3 Milyon Müslüman Hacı Oldu

Papatya

Men sebete nebete...
Süper Moderatör
Katılım
6 Ags 2012
Mesajlar
22,024
Beğeniler
6,468
Şehir
Seattle.
#1


Tüm Müslümanların hayalini süsleyen Kabe'ye giderek Hac görevini ifa eden yüzbinlerce müslüman artık hacı oldu. Kabe ve çevresinde yapması gereken ibadetleri tamamlayan tam 3 milyon müslüman en büyük farzlardan biri olan haccı tamamlamış oldu.

Arafat ve Müzdelife'deki vakfe dualarının ardından Mina'daki Cemerat alanında şeytan taşlayan milyonlarca Müslüman Kabe'yi tavaf ederek Hac farizalarını yerine getirdi.

Daha sonra Kabe'de kılınan Bayram namazında bir araya gelen Hacılar kurban kestirip, tıraş olduktan sonra ihramdan çıktı. Bayram namazı sonrası Kabe'de birbirlerine sarılarak bayramlaşan Hacılar sevinç gözyaşları döktü.

Türk hacıların büyük bölümü kurbanlarını İslam Kalkınma Bankası aracılığıyla kestirdi. Kabe'yi dolduran Hacılar Bayram namazının ardından Cuma namazını beklemeye başladı.

Hacılar, bayramın 2'nci ve 3'üncü günü de küçük, orta ve büyük şeytanı taşlamak suretiyle, Hazreti İbrahim ve Hazreti İsmail'den intikal eden ibadeti yerine getirecekler.

HAC FARZ MIDIR?

Dinimizin beşinci şartı hacdır. Yani gücü yetenin ömründe bir kere, Kâbe-i Muazzama'ya gidip, oraya mahsus ibadetleri yapması farzdır. İkinci ve daha sonra yapılan haclar nafile olur. Hac, ıstılahta, belli bir yeri, belli bir zamanda, belli şeyleri yaparak ziyaret etmek demektir.

İslam alimlerine göre kabul olan Hac, kılınmamış namazların, tutulmamış oruçların, verilmemiş zekatların günahlarının affına sebep olmaz. Bunları geciktirme günahlarının affına sebep olur. Kul borçları verilmedikçe veya helalleşilmedikçe ödenmiş olmaz. Kul ve hak borçlarından başka günahlar affedilir.

 
Top