaya konulan emici aletin emme gücü ikiz bebeği de alacak kadar etkilidir.

  Gençler kürtajdan sonra kısır kalabiliyor

  Rahim neden delinir? Rahim gebelik esnasında son derece yumuşaktır. Ne kadar önlem alınırsa alınsın, yüzde 1 ihtimal dahilinde delinebilir. Tabii ki rahmin delinmesi sadece çok ciddi bir sorun değildir. Bu, delindiği anda teşhis edilebilirse ve hasta bu bakımdan gözetim altına alınırsa çoğu kez bir sorun yaratmadan işlem tamamlanabilir ve hasta da komplikasyonsuz olarak evine gidebilir. Ama rahmin delinmesi teşhis edilememişse, keskin aletlerin rahmi geçerek karnın içine girmesi veya vakumla emen aletin karnın içine girmesiyle birtakım bağırsak gibi önemli organların da zedelenmesi ihtimali mevcuttur. Bu durumda çok ender olmakla birlikte mesanenin veya bağırsakların zedelenmesi ve buna bağlı olarak çok ciddi ameliyatların ortaya çıkması muhtemeldir.

  Rahmin delinmemesi için ne yapmak gerekir? Kürtajı yapan hekimin kolay gibi görünen bu ameliyatta çok ehli, dikkatli ve tedbirli olması gereklidir. Bu komplikasyonu ortadan kaldırmak için kürtaj işlemlerini ultrason altında yapmaktayız ve bunu da özellikle tavsiye ediyoruz.

  Kürtaj kısırlığa neden olabilir mi? Kürtaj sırasında bazen fazla kazıma veya vakumun yerinden daha fazla yüksek olmasından dolayı rahim zarının da bir kısmı emilir. Bu durumda; her ay adet olan kadında adet olduğunda rahim zarında ciddi bir eksiklik ortaya çıkar. Dolayısıyla adetler çok azalır veya bazen hiç olmaz. Bir boşluk olan rahim içi birbirine tamamen yapışır ve hastanın adeti tamamen kesilebilir. 'Ashermann sendromu' denilen bu hastalıkta adetin tekrar olabilmesi için 'histeroskopi' denilen özel bir aletle rahmin içine girmek ve yapışmış dokuları birbirinden ayırmak gereklidir. Bu işlem bazen başarılı bazen de başarısız olur ve kişilerde kalıcı bir adet olamama sorunu yaratabilir. Adet olmadığı zaman da kalıcı bir kısırlık ortaya çıkabilir.

  Muayenehanede kürtaj yapılmaz

  Kürtaj sırasında rahimde doku kalabilir mi? Bu durum kürtajdaki ikinci sık rastlanılan komplikasyondur. Kürtaj tam anlamıyla yapılamadığı için içeride birtakım dokular kalır. İşlem esnasında hekim ne kadar dikkatli olursa olsun; rahmin içi direkt olarak gözlemlenemediği için birtakım dokuların kalması muhtemeldir. Çok fazla kazıma olduğu takdirde rahim zarının birbirine yapışıp, çok daha ciddi komplikasyonlar olmasından dolayı kürtaj esnasında içeride doku kalma eğilimi biraz artar. Bu da kürtajdan iki hafta sonra kanamaya neden olur. Hastanın tekrar doktora gelmesiyle kendini gösterir ve yapılan muayenede rahmin içinin dolu olduğu anlaşılır. Bu durumda ikinci bir kürtaj da gerekir.

  Doku kalmaması için ne yapmak gerekli? Bu komplikasyon da ultrason altında kürtaj yapılarak ortadan kaldırılabilir.

  Kürtaj ne kadar sürer? İşlemin tamamı 5 ila 15 dakika arası sürer. Hasta daha sonra yatağa alınır, 1-2 saatlik dinlenmenin ardından eve gönderilebilir.

  Genç kızları ne gibi tehlikeler beklemekte? Bu durumda kürtaj olmak için izin alması gereken gelişmiş hastaneler ve büyük doktor ofisleri değil, daha çok küçük hastaneler poliklinikler veya doktor muayenehanelerinde kürtaj yapılmak zorunluluğu doğmaktadır ki; bu da tıbbi sorunları beraberinde taşımaktadır. Bu şekilde gizli olarak, bir genç kız ve genç erkeğin cep harçlığı ile yapılan kürtajların çok ehli olmayan ellerde olması ve rahmin bu durumdan zarar görerek gelecekte ciddi sorunların baş göstermesi olasıdır.
   
Benzer Konular
 1. sherry
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  667
 2. arz-ı hal
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  840
 3. arz-ı hal
  Mesaj:
  23
  Görüntüleme:
  4.991
 4. Çağlayağmur
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  840
 5. Tuba
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  672
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş