"3 PKK'lının Öldürülmesi Vahşettir"

Papatya

Men sebete nebete...
Süper Moderatör
Katılım
6 Ags 2012
Mesajlar
22,809
Beğeniler
6,477
Şehir
Seattle.
#1


Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Milli Kütüphane'de, "Diyarbakır Surları Unesco Yolunda" isimli serginin açılışına katıldı.

Arınç burada yaptığı konuşmada Paris'te öldürülen 3 kadın Pkk'lı hakkında konuştu ve "Yaşanan olay bir vahşettir. Kim yaparsa yapmış olsun, bu ölen kişiler hangi vasıflarla hangi suçlamalarla anılıyor olurlarsa olsun insan hayatına bu şekilde son vermek kimsenin hakkı değildir. Onlar böyle bir ölümü hiçbir zaman hak etmemişlerdi." dedi.

ARINÇ DİYARBAKIR'DAYDI

Diyarbakır ve surlarının, büyük ve kadim bir medeniyetin ortaya koyduğu tarih ve kültür varlıkları olduğunu belirten Arınç, Diyarbakır surlarının Unesco gibi bir kuruluş tarafından kültür mirası olarak tescil edilmesi konusundaki çabaları desteklediklerini ifade etti.

Surların taş işçiliğiyle ortaya konulmuş büyük eserler olduğuna değinen Arınç, surlara ilişkin bilgi verdi. Kaynaklarda Diyarbakır surlarının dünyadaki büyük eserler arasında sayıldığını dile getiren Arınç, bu surların Unesco tarafından kabul edilmesinin önemini vurguladı.

"YAŞANAN OLAYLAR BİR VAHŞETTİR"

"Fransa'da meydana gelen olayı vahşet olarak nitelendirmiştim. Üzüntü duyduğumu ifade etmiştim. İnternet medyasına girdiğimizde bu sözlerimin nasıl çarpıtıldığını, ne kadar kötü amaçlar için kullanıldığını gördüm ve üzüldüm. Ama onları bir kez daha üzmek istiyorum. Yaşanan olay bir vahşettir. Kim yaparsa yapmış olsun, bu ölen kişiler hangi vasıflarla hangi suçlamalarla anılıyor olurlarsa olsun insan hayatına bu şekilde son vermek kimsenin hakkı değildir. Onlar böyle bir ölümü hiçbir zaman hak etmemişlerdi.

Suçlu olan insana yapılacak tek şey yargı önüne çıkarılması ve adaletin vereceği cezaya razı olmak gibi bir keyfiyet. Yoksa kimse kimsenin hayat hakkını böylesine hoyratça, böylesine vahşice elinden almak tasvip edilir bir davranış değildir.

"ELBETTE ÜZÜLECEĞİZ"

Bu olay karşısındaki insani tutumumu, afedersiniz bu olaydan daha vahşi şekilde eleştirmeye kalkanları biraz insafa davet etmek, izana davet etmek görevimizdir. Ölenlere elbette üzüleceğiz. Özellikle bu süreç içerisinde karşımıza çıkacak kötü olaylara karşı da sabırlı olacağız, anlayışlı olacağız. ve geçmişte yaşanan pek çok olayın böyle bir barış sürecini geciktirmek, ertelemek, reddetmek, inkar etmek, ajite etmek isteyenleri ödüllendirmek gibi davranışların içerisinde olmayacağız. Şahsen ben böyle bir davranışın içerisinde hiçbir zaman bulunmayacağımı söylemek istiyorum."

ŞİVAN PERVER'İN MESAJINA ARINÇ YORUMU

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, müzisyen Şivan Perver'in mesajlarını da önemli bulduğuna değinerek, şunları kaydetti:

"Biz bu ülkenin insanlarıyız, yıllardır tarihin kader ortaklığı içerisine koyduğu insanlarız, aynı idealler, aynı amaçlarla birbirimizin kucağında şehit düşmüş insanlarız.

Cumhuriyeti birlikte kurmuş, bu toprakların acısına da sevincine de üzüntüsüne de ortak olmuş insanlarız. Yeni başladığını büyük bir heyecanla izlediğimiz sürecin aynı Diyarbakır gibi, onun surları ve diğer bütün güzellikleri gibi, Eğil'deki peygamberler makamı gibi inşallah yüce olmasını, büyük olmasını, kutlu olmasını ve bir an önce güzelliklerin gerçekleşmesini diliyorum."

 
Ekleyen Benzer konular Kategori Cevaplar Tarih
Suskun Osmanlı Tarihi 1
ZeyNoO Osmanlı Tarihi 0

Benzer konular

Top