1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

21 Haziran 1934 - Soyadı Kanunu kabul edildi.

Konusu 'Tarihte Bugün' forumundadır ve Suskun tarafından 21 Haziran 2011 başlatılmıştır.

 1. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  318
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.940 ÇTL  Atatürk'ün devrimlerinden olan Soyadı Kanunu sonucunda, her Türk kendi adından başka ailesinin ortak olarak kullanacağı bir soyadı almıştır.


  Cumhuriyet öncesi Türk toplumunda ailelerin dinî, sosyal, ailevî ve asalet kaynaklı lakaplar taşımaları, gerek insanlar arasında ayırıma yol açmakta, gerekse toplumsal ilişkilerde (nüfus işlemleri, askerlik vb.) karışıklıklara neden olmaktaydı. Bu durum, cumhuriyetin millî sınırlar içinde tüm insanları eşit kabul etme mantığıyla bağdaşmıyordu. Dolayısıyla hızla modernleşen Türk toplumunda böyle bir bölünmüşlüğe yer verilmemeliydi. Bu gaye ile 21 Haziran 1934'te “Soyadı Kanunu” kabul edilmiştir. Bu kanuna göre, her Türk kendi adından başka ailesinin ortak olarak kullanacağı bir soyadı alacaktır. Alınan bu soyadları Türkçe olacak, yabancı milletlere ait adlar kullanılmayacak, soyadlarının ahlaka aykırı ve komik olmamasına özen gösterilecektir. Ayrıcalık belirten unvanların kaldırılması ile birlikte halk arasında eşitlik sağlanması Atatürk ilkelerinde "Halkçılık" ile ilgilidir.

  24 Kasım 1934 tarihinde kabul edilen bir kanunla da Mustafa Kemal’e TBMM tarafından “Atatürk” soyadı verilmiştir. Bu soyadının diğer kişiler tarafından kullanılması yasaklanmıştır. Hatta kız kardeşi Makbule'ye bile bu soyad verilmemiştir.


  Yine bu tarihte 'ağa', 'hacı', 'hafız', 'molla', 'hoca', 'efendi', 'bey', 'beyefendi', 'hanım', 'hanımefendi', 'paşa', 'hazret' gibi unvan ve lakapların soyadı olarak alınması yasaklanmıştır. Soyadı kanununun kabul edilmesi ile toplum hayatında yeni bir düzen ve disiplin sağlanırken, aile ve fertlerin de tam olarak tanınması mümkün olmuştur.


  Atatürk Devrimleri

  Siyasal


  Saltanatın Kaldırılması
  Cumhuriyetin İlanı
  Halifeliğin Kaldırılması

  Toplumsal

  Kadınların Seçme ve Seçilme Hakkı
  Şapka Kanunu
  Tekke, Zâviye ve Türbelerin Kapatılması
  Soyadı Kanunu
  Lâkap ve Unvanların Kaldırılması
  Uluslararası Ölçülerin Kabulü

  Eğitim ve kültür

  Öğretimin Birleştirilmesi
  Harf Devrimi
  Köy Enstitüleri
  Türk Dil ve Türk Tarih Kurumlarının Kurulması
  Üniversite Öğreniminin Düzenlenmesi
  Güzel Sanatlarda Yenilikler

  Ekonomi

  Aşarın Kaldırılması
  Çiftçinin Özendirilmesi
  Toprak Reformu
  Örnek Çiftliklerin Kurulması
  Sanayi Teşvik Kanunu
  I. ve II. Kalkınma Planları

  Hukuk

  Mecellenin Kaldırılması
  Medeni Kanun​
   

Sayfayı Paylaş