2 Yılda Ehliyet

Katılım
9 Nsn 2012
Mesajlar
326
Beğeniler
2
#1
Motorlu Taşıt Sürücüleri Kurs Yönetmeliği'nde değişiklik yapılacağı yönündeki açıklamalar sebebiyle, ehliyeti olmayanların sürücü kurslarına talebi arttı. Kurslar, yüzde 100'lük doluluk oranına ulaşırken en fazla müracaatı ev hanımları yapıyor.

Türkiye Sürücü Kursları Birliği Derneği Genel Başkanı Vedat Şahin, düzenlemenin trafik kazalarının önlenmesinde etkili olacağını söyledi. Emniyet Genel Müdürlüğü 2008 yılı sonu verilerine göre, Türkiye'de 19 milyon 377 bin 790 kişinin sürücü ehliyeti bulunuyor.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın üzerinde çalıştığı tasarının kamuoyuna yansımasıyla birlikte, sürücü kursları yoğun günlerini yaşamaya başladı. Kurs sahipleri, özellikle ev hanımlarının ehliyet almak isteyenler arasında ilk sırada yer aldığını ifade ediyor. Yeşil Konya Sürücü Kursu Sahibi Hasan Yaşar, ehliyet almanın zorlaşacağı yönündeki haberlerin ardından müracaatlarda yüzde 100'ün üzerinde artış yaşandığını kaydetti. Yaşar, şunları anlattı:

"Ehliyet almak için artık çok daha fazla çalışmak gerekecek. Hem yazılı sınav hem de direksiyon eğitimi zorlaşacak. Yeni düzenlemeye göre, direksiyon sınavında kemer takmayan bir aday elenecek. Tekrar kursa gidecek. Fiyatlarda da artış yaşanacağı söylentisi var. Tüm bu nedenlerden dolayı özellikle ev hanımları 'biran önce ehliyetimi alayım' diyerek kurslara yazılıyor."

Sürücü Kursları Birliği Derneği Genel Başkanı Vedat Şahin de genel konularda mutabakat sağlanan yeni düzenlemeyle birlikte 5 dakikada ehliyet sahibi olma döneminin ortadan kalkacağını dile getirdi. Ehliyet sınavına Avrupa Birliği (AB) standardı getirileceğini bildiren Şahin, puanlama sisteminin kaldırılacağını aktardı. Genel Başkan Şahin şu bilgileri verdi:

"Sürücü adayları, direksiyon sınavına girdiğinde gece ve gündüz araç kullanacak. Ayrıca park etme, ileri ve geri manevraları yapacak. Bu sınavı geçen aday, şehir içinde trafiğe çıkartılacak. Sınav zorlaşacak. Yeni düzenlemeye göre emniyet kemerini takmayan ya da sinyal vermeyi unutan kişi kalacak. Sınavı geçen kişi ertesi gün trafikte araç kullanabilecek hale gelecek. Bu durum, adayın daha çok çalışması ve daha fazla para vermesi anlamı da taşıyor."

KAZALARIN ÇOĞU SÜRÜCÜ HATASINDAN KAYNAKLANIYOR

Her yıl binlerce vatandaş trafik kazalarında hayatını kaybediyor. Meydana gelen kazaların büyük çoğunluğu ise sürücü hatalarından kaynaklandığı biliniyor. Yetkililer, alınan tüm önlemlere rağmen kazaların önüne geçilememesinin nedenlerinden birinin de şartları tutan herkesin kolaylıkla ehliyet alabilmesi olduğunu kaydediyor. Sadece son Ramazan Bayramı'nda meydana gelen kazalarda, Türkiye genelinde meydana gelen trafik kazalarında 100 kişi öldü, 441 kişi yaralandı.
 

Hazangülü

Forum Onuru
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
10,281
Beğeniler
126
#2
ehliyet icin sinavlar zorlasirsa belkim kaza daha az olur ve bu uygulama iyi olur tabiki isi yine sahtekarliga dokmezlerse

pazardan sepze alir gibi parayi ver ehliyeti al ne ehliyeti olursa olsun sonra yola cik direksiyon cevirmesinden haber yok :))) sonra kurbaga gibi arabayi hoplatarak araba ögren :))))
 

Hazangülü

Forum Onuru
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
10,281
Beğeniler
126
#4
ya bunun alemlik ile alakasi yok burda en az 10 tl öduyun ehliyet ve en az 30 60 saat direksiyona oturuyonn mecbursun hoca ile ve mesala hoca karar verdi ehliyet alman icin son sey parka giremedin yada arka arka giderken aynadan dikkat etmedin yada arabayi ranpaya park edince nasil ne yapacagin bilmedin bunlar en basit seyler o calistigin odedigin para cöpe sinava tekrardan basla ehliyeti ala miyorsunn


ama türkiyede :))) adam parayi basiyor araba ehliyetinide aliyor tir ehliyetinide :))) yola bile cikmiyor gidip bos alanda arabaya otur saga sola sonra al ehliyeti sonra cik trafige :))))) sonra birde hava at ehliyet aldim diye :))))))))))))))))
 
Top