"46 Ruhu" Bir Devre Işık Tutuyor

Papatya

Men sebete nebete...
Süper Moderatör
Katılım
6 Ags 2012
Mesajlar
22,842
Beğeniler
6,505
Şehir
Seattle.
#1
Bursalı yazar Akif Usluy'un Türkiye'nin demokrasi serüvenini konu alan "46 Ruhu" adlı kitabı piyasaya çıktı.

Türkiye'de gerçek demokrasinin yerleşme sürecinin en önemli unsurunun 'kırkaltı ruhu' olduğunu belirten Akif Usluy, "Bu ruh, temeli Osmanlı'nın son dönemlerine kadar uzanan çok köklü bir ağacın gövdesi gibi kendini 1945 yılında 4 cesur demokratın imzaladığı 'dörtlü takrir' ile göstermiştir. Bu kitapta, Atatürk'ün vefatından sonra ülkede kurulmak istenen dikta rejiminin de ötesinde, yönetime 'dur' diyebilen 'kırkaltı ruhu'nun serüvenini, o yılları yaşayan, hafızalarında tek parti zulmünün bütün ayrıntılarını taşıyanların anlattıklarını ibretle okuyacaksınız" dedi.

Celal Bayar'ın kızı Nilüfer Gürsoyun'un hatıraları, rahmetli Aydın Menderes'in söyledikleri, o yılları yaşayanların ve halen hayatta olan kişilerin aktardıklarıyla o devrin doğrularını gözler önüne sermek istediğini söyleyen Usluy, "Birçok belge ve zamanın gazete manşetlerini taradım.

Cumhuriyet dönemindeki siyasi olayların gerçek yüzünü araştırdım. Bu kitabın memleketimizdeki demokratik sürecin yol haritası, bundan sonraki nesillerin başvuru kaynağı olacağına inanıyorum" diye konuştu.

(MŞ)

 
Top