2010 İstanbul Avrupa Kültür Başkenti Etkinlikleri : Görsel Sanatlar

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,256
Takım
GALATASARAY
#1
İSTANBUL'DA YAŞIYOR VE ÇALIŞIYOR PROJESİİSTANBUL 2010 AVRUPA KÜLTÜR BAŞKENTİ AJANSI Görsel Sanatlar Yönetmenliğinin 2010 sürecindeki hedefleri ve stratejisi, Türkiye çağdaş ve güncel sanat alanının uluslararası ve yerel bağlamda gereksinimleri ve etkinlikleri doğrultusunda belirlenmiştir. Bu noktada ortaya çıkan iki temel olgu kültür sanayi gelişmeleri çerçevesinde yaratıcı bireylerin ve profesyonel sanatçıların desteklenmesi ve geniş kitlenin çağdaş ve güncel sanatla karşılaşmasıdır:
Yaratıcı bireylerin ve sanatçıların uluslararası sanat ortamında geçerli olan güncel estetik ve biçimlerde sanat yapıtları üretmelerinin sağlanması;
Bu doğrultuda gereken atölye ve çalışma olanaklarının hazırlanması;
Uluslararası sanat ve kültür odakları ile işbirliğinin pekiştirilmesi;
Geniş kitlenin çağdaş sanat açısından bilgilendirilmesi gibi hedefler öngörülerek, buna hizmet eden etkileşimli ve sürdürülebilir projeler değerlendirilmekte ve uygulanmaktadır.

Bu bağlamda İSTANBUL’DA YAŞIYOR VE ÇALIŞIYOR projesi Kasım 2008’den bu yana yürütülmektedir ve KADIRGA SANAT ÜRETİM MERKEZİ de gerek görsel sanatlar projeleri gerekse İstanbul 2010 sürecindeki farklı disiplinlerdeki projeler için hizmet vermektedir.


İSTANBUL'DA YAŞIYOR VE ÇALIŞIYOR ve KADIRGA SANAT ÜRETİM MERKEZİ
AB ülkelerinden görsel sanatlar alanında büyük projelere imza atmış, evrensel sanata ivme kazandırmış 7 sanatçı İstanbul’a davet edilmiştir. Bu sanatçılara İstanbul’da yaşama, çalışma ve üretim olanakları sunulmakta ve onların yaratıcı bireyler, akademisyenler ve genç kuşak yerel sanatçılarla çalıştaylar, düşünce toplantıları ve üretim yapmaları sağlanmaktadır.

Projenin temel bileşeni olan Sanat Üretim Merkezi için Fatih Belediyesi Kadırga’daki kültür merkezini bu projeye tahsis etmiştir. Uluslararası sanatçıların 3 yıl boyunca üretim ve atölye çalışması yapacakları bu merkez, sanatçıların üretimlerine yönelik kullanacakları ortak atölyeler (fotoğraf, video, multi-medya ekipmanları ve teknisyenleri) ve sanatçıların bir arada çalışması sonucu ortaya çıkması öngörülen sinerjinin oluşmasına yönelik, konferans (yaklaşık 300 kişilik), açık oturum, çalıştay, arşiv, kitaplık gibi salonları içermektedir. Kadırga Sanat Üretim Merkezi hem İstanbul 2010 Ajansının ana projeleri hem de başvuru projeleri için bir üretim, çalışma, gösteri, tanıtım mekanı olarak işlev görmektedir.

İSTANBUL'DA YAŞIYOR VE ÇALIŞIYOR 2008 – 2009 - 2010

KONUK SANATÇILAR

Remo Salvadori (İtalya)
1947 yılında Toskana, Carreto Guidi’de doğdu. Milano’da yaşıyor ve çalışıyor. Remo Salvadori’nin 1970’lerdeki çalışmaları, felsefi konseptlerin, özgün ve mitolojik figürlerin yeniden yorumlarından oluşan fotoğraf ve nesne yerleştirmeleridir. Sanatçının ana referans noktası, sanatın ayrılmaz bir parçası olarak gördüğü bilim, yaratıcı bir fiziksel enerji kaynağı olan mekan, çevresel etkiler ve yapıtının nesnel estetiğidir. 1982 Venedik Bienali (2982,1986 ve 1993), 1982 Documenta VII, Kassel ve 1992 Documenta IX,Kassel, 1997 Arte italiana 1945-1995 en önemli serge katılımlarıdır.

Remo Salvadori Çalıştayı 16 Aralık 2008-6 Ocak 2009
24 Sanatçıyla çalıştay gerçekleştirdi. Çalıştaya katılan sanatçılardan Ali İbrahim Öcal, Ayhan Mutlu, Ayşe Doğan, Beyza Tükel, Candan İnan, Eser Erözdemir, Hera Büyüktaşçıyan, Ozan Gezer, Özge Enginöz ve Sine Ergün 9 Eylül’den itibaren Kadırga 2010 Sanat Üretim Merkezinde ve şetçikleri bazı kamusal mekanlarda işlerini sergileyecekler. "İstanbul’da Yaşıyor ve Çalışıyor” projesi kapsamında İstanbul’a davet edilen sanatçı Remo Salvadori de 10 Eylül 2009 tarihinde 12:00-14:00 saatleri arasında bir yapıtını Arkeoloji Müzesi önünde kuracak ve bu yapıt Gülhane Parkı’na yerleştirilecek.

Antoni Muntadas (İspanya-USA)
Antoni Muntadas 1942 yılında Barselona’da doğdu. Birden çok akademik disiplini ilgilendiren bir medya sanatçısı olan Antoni Muntadas New York (1971 yılından bu yana), Venedik ve Barselona’da yaşamakta ve çalışmaktadır. 1977-1984 yılları arasında Center for Advanced Visual Studies(MIT) araştırma görevlisi olarak çalıştı. Halen MIT’ de Görsel Sanatlar Program’ında misafir profesör olarak görev yapmaktadır. Ürettiği eserler yaygın olarak Museum of Modern Art ‘ ta ve Venedik Bienali’nde sergilendi. 1995 yılında büyük ilgi gören ‘The File Room’ isimli işi ile Ars Electronica Onur Ödülü’nü aldı. Bu çalışma, 1994 yılında başlayan ve halen süregelen, sansür veritabanlı bir internet-sanat projesidir. ‘On Translation’ isimli bir başka uzun dönemli işi ise çevirinin kavramları üzerine bize yorumlamalar ve uyarlamalar sunuyor. Bu proje birkaç farklı sergi ve sanal bir sanat galerisinin web sitesini de içermektedir. Antoni Muntadas son olarak İspanya'da çağdaş sanat alanında verilen en önemli ödül olan Velazquez Ödülünü, Temmuz ayında İspanya Kralı I. Juan Carlos'un elinden almıştır.

Antoni Muntadas Çalıştayı 17 Haziran 16 Temmuz 2009
Antoni Muntadas’ın ‘In Between’ konulu çalıştayında 10 genç sanatçı (Ercan Vural, Gülşen D.Akbaş, Güneş Oktay, Mehmet Dağ, Özerk Ergenç, Pablo Martinez Muniz, Suat Öğüt, Gökçe Özdamar, Eşref Yıldırım, Arzu Kuşaslan) yer aldı. Antoni Muntadas her birinin önceki işlerinin sunumlarıyla tek tek ilgilendi ve 2010 için üretecekleri eserler konusunda görüşmeler yaptı. Bunun yanında İstanbul için üreteceği film-yapıt doğrultusunda aydınlar, akademisyenler, kuramcılar ve kültür uzmanları ile çekim ve röportaj gerçekleştirdi.


Nisan 2009: Sanja Ivekovic (Hırvatistan)
Sanja İvekovic 1949 yılında Zagreb’de doğdu. 1968-71 yılları arasında Zagreb Güzel Sanatlar Fakültesi’nde grafik tasarım okudu. Zagreb’de yaşayan sanatçı 1973 yılından beri video ile de çalışmakta. İvekovic’in sanat üretimi fotoğraftan performansa videodan yerleştirmeye geniş bir yelpazeyi kapsıyor. Kullandığı araç ne olursa olsun İvekovic’in tüm işlerinin başlangıç noktası her zaman için bir kadın olarak kendi yaşamı olmuştur; bu temayı daha geniş anlamda günümüzde kadının toplum içindeki konumu bağlamında işlemiştir. İvekoviç, Hırvatistan sanat dünyasında kendisini ‘feminist sanatçı’ olarak tanımlayan ilk sanatçıdır. 1994 yılından beri Zagreb Kadın Araştırmaları Merkezi’nde ders veren Sanja İvekovic aynı zamanda Zagreb Kadın Sanatçılar Merkezi’nin de kurucularındandır.

Keşif Gezisi (17 Mart2009- 22 Mart 2009) :
Bir haftalık süreç boyunca Sanja Ivekovic, Kadıköy Sığınma Evi’ne bir ziyaret gerçekleştirdi. Sığınma evinde kalan kadınlarla tanıştı. Mor Çatı ile görüştü . 21 Mart Cumartesi günü Canan Şenol’un küratörlüğünü yaptığı Hafriyat Sergisi’ ni gezdi ve diğer genç kadın sanatçılarla buluştu. Sanja Ivekovic 11.İstanbul Bienali’ne davet edilmiştir.

Kasım 2009: Victor Burgin (Birleşik Kırallık)
Victor Burgin , İngiltere’de doğdu. 1962-65 yılları arası Londra’da (Royal College of Art ) eğitim gördü. 1967 yılında Yale Üniversitesi’ne gitti. 1967- 1973 yılları arasında Trent Polytechnic , 1973-1988 yılları arasında ise School of Communication, Polytechnic of Central London olmak üzere çeşitli yerlerde öğretim üyeliği yaptı. 1988’den 2000 yılına dek San Francisco’da yaşadı. California Üniversitesi’nde ‘History of Consciousness’ programında ve Saas-Fee/ İsviçre’de öğretim görevlisi olarak çalıştı. 2005 yılında Sheffield Hallam Üniversitesi’nde doktora onur derecesine yükseldi. Burgin 1960’ların sonunda kavramsal bir sanatçı olarak öne çıktı. Fotoğraf ve filmle ilgilendi (The Achronistic daubing of woven fabrics with coloured mud). Bu çalışmasında terörizmden ve Karl Marx, Sigmund Freud, Foucault and Roland Barthes gibi filozoflardan etkilenmiştir. 1986 yılında Burgin, teorik yazılarının (The End of Art Theory) ve görsel çalışmalarının olduğu monografisi (Between) ve Cambridge’deki Çağdaş Sanat Enstitüsü ve and Kettle's Yard Gallery ‘deki sergileri dolayısıyla Turner Ödülü’ne layık görüldü.

Aralık: 2009 Peter Kogler ( Avusturya)
Peter Kogler 1959 yılında Innsbruck /Avusturya’da doğdu. Viyana Üniversitesi Güzel Sanatlar Akademisi’nde öğrenim gördü. 197 9 yılından bu yana eserleri 46. Venedik Bienali(1995,’among tohers’), Documenta X- Kassel (1997), Expo- Hannover (2000), Villa Arson- Nice(2002), Kunstverein- Hannover (2004), Galeri Crone-Berlin(2004) olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde sergilendi. Viyana Üniversitesi Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde porfesör olarak master düzeyinde bilgisayar ve video art alanlarında dersler vermektedir.

Nisan 2010: George Lappas (Yunanistan)
George Lappas Yunan kimliğiyle 1950 yılında Kahire’de doğdu. 1969-1973 Reed College- Psikoloji bölümünde lisans eğitimi gördü. State Mental Hastaneleri’nde Salem, Oregon, San Diego, San Fransisco, San Jose olmak üzere farklı şehirlerde çalıştı. 1974 Watson bursu ile bir yıl Hindistan’da kaldı. Hint mimarisi ve heykelceiliği ile ilgilendi. 1975’de AA School of Architecture , London’da; 1976-81’de School of Fine Arts, Atina, Heykel Bölümünde;1984-85’de Ecole Superieure des Beaux Arts, Paris, Heykel Bölümünde; 1985-86 Fransa ve Britanya’da çalıştı ve seyahat etti. 1991’de Cartier Foundation, Jouy-en-josas, Fransa’da konuk sanatçı olarak çalıştı. 1995’den bu yana İngiltere, USA ve Japonya’da çalışmaktadır.

Mayıs 2010: Sophie Calle (Fransa)
Sophie Calle 1953 doğumlu Fransız bir yazar, fotoğrafçı, yerleştirme sanatçısı ve kavramsal sanatçıdır. İşleri genellikle insanın duyarlığını tanımlama üzerinedir; aynı zamanda kimliği ve samimiyeti sorgular. Yabancıları takip edip özel hayatlarını incelemesiyle bilinir. Fotoğraf çalışmalarında bazen kendi yazılarını kullanır. Performanslarında kendisini kurgusal olarak insanlarla karşı karşıya geldiği pozisyonlara sokar. Dedektif ve röntgenci olarak adlandırılır. Önemli işleri arasında Suite Vénitienne (1980), Otel (1981), Kör (1986) gösterilebilir.
 

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,256
Takım
GALATASARAY
#2
TAŞINABİLİR SANAT

İstanbul’un beş ilçesinde yoğunlaşan sanat ve kültür mekânlarında kısıtlı bir izleyici kitlesine sunulan çağdaş sanat üretiminin, İstanbul’un 39 ilçesindeki kültür sanat altyapıları yardımıyla kentin tamamına yaygınlaştırılmasını hedeflemektedir.


Bağımsız sanat yöneticilerinin, sergi düzenleyicilerinin ve sanatçı gruplarının kendi üretimlerini ortaya koymaları, bitmiş bir sergi gösterme mantığından uzakta, özellikle etkileşimli, katılıma ve diyaloga açık, çoğul bir dil yakalama amacında olan sergiler oluşturmaları öngörülmektedir. İlçelerde yaşayan halkı bizzat üretime katabilecek işbirliği ve karşılıklılığa dayanan projeler yoluyla, bir yandan bağımsız sanat altyapıları ve genç sanatçılar üretime yüreklendirilecek, diğer yandan da geniş halk kitlelerinin çağdaş sanat üretimiyle tanışması ve diyaloga girmesi sağlanacaktır.

2008-2010 sürecinde yaklaşık 20 sergi paketinin 39 ilçedeki kültür sanat altyapıları aracılığıyla İstanbul’da dolaşıma sokulmasıyla, söz konusu ilçelerde sanat bilinçlendirmesi ve yaratıcılığa yüreklendirme; yerel yönetimlerin sanat ve kültür altyapısına ve içeriğine uzman katkısı, küratörlerin ve sanat sanayi çalışanlarının istihdamı, genç sanatçıların üretim olanaklarının artırılması amaçlanmaktadır.
 

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,256
Takım
GALATASARAY
#3
amber’08 Sanat ve Teknoloji Festivali


amber’08 Sanat ve Teknoloji Festivali 7-16 Kasım 2008 tarihleri arasında 10 ayrı festival mekanında çeşitli etkinliklerle İngiltere, Fransa, Letonya, Avusturya, Slovenya, İspanya, Çek Cumhuriyeti, İtalya, Danimarka, İsviçre, Hollanda, Almanya, ABD ve Türkiye’den 65 uluslararası sanatçının katılımıyla gerçekleşti.

amber’08 sergiler, performanslar, seminerler ve atölyeler olmak üzere dört ana bölümden oluşuyordu. Bu kapsamda, 32 etkileşimli yerleştirme sergilenmiş, 4 sahne performansı gerçekleştirilmiş, 5 atölye çalışması yapılmış ve 2 ayrı seminerde 6 konuşmacı yer almış ve 13 sanatçı sunumu yapılmıştır.

Bu senenin teması“interpasif persona” olarak belirlenmişti.

Önceki senelerdeki gibi amber’08’de de etkileşimli yerleştirmeler sergisi için bir çağrı yayınlayarak sergilenen eserlerin bir kısmını bu çağrıya yapılan 130 başvuru arasından seçilmiştir. 10 gün süren amber’08 toplam olarak 2000 civarında izleyici / katılımcı tarafından ziyaret edildi. Festival İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı tarafından desteklenmiş bir İstanbul 2010 projesi olarak gerçekleştirilmiştir. Festivalin diğer sponsorları Akbank Sanat, Goethe Enstitüsü, Fransız Kültür Enstitüsü, IKSV, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Lush Hotel, TEKNOSA, Bilgisayar Hastanesi, Wall, Mimeray, Ritz Carlton, Bimeras idi.

Festival tanıtımı için 20 adet raket (wall) iki hafta boyunca ve merkezi noktalarda asılı kalmış ve 3500 adet broşür, 1500 adet afiş, 2500 adet flyer basılarak dağıtılmıştır. Sponsorların logoları festival tanıtımı için kullanılan raket, broşür, afiş ve festival web sayfasında yayınlanmıştır. Festival haberleri basın ve TV kanallarında yer almıştır.


Festival Etkinlikleri

Sergiler
amberFestivalin ana sergisini oluşturan etkileşimli yerleştirmeler BM Suma’da sergilendi. Bu çerçevede 10 eser izleyicilerle buluştu.
İkinci sergi, Fransa’dan Dardex Mort 2 Faim işbirliğiyle Lush Hotel Sümerbank Binasında enteraktif oyunlardan oluşan GAMERZ sergisiydi. On dokuz sanatsal oyunun sergilendiği Gamerz kapsamındaki sergi M2F küratörlüğünde gelen işlerin yanı sıra BIS’in yaptığı çağrıya Türkiye ve yurt dışından yapılan başvurulardan seçilen işlerden oluşuyordu.
Sümerbank Binası atölye çalışmalarına ve her gün 16:00-18:00 arasında toplam 13 sanatçının sunumuna da ev sahipliği yapmıştır. Sümerbank Binası, Lush Hotel sponsorluğunda amber’08’in kullanımına verilmiştir.

Performanslar
Sahne performansları Talimhane Tiyatrosunda gerçekleşti. BIS’in ortağı olduğu Avrupa Topluluğu Kültür 2007-2013 çerçevesinde desteklenen IMMEDIATE Projesinin gösterisi Golem geliştirme aşamasında ilk kez izleyiciyle buluştu. Bu projenin prömiyeri nisan ayında Prag’da yapılacak. Bu sene amberFestivaldeki bir diğer ilk BIS’in Alman dans kumpanyası Palindrom’un yeni işi “Das Oklo Phenemone“a prodüksiyon ortağı olmasıydı. Bu gösteride 6 Türk danscı da rol aldı.
İtalya’dan TPO grubu cumartesi ve pazar sabahları toplam 4 gösteri ile Japon Bahçesi adlı oyunlarında çocukları dans ve teknolojiyle buluşturdu. Talimhane tiyatrosunda gerçekleşen bir diğer etkinlik ise Danimarkalı grup Diffus tarafından yönetilen Kostüm Koreografi atölye çalışmasının sunumuydu.
Atölyeye katılan sanatçıların tasarladığı etkileşimli, ışıklı giysilerle iki dansçının rol aldığı bir gösteri sunuldu.

Seminerler
amber’08 çerçevesinde iki ayrı seminer gerçekleşti. İlki Akbank Sanatta yapılan festival teması“interpasif persona” etrafındaki konuşmalardı. Diğer konuşmacılar Slovenyalı filozof Mladen Dolar, sanatçı ve araştırmacı Barbara Musil ve Matias Funch idi. Oturum davetli dört konuşmacının sunumlarından sonra açık tartışma ile devam etti.
Diğer oturum İstanbul Modern’de CGSG ile işbirliğiyle gerçekleştirilen “Yeni Medya ve Performans” başlıklı seminerdi. Bu oturumun konuşmacıları Bojana Kunst ve Zeynep Gündüz’dü.

Atölye çalışmaları
amber’08 kapsamında beş atölye çalışması yapıldı. “Dansta Hareket İzleme” Robert Weschler tarafından, “Filmi Ara” Djeff Regottaz ve Loïc Horellou tarafından, “MoCap – Hareket yakalama” CIANT tarafından, “Dinamik Desenler, Reaktif Bedenler” Diffus tarafından ve “Çip Müzigi” Confipop ve Sidabitball tarafından yönetildi. Atölyeler çok canlı ve verimli geçti. Festivale davet edilen sanatçıların da atölye çalışmalarına katılmaları atölyelerin kalitesi hakkında olumlu bir gösterge oldu.

amberNetwork
amberNetwork’ün ilk toplantısı amber’08 içersinde gerçekleştirildi. 16 Kasım’da, 9 ülkeden 13 katılımcıyla İstanbul’da yapılan ilk toplantıyla amberNetwork kuruldu.

Katılımcı ülkeler ve kurumlar:
Yunanisyan (IEMA),
Filistin (Artschool Palestine),
Ermenistan (Utopia),
Lübnan (SHEMS),
Iran (bağımsız sanatçılar),
Fransa (ECM, RAMI PROJECT),
Kırgızistan (Bişkek Sanat Merkezi),
Belçika (0090),
Türkiye ( BIS) amberNetwork genişleme çalışmaları 2009 ve 2010 senelerinde devam edecek.

Kuruluş toplantısında üye ülkelerde bu alanda hissedilen sıkıntılar tartışıldı, network genişleme ve sürdürebilirlik stratejileri üzerine konuşuldu. İlk toplantıda alınan kararlarda doğrultusunda, üye ülkeler ve kurumlar arasında karşılıklı etkileşim, işbirliği ve hareketliliği sağlayacak residency programları ve ortak çalışmalar için 2009 itibari ile çalışmalara başlanmıştır.

amber’09 kapsamında amberNetworke baglı sanatçıların işleri de sergilenecek ve festival öncesi çeşitli buluşmalarla birlikte iş üretilecektir.
 

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,256
Takım
GALATASARAY
#4
¨cˇu’m„a* Ertesi Etkinlikleri

29-31 Ekim 2009
İstanbul Ses Turu

İstanbul Ses Turu yoğun istek üzerine yeniden gerçekleşiyor.

Projenin Ortakları
Lieux Publics, Centre National de Création, Marsilya, Fransa
MIAM (Dr.Erol Üçer Müzik İleri Araştırmalar Merkezi),İstanbul, Türkiye

Projenin Destekçileri
2010 İstanbul Avrupa Kültür Başkenti Ajansı

Uygulama Yerleri İSTANBUL, MARSİLYA

Uygulama Tarihleri
Istanbul Ses Turu 9,10,11 Eylül 2009 saat 12:00, 14:00 ve 16:00’da 4 adet farklı tur seçeneği ile günde 3 set olarak gerçekleşecek
Flash Mob Ekim - Kasım 2009

¨cˇu’m„a* Ertesi Etkinlikleri, Istanbul sakinlerinin kendilerini hem kendilerine, hem de şehrin diğer sakinlerine, şehrin mutluluk ve ilham verici, yaratıcı, üretici, korkutucu ve zorlayıcı yönlerini farklı açılardan anlatma çabası taşıyan, mizahi etkinlikler serisidir. Serinin kurgulanması, şehrin hızlı ama monoton, bireylerinin kendine dönüp bakmasına, düşünmesine izin vermeyen temposunu kırmak güdüsünden yola çıkar.

¨cˇu’m„a* bu görüşünü gerçekleştirebilmek için 2009 yılının Eylül ve Aralık ayları arasında üç farklı yol izleyerek gerçekleştirilecek.

¨cˇu’m„a* Ertesi ETKİNLİKLERİ NO:1 MIAM ortaklığı ile gerçekleşecek İstanbul Ses Turu
İstanbul’u sadece sanatçıların gözlerinden değil, tasarımcıların, şehir plancılarının ve esnafın sesinden tanımlayan bir program. Uluslararası İstanbul Bienali ile eş zamanlı gerçekleşecek olan İstanbul Ses Turu, geniş bir yelpazeden farklı İstanbul perspektiflerini kamuya ve yerli ve yabancı Bienal izleyicilerine ulaştırmayı amaçlıyor. Katılımcı, sanatçının/tasarımcının/şehir plancısının/esnafın tercihine göre önceden yaptıkları ses kayıtlarının yüklü olduğu MP3 çalarları dinleyerek, yine bu kişiler tarafından belirlenen rotayı takip eder. Ses Turu süresince katılımcıların direktiflerle bu kayıtları dinleyerek belirtilen rotaları takip etmeleri ve bu sayede sanatçının/tasarımcının/şehir plancısının/esnafın İstanbul’unu tanımaları sağlanır. Davet edilecek isimler ise: Cevdet Erek (sanatçı), Otto Von Busch & Evren Uzer (şehir planlamacı ve tasarımcı) olarak, Ergun Tükel (Urban Cafe işletmecisi) ve Suat Öğüt (sanatçı) olacak.

¨cˇu’m„a* Ertesi ETKİNLİKLERİ NO:2 Sanatçı Müdahaleleri ile Flash Mob İstanbul
Fransa’dan proje ortağı Lieux Publics ile beraber sanatçı değişimi ile hazırlanacak ‘Sanatçı Müdahaleleri ile Flash Mob İstanbul’programı kapsamında iki Fransız ve iki Türk sanatçının yönetimi ve fikirleri ile dört adet Flash Mob İstanbul gerçekleşecek. Flash Mob büyük bir grup insanın, kamusal alanlarda biraraya gelerek, bir çeşit koreografi ile alışıla gelmemiş eylemlerde bulunup, sonra hızlıca dağılması sonucu gerçekleşiyor. Bu ‘kamusal performans’ ile ¨cˇu’m„a*, İstanbul’un sıkıcı günlük metropolitan hayatının döngüsünde kaybolan insanları bu duruma karşı harekete geçmeye davet ediyor. Bir çeşit kamusal örgütlenme olan Flash Mob, toplum içinde birbirine yabancılaşmış bireyler arasında yakınlaşma, birlik ve beraberlik hissinin pekişmesine yardımcı olurken, ayrıca toplumun kendini otoritelere karşı ifade edebilme aracı olarak da görülebilir. Bir web sitesi üzerinden bu eyleme katılmak isteyen katılıcımların kontakt detayları toplanıyor, ve bu yolla, Flash Mob’lar için buluşma yerleri ve zamanı bildiriliyor. Flash Mob’u gerçekleştirmek için davet edilen sanatçılar davet edilmesi düşünülen sanatçılar Işıl Eğrikavuk, Ekmel Ertan ve Özlem Alkış ile Lieux Publics’in önereceği iki Fransız sanatçı olacaktır.

¨cˇu’m„a* Ertesi ETKİNLİKLERİ NO:3 İstanbul Şikayet Korosu (İstanbul Complaints Choir)
Tellervo Kalleinen ve Oliver Kochta-Kallleinen’in 2005’den beri yürüttüğü proje bugüne kadar 22 şehirde gerçekleşmiştir. 2010 Ajansı’nın da katılımcı güncel sanat aracılığıyla İstanbul’un şikayetlerine ses verebilmesi için çok önemli bir fırsat. Şikayet korosu, koronun içinde tekrar birlik, beraberlik hissini pekiştiriken, katılımcılarına 15 dakikalığına şöhret olma şansını veren bir program. MIAM işbirliği ile gerçekleşecek etkinlikte, halka açık bir çağrı yapıldıktan sonra, katılımcıların İstanbul şehri ile ilgili şikayetleri toplanarak, Amerika doğumlu İstanbul’da yaşayan müzisyen ve MIAM’da öğretim görevlisi Michael Ellison tarafından şarkı sözü haline getirilerek bestelenecek. Yaklaşık iki ay boyunca katılımcılarla sürdürülecek provalar sonrasında da kamuya açık bir mekanda seslendirilecek. Bu kamusal performansın diğer şehirlerin Şikayet Korolarınından farkını, dolayısıyla kültürel farkını belgelemek amacıyla bir sergi de hazırlanacak.
 

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,256
Takım
GALATASARAY
#5
Klişeleri Kırmak


Doğudan Batıya İmgelerin Ortak Anlayışı

‘Klişeleri Kırmak’; Leopold-Franzens Üniversitesi’nde (Innsbruck/Avusturya) İstanbul Kadir Has Üniversitesi (Sosyal Bilimler Fakültesi), İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi ve Notre Dame Üniversitesi (Beyrut/Lübnan) işbirliği ile ‘içiçe geçmiş kültürler’ konusu üzerine odaklanmış kültürel araştırmalar içeren üç kısımlı sergilerden oluşan bir projedir. Bu proje aynı zamanda Avusturya’da Genderlink (Salzburg) ve Intergrationzentrum (Wörgl) ile de ortak çalışmalarını sürdürmektedir. Doğu ve batının karşılıklı klişeleri ile ilgilenir ve bu kalıplaşmanın ürünlerine, aynı zamanda klişeleşme süresince aktif olan mekanizmalarına ve bu mekanizmaları da üretime açmaya odaklanır.

Serginin birinci ve ikinci kısımları 2007 yılında Innsbruck ve Kufstein’da; 2008 yılında Bonn ve İstanbul’da; 2009 yılında ise Roma ve Wörgl’de gösterilmiştir.

Serginin üçüncü kısmı ise 2009 yılı boyunca 08-22 Ekim tarihleri arası Wörgl’de, Aralık ayı içinde ise Antwerp’te gösterilecektir.

2010 projesi faaliyetleri ‘Klişeleri Kırmak 2010. Doğudan Batıya İmgelerin Ortak Anlayışı’ sergisini; Oskar Ters’in yürüttüğü ‘Klişeleri Kırmak 2010’ yaratıcı yazı çalıştayını, ‘Klişeleri Kırmak 2010. Doğudan Batıya İmgelerin Ortak Anlayışı’ uluslararası ve disiplinlerarası konferansını ve üç gece boyunca gerçekleştirilecek film gösterimlerini içermektedir (İstanbul Crossroads Specials).
 

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,256
Takım
GALATASARAY
#6
Masa Projesi


Günümüz Türkiye güncel sanatında mesafelerin gittikçe belirginleştiği ve güncel sanatın büyük kurumların himayesine girdiği bir dönemde MASA; büyük bütçeli projelerin, marka isimlerin kapattığı galerilerin ve diğer holding galerinin aksine, daha alternatif olana ve genç üretimlere yönelmektedir.Bu bağlamda 2006 yılından bu yana sadece plastik sanatlar alanını değil; diğer farklı disiplinleri de kapsayarak,“İddialı olmayan -büyük sahnelerde beylik oyunlar göstermeyen- düzenin peşinden koşan sanat ve ortamını tamamen dışa iten -tüm fazlalıklardan arındırıp sanatçıya kendi başına bir alan açan- bir ortam, uzam olarak MASA” sanatçı projelerine ev sahipliği yapmaktadır.Temel hedeflerinden biri alternatif, bağımsız sanat girişimlerini ve sanatçı üretimlerini desteklemek ve altyapılarını güçlendirmek olan İstanbul 2010 Görsel Sanatlar Yönetmenliği, Masa Projesi’nin 2009 sergilerini desteklemekten mutluluk duymaktadır:


13-30 Ağustos, Fulya Çetin, İstanbul, TR

08-21 Eylül, Pilvi Takala, Amsterdam, NL

09-31 Ekim, Jakup Ferri, Amsterdam, NL

13-30 Kasım, Tool Time (Fabian Stübl), Şili

11-31 Aralık, Cevdet Erek, İstanbul,TR
 
Top