1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

23.02.1921 Ardahan'ın Kurtuluşu

Konusu 'Tarihte Bugün' forumundadır ve Suskun tarafından 23 Şubat 2012 başlatılmıştır.

 1. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  318
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.940 ÇTL
  [​IMG]

  [​IMG]

  Ardahan, çiçeği burnunda bir İl’imiz. Ardahan Ovası Kura Nehri’nin iki yakasına kurulmuş şirin mi şirin güzel mi güzel bir kent. Kura Nehri üzerindeki Kura Nehri Köprüsü mahalleleri birbirine bağlar. O köprüde yürürken şu türküyü hatırlamamak mümkün değil.
  “ Ardahan’ın yollarında
  Güller açar bağlarında
  Öyle bir yâr sevmişim ki
  On üç on dört yaşlarında.”
  Evet. Ardahan öyle bir yâr ki on üç on dört çağlarında. Ta şuramda… Yüreğimdedir özlemi.
  Aşkı, sevgisi, kara sevdası, hasreti ta şuramda yüreğimdedir.
  Alabalık ve sazan balıklarıyla hürce yaşadıkları Kura Nehri, Ezan sesleriyle birlikte “ Ardahan’ım güzel şehrim ben, sana kurbanım “ nağmelerini hoş seda ile yüreğimize işlemektedir.Doğu’nun incisi Ardahan.Altını Ardahan,mücevheri Ardahan’dır…

  Şimdi tarih sayfalarını geriye doğru çevirelim.3 Mart 1878 de Yeşilköy Antlaşması.
  İle Çarlık Rusya’sına savaş tazminatı olarak verildi. Tam kırk sene Rusya’ya bağlı bir yer olarak kaldı. İçim kan ağladı. Atam Ceddim ağladı.Ben ağladım.Ama yıllar sonra 3 Mart 1918 de Brest-Litowsk antlaşmasıyla yeniden ANAVATANA KAVUŞTU.

  Sevinçliydik mutluyduk.Ümit dolu idik ki yedi ay sonra olan oldu. Ardahan, yeniden Rusya’ya verildi. Üzgündük. İstilacılar memnundu. Vay Ardahan’ım vay! Ardahanlım yeniden boyun bükmüştü boynu bükük bayraklar gibi…
  Baş eğer miydi acaba? . Hayır; hayır asla baş eğmezdi. Çünkü Ardahan’ın yollarında güller açar bağlarında…O zulmün içinde gül açıyordu.İlk Milli Birlik Heyeti kuruluyor ve MONDROS
  Şartları benimsenmiyordu. Ardahanlılar, İngilizlere Ermenilere Gürcülere hiçbir suretle silahlarını teslim etmiyorlardı. O dönemde Ardahan’ı temsil eden Haşimoğlu Rasim Bey’di.
  Milli ruhu, milli davayı perçinleyenlerden biriydi. Çalıştığı heyeti ile birlikte Ardahan için başını kurban verecekti.
  İşte bu milli ruha milli mücadelemizde ATATÜRK’ÜN emri ile Erzurum’dan başlatılmamış mıdır?

  30 Ekim 1918 Mondros’a göre Ardahan daha önceden de Rusya’ya verilmişti. 20 Nisan 1920 de Gürcü general Kuinitatz, Ardahan’ı işgal etti. Bu arada İngilizler de Kars’ taki Milli şurayı dağıtmağa çalışırken Posof’u ve birçok köyümüzü yakıp yıktılar, yağmaladılar.
  Milli Misak’ı üz erine ant içen birliklerimiz Kâzım Karabekir Paşa komutasında 30 Ekim
  1920 günü Kars’ı zalim istilâcıların zulmünden kurtardılar.
  Evet. Yeniden çiçekler açtı yollarında.
  Unutmayınız ki tarih boyunca milli ruh milli mefküreye sahip olanlar, istiklâl davasında daima başarılı olmuşlardır. On ay Gürcü işgalinde kalan Ardahan, 23.Şubat.1921 de düşman işgalinden kendi iman gücüyle kurtulmuştur. Güller açmıştır bağlarında.
  Moskof, esaretinden kurtulan Ardahan, çektiği acıları, uğradığı felâketleri unutarak kendi yaralarını kendi sarmağa başlamıştır.
  23.Şubat.1921 den beri Türk Bayrağı gururla onurla şerefle göndere çekilerek YA Rabbi Bu Kaleyi koru! O acı günleri bir daha gösterme! Bizler kini nefreti unutarak işsizimize iş bularak açı doyurarak, cahilliği eğiterek sevgi ve saygıya dayalı hayat pınarlarımızdan herkese zira herkese barış suyumuzdan vermek istiyoruz. İnsanımız ve Toprağımız huzur dolu olsun. Mutlu olsun. Mutlu yaşasın. Hayır dualarını paylaşıyoruz.

  Serhat Şehrimizin sevgili çocukları iman dolu göğüsleriyle yurtlarını her türlü tehlikeye karşı korusun. Şehitlerimizin ruhları her an şad olsun. Gazilerimize selam olsun.
  Evet. Unutmayınız ki, tarih şuuru, millet şuuru, inanç şuuru milletleri geçmişine bağlar.
  İftihar duyar gurur duyarız. Cesaretle yaşama, şahsiyetlerini ve davranışlarını geliştirmede
  Öncü oluruz. Nefis ve irade terbiyemizi kazanırız. Onun için seni çok çok seviyorum ARDAHAN. Yüreğim sende özüm sende.Barbar ve istilâcılara karşı milliyetçi ruhumla vatansever özümle her an örnek almağa hazırım. “ Kurban olum vatana, vatanım hoş mene onu candan severem:”
  Ardahan: Yeni mahalle, Halil Efendi mahallesi, Kara göl mahallesi ile günden güne büyüyüp güzelleşmekte ve gelişmektedir. Camileri parkları terminali Pazar yeri stadyumu
  Milli Egemenlik Parkı ile halkımızın hizmetindedir. Ayrıca Halil Efendi mahallesinde
  Kavak fidanlığı oluşturulmuştur. Gürcistan Tür közü sınır kapısı açıktır. Çıldır, Aktaş sınır kapısı açılacaktır. Ermenistan ile sınır kapısı açılması çalışmaları yapılmaktadır.


  Nazır Çiftçi​
   
Benzer Konular
 1. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.726
 2. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  3.470
 3. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.251
 4. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  2.567
 5. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  2.740
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş