2011 Suriye Protestoları

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,252
Takım
GALATASARAY
#1
2011 Suriye Protestoları

2011 yılında Suriye'de çıkan çatışma ile Arap dünyasında çıkan çatışmalara bir yenisini eklenmiş oldu. Çatışma 26 Ocak 2011 yılında Beşşar Esed'a karşı başlatılmış ve görülmemiş ayaklanma olarak tarihe geçmiştir. Onlarca protestocunun Suriye İstihbarat Teşkilatı (GSD) tarafından öldürüldüğü iddia edilmiştir. Birleşmiş Milletler genel sekreteri Ban Ki-moon, protestocuların öldürülmesini kınadığını bildirmiştir. 1962 yılında iktidara geçen Hafız Esad, 30 yıllık iktidarını ölümüyle birlikte yerini oğlu Beşşar Esed'a bırakmış, Beşşar Esed 10 yıldır iktidar bulunmaktadır. Ülkede mezhep çatışmalarının çıkmasından endişe edilmektedir.

Olay Zamanları

28 ocak

Hasan Ali Akleh, Muhammed Bouazizi gibi kendini ateşe vererek isyanı başlattı.Görgü tanıklarına göre eylem hükümeti protesto etmek maksadıyla yapıldığını iddia etmiştir. Bu isyanların üzerine, isyanı başlatan Muhammed Bouazizi'nin ismi Paris Belediyesi tarafıdan Paris'teki bir sokağa verilmesini oy birliğiyle kabul ettiklerini açıklamıştır.

28 ocakta yapılan gösteride Kürt asıllı iki askerin öldürüldüğü bildirilmiştir

24 Mart

Suriye'nin güneyindeki Dera kenti hükümet karşıtı başlatılan oturma eylemine polisin karşılık vermesi sonucu 100 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.
 

Benzer konular

Top