22 Edirne

LoSt_LoVe

Forum Onuru
Katılım
12 Ekm 2008
Mesajlar
4,357
Beğeniler
33
Şehir
En sevdiğimin yanından :=)
#1
İlin iklimi güneyden kuzeye doğru çıkıldıkça sertleşir; Ege Denizi'ne kıyısı olan güney kesiminde daha çok ılıman Akdeniz iklimi yaşanırken, il merkezinin de bulunduğu kuzey kesiminde sert kışlarıyla kendini gösteren karasal iklim hakimdir. 2010 TUIK verilerine göre ilimizde merkez ilceyle beraber 9 ilce, 15 belde ve 248 köy vardir.
1357'den beri düzenlenen Kırkpınar Yağlı Güreşleri yaz aylarında birçok yerli ve yabancı turisti çeker. Cumhuriyet'in kuruluşu ile beraber Edirne'de eğitim kurumları da hızlı bir gelişme göstermiş, son yıllarda Edirne, eğitimde gelişmişlik düzeyi açısından Türkiye'nin önde gelen kentleri arasına girmiştir. Edirne'de okur-yazar oranı Cumhuriyet Dönemi boyunca Türkiye genelinin üzerinde olmuştur. Son yıllarda gerçekleştirilen kurslarla okur-yazarlık oranı %99'a ulaşmıştır.


Edirne GeceEdirne Şehitlik
Edirne Şükrü Paşa Anıtı
Edirne Selimiye Camisi
Edirne Pehlivanlar[/COLOR]
 
Düzenleyen yönetici:

LoSt_LoVe

Forum Onuru
Katılım
12 Ekm 2008
Mesajlar
4,357
Beğeniler
33
Şehir
En sevdiğimin yanından :=)
#2
Edirne Şimdiye kadar gezip gördüğüm yerlerin en güzeli.Temiz havası müthiş tarihi anlatılamaz yerleri gezip görülesi bir yer kısaca.Şükrü paşa anıtını selimiye camisini şehitliğini muhakkak görmelisiniz.Hele o şükrü paşayı görünce şok geçiriceksiniz.Bu kadarcık yerdenmi kurtardılar burayı diye.Öyle bir atmosferi varki anlatılamaz.
 
Katılım
17 Mrt 2009
Mesajlar
3,065
Beğeniler
29
Şehir
Cadilar FAN Klüp
#4
Oğlumun doktorunun orda olması sebebiyle her ay gittiğimiz bir şehir ...Mükemmmel etkileyici bir yanı var..insanı büyülüyor adeta...Giden arkadaşlara kervansarayı kapalı çarşıyı ve EDİRNE CİĞERİNİ tavsiye ediyorum....Gerçekten Harika ....
 
Top