1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
    * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip gereği 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
    E-posta adresimiz

19 Haziran 1910 - Dünya Babalar Günü, ilk kez ABD'de kutlandı.

Konusu 'Tarihte Bugün' forumundadır ve Suskun tarafından 19 Haziran 2011 başlatılmıştır.

1. Suskun

Suskun V.I.P V.I.P

Beğenileri:
    276
    Ödül Puanları:
    6.230
    Yer:
    Türkiye
    Banka:
    2.052 ÇTL

Yiğit Karaahmet'ten Babalar Günü'ne özel bir yazı.:)

Tarihin önemli günler kronolojik sıralamasında ilk üç şu şekilde işliyor:
    1’incı sıra Anneler Günü’nün elbette.
    Annelerinki yıllara yayılan bir zafer. Her yıl düzenli olarak oy oranlarını arttırıyorlar ya da en kötü ihtimalle sabitliyorlar. Anneler Günü için önemli günlerin AKP’sidir dünya hafızası için. Anneler hep bu günü hayal eder sonra elbette gerçek olur.
    İkinci sırada zorlaya zorlaya ancak bu noktaya kadar ilerletebildiğimiz Sevgililer Günü geliyor. Belki de anne gibi değişmez olmadıkları için sevgililer günü asla göz diktikleri birinci sırayı bir türlü kapamıyor. Her yıl değişen çiftlerle bu iş ancak buraya kadar zaten. Hele bir de evlilikleri, artık yedinci senenin sonuna doğru birbirlerinden yavaş yavaş bıkmaya başlayan çiftleri düşünürsek eğer Sevgililer Günü’nün neden bir türlü ilerleyemediğini görürüz.
    Hadi biraz daha deşelim, kadınlar (ve belki de Hıncal Uluç) bu günün önemi hakkında bu kadar ısrarcı olmasaydı zaten çoktan unutulup gidecekti.

Üçüncü sırada ise Babalar Günü var.
    Bu sıralamaya özel bir mansiyon ödülü eklemek istersek 23 Nisan Çocuk Bayramı’nı da koyabiliriz. Bu da Türkiye’nin bulduğu ve önemine yıllardır körü körüne inandığı bir gün. Atatürk’ün çocuklara armağanı dünyadaki tek çocuk bayramı. Tarihteki önemi çok büyük. 23 Nisan olmasaydı teknoloji bebekliği yaşayamayan, İPad’siz, Iphone’suz, klavyesiz, mousse’suz günlere doğan biz yeni 80 kuşağı için dünya folklor tarihine TRT 1 üstünden nasıl bu kadar hakim olabilirdik? Macaristan halk danslarının sıkıcı, Afrika’nın kıyafetlerinin ise gösterişli olduğunu beş yaşımızdan itibaren nasıl keşfedebilirdik?
    Bu pazar da Babalar Günü. Daha bakın yazarken bile onlardan bahsetmeyi atlayıp direkt Çocuk Bayramı’na geçmişim.
    Zavallı Babalar Günü. Hep geride, hep itiliyor… Dünya tarihinde (iyimser bir yaklaşımla) üçüncü sırada ama o makus kaderini hiçbir zaman yenemeyecek. Asla ne anneleri ne sevgilileri egale edip ilk iki sıraya yerleşebilecek. Dua etsin de 23 Nisan Amerika’dan çıkan bir gün değil. Yoksa çocuklarla bile yarışabileceğini sanmıyorum.
    Babalar Günü, Anneler Günü’nün yanında asla o kadar gösterişli ve şaşalı kutlanamayacak, sırf babalara ayıp olmasın ‘Ya sizler de bizim için en az annelerimiz kadar önemlisiniz yeaah’ diyebilmek için tarihe yamanmış bir gün.
    Babalar Günü her zaman küçük bir hediyeyle geçiştirilebilir. O da şanslı bir babaysanız. Ya da anne bu durum için önceden önlem almışsa. Anneler Günü’nde altı yaşındaki çocuktan gelen bir pahalı hediyenin finansörünün kim olduğunu çok net bilen zeki anneler, vicdanlarına sığınarak küçük bir bütçeyi de babalar için ayırır.
    Anneler Günü’nün tersine babalarınkini kutlamayı unutabilirsiniz zaten genel olarak da unutulur. Haziran’ın ikinci pazarı mıydı, üçüncü salısı mıydı, dördüncü cuması mıydı hep karıştırılır. Babalar Günü’nün yaklaştığını televizyonda birden sayısı artmaya başlayan tıraş makinesi reklamlarından anlayabiliriz.
    Tabii bu artan reklam sayısı asla mini fırın, el blendırı, annelerinizin hayatını kolaylaştırın sloganlı buharlı ütü reklam sayısıyla kıyaslanamaz bile. Dikkatsiz kafalar anneler gününde mutfağa girip kek yapan baba görüntüsünü babalar günüyle bile karıştırıp babasına bir krema sıkma makinesi dahi alabilir.
    Ama muhlis babalar tarafından unutulması hiçbir zaman yadırganmaz. Kutlanılırsa ne ala. Ama kutlanılmazsa da sorun yoktur pek. Babalar normalde de böyle günleri es geçtikleri ya da başkasının zoruyla hatırladıkları için kendilerininkinin unutulması da normaldir onlar için.

İLK KEZ BABA OLANLAR

Hatta çoğu babanın o günün Babalar Günü olduğunu birden gelen kutlamayla hatırladığına da eminim. Sürprizler her zaman programlı etkinliklerden daha da sevindirir.
    Sadece ilk babalar günü çok özeldir bence. İlk kez baba olan her erkek o günün onun için ne kadar önemli olduğunu bilincindedir. İlklerin cinsiyeti yoktur.
    Anneler Günü çıkacak olan dipnot sayısında bizim ekiptekiler bana Elton John portresi yazmamı önerdiler. İlk başta bu öneriyi çok beğendim ve evde Elton John-David Furnish çiftinin ilk bebekleri Zachary Jackson hakkında biraz okuma yapmaya başladım. Sonradan da bu konunun zamanının yanlış olduğuna kanaat getirdim.
    Çünkü evet, ilk başta düşününce Elton John’a ilgili anne esprisi yapmak gayet kolay (Bu arada sanılanın aksine Zachary’nin nüfus kağıdında Elton John baba olarak kayıtlı). Ama etik değerleri olmayan benim için bile bu biraz rahatsız edici bir şey.
    O bebeğin iki babası var, annesi yok. Ve kimse kusura bakmasın zaten babalar, özel günler dolayısıyla 1-0 mağluplar, Elton John’un da bu sürece kurban gitmesini istemiyorum.
    Bu Pazar bence eminim onun için hayatındaki en önemli günlerden biri olacak. ‘Hangisi anne?’, ‘Elton John anne oldu’ yapıştırmalarıyla zaten yeteri kadar uğraşıyor. Bir de ben bu Türkiye’nin bir yerinden yazdığım küçük bir makaleyle bu kıyıma katılmak istemiyorum.
    Bu onun ilk babalar günü.
    Araştırdığım kadarıyla geçtiğimiz Noel’de evlat edindikleri bebekleriyle dünyanın pek çok yerindeki malikanelerinden birinde sessiz sakin bir Babalar Günü geçirmeyi planlıyorlarmış. O, David ve iki babasıyla gayet mutlu olduğuna inandığım Zachary Jackson….
    Her zaman geri planda kalan ve bunu dert etmeyen babalara gelsin bu yazı… Ve de Elton John’a.
    İlk babalar günü şerefine bir şampanya da bizim için içsin!

2. MeRciMeK
    Masum

MeRciMeK V.I.P V.I.P

Beğenileri:
    1.871
    Ödül Puanları:
    7.230
    Banka:
    427 ÇTL
    Ben geçen hafta sandığımdan kutlamıştım. :D Para tuzağı olarak düşünüyorum aslında tüm bu günleri.. Bugün alışveriş merkezleri tıklım tıklımdır muhtemelen :)

Yine de kutlu olsun babaların ve adayların günü:)

Sayfayı Paylaş