35 Yaşın Cilt Yolculuğu

BeReNN

Özel Üye
Özel üye
Katılım
30 Nsn 2011
Mesajlar
12,995
Beğeniler
505
Yaş
33
Şehir
Istanbul, Turkey
#1
35 Yaşın Cilt Yolculuğu
Kadınlarda 35 Yaşın Cilt Yolculuğu
35 Yaşın Cilt

Kadınlar, ciltleriyle ergenlik döneminde tanışır. Nedeni ergenlik sivilceleridir. Sonra uzun süre unuturlar ciltlerini…

30'lu yaşları ortalayınca yeniden hatırlarlar. Üçüncü farkındalık dönemi menopoz ve sonrasındadır. Ben ne genç kızların ve genç hanımların, ne de orta yaşlı kadınların ciltlerine gösterdikleri ilgiye şaşırırım. Siz de şaşırmayın, çünkü bu telaş son zamanlarda erkeklerde bile had safhaya vardı!

Cilt yaşlanmasını yavaşlatmak, geciktirmek ya da hafifletmek amacıyla kullanılan ürünlerin ortak adı dermakozmetiklerdir. Üzülerek belirtelim ki, birkaç istisna dışında bu ürünlerin çoğu arzu edilen faydayı, umulan başarıyı pek göstermez. Bin bir umutla ve ciddi paralar ödeyerek yola çıkan kadınların çoğu, arzu ettikleri, bekledikleri sonucu alamaz. Yani dikkatli olmazsanız, işin ucunda biraz “hayal kırıklığı” durumu vardır.

NE YAPMALI?

Hayal kırıklığının birçok nedeni var. En önemli nedeni, kozmetik firmalarının abartılı reklamları. Kozmetik firmalarının iddiaları bazen çok abartılı ve bunların arkasında ne yayınlanmış veya yeteri kadar tartışılmış, ne de bilimse camia tarafından onaylanmış ciddi bir araştırma var! Ama yine de bu ürünlerin bazıları bir fayda sağlıyor. Hanımlar “parayı bastırıp” bu ürünleri alıyor, kullanıyor. Milyarlarca dolarlık dev bir ticari alan olması firmaların da bu alana ilgisini artırıyor.

Son yıllarda özellikle antioksidan maddeler (alfa lipoik asit, CoQ10, yeşil çay, kinetin, E ve C vitaminleri, rezveratrol, idebenon), peptitler, kolajen ve hiyalüronik asit gibi nemlendiricilerle zenginleştirilmiş birçok ürünün ardı ardına piyasaya verilmesinin sebebi bu.

Burada dikkat etmeniz gereken noktalar; firmanın güvenilirliği, ürün içeriğinin sağlamlığı, arkada yatan çalışmaların ve öne sürülen iddiaların doğruluğu ve neticede “ürünün etkinliği”dir. Bazen bunların hepsini dikkate almanıza rağmen hangi ürünü kullanacağınızda zorlanırsınız.

GENEL DOĞRULARI UNUTMAYIN

Dikkat etmeniz gereken çok önemli bir noktayı hatırlatmamızda fayda var: Cilt bakımı sadece cildi kremlerle desteklemek, beslemek, canlandırmak ya da şımartmak anlamına gelmiyor. Her cildin hoşlandığı temel bazı doğrular var. O doğruları ısrarla uygulamak da son derece önemli.

Özellikle onu yoğun güneş ışınından korumak, sigara dumanından etkilenmesini önlemek, sık sık yıkayıp temizlemek, tahriş edici sabunlardan, banyo ürünlerinden, makyaj malzemelerinden, kurutucu kremlerden uzak tutmak ve tabii ki nemlendirmek de en az bu pahalı ürünlerle beslenmek ve güçlendirmek kadar önemli kabul ediliyor.

DR. EVREN ALTINEL
 
Top