1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

24 - Erzincan

Konusu 'İl İl Türkiye' forumundadır ve YoRuMSuZ tarafından 2 Şubat 2007 başlatılmıştır.

 1. YoRuMSuZ

  YoRuMSuZ Biz işimize bakalım!

  Katılım:
  7 Haziran 2006
  Mesajlar:
  25.367
  Beğenileri:
  8.809
  Ödül Puanları:
  11.330
  Cinsiyet:
  Erkek
  Banka:
  18.091 ÇTL
  Yüzölçümü: 11.903 km²
  Nüfus: 299.251 (1990)
  İl Trafik No: 24

  Doğu Anadolu Bölgesi'nde Fırat'ın yukarı kısmında yer alan Erzincan, Anadolu'nun en eski kültür merkezlerinden birisidir. Tarihi ipek yolu güzergahında yer alan kent Hitit, Urartu, Med, Pers, Hellen, Roma egemenliğinde kalmış, Malazgirt Zaferinden sonra Türk ve Osmanlı hakimiyetine geçmiştir. Erzincan kültürel zenginliği kadar doğal güzellikleri, coğrafyası, mutfağı ve alışveriş olanakları ile tam bir turizm cennetidir.

  COĞRAFYA

  Erzincan ili genellikle dağlar ve platolarla kaplıdır. Dağ sıraları arasındaki çukurlarda yer alan ovalar ve düzlükler boğazlarla birbirine bağlanmış durumdadır. Ovalar ile dağ sıraları arasına akarsularca yarılmış, dalgalı platolar yerleşmiştir.

  Erzincan'da ve Tercan çevresinin genel bitki örtüsü steptir. Yüksek dağların üzerinde çalılıklara ve meşeliklere rastlanır. Erzincan'ın batısında yer alan ve özellikle Refahiye'den başlayıp Kemah, Kemaliye çevresine kadar çam korulukları, meşelikler ve çalılıklara geniş ölçüde rastlanmaktadır. İlin en büyük akarsuyu Karasu Irmağıdır.

  Erzincan karasal iklim özelliğine sahiptir. Erzincan çevre illere göre daha uzun ve sıcak yaz mevsimi yaşamaktadır.

  TARİHÇE

  Tarihi İpek Yolu üzerinde yer alan Erzincan, yüzyıllar boyu canlı bir tarihi ve kültürel yaşam sürmüştür. Tunç Çağı'ndan beri bir yerleşim olduğu tespit edilen Erzincan, Urartu, Med, Pers, Helen, Roma ve Bizans egemenliğinde kalmıştır. 1071 den sonra Türklerin eline geçerek Mengücek, Selçuklu ve Eretna dönemlerini yaşamıştır. 1473 yılındaki Oltukbeli Savaşı ile Osmanlı hakimiyetine girdi. I. Dünya Savaşında işgale uğrayan Erzincan 13 Şubat 1918 de Türk Ordusu tarafından kurtarıldı.
   
 2. YoRuMSuZ

  YoRuMSuZ Biz işimize bakalım!

  Katılım:
  7 Haziran 2006
  Mesajlar:
  25.367
  Beğenileri:
  8.809
  Ödül Puanları:
  11.330
  Cinsiyet:
  Erkek
  Banka:
  18.091 ÇTL
  Erzincan ilinin ilçeleri; Çayırlı, İliç, Kemah, Kemaliye, Otlukbeli, Refatiye, Trecan ve Üzümlü'dür.

  Çayırlı : Erzincan'a 114 km mesafede olan ilçenin hangi tarihte kurulduğu bilinmemektedir. İlçedeki gezip görülecek yerler 1219 tarihinde Karslı Tahir Usta tarafından yapılmış, duvarları yontma taşlarla örülü, tavanı ahşap oymalarla süslenmiş bir konak, keşiş dağı üzerinde bulunan ve bir doğa harikası olan Aygır krater gölü, Büyük Yayla gölü, Yedi Göller ve Kartallı köyü gölüdür.

  İliç : Erzincan'a 153 km uzaklıkta bulunan İlçenin ilk yerleşim tarihi kesin olarak bilinmemektedir. İliç'in köylerinde çok sayıda höyük ve tarihi yapı kalıntıları bulunmaktadır. Bunların çoğunda bilimsel kazı ve araştırmalar yapılmıştır. Altıntaş köyünde, Romalılara ve daha sonraki dönemlere ait olan çok sayıda kalıntılar bulunmaktadır.

  Kemah : Erzincan'a 52 km uzaklıktaki ilçede gezip görülecek yerler arasında Kemah Kalesi, Gülabibey Çeşme ve Hamamı, Melik Gazi Türbe ve Zaviyesi, Tugay Hatun Kümbeti, Ali Baba Türbesi, Gözcü Baba Türbesi, Hacı Mahmut Bey Çeşmesi, Alaattin Bey Çeşmesi gibi tarihi eserler ile Buz Mağarası ve Soğuksular mesire yeri bulunmaktadır.

  Kemaliye: Erzincan'a 194 km uzaklıktaki, Keban Baraj Gölü kıyısında güzel bir vadi içinde kurulmuştur. İlçede gezilip görülecek yerler arasında Endiçi Kalesi, Roma Mezarlığı gibi tarihi kalıntılar ile Topkapı Camii, Orta Cami bulunmaktadır. Ayrıca İlçenin Ocak köyünde, Selçuklu Osmanlı mimarisinin özelliklerini gösteren Hıdır Abdal Sultan Türbesini sayabiliriz.

  Otlukbeli: 1473'te Fatih Sultan Mehmet ile Akkoyunlu Hükümdarı Uzun Hasan arasındaki Otlukbeli Savaşı Erzincan'a 142 km uzaklıkta bulunan bu ilçede yapılmıştır. İlçe merkezinin 6 km kuzeybatısında olan traverten şeddi (Maden sularının oluşturduğu traverten şeddi) gölünün oluşumu günümüzde halen devam etmektedir. Otlukbeli Gölü'nün en önemli özelliği, çanağının ve oluşumunun göl türleri içerisinde günümüze kadar bilinenlerin içerisinde dünyada tek tip oluşudur. Göl, bu özelliğinden dolayı, doğal anıt olarak da nitelendirilmektedir.

  Refahiye: Erzincan'a 71 km uzaklıktadır. İlçedeki gezip görülecek yerler arasında Kutlutepe, Kutsal Kaya, Kadıköy Kilisesi, Merkez Cami, Köroğlu Mağarası, Bal kaya, Refahiye Ormanları ve Dumanlı Yaylasını sayabiliriz. Ayrıcı İl merkezine 42. Km. uzaklıkta, Yıldırım Akbulut Kayak Tesisleri hizmet vermektedir.

  Üzümlü: Erzincan'a 23 km. uzaklıktadır. İlçede gezip görülecek yerler arasında Akkoyunlu Cami, Hacı Nutullah Cami gibi tarihi kalıntılar ile Şeyh Karpuz Mağarası, Aygır Gölü, Hıdırellez Gölü, Bayırbağ Değirmenönü Mesire alanı ve karakaya Çermik Mesire alanını sayabiliriz

  Tercan : Erzincan'a 88 km uzaklıktadır. İlçede gezip görülecek yerler arasında Kefrenci Tapınağı, Pekeriç (Çadırkaya kalesi), Kötür Köprüsü ile Orta Çağ Türk mimarisinin en ilginç ve önemli eseri kervansaray, hamam, mescit ve türbeden oluşan Mama Hatun külliyeyi sayabiliriz.
   
 3. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  318
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.960 ÇTL
  Küllerinden yeniden doğmuş bir kent... Doğanın güzelliklerini esirgemediği bu kent, halkının azmi ve sevgisiyle de hafızalara kazınmış durumda. Kent geçmişteki acı olaylardan Erzincanlıların gayretiyle kurtulmuş, şimdi dimdik ayakta duruyor ve ziyaretçilerini ağırlıyor.

  [​IMG]

  [​IMG]


  Erzincan, birinci derecede deprem kuşağı üzerinde yer aldığından, tarihinde pek çok deprem yaşamış. Bunların içinde en önemlisi kuşkusuz kenti yerle bir eden, 1939 yılında meydana gelen büyük deprem. Bu yıkımın ardından kent merkezi adeta yeniden kurulmuş. Bunun sonucu olarak da, günümüzde Erzincan’ı dolaştığınızda, çok planlı cadde ve sokakları hemen gözünüze çarpıyor. Düzlük bir alana kurulmuş olan bu samimi kentte, nereye gitseniz dört bir yanındaki karla kaplı dağlar ise size eşlik etmeye devam ediyor.

  Kentin daha uzak tarihini de merak ediyor ve ilk zamanlarını araştırıyoruz. Erzincan’ın ilk çağ tarihi hakkında kesin bilgiler mevcut değil. Ancak kent ve civarında M.Ö. 1050-1180 tarihinde Anadolu’da hüküm süren Hititler’in ve M.Ö. 900 yıllarında kurulan Urartular’ın izine rastlanmış olduğunu öğreniyoruz. O dönemde Van’ı (Tuspa) başkent yapan Urartular, kuzeyde Erzurum-Erzincan’a kadar genişlemişler. 1953 yılında Erzincan yakınlarındaki Altıntepe’de, Prof. Dr. Tahsin Özgüç’ün yaptığı kazı çalışmalarında da Urartular’a ait pek çok eser çıkarılmış.


  İLÇELER, DOĞAL VE TARİHİ GÜZELLİKLER
  Erzincan dendiğinde akla ilk gelenlerden biri kuşkusuz Girlevik Şelalesidir. Şelale, merkeze yaklaşık 30 km. uzaklıkta bulunan, Çağlayan mevkiindeki Girlevik Köyü’nde yer alıyor. Sarp kayaların arasından ilerleyen su, civarda da bitki örtüsünü canlandırmış ve buranın önemli bir mesire yeri haline gelmesini sağlamış. 30-40 metre yükseklikten dökülen şelalenin suları, uzaktan adeta bir tül gibi gözüküyor. Kışın donan sular ise bambaşka bir doğa harikasını gözler önüne seriyor. Şelalenin çevresinde bulunan Keşiş ve Kılıçkaya dağları ise yörenin güzelliğini bir kat daha arttırıyor.

  Kent merkezine yaklaşık 11 km. uzaklıkta bulunan Ekşi Su ise bölgede çıkan doğal maden suyu ile ünlü. Bir çok hastalığa iyi geldiği söylenen bu su, sağlık açısından oldukça önem taşıyor. Hemen ilerisinde yer alan Üzümlü ilçesi ise üzümüyle nam salmış. Bölgeye has simsiyah üzümler, dağların yamaçlarındaki eğimli arazilerde yetiştiriliyor.

  [​IMG]  YAŞAM KAYNAĞI FIRAT
  Erzincan’ı bir baştan bir başa geçen Fırat Nehri, kentin merkezinden uzakta da yerleşimler kurulmasını sağlamış en önemli yaşam kaynağı. Fırat kıyısına kurulmuş güzel Kemaliye ilçesi de bunlardan biri. Suyun kıyısında bir yamaç üzerinde kurulmuş olan ilçenin eski adı olan Eğin, “Güzel/Cennet Bahçe” anlamına geliyor.

  Tepeden görüldüğü ilk anda da kocaman bir bahçeye baktığınızı düşünüyorsunuz. Yemyeşil bahçeler içinde, birbirinden güzel ahşap evlerle donatılmış Kemaliye, günümüzde koruma altında bulunuyor. 2002 yılında Kemaliye temsilciliğini açan ÇEKÜL, yörede çalışmalarına devam ediyor. İlçenin en önemli doğal güzelliği Karanlık Kanyon son derece etkileyici. Hem sudan hem de karadan ulaşılarak gezilebilen kanyon, her yıl bir çok ziyaretçiyi kendisine çekiyor.

  [​IMG]


  FIRAT’LA DOĞAN İLÇELER
  Tarihte Mengücekliler’in önemli eserler bıraktığı Kemah’ın arkasında muhteşem Munzur dağları yükseliyor. İlçedeki Kemah Kalesi ülkemizdeki en önemli doğal kalelerden birisi konumunda. Erzincan’a yaklaşık 50 km. mesafede bulunan Kemah, dağlardan inen derin Tenasur Vadisine de ev sahipliği yapıyor.

  Fırat kıyısına kurulmuş yeni ilçelerden bahsetmeden geçemeyeceğimiz bir diğeri de İliç. Hayvancılığın çok geliştiği yöre, lezzetli Erzincan tulum peynirinin yoğun biçimde üretildiği yerlerden biri. Erzurum yönüne doğru gidildiğinde ulaşılan Tercan ilçesi de, kültür ve iklim olarak Erzurum’a biraz daha yakın. Tarihi açıdan çok önemli olan, taş işçiliğinin doruğa çıktığı Mamahatun Kervansarayı ve Türbesi ilçede mutlaka ziyaret edilmeli.

  [​IMG]


  OTLUKBELİ
  Geçmişte Otlukbeli savaşının yapıldığı alana kurulan Otlukbeli, Erzincan için bir başka önemli ilçe. İlçe ve çevresinde bulunan Koç Başlı mezar taşları oldukça ilginç. Bu taşların bir kısmı Erzincan Kültür Müdürlüğü’nün bahçesinde sergileniyor. Üzerinde çeşitli resim ve şekillerin yer aldığı bu mezar taşları, ait olduğu insanla ilgili önemli bilgiler veriyor. Örneğin mezar taşında bir saz resmi varsa o kişinin ozan olduğunu, at resmi varsa savaşçı olduğunu gösteriyor. Bölgede yer alan Otlukbeli gölü ise çanağı ve oluşumu bakımından uzmanlarca dünyada tek tip olarak görülüyor. Denizden 1855 metre yükseklikteki bu traverten gölü ve çevresindeki toprak kırmızı tonunda. Etrafındaki dağlarla muhteşem bir görünüm sergiliyor.

  Erzincan ve civarındaki ilçeler farklı farklı güzellikleri, değerleri barındırıyor. Bu bölgede doğa adeta ihtişamını sergilemiş. Dağlar, vadiler, kanyonlar başınızı döndürürken, suyun getirdiği kültür içinize işliyor. Fırat’ın değdiği her yer sanki büyülenmiş. Gezinin sonunda, sıcak ve dostane tavırlı Erzincan insanlarının burayı bu kadar sevme ve sahiplenmekte, ne kadar haklı olduklarını düşünmeden edemiyoruz. Kent geride, gördüklerimizin tadı ise damağımızda kalıyor...

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   
 4. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  318
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.960 ÇTL
  Eğin Manileri

  Ağam yolladığım yazmayı yaktım
  Tükettim ömrümü yoluna baktım
  Kömür gözlerini sevdiğim ağam
  Ya senin kaderin ya benim bahtım

  Akşam olur tren kalkar garından
  Yandım Allah ayrılığın zarından
  Kimi yavrusundan kimi yarından
  Yine bugün ayrılığın günüdür


  Bahçeye endimde kokmuyor gülüm
  Ah çeksem semayı doldurur ünüm
  Ela gözlerini sevdiğim ağam
  Seni anmadıkça geçmiyor günüm

  Beyazmıdır eteğimde püskülleri
  Kahırdan solmuştur gksümde güller
  Nice kırmızıyı kara eyledi
  Dalımı budayan o gurbet eller


  Bir mektup yazdırdım karakuşlara
  Ağam beni kattın başıboşlara
  Nasip ola dolanada gelesin
  Bende garışayım gönlü hoşlara

  Çıkıp yüce dağlara karlar düşürem
  Bağrım ataş olmuş kahve pişirem
  Merhamete gelde bir sile eyle
  Bende eller gibi kahkül düşürem

  Gökte isan merdivenler kurayım
  Yerde isan arayıpta bulayım
  Ela gözlerini sevdiğim ağam
  Bir canım varsa sana kurban vereyim

  Gurbetin yolları demir çakmaktan
  Hun oldu yüreğim yola bakmaktan
  Kara gözlerini sevdiğim ağam
  Gel bir sila eye kurtul günahtan


  İstanbul’da taze bitmiş navun var
  Ne imansız merhametsiz yarim var
  Hey imansız merhametsiz nazlı yar
  Ben el kızı isem taze yavrum var

  İstanbul içinde aynalı Çeşme
  Gözümün yaşıdır eğilip içme
  Kara gözlerini sevdiğim ağam
  Elleri görüpte benden vazgeçme


  İstanbul’da derler Balıkpazarı
  Değmesin ağama elin nazarı
  Sen gurbet ildesin bende Eğin’de
  Böylemi seninle ettik pazarı

  İstanbul içinde kireçli çeşme
  Kireçli çeşmenin suyunu içme
  Elagözlerini sevdiğim ağam
  Mevlayi seversen bizden vazgeçme


  İstanbul içinde öter bir keklik
  Sana vatan oldu bize gurbetlik
  Kömürgözlerini sevdiğim ağam
  Bizi kavuşturan olur cennetlik

  İstanbul yollarını demir çakmaktan
  Hun oldu yüreğim yola bakmaktan
  Elagözlerini sevdiğim ağam
  Gel bir sıla eyle kurtul günahtan


  İstanbul postası banamı haram
  Bağladı yüreğim dert ile verem
  Yokmuki orada mürekep kalem
  Yaza yollayasın bir kuru selam

  İstanbuldan gelir hassa bezleri
  Karadır kaşları Ela gözleri
  Akşam olur odasına dönünce
  Hatırlarmı acep bizleri


  Issız hanelere giremiyorum
  Derdimi ellere diyemiyorum
  Bende nazlıyardan ayrı düşeli
  Karışıp ellere gülemiyorum

  İreyhan ekmişim gül ekmişim
  Unutmuş dibine su serpmişim
  Elagözlerini sevdiğim ağam
  Böyle hasretliği hiç çekmemişim  İreyhan incedir mordur tohumu
  Efkarlı olunca almam uykumu
  Elagözlerini sevdiğim ağam
  Hasretlik bulut tuttu ufkumu

  İğde ağacına diledim dilek
  Birimiz huriyiz birimiz melek
  Kadirmevlam senden bir isteğim var
  Mezara yarimle beraber girek

  İki Turnam gelir yolda yorulmuş
  Şahin kanatları kırılmış
  Sevgililer birbirinden ayrılmış
  Akan sular fizahından kurumuş

  İki turna gökyüzünde buluşur
  Yüreğime ateş düşmüş tutuşur
  Kömürgözlerini sevdiğim ağam
  Sevişen insanlar çetin kavuşur


  İkiyan üstüne kaşlar kıvrılmış
  Deligönlüm bir yiğite vurulmuş
  Elleri koynunda bir gelinağlar
  Oda benim gibi yardan ayrılmış

  İlkbaharda çiçek açar dağımız
  Yaz gelince meyve verir bağımız
  Yine gurbet ile düştü yolumuz
  Ya suyumuz çekti ya toprağımız


  İnci midir sedef midir dişlerin
  Kalemlemi çizilmiştir kaşların
  Üçbiryana beş biryana saçların
  Tarayıpta muradımı almadım

  İnip hasbahçeye hayal kuramam
  Cevahir dökseler elim vuramam
  Kömürgözlerini sevdiğim ağam
  Sensiz bu illerde daha duramam


  Hasbahçede kırmızı gül
  Ben olmuşum nazlı yarın hastası
  İnem bakam yar kokusu gelirmi
  Şimdi gelir İstanbul postası


  Hasbahçeye indim gülün duruyor
  İllerin ki açmış benim kuruyor
  Karagözlüm acep neden ağlamış
  Gözünün yaşını silip duruyor

  Hasbahçenin divarını yol sandım
  Ayağıma diken battı gül sandım
  Elagözlerini sevdiğim ağam
  Hasiretlik çeke çeke usandım

  Hasbahçede kırmızıgül elvansız
  Bir onulmaz derde düştüm dermansız
  Gözlerimden yaş yerine kan akar
  Seni merhametsiz dinsiz İmansız


  Hasbahçede kırmızı gül duruyor
  Biri açılmadan biri kuruyor
  Güzel gelin nazlı yardan ayrılmış
  Gözünün yaşını silip duruyor

  Hasbahçede kırmızı gül haraben
  Netmiş idim şu muhannet yara ben
  On parmağın kandil diye yandırdı
  El yaradı yaramadım yara ben


  Hasbahçenin gülü solana kadar
  Yaprağı dibine dolana kadar
  Vallahi nazlı yar unutmam seni
  Azrail göksüme konana kadar

  Hasbahçede erik kırdım kayısı
  Benim ağam yiğitlerin iyisi
  Gece gündüz yalvarırım Mevlaya
  Engel öle bana kala kendisi


  Hasbahçeye kırmızı gül dikesin
  Ben cahilim beni kimler eğlesin
  Sabahın erinden uçan turnalar
  Efkarımı nazlı yare söylesin

  Hasbahçenin gülü naz ile açar
  Güzellik igreti gelirde geçer
  Elagözlerini sevdiğim ağam
  Senden ayrı günüm ah ile geçer


  Hasbahçenin süsü kırmızı güldür
  Bülbül ahvalimi yarime bildir
  Görün müyon dünya malı gözüme
  Yarimi gönder de yüzümü güldür


  Hasbahçeye kazdırmışım bir havuz
  Etrafına diktim gül ile nevruz
  Kömürgözlerini sevdiğim ağam
  Gittin gurbet ile kaldım yalanız


  Hasbahçede yine güller sararmış
  Kırmızıgül çevre yanın har almış
  Bana derler niye böyle şaşkınsın
  Aklımı başımdan nazlı yar almış

  Hasbahçede güller solduda gitti
  Ağlamadı gözü doldu da gitti
  Ne ben yardan doydum nede yar benden
  Altı ay olmadan koydu da gitti


  Halimi arz edem nazlı yar sana
  Çok cefa çektirme yazıktır bana
  Elagözlerini sevdiğim ağam
  Senden ayrı hergün azaptır bana

  Halimi yazarken doldu gözlerim
  Çoktur ama yazmadım sözlerim
  Elagözlerini sevdiğim ağam
  Derdim çoktur derunumda gizlerim


  Hasretinle çok akıttım yaşımı
  Nere alıp gidem garip başımı
  Kadirmevlam acep o gün olurmu
  Yar ile yastığa koyam başımı

  Her doktora ben yaramı açamam
  Kuş olupta kanatlanıp uçamam
  Elagözlerini sevdiğm ağam
  Ölürüm bende senden geçemem

  Her sabah her sabah gelip geçersin
  Kanımı kadehe koymuş içersin
  Elagözlerimi sevdiğim ağam
  Ne candan seversin ne vazgeçersin

  Her sabah her sabah çıkarım dama
  Nazlıyar uzakta görünmez bana
  Öt ki şaki bülbül yarim uyana
  Can gerek ki bu sevdaya dayana


  Her posta gelince olurum sersem
  Bu dert iflah etmez kimlere sorsam
  Elagözlerini sevdiğim ağam
  Bana da yazıktır hasret ölürsem

  Huma kuşu yüksek uçar havadan
  Bülbül gibi ayrılmışım yuvadan
  Gece gündüz budur arzum dileğim
  Biraraya cem eylesin yaradan


  Gemürgap taşında atılan taşlar
  Dökülmüş dibine elmalar armutla
  Dozerlerin geçiverdiği yerde
  Ne ağaç kalıyor ne dahi otlar

  Görünmüyor karşı bağın taşları
  Ötüşmüyor bülbülleri, kuşları
  Kendi vatanımda kalmışım garip
  Şu kahpe feleğin kahpe işleri

  Gemim teknesini vurmuş karaya
  Merhem yok mu sinemdeki yaraya
  Ne sen benden doydun ne de ben senden
  Değer vermem kazandığın paraya

  Gidemeyim duman almış yolumu
  Felek kırmış kanadımı molumu
  Bir gün olur dolanırda gelirim
  Kesme ümidini bekle yolumu


  Katırcı katırın gala miriye
  Götürme yarimi gönder geriye
  Kara kaşlarına ela gözüne
  Vermişim gönlümü almam geriye

  Sabahın erinde yolcu ettiler
  Aklımı başımdan aldı gittiler
  Götüren katırcı görmesin cennet
  Beni nazlı yardan ayırt ettiler

  Su değilem oluklardan atılam
  Mal değilem pazarlarda satılam
  Kara gözlerini sevdiğim ağam
  Vadem yetmeyiki ölem kurtulam

  Yollarına yağan kar mıdır yine
  Güller ağlatan harmıdır yine
  Ben ölüpte tenim toprak olanda
  Çiğne geç üstümden hasretim yine


  İstanbul dedikleri
  Şekerdir yedikleri
  Hiç aklımdan gitmiyor
  Ağamın dedikleri

  Ee diyem uyuyasın
  Uyu ki büyüyesin
  Yalvarırım Mevlâ'ya
  Babalı büyüyesin


  Eyler diyem yatasın
  Kan uykuya batasın
  Eğer uykun yok ise
  Satın alam yatasın

  Ee diyem eyler edem
  Büyüdüm beyler edem
  Katam bey sürüsüne
  Ardından seyran edem


  Ee diyem eda ile
  Sen uyu seda ile
  Ben sana eyler diyem
  Sen uyu safa ile

  Karanfil oylum oylum
  Geliyor selvi boylum
  Selvi boylum gelince
  Şad olur benim gönlüm


  Karanfilim budama
  Safa geldin odama
  Gelirse güzel gelsin
  Çirkin koymam odama

  Karanfil oymak oymak
  Olur mu yardan doymak
  Yardan doydum diyenin
  Caizdir boynun vurmak


  Karanfilsin tarçınsın
  Neden böyle hırçınsın
  Ne büyüksün ne küçük
  Tamam benim harcımsın

  Karanfil olacaksın
  Saranp solacaksın
  Ben müftüye danıştım
  Sen benim olacaksın


  Karanfil usta beni
  Sen ettin hasta benî
  Garip bülbüller gibi
  Kafeste besle beni

  Karanfilim desteyim
  Bülbülle kafesteyim
  Söyleyin nazlı yare
  İylenmemiş hastayım


  Aklım yara bağlıdır
  Başım kara bağlıdır
  Yarama dokunmayın
  Yar eliyle bağlıdır

  Bu dağda maral gezer
  Zilfin bağnmı ezer
  Bu dağlar bizim dağlar
  Burda yâdlar ne gezer


  Bülbülüm bağ gezerim
  Aşıkım dağ gezerim
  Yüz yerde yüz yaram var
  Yâr bilir sağ gezerim

  Bu dağlar tazelensin
  Çiçekle bezelensin
  Ne gözüm yari görsün
  Ne yaram tazelensin


  Bu iller karıştı gel
  Dost düşman barıştı gel
  İyi günde gelmeyen
  Kötü gün erişti gel

  Kekliğin sürüsünü,
  Av ettim birisini,
  Ben yiğit ona derim,
  Getire gerisini.

  Karanfil haşlanır mı
  Saksısı taşlanır mı
  Küçükken bir yar sevdim
  Ele bağışlanır mı?

  Karanfil kater oldu
  Ayrılık yeter oldu
  Uzun boy güzel fidan
  Gözümde tüter oldu


  Çayda balık yan gider
  Deşme yarem kan gider
  Bana doktor neylesin
  Ecel gelmiş can gider

  Eğin yolu düz olsun
  İçi dolu kız olsun
  Doksan dokuz yarem var
  Bir de sen vur yüz olsun


  Ekin ektim yerlere
  Su topladım göllere
  Allah beni nasip et
  Kaynanasız evlere


  Fidan diktim söküldü
  Yapraklan döküldü
  Ellerin yari geldi
  Benim boynum büküldü


  Gül düğümü
  Karşıda güldüğümü
  Yarim burdan gideli
  Kim görmüş güldüğümü

  Karanfil başlı gerek
  Bir hilal kaşlı gerek
  Nideyim taze yari
  Yar orta yaşlı gerek


  Acır yaram acır yaram
  Ok değmiş acır yaram
  Çekmesem yara benim
  Çekersem acır yaram

  Dilen gez dilen gez
  Yoksul isen dilen gez
  Gurbette bay olmadan
  Gel yurdunda dilen gez


  Almayanı almayanı
  Almazlar almayanı
  Nasıl kabre koyarlar
  Muradın almayanı

  Kaynaklardan Derleyen: Aytül Erdaloğlu
   
 5. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  318
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.960 ÇTL
  ERZİNCAN

  ÖRF-ADET-GELENEK-GÖRENEKLERİ
  Selçuklu hükümdârı Alparslan�ın kumandanlarından Mengücek Bey Bizanslıları yenerek Erzincan, Kemah ve civar bölgeyi fethedince, Bayat, Kayı, Alkaevli ve Karnevli gibi Tükmen aşîretleri bu bölgeye yerleşmiş ve az miktarda bulunan Hıristiyan halk İstanbul ve civârına göç etmişlerdir. 1071 Malazgirt Zaferinden sonra Türkleşen bu bölgede Türk-İslâm kültürü hâkimdir. Yakın zamâna kadar evler kerpiçten yapılmış, şiddetli soğuktan korunmak için tezek yakılmıştır. Mahallî kıyâfette kadınlar üst üste iki astarlı entari, üç etek, şalvar, keten gömlek, bele takılan şal ve kemer, başa peştemal ve yazma sarılması giyerler. Bâzı yerlerde ise ihram ve çarşaf giyilir. Erkekler ise bol paçalı pantolon, kenarları işli yakasız avcı yeleği, bele sarılan yün kuşak ile ayağa giyilen sivri uçlu yemeni kullanırlar.


  DÜĞÜN
  Evlenme çağına gelen genç erkeklerin anaları, kız aramaya başlar. İstenilecek kız belirlendiğinde, anası ile yakınlarından bir kaçı kızı görmeye gider. Kızı beğenirlerse, ertesi gün yeniden giderek kızı isterler. Kızı vereceklerse söz kesimi yapılır ve alınacaklar kararlaştırılır. Kız evinde yapılan nişanda yüzükler takılır. Köylerimizde düğün yapma adeti canlı olarak devam etmektedir. Düğünden birkaç gün önce kız ve oğlan tarafının ileri gelenleri bir araya gelerek, alışveriş yapmaya çıkılır. Buna düğün masrafı denir. Düğün masrafının tamamını oğlan tarafı karşılar.
  Düğünden önce, oğlan evinden kız evine, "tohum davarı" adı verilen esya (yatak, yorgan, halı, sandık gibi) göndererek, kız evinde sergilenecek ceyiz ile birlikte sergilenir. Ayrıca kız ve bir miktar da kuru yemiş gönderilir. Geleneksel düğün aşamalarından biri de gelin hamamıdır. Kız ve oğlan evinin yakınları hamama çağrılır. Kına gecesinde erkekler ve kadınlar, ayrı ayrı yerlerde eğlenirler. Kına türküleri söyleyerek, eğlenilir. Gelinin alınacağı günden birkaç gün önce, kız evinde ceyiz toplanarak değer biçilir.
  YÖRESEL YEMEKLER:
  Dut pekmezi yanısıra eşgili (ekşili), kelecoş, lapa, kırdo ve gah yahnisi meşhûrdur. Evlerde reçel, pekmez ve pestil yapılır. Yörede geleneksel beslenme düzeni etkinliğini sürdürmektedir. Beslenmenin temelini buğday ve buğday ürünleri ile hayvansal gıdalar oluşturur. Bulgur, yarma, tarhana, erişte, dövme en çok tüketilenlerdir. Özellikle bulgur, çok sayıda yemek türünde kullanılır.

  Kışlık, besin maddeleri hazırlanmasının yöre halkının yaşamında önemli bir yeri vardır. Bulgur, gendime (aşurelik buğday), tarhana, yarma, erişte kış için hazırlanan ürünlerin başlıcalarıdır. Ayrıca çeşitli sebzeler ve meyveler kurutularak, reçel yapılarak değerlendirilmektedir. Yöre mutfağı yemek türleri bakımından zengindir. Bunların çoğunluğunu hamur yemekleri oluşturur. Eşgili, kesme çorba (un çorbası), yaprak sarma başlıca yemek türleridir. Ayrıca su böreği ve özellikle kete ve tatlılar çokça tüketilen hamur işlerindendir.

  YÖRESEL GİYİM:
  Toplumsal değişmeye paralel olarak yerel giysilerin yerini, çağdaş giysiler almıştır. Kadın giyiminde yerel özelliklere kentlerde de rastlanır. Yerel giysilerle, çağdaş giysilerin birlikte kullanımı bir giyim-kuşam özelliği olarak belirmektedir.


  Bayanlarda Giyim:
  Entari: Biraz bolca olan, düz elbisedir. Kollar uzun ve yaka düzdür. Günlük olarak giyilen bu entari, belbağı denilen bir bağla bağlanır.
  Üçetek: Vücuda iyice oturan, hakim yakalı bir giysidir. Ön boydan, yanlar ise bel kısmında açık olduğu için meydana gelen bu üç parçadan ismini almıştır. tahtalı, kutnu ve kadife kumaşlardan yapılır. Üzerinde krma gümüş kemer takılır.
  Şalvar: Pantolonvari şalvardır. Ağ kısmı paçadan olmadığından pantolonvari denilmektedir. Üçetekle birlikte giyilir.
  Başörtüleri
  Ehram (İhram): İnce yün ipekten dokunur. Renkleri beyaz kahverengi ve siyahtır. üzerinde çeşitli motifler vardır.
  Hindi (Yazma): Kağıtlar arasında satılan desenli ince tülbenttir. Yaşmak , fitos ve düz örtü şeklinde kullanılır, kenarları oyalıdır.
  Tülbent: Beyaz ince bir örtüdür. Kenarları oyalı olup, yazma gibi kullanılır.
  Namaz Örtüsü: Buyüklü ve küçüklü olmak üzere iki kısımdır. Düz olarak başa alınır, daha ziyade yaşlı kadınlar kullanır.
  Pırpırlı: Kırmızı tülden yapılan bir başörtüsüdür. Kenarları boncuk oyalıdır. Üzeri pırpır denilen pul boncukla işlenir.
  Ayakkabı: Yemeni ve kundura giyilir.
  Aksesuarlar: Tepelik, saçlık,bilezik,kemer ve küpedir.
  Erkeklerde Giyim:
  Erkekler şalvar ve yelek giyerler. Yeleğin altında işlik vardır. Bele ise kuşak takılır.
  İşlik: Yelek altında giyilen yakasız mintandır. Genellikle çizgili kumaşlar tercih edilir.
  Fes ve Ebaniye: Kırmızı renkten püsküllü fes kullanılır. Ortasından sarkan püskül, siyah
  ibrişimden yapılmıştır. Fes üzerine ebaniye sarılır. Ebaniye, sarı renkli, ipekli bir kumaştır. Üzeri motif işlemelidir.
  Poçcikli Yemeni : Bildiğimiz bir çesit ayakkabıdır.
  Aksesuarlar: Saat, köstek ve hançerdir.
  Kullanılan Kumaşlar: Kadife, çuha kumaş ve tamamen yün olan mahalli kumaştır.
  HALK OYUNLARI VE FOLKLOR:
  Kahramanlık, yiğitlik, ağır başlılık ve sabrın sembolü olan "bar" en önemli Erzincan halk oyunudur. Oyunların tümü önce ağır olarak başlar, sonra gitgide hızlanır. En az altı kişi olarak kız ve erkeklerin ayrı ayrı oynadığı oyunlarda çökme, el vurma ve dönmeler ana figürler olup, elde mendil, bıçak, kaşık gibi araçlar bulunur. Barların yarım daire şeklinde oluşması, Erzincan ovasını tanımlamaktadır.

  Ayrıca çiftetelli, kaşık oyunları, horon, halay, tek oyunlar oynanan diğer halk oyunlandır. Biçimlerine göre oyunlar ise; üçayak, dörtayak, ikiayak, ağırbar, koçeri, sıklama, sarhoş ban, timurağa, hoş bilezik, dello, sarıkız, tamzara, çayırın ten yüzünde, tavuk barıdır, Dut ağacı , Erzincan'ın dağları ,Hayriye ,Horoz ,Koçeri , Temurağa ,Sarhoş barı, Sıklama Bebek , Kızardı kayalar ,Melik Şerif , Sinanlı , Tırnanadır.

  Komedi mahiyetinde oynanan elek oyunu, yılbaşında oynanan arap oyunu orta oyunlardandır.
  NELERİ İLE ÜNLÜ:
  Girlevik Şelalesi, Ekşisu Kaplıcası, Tulum Peyniri, Bakır İşlemeciliği, Aygır Gölü, Buz Mağaraları, Eğinin ( Kemaliye ) folklörü

  İL İSMİ NEREDEN GELİYOR?
  Erzincan ovasından adını alır. Ezirgan diye halk tarafından söylenir. Buranın eski adı Eriza'dır
   
Benzer Konular
 1. LoSt_LoVe
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  3.072
 2. yeşüLL
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  645
 3. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  711
 4. Suskun
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  9.324
 5. Çağlayağmur
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  946
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş