6. yüz nakli ameliyatı başladı

aslann

Ülken İçin Yaşa Aşkın İçin Öl!
Katılım
25 Tem 2009
Mesajlar
7,623
Beğeniler
515
Şehir
MAVİ
#1
Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Hastanesi'nin dördüncü, Türkiye'nin ise altıncı yüz nakli AÜ Hastanesi Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan başkanlığında 7:30 itibariyle başladı.20 Ağustos tarihinde motor kazası sonucu Medstar Antalya Hastanesi'ne kaldırılan ve 2 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra beyin ölümü gerçekleşen 31 yaşındaki Muhittin Turan'ın bütün organları ailesi tarafından bağışlandı. 22 Ağustos tarihinde 22:30'da organları alınmaya başlayan Turan'ın yüzünün alınması saat 7:00 sıralarında bitti. Medstar Hastanesi'de Muhittin Turan'ın yüzü alınırken yüz nakli olacak Salih Üslün'ün yüzü Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde temizlenerek hazırlandı.

Gece boyunca alınan diğer organların farklı illerdeki hastanelere gönderilmesinin ardından Muhittin Turan'ın yüzü sabaha karşı Prof. Dr. Özkan başkanlığında Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ne getirildi. Turan'ın yüzü, 2008 yılında av tüfeği ile fare vurmak isterken talihsiz bir kaza geçirerek yüzü parçalanan 54 yaşındaki Salih Üslün'e naklediliyor. Üslün'e alt ve üst çene, göz kapakları ve tüm saç derisi olmakla tam yüz nakli yapılacağı bildirildi. Yaklaşık 8 saatlik bir operasyonun ardından Turan'ın kalbi AÜ Hastanesi'ne gönderilerek Ahmet Arı'ya nakledildi. Sağ böbreği de AÜ Hastanesine gönderilen Turan'ın akciğeri İstanbul'a, karaciğeri Malatya'ya, sol böbreği ise Konya'ya gönderildi.

Türkiye'nin altıncı yüz nakli operasyonuna Prof. Dr. Ömer Özkan'ın 9 aylık hamile eşi AÜ Hastanesi Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Özlenen Özkan da katılıyor. Akdeniz Üniversitesi'nde gerçekleştirilen yüz nakillerinden dördüncüsü ilk defa Antalya'da bağışlanan yüzle yapılıyor.

AÜ Hastanesi Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Ömer Özkan ve ekibi 18 Temmuz tarihinde de 6 yıl önce silahını temizlerken yüzü parçalanan Recep Sert'e alt ve üst çene olmakla tam yüz nakli yapmıştı.
 

Benzer konular

Top