1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
    * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip gereği 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
    E-posta adresimiz

19 tonluk köpek balığının peşinde

Konusu 'Hayvanlar' forumundadır ve Mc_ÖRGE tarafından 5 Aralık 2009 başlatılmıştır.

1. Mc_ÖRGE

Mc_ÖRGE HalaMadrid

Beğenileri:
    83
    Ödül Puanları:
    1.330
    Meslek:
    Kaptan
    Yer:
    İzmir
    Banka:
    714 ÇTL
    Fotoğrafçı Nuno Sa, dünyanın ikinci büyük balığı olan Basking köpek balığının peşinde...

Fotoğrafçı Nuno Sa, dünyanın en büyük ikinci balığı olan Basking köpek balığının peşinde geçirdği günleri şöyle anlatıyor:

"İskoçya'nın en iyi vahşi yaşam alanlarından biri olan Mull Adası'na doğru yola koyuldum. Burası aslında kuşları ile ünlü. Ama beni buraya getiren "deniz yaşamı"... Çünkü burada foklar, balinalar, yunuslar ve benim ana hedefim olan dünyanın en büyük ikinci balığı olan Basking köpek balıkları yaşıyor...

Latince adı ile Cetorhinus maximus... Cetorhinus, Yunan kökenli bir kelime... Deniz canavarı için kullanılan "ketos" dan geliyor... "Rhinos" ise burun demez... "Maximus" ise Latince, büyük, kocaman demek...

İlk gün, Coll Adası'na gittik. Burada daha üç gün önce köpek balıklarını yüzerken görmüşlerdi. Kaptanımız James Fairbairns deneyimli bir deniz adamıydı. Saatlerce Ada'nın etrafında devriye gezdik. 12 saat süren arayışımızın sonunda kıyıya gitmeye karar verdik.

İkinci gün, deniz pırıl pırıldı. Ama görünürde köpek balığı yoktu. 6 saat süren arayışın sonunda kaptanımız bağırdı "köpek balığı". Hiç düşünmeden dalış kıyafetlerimi giydim ve suya atladım.

Köpek balığına yetişmeye çalıştım ama başarılı olamadım. Teknenin beni gelip almasını beklerden geçtiğim karelere bakıyordum ki.... Gözümün ucuyla farkettim ki az ilerde sekiz metrelik boylarıyla iki Basking köpek balığı dolaşıyor. "

Fotoğrafçı Nuna Sa'ya ilerleyen günlerde Türk dalgıç Özgür Gedikoğlu da katılıyor... İskoçya'nın soğuk sularında boyu 12 metreye ağırlığı ise 19 tona varan bu devasa canlının peşinde günler geçiriyorlar. Ve işte bu kareleri ölümsüzleştiriyorlar...

[Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız!..]

Sayfayı Paylaş