1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

1915 olayları soykırım olarak adlandırılamaz

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve kAşİf tarafından 4 Haziran 2015 başlatılmıştır.

 1. kAşİf

  kAşİf Düşünmek lazım.. Özel üye

  Katılım:
  15 Eylül 2014
  Mesajlar:
  4.401
  Beğenileri:
  6.572
  Ödül Puanları:
  9.080
  Cinsiyet:
  Erkek
  Meslek:
  kaşif
  Banka:
  2.634 ÇTL
  Amerikalı Askeri Tarih Profesörü Edward J. Erickson, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarıyla ilgili, "soykırım" kelimesinin 1948 yılında üretildiğini ve yeterli kanıt olmadan 1915 olaylarının "soykırım" olarak adlandırılamayacağını söyledi.
  Erickson, Zürih'te bir otelde düzenlenen konferansta, askeri açından değerlendirdiği Çanakkale Savaşları'nın, Türkiye ve dünyada siyasi önemi hakkında bilgi verdi.
  Erickson, o dönemde Osmanlı Devleti bünyesindeki Ermeni nüfusunun 1,5 milyon civarında olduğunu ve Ermenilerin 1,5 milyon kişinin öldüğüne dair iddialarının doğru olamayacağı söyledi. Tehcir sırasında 350 bin civarında Ermeninin öldüğünü ifade eden Erickson, "Soykırım kelimesi 1948 yılında üretildi ve yeterli kanıt olmadan 1915 olayları soykırım olarak adlandırılamaz" dedi.
  İsviçre Türk Toplumu Başkanı Kahraman Tunaboylu da konferansın, tarihin bu önemli dönüm noktasını en iyi şekilde anlamak ve tarihten bazı dersler çıkartmak için düzenlendiği belirtti. Tunaboylu, "Bu olayları bir yabancı komutan ve tarih profesöründen duymak, tarih bilgilerimizi genişletmek bakımından da faydalı olacaktır" ifadesini kullandı.
   
  maks1111 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş