25 Ağustos 2012 - Aya İlk Ayak Basan Adam "Neil Armstrong" Vefat Etti

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,256
Takım
GALATASARAY
#1
25 Ağustos 2012 - Aya İlk Ayak Basan Adam "Neil Armstrong" Vefat Etti

Ay'a ilk ayak basan kişi olarak tüm dünyada tanınan astronot Neil Armstrong, 82 yaşında hayata veda etti.

Armstrong'un ailesi tarafından yapılan açıklamada ağustos ayı başında kalp ameliyatı geçiren astronotun bazı komplikasyonlar nedeniyle öldüğü belirtildi.

Armstrong, Ay'a 20 Temmuz 1969'da giden Apollo 11 uzay aracının komutanıydı.

Ay'a ilk ayak basışı sırasında Dünya'dan kendisini dinleyenlere telsizden söylediği ''Benim için küçük, insanlık için dev bir adım'' sözleriyle hatırlanan Armstrong, bu sözlerin ardından astronot arkadaşı Edvin ''Buzz'' Aldrin ile Ay yüzeyinde 3 saat dolaşmıştı.
1969'dan 1972 yılına kadar Ay'a 12 Amerikalı ayak bastı.

****************************************

Ölümünün ardından başta Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama olmak üzere bir çok isim üzüntülerini belirtti. Apollo 11 mürettabından Buzz Aldrin ” Öldüğünü duyduğumda büyük üzüntü yaşadım. Tanıdığım en iyi uçuş pilotunun bir Amerikan kahramını gibi milyonlar tarafından uğurlanacağından eminim ” sözleriyle üzüntüsünü belli etti. Neil ve Buzz Ay’da yürüyüş yaparken Ay yörüngesinde Ay modülünüden sorumlu Michael Collins ise üzüntüsünü kısa sözlerle belirtti ” O en iyisiydi ve onu fena halde özleyeceğim “.
Soldan sağa Armstrong, Collins, Aldrin

Neil Armstrong, önceleri donanmada pilotluk yaparken NASA’nın hava programına seçilmiş başarılı bir askerdi. Daha sonradan NASA için oldukça önemli olan ve yörüngede manevra kabileyetlerini sergileyecekleri Gemini programında tecrübesini konuşturmuş, Apollo serüveni için biletini garantilemişti. İnsanlığın uzay serüveninde Yuri Gagarin ile birlikte önemli bir yere sahip olan Neil Armstrong’un ölümü, bir çok kesim tarafından üzüntüyle karşılandı. Ufak bir adım atmış olmasına rağmen geleceğin uzay serüvenleri için büyük bir başlangıca imza atmıştı.
 
Düzenleyen yönetici:
Top