245 Bağlı Ortaklıklar Hesabı

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,253
Takım
GALATASARAY
#1
245 BAĞLI ORTAKLIKLAR HESABI
İşletmenin doğrudan veya dolaylı olarak % 50 oranından fazla sermaye ya da oy hakkına veya en az bu oranda yönetim çoğunluğunu seçme hakkına sahip olduğu iştiraklerin sermaye paylarının izlendiği hesaptır. Bağlı ortaklığın sahipliğinin belirlenmesinde yukarıdaki kıstaslardan, yönetim çoğunluğunu seçme hakkı, esas alınır.

245 Bağlı Ortaklıklar Hesabının İşleyişi: Bağlı ortaklık için sermaye taahhüdünde bulunulduğunda veya hisse senedi alındığında hesaba borç, ortaklık paylarının elden çıkarılmasıyla alacak olarak kaydedilir.
 

BeReNN

Özel Üye
Özel üye
Katılım
30 Nsn 2011
Mesajlar
12,995
Beğeniler
505
Yaş
33
Şehir
Istanbul, Turkey
#2
245 Bağlı Ortaklıklar - 245 Bağlı Ortaklıklar İşleyişi - Muhasebe Kodu 245 - 245 Bağlı Ortaklıklar Nedir

İşletmenin doğrudan veya dolaylı olarak yüzde 50 oranından fazla sermaye ya da oy hakkına veya en az bu oranda yönetim çoğunluğunu seçme hakkına sahip olduğu iştiraklerin sermaye paylarının izlendiği hesaptır. Bağlı ortaklığın sahipliğinin belirlenmesinde yukarıdaki kıstaslardan, yönetim çoğunluğunu seçme hakkı, esas alınır.

İşleyişi:

Bağlı ortaklık için sermaye taahhüdünde bulunulduğunda veya hisse senedi edinildiğinde hesaba borç, ortaklık paylarının elden çıkarılmasıyla alacak kaydedilir.

=> Bağlı menkul kıymetlerde işletmenin fazla bir söz hakkı yoktur. Hissesi % 10’un altındadır.

=> İşletmenin pay oranı % 10 ile % 50 arasında ise iştiraklersen bahsedilir.

=> Pay ve yönetim hakkı oranı % 50’den fazla ise bağlı ortaklıktır.

=> İştiraklerden temettü geliri, vergiye tabi olmayan gelir olarak kardan düşülür.

=> Bu üç hesapta izlenen hesaplar hisse senetlerinden oluşuyor ise alış değeri ile değerlenir. Bunlarla ilgili ayrılan karşılıklar tıpkı hisse senetlerinde olduğu gibi vergi kanunlarına göre Kanunen Kabul Edilmeyen Gider olarak kabul edilir.

Örnek:

a) İşletme yılsonunda X Limited Şirketine olan iştirakinden oluşan birikmiş zarardan payına düşen zarar için 1,5 milyar TL karşılık ayırıyor.

b) Ertesi yıl söz konusu iştirakteki 6 milyar TL’lik payı 5,2 milyar TL’ye satıyor.

 
Top