21 Mart Dünya Down Sendromlular Günü

Sentinus

Tengri Biz Menen!..
Özel üye
Katılım
11 Mrt 2014
Mesajlar
2,932
Beğeniler
4,154
Yaş
28
Şehir
İstanbul
Takım
BEŞİKTAŞ
#1
Down sendromlu bir bebeği olacağını öğrendiğinde paniğe kapılan ve "Ben Ne Yapacağım" diye endişe duyan anneye 15 harika insanın verdiği cevap


Birleşmiş Milletler, 10 Kasım 2011 tarihli kararıyla 21 Mart'ı ''Dünya Down Sendromu Günü'' olarak tanıdı. ''21/3'' Down sendromlu insanlarda 21. kromozomun 3 tane olmasını simgeliyor. Down Sendromu Derneği de Dünya Down Sendromu Günü'nde bir dizi etkinlik yapmayı planlıyor.

Down Sendromu Derneği Başkanı Gün Bilgin, yaptığı açıklamada, etkinliklerle Down sendromu hakkında toplumsal farkındalık yaratmayı, Down sendromlu bireylerin ayrımcılık ve ön yargıya maruz kalmasını önlemeyi, erken ve sürekli eğitimin önemine dikkati çekmeyi amaçladıklarını kaydetti.

Bilgin, Down sendromlu bireylerin sosyal hayatta tüm insanlarla beraber, izole edilmeden yaşamalarının büyük önem taşıdığını ancak birçok ülkede Down sendromlu bireylerin hala ayrımcılık ve ön yargı ile karşı karşıya kaldıklarını belirterek, Down sendromlu bebeklerde erken ve sürekli eğitimin büyük önem taşıdığını vurguladı.

Down Sendromu Derneği Başkanı Gün Bilgin, şu bilgileri verdi:

''Down sendromlu bebeklerde, doğumdan sonra 2 ay içinde eğitime başlamak gerekiyor. Bu imkan sağlandıkça Down sendromlu kişiler de toplumda başarılı oluyor. Hemen hepsi okula gidebiliyor, sosyal yaşama katılıyor, çoğu yarı bağımsız yaşamlar kurabiliyor. Eskiden okuyamaz bile denilen bu bireyler artık lise, hatta üniversite bitirebiliyor, ikinci bir dil öğrenebiliyor, çalışabiliyor. Ancak bu durum doğumdan itibaren başlayan, düzenli ve disiplinli bir çalışmanın sonucudur. Son 40 yıldır dünyada uygulanan çeşitli eğitim ve terapilerle hem öğrenme hem de bağımsız yaşam seviyelerindeki müthiş artış da bunu gösteriyor.''
 
Top Bottom