1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

61 - Trabzon

Konusu 'İl İl Türkiye' forumundadır ve YoRuMSuZ tarafından 8 Ocak 2007 başlatılmıştır.

 1. YoRuMSuZ

  YoRuMSuZ Biz işimize bakalım!

  Katılım:
  7 Haziran 2006
  Mesajlar:
  25.368
  Beğenileri:
  8.815
  Ödül Puanları:
  11.330
  Cinsiyet:
  Erkek
  Banka:
  18.112 ÇTL
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]


  Yüzölçümü : 4.685 km²
  Nüfus : 795.849 (1990)
  İl Trafik No : 61
  [​IMG]

  Trabzon, Karadeniz Bölgesi'nin Doğu Karadeniz bölümünde yer alan Trabzon ilinin merkezi olan bir şehirdir.Karadeniz sahili ile Zigana dağları arasında yer almakta olup yüzüölçümü açısından az bir alan kaplamasına karşın nüfus ve ekonomi açısından Samsun'dan sonra Karadenizin en büyük 2. ilidir. Batısında Giresun'a bağlı Eynesil ilçesi, güneyinde Gümüşhane'ye bağlı Torul ilçesi, doğusunda da Rize'ye bağlı İkizdere ve Kalkandere ilçeleri, kuzeyi Karadeniz ile çevrili antik çağ'dan beri varlığı bilinen il ve il merkezinin adıdır.

  Trabzon gezilecek yerler, Trabzon turizm


  Roma İmparatorluğu ve Osmanlı döneminde eyalet merkezi olmuş, Ortaçağ'da bir Rum imparatorluğuna başkentlik yapmış kent doğal güzelliklerinin yanısıra pek çok tarihi yapıyı barındırmaktadır. Bunların en önemlileri:

  Manastırlar: Sümela Manastırı, Ayasofya müzesi,Kaymaklı Manastırı(Amenapırgiç Ermeni Kilisesi), Kızlar (Panagia Theoskepastos) Manastırı, Gregorios Peristera (Hızır İlyas)Manastırı, Kızlar (Panagia Kerameste) Manastırı, Vazelon Manastırı,Kustul, Hagaios Savas (Maşatlık) Kaya Kiliseleri


  Kiliseler ve Camiler: Hagia Anna (Küçük Ayvasil), Sotha (St. John)K, Hagios Theodoros, Hagios Konstantinos, Hagios Khristophoras, Hagios Kiryaki, Santa Maria, Hagios Mikhail, Panagia Tzita, Fatih (Panagia Khrysokephalos), Yeni Cuma (Hagios Eugenios), Nakip (Hagios Andreas Kilisesi), Hüsnü Köktuğ (Hagios Eleutherios), İskender Paşa Camii, Semerciler, Çarşı Camii, Gülbahar Hatun Camii


  Konaklar: Trabzon Müzesi, Atatürk Köşkü,Memiş Ağa Konağı (Sürmene), Çakıroğlu İsmail Ağa Konağı (Of), Çakıroğlu Hasan Ağa Konağı, Sarımollaoğlu Topal Mustafa Evi (Araklı)
  Trabzon Toplum ve kültür

  Trabzon Halkı: Rum ya da Osmanlı/Türk olsun, yaylacılık teknikleri, yaşam tarzı, köy mimarisi ve folklorik açıdan Anadolu köylüsünden net çizgilerle ayrılmakta ve Kafkasya halklarıyla Laz, Lezgi, Megrel, Mağharul-Dağıstan Avarlar'ı, Oset, Gürcü, Abhaz vs.) benzerlik göstermektedir. Şalpazarı, Ağasar vadisinde yaşayan Çepni türkmenleri bölgeye 13-14. yüzyıllar arasında yerleşmiş olup Dede Korkut masallarında bahsi geçen folklorik birikime ve Trabzon'un diğer yörelerinden kolayca ayrılabilen Türkmen dialektine sahiptirler. Bölgede Ermeni varlığı eskiye dayanmakla birlikte önemsenecek miktarda değildir. Gökbilgin'in Trabzon Tahrir Defterleri üzerine çalışmasında görüleceği gibi 1515 yılında kent merkezinde 774 Rum ve 179 Müslüman evine karşın sadece 15 Ermeni evi olduğu kayıtlıdır.

  Giyim Kuşam: Osmanlı döneminde Samsun ile Batum arasında geleneksel giyim (Laz kıyafeti olarak da bilinir) şöyledir
  * Erkek: Başta iki ucu üzerinden sarık gibi dolanarak uzun kulaklı bir düğümle bağlanan ve kukula adı verilen siyah başlık. Üstte beyaz mintan ve üzerine siyah aba yelek. Altta bacak arası körüklü bacak kısmı dar zipka adı verilen siyah şalvar.
  * Kadın (köylü): İçte kamis adı verilen yakasız Trabzon bezinden gömlek, başta keşan peştemal, alltta etek veya üçetek elbise (zibun)bele bağlanan ve rengi yöreden yöreye değişen peştemal (fota. Üstte fermene veya kadife adı verilen yelek.
  * Kadın (şehirli, kasabalı): Başta tepelik, Tapla, Koursi, hotoz adı verilen gümüş ya da altın sırmalı yuvarlak tepelik. İçte kamis, üzerine zibun (üçetek) belde peştemal, lahor veya trablus.
  Kültürel Yaşam
  Trabzon ilinde tiyatro etkinlikleri Trabzon Belediye Tiyatrosu ve Trabzon Devlet Tiyatrosu tarafından yürütülmektedir.Halk eğitim merkezlerinde amatörce tiyatro, müzik ve halk oyunları çalışmaları yapılmaktadır. Müzik alanında çalışmalar yapan Devlet Klasik Türk Müziği Topluluğu'nun yanısıra karikatür ve resim çalışmaları Belediye Sergi Salonu'nda sergilenmektedir.Trabzon sinema yönünden de oldukça zengindir.Şehirde Royal, Lara, Cinemini ve AFM sinemaları bulunmaktadır.

  Mutfak: Samsun Batum arasında yeralan bölge mutfağının ayırıcı temel besinleri karalahana, mısır ve hamsi olup, bu üçlünün çorbasından ekmeğine dek sayısız kombinasyonu bulunmaktadır.
  [​IMG]
  Trabzon Ulaşım bilgileri ve Haritaları
  Antik Çağdan itibaren Trabzon kenti, özellikle Roma İmparatoru Hadrianus'un yaptırdığı limandan sonra denizcilik açısından önemli bir merkez olmuş, cumhuriyet döneminde de yakın zamana dek denizyolları ulaşım ve ticarette önemini korumuştur. Karadeniz sahil yolu ve yapımı tamamlanmak üzere olan otoban yolunun hizmete açılması ile Samsun ile Sarp sınır kapısı arasında yolculuğun kalitesi artarak ağırlık karayollarına geçmiştir. Trabzon il merkezinden başlayarak, Zigana geçidi üzerinden Gümüşhane'ye oradan Kop geçidini aşarak Erzurum'a bağlanan yol ise eski önemini kaybetmiştir.
  Trabzon'dan Rize-Artvin-Gümüşhane-Erzurum ve Giresun-Ordu-Samsun istikameti olmak üzere üç karayolu ağı vardır. Kent merkezine uzaklığı 1.5 km. olan otobüs terminaline ulaşım taksi dolmuşlarla yapılmaktadıTrabzon Havaalanı bölgenin en yoğun havaalanıdır. Şehir Merkezine Uzaklığı 2 km. dir. Kent merkezinden Havaalanına Taksi veya dolmuşlarla ulaşım sağlanabilir.
   
 2. YoRuMSuZ

  YoRuMSuZ Biz işimize bakalım!

  Katılım:
  7 Haziran 2006
  Mesajlar:
  25.368
  Beğenileri:
  8.815
  Ödül Puanları:
  11.330
  Cinsiyet:
  Erkek
  Banka:
  18.112 ÇTL
  [​IMG]
  Trabzon ilinin ilçeleri; Akçaabat, Araklı, Arsin, Beşikdözü, Çarşıbaşı, Çaykara, Dernekpazarı, Düzköy, Hayrat, Köprübaşı, Maçka, Of, Sürmene, Şalpazarı, Tonya, Vakfıkebir ve Yomra'dır.

  Akçaabat : Trabzon'un 13 km batısında ve deniz kenarında kurulmuş bir ilçedir. Tabii plajları ile ilin önemli kıyı ilçelerinden birisidir. Mersin Köyü ve Akçakale kamping alanlarının yanı sıra Sera Gölü önemli turistik yerlerden biridir.

  Çaykara : Trabzon'un güney doğusunda ve 76 km mesafede bulunan ilçe Uzungöl Turizm Merkezi ile ünlüdür.

  Maçka : Trabzon-Gümüşhane karayolu üzerinde Trabzon'a 30 km uzaklıkta doğal güzellikleri yanı sıra Altındere Milli Parkı'nın ve Sumela Manastırı'nın bulunduğu turistik bir ilçedir.

  Düzköy : Trabzon'a 40 km mesafede bulunan ilçe Çalköy Mağarasıyla turistik bir ilçe konumundadır.

  Araklı

  Arsin

  Beşikdözü

  Çarşıbaşı

  Dernekpazarı

  Hayrat

  Köprübaşı

  Of

  Sürmene

  Şalpazarı

  Tonya

  Vakfıkebir

  Yomra
   
 3. kelebek

  kelebek -ütopik- V.I.P

  Katılım:
  9 Haziran 2006
  Mesajlar:
  8.615
  Beğenileri:
  136
  Ödül Puanları:
  4.730
  Banka:
  3.666 ÇTL
  [​IMG] [​IMG] [​IMG]

  [​IMG]

  Trabzon Ayasofya Müzesi

  Trabzon'un Yenimahalle semtinde bulunan tarihi müzedir.
  İstanbul'un Latinler tarafından işgal edilmesinden sonra kaçan ve Trabzon'da 1204 yılında yeni bir devlet kuran Komnenos ailesinden Kral I.Manuel (1238-1263) tarafından 1250-1260 yılları arasında yaptırılan ve bir manastır kilisesi olan Ayasofya adı "Kutsal Bilgelik" anlamına gelir.
  Geç Bizans Kiliselerinin en güzel örneklerinden biri olan yapı kare-haç planlı olup yüksek bir kubbeye sahiptir. Kuzey batı ve güneyinde revaklı üç kirişi bulunmaktadır. Yapı ana kubbenin üzerine değişik tonozlarla örtülmüş ve çatıya farklı yükseltiler verilerek kiremitle örtülmüştür.
  Üstün bir işçiliğin görüldüğü taş plastiklerde Hristiyan sanatının yanı sıra Selçuklu Dönemi İslamSelçuklu sanatının da etkileri görülmektedir. Kuzey ve batıdaki revak cephelerinde görülen geometrik geçmeli bezemeleri içeren madalyonlarla batı cephesinde görülen mukarnaslı nişler taş işlemelerindeki özellikleri taşımaktadır.


  Binanın en görkemli cephesi güneyidir. Burada Adem'le Havva'nın yaratılışı kabartma olarak bir friz halinde anlatılmıştır.


  Güney cephesindeki kemerin kilittaşı üzerinde Trabzon'da 257 yıl hüküm süren Komnenosların sembolü olan tekbaşlı kartal motifi bulunmaktadır.
  Kubbede ana tasvir İsa'nın tanrısal yönünü aksettiren pantacrator İsa'dır. Bunun altında bir kitabe kuşağı daha altta ise melekler frizi bulunur. Pencere aralarında oniki havari tasvir edilmiştir. Pandantiflerde değişik kompozisyonlar yer almaktadır. İsa'nın doğumu vaftizi çarmıha gerilişi kıyamet günü gibi sahneler betimlenmiştir.
  Fatih Sultan Mehmed'in 1461 yılında Trabzon'u fethiyle camiye çevrilmiş ve vakıf eser olmuştur. 1868 yılında Bursa'lı Rıza Efendi'nin teşvikleriyle yeni baştan onarılmıştır.


  I. Dünya Savaşı yıllarında Ruslar tarafından işgal edilen Ayasofya askeri karargah hastane depo ve savaştan sonra yine cami olarak kullanılmıştır. 1958-1962 yılları arasında Edinburgh Üniversitesi ve Vakıflar Genel Müdürlüğü işbirliği ile restore edilerek 1964 yılında müzeye çevrilmiştir.
   
 4. kelebek

  kelebek -ütopik- V.I.P

  Katılım:
  9 Haziran 2006
  Mesajlar:
  8.615
  Beğenileri:
  136
  Ödül Puanları:
  4.730
  Banka:
  3.666 ÇTL
  ÇAYELİ RAŞOT KÖYÜ MAHALLİ KELİMELER
  Derleyen: İslam Bilgin


  A
  Abril : Nisan
  Abula : Abla
  Aclanmak : Acıkmak
  Açanki : Ne zamanki
  Ahpon : Hayvan gübresi
  Afalamak : Kazmak
  Afkurmak: Havlamak
  Ağanus etmek: Inlemek
  Alaf : Yeşil bitkilerden oluşan hayvan yemi
  Alay : Düğün günü, gelini damadın evine getiren grup
  Anceli-Kunceli : Tahta revalli
  Ander : Fena, kötü
  Ander kalmak: Koturum olmak
  Anderpali : Çukur açmak için kullanılan kazık
  Anteri : Entari
  Ağğ: kapıları kilitlemek için kullanılan demir parçası
  Aşamol: Bir Tur Ot
  Apandi : Bir tür lokum
  Apos : Ağzı bozulmuş aletlerin düzeltilmesi
  Aposkal : Yapılması gereken iş payı
  Apsimati : Cansız, beyaz kıvılcım.
  Ara kesmek : Söz kesmek
  Aşhana : Hol
  Aşude : Bir türlü sütlü yemek
  Ateşluk : Geleneksel evlerde ateş yakılan kısım
  Atiçi : Henüz çiçek açan salatalık
  Atkı : Yaşlı kadınların kullandığı büyük başörtü
  Aykırılamak : Yan tarafa doğru gitmek
  Atiça : Ateş böceği
  Avli : Avlu
  Azina : Irmak kenarlarında bulunan ekilebilir arazi
  Açal: Öküzün Küçüğü
  Afkur:Köpeğin Havlaması
  Agiş:-Maşa


  B - 20

  Bağlamak : Güveyi büyüleme, iktidarsız bırakma
  Ballı lobya : Soya fasulyesi
  Başini bağlamak: Evlendirmek
  Başluk : Başlık
  Başukari : Yukarıya doğru
  Bayyışağa : Aşağıya doğru
  Becit: Acele, ivedi
  Belkim : Belki
  Bet : Çirkin
  Beyinmek : Büyümek
  Bebuk:-Bebeklerin Ağlama Hazırlığı
  Binam : Yavrum
  Bive : Dul
  Boğalmak : Bunalmak
  Bohça çıkmak:Gelinin, damat tarafına bohça hediyesi
  Boğanmak : Susamak
  Bozger : Ağaçlık
  Buldur : Geçen sene
  Bukma muncurlarını : Mızmızlanma
  Bulme : Oda
  Buzakluk : İnek rahmi
  Boğun: bügün

  C

  Cağ : Örgü şişi
  Cağle / Çağlı : Bit
  Cavramak : Gayret etmek
  Caris Olmak : Rahatsız olmak
  Cazı : Kocakarı kılığında, çocuk düşmanı yaratık.
  Çapona---------- menteşe
  Çaydağ --------- Kabak Vb Şeylere Yapılan Sergi
  Celep : Kavurma yapmak için satın alınan inek
  Ciniviz : Zeki, hareketli çocuk
  Circiri : Toprakta yaşayan bir tür ceviz ezmesi
  Cizlavet lastigi: Eskiden giyilen bir tür lastik ayakkabi
  Coco : Kumda oynanan çocuk oyunu
  Cug--------------- Bir tür Küçük Kazan
  Çafi---------------Çay


  Ç

  Çafladi : İnce odun parçası
  Çafılamak : Tırnakla kazımak, bahane aramak
  Çafi : Çatallı
  Cafili kürek: Gubre atmaya yarayan catalli kurek.
  Çağana : Yengeç
  Çağan : Mısır ayıklamak
  Çağra: Bicak bilemeye yarar kolla cevrilen düzenek
  Çağra cevirmek: Hileli işler yapmak.
  Çağraya sarilmak: Başı belada olmak
  Çağumi : Salkım
  Çakal yağmuru : Güneşli havlarda aniden yağmaya başlayan kısa süreli yağmur
  Çakçaka : Modyeliden dökülen mıısır tanelerini deremen taşına ileten ahşap oluk
  Çakuma: Örümcek ağı
  Çali : Odun dalları
  Çambi : Mısır rokopi ve şokalilerinden örülen, genellikle iskemlelerde kullanılan hasır türü örgü
  Çamçaka: Geveze
  Çamı : Saç örgüsü
  Çatara : Uygunsuz, yaramaz kişi
  Çatmak : Görmek, rastlamak
  Çapari : Oltaya çok kanca takılarak yapılan bir tür balık avlama aracı
  Çapika : Ağzı geniş, minci ve yağ gibi malzemelerin konulduğu kıl desti (Rumca)
  Çapli : Dizi
  Çapula : Kullanılmış ayakkabı
  Çarapali:: At kuyruğu telinden yapilan ozellikle kışın kullanilan küçük bir tür kuş kapanı
  Çaravoş: Cekirge, balik yemi
  Çarık : Hasılsız deriden yapılan bir tür ayakkabı
  Çaşutluk Etmek : Fesatlık etmek (Uygurca)
  Çeğel : Çakıllı yer
  Çelefudi:Yarılmış odundan elle ayrılabilen küçük parça, kıymık
  Çeli : Kurumuş mısır sapları
  Çepli : Kıymık, küçük ağaç veya taş parçası
  Çerik : Çam kalas

  Çeşan : Başa bağlanan geniş ve çubuk desenli bir tür peştamal
  Çaşot : Elçi, aracı kadın
  Çıkma : Kız ve erkek tarafının gönderdikleri hediye
  Çıpa : Arı iğnesi. Çocuk göbeği
  Çırpıntı : Çalı ve odunun küçük parçaları
  Çirmulis etmek : Kıvranmak
  Çıtarı : Horoz ibiği
  Çiçi : Yaranın sulanması
  Çiçili : Solucan. Zayıf ince kız.
  Çikli: Oyun oynamak için demir çember
  Çilbur : Ana malzemesi süt olan bir tür yemek
  Çile : Bezi enine göre ayarlayan bir ölçü
  Çilimbura : Ateşböceği
  Çiliğani : Kavurma
  Çili pumburi : Ateş böceği
  Çimidi : Beyin, beynin dağılmış şekli
  Çina : İbik
  Çırapi: Kötü, hain, belalı (kadın)
  Çirata : Çırahta
  Çirozlamak: buruşmak, ozelligini kaybetmek.
  Çisenti : İnce yağmur
  Çişon : Sarmaşık
  Çiten : Yaprak taşınan delikli sepet
  Çiya: Ates kivilcimi
  Çori Kesmek: Derenin suyunu baska bir yere akitarak, balik avlamak.
  Çuban : Çıban
  Çufan: Filiz, surgun
  Çufan vermek: Surgun, filiz vermek
  Çuğni kokmak: Yanik kokmak, (ozellikle bez esya yanmasi)
  Çuk: (Çocuk dilinde) pipi
  Çulek : Tahta yoğurt ve pekmez kabı
  Çume : Fındıkla yapılan bir tür tatlı yiyecek
  Çumur : Mısır unu, yağ ve çökelekle yapılan yemek
  Çunçuri : Bir tür sinek
  Çupi : Çubuk
  Çupyas : İnceden ağırma, sızı.
  Çuruk ayi: Temmuz
  Çuyis etmek: Agirmak, sizlamak,


  D

  Da : Anlamı güçlendirmek için kullanılan ek.
  Dandaniça : Sözünde durmayan, dönek, daldan dala atlayan bir kuş
  Dardar etmek dır dır etmek
  Darlanmak : Sıkılmak
  Darnı : Çatıkat
  Davli : Odun parçası
  Deremen : Değirmen
  Devren : Köprü
  Deyine : Diye
  Didali : zayif, celimsiz, bakimsiz bebek
  Donevira: büyük kazan türü şeyleri ateşin üstüne götüren o su veya içinde ne varsa ağır olduğundan tekrar donevira denilen ağaçtan yapma vinçle kazan ateşten geri alınır
  Dimari : Ham meyve
  Dizluk : Uzun erkek donu
  Doğdi : Kalın odun parçası
  Dolama: Irin
  Dolaylık : Belden aşağıya sarılan peştamal
  Dondarci : Düğünlerde yemeği yöneten kişi
  Duğunçi : Düğüncü
  Duvrani : Yağ ve ayran yapmak için kulklanılan tekerlekli küp yayık
  Düzenci : Gelini hazırlayan bayan
  Dereni: ahşap evlerin kiremitle oturma odalarının arasındaki ot kurutma veya depolama yeri
  Do --------------Erkek


  E
  Ebi : Öbür
  Ebirini: Otekini
  Ecinli : Cinli, perili
  Eğratluk : İmece
  Elcan : Yabancı
  Elçi : Evlenmede aracılık eden kişi
  Elişmek : Sataşmak
  Encami : Acemi
  Entari : Fistan
  Enuk : Domuz yavrusu
  Eserli : Perili, cinli
  Eskemi : İskemle
  Eşadi : İnsan süretinde yapılan korkuluk
  Eşkin : Filiz, sürgün
  Etekluk : Etek
  Evlek : Ark
  Eyicene : İyicene, dikkatlice
  Edikum --------- Hayvanların Üzerine Yatması İçin Toplanan Yaprakların Depolandığı Yer
  Ereti --------------Bir Tur Bitki

  F

  Falamidi: Sandık çekmecesi
  Fanila : Kollu atlet
  Farfatara (fafatura) : Kelebek
  Farfaratis : Çırpınma, çarpıntı
  Feli : Kabak dilimi
  Feretiko : Rize bezi
  Fitne: Yavru Balık
  Fitra: Mısır fidesi
  Fitruka : İyi giyimli kız, yerden biten kestane filiz
  Felombur --------Bir Tur Ağaç
  Flanbur : Ihlamur
  Foli : Ufak toprak çukur
  Frahti : Kalın kestane tahtası
  Fufudi : Sivilce
  Furnesi : Kavrulmuş mısırdan yapılan un
  Furtuna : Fırtına
  Fuska (Likapa) : Böğürtlen
  Fuşki : Taze gübre
  Fuzuli: Boşu boşuna
  Ferahti----------- Çit

  G

  Gada / Gadanı Almak : Çare olmak, avutmak
  Gaganis Etmek : Tavuğun gıgıklaması
  Geceluk : Gecelik
  Gerdel : İneğe verilen yemin konulduğu tahta kap
  Geyme : Kılıf, özellikle yastık kılıfı
  Ganguli Guçça : Tahta revalli
  Gogona: Kagittan bir tür küçuk uçurtma
  Gatneri-----------Büyük Kazan
  Gegma--------- Büyük Gügüm
  Gelembur-------Kazan,Gugum Vb Şeylerin Ateşte Isıtılmak İçin Asılan Zincir
  Gerdel-----------İneklere Su Ve Yiyecek Verilen Kap
  Geroç----------- Dal Çekmeye Yarayan Kanca
  Getoğ----------- Bir Tur Kazan
  Golf pantul : Paçası dize kadar dar, üstü bol pantalon
  Gömüğü sevilmek : İçi güzel olmak
  Gömük: Kemik
  Göreslenmek : Göresi gelmek
  Gözun harhalisi : Goz yuvarlagi
  Gugum : Güğüm
  Güçükayı : Şubat
  Gic -------------Arının İğnesi
  Goc------------- Tahtadan Yapılan İskemle
  Gotol -------------Lahana`nın Gövdesi
  Gudal ------------Yemekleri Karıştırmaya Yarayan Odun
  Gugum----------- Su Isıtmak İçin Kullanılan

  Ğ

  Ğanca : Kene
  Ğarğaris etmek : Bağırıp çağırmak
  Ğaros olmak : İşe yaramaz hale gelmek
  Ğaviçi: Iyice, yamuk yumuk olmuş metal eşya
  Ğavroz : Bebek lazımlığı
  Ğezep : Bela
  Ğiçi/Ğiti:(Cocuk dilinde, kotu, fena, pis şey)
  Ğoncoğot---------- Yanan Odunun Kor Olması
  Ğülag-------------- Biçilen Otları Kuruması İçin Dizilen Ağaç
  Ğincik: Damak
  Ğinzili : Damak
  Ğizar: Bicki makinesi, buyuk testere
  Ğorğorina : Bir tür kuş
  Ğovroş : Kaya balığı
  Ğoy : Üvey, ğoyana
  Ğumeti : Bir tür sebze
  Ğarçi--------------Fasulyelerin Çıkması İçin Dikile Sırık
  Ğerğiz ------------- kavurmanın küçücük parçaları
  Ğerik---------------Büyük Kazma
  Ğoğol--------------- otlardan oluşan tozlar


  H
  Haböyle : Böyle
  Habu : Bu
  Habura : Burası
  Haçan (haçanki) : Mademki (Uygurca)
  Halaçı : Dolu
  Haloti : Balgam
  Hamlahus : Mısır
  Hane : Neredesin?
  Hapsi : Hamsi
  Hapsikoli : Bir tür hamsi yemeği
  Hamdospara : Böğürtlen
  Hapalamak : Karıştırmak
  Harçı : Sırık
  Harhali etmek : Kabuğundan ayırmak
  Hark : Ark
  Haşindi : Şimdi
  Haşlak : Olumsuz, aptal adam
  Haşli : Çok sıcak
  Haşuli : Ana malzemesi mısır unu olan bir türlü yemek
  Hatyaluk : Çöplük
  Havli : Havlu
  Havu : Şu
  Hayat : Giriş, hol
  Hayın : Çok şiddetli, iyi
  Hedik : Dallardan yapılan kar ayakkabısı
  Heleke: Ruhsal hastaliklarin iyilesmesi icin hocaya okutmaya gidilen bir yer
  Helepi : Kabak çekirdeği
  Hemayil: Üçgen yada dörtgen biçimli gümüş zincir kap
  Hemence : Bir çeşit bez çanta
  Hep : Hap
  Horkur--------------Halanın Kocası
  Hepli : Siyah üzümün kabuğu
  Hepten gitmek : Hasta olmak
  Herik : İnce ve uzun kazma
  Herişte : Ana melzemesi süt olan bir tür yemek
  Hesa Yesa Helesa : Bir ağırlığı veya kayığı çekerken birlik ve beraberliği sağlamak için söylenir
  Heseğten : Sahiden
  Hılça : Taneli taze mısır
  Hızan : Cimri
  Hirli : İyi değil.
  Hişir olmak : Değerini yitirecek kadar bollaşmak
  Hobur : Hortlak
  Hohol : Çöp, toz
  Hoholis (Hohol) : Karma karışık
  Hohori : Baykuş
  Hohovis etmek : Çömelerek oturma
  Hokelenmek : Öfkelenmek
  Hopeçi : Kurutulmuş suı kabağı
  Hopi : Tanesiz, olgunlaşmamış mısır koçanı
  Hosti : Kor
  Hoşeti : Kuru mısır yaprağı
  Hova(ya) gelmek: Hemen, acele gelmek.
  Hovini almak : Hevesini almak
  Hozan : Ot olmayan yer
  Hukelenmek : Çok kızmak
  Humra : Kan çıbanı, şiş
  Hutupis : Yolmak, Koparma
  Hutuli : Yavrum, evladım
  Hutumi : Gırtlak, boğaz
  Hüsyana : Aralık
  Horkurar------------Halanın Kocası

  I -İ
  İkamak : Yıkamak
  Ikılmak : Yıkılmak
  İlamur : Ihlamur
  İlan : Yılan
  İpranmak : Eskimek, yırtılmak
  İpratmak : Yırtmak, eskitmek
  Keregin--------------- Dayı Karısı

  İrize : Osmanlı Dönemi'nde Rize'nin adı
  İslemi : Büyük bakır güğüm
  İspinoz : Bir tür kuş
  İstavrit : Eylül
  İşlitavali : Hamsi pilavı
  İşmar etmek : Baş, kaş, göz ve elle işaret etmek
  Kiti Kuzu
   
 5. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  319
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.961 ÇTL
  K

  Ka :Yakınlık, sevgi ifade eden kelime sonuna gelen ek. Dayıka, Fatuka (Fatma), Aşuka (Ayse) gibi
  Kaçata : Alın
  Kaful : Dikenlik
  Kağle : Bit
  Kakaçi : Koyun pisliği
  Kaleçi : Boncuk
  Kalemidi: Iplik yapmaya yarayan bir tür alet
  Kambi : Taze çay filizi
  Kanaviça: Bir tür ince dokuma
  Kanci : Dilim
  Kandala : Tıpa, musluk
  Kapiluk İstemek : Gelin eve girmeden erkek tarfından bir şey istenmesi
  Kapoçi : Çıbanın su toplamış hali
  Karakış : Aralık
  Karamış: Kara yemiş
  Karkalaçi : Derelerin denize taşıdığı odun
  Karnali : El sepeti
  Kartof: Patates
  Kartuli : Baca kurumu
  Kasapetra : Sert toprak
  Kastaniça : Beyaz kabak
  Kataça : Alın
  Katatori : Kapı eşiği
  Katsafurç : Duman
  Katson : Koçan
  Kavara : Yellenmek
  Kavurinti : Turşu kavurması
  Kaybana : İstenmeyen bir şey
  Kebre : Gübre
  Kemane vurmak : Önem vermemek
  Kenef:: Hela, tuvalet
  Kerbeluk : Gübrelerin toplandığı yer
  Kehkür : Kepçe
  Kerbeluk : Gübrelik
  Kerezayı : Haziran
  Keşan : Başa sarılan peştamal
  Kevi : Sağlam
  Kevret : Yatak
  Kılavlamak : Aleti ince bilemek
  Kız çekmek : Kız kaçırmak
  Kindi : İkindi
  Kirkluk : Kırk yaşından sonra doğan çocuk
  Koça : Merediven basamağı, mantar, siğil
  Koçan :Çay alımyeri cüzdanı, şokalisi alınmamış mısır
  Koçira : Tutumlu kadın
  Kofi : Sağır kişi
  Kohlidi : Sümüklü böcek
  Koleti : Bir tür pide
  Kolistavra : Kertenkele
  Koliva : Suda pişmiş mısır
  Koma : Set
  Komar : Fundalık alanlarda yetişen bir tür ağaç
  Kompi : Patates
  Komri (kunduri) : İskemle
  Komsilamak : Dedikodusunu etmek
  Kondari: Sepet yapiminda kullanilan findik çubukları
  Kongoş Çarık : İneklerin diz derilerinden yapılan basit ve kaba bir ayakkabı
  Konişuk : Mukavele, konuşulan şey
  Kontra : Eskiden zenginlerin giyebildiği topuksuz bayan ayakkabısı
  Kopali : Çamaşır tokmağı
  Kopça : Düğme
  Kopeli : Evlilik dışı çocuk
  Korbakor : Sevilmeyen kişileri kınamak için kullanılır
  Korkata : Kalın öğütülmüş mısır unu
  Korkızan : Korkak
  Korop : Dam, baraka
  Koso : Kuluçkaya yatan tavuk
  Kot : Ölçü birimi, 5 kilo
  Kot kafa : Aptal
  Koti : Lahana gövdesi
  Kotila : Ense
  Kotori: Silindir biçimli kalın kaka
  Kovermek: Birakmak, koyuvermek
  Köz: Kor halindeki kucuk parça (ateşte)
  Kuka : İplik yumağı
  Kukari : Ucu çatallı değnek
  Kukuçi : Küçük, güzel, minyon tipli
  Kukula : Yün örme başlık
  Kukulaçi: Bir armut türü
  Kukuli : Sivri külah, dağ doruğu, tepe
  Kukuma kuşu: Guguk kuşu
  Kukuta : Çay tohumu
  Kulumika : Kılçığı çıkarılmış hamsi üzerine yumurta kırlarak yapılan yemek
  Kuma : Aynı erkekle evli kadınların birbirine göre adı
  Kumri : Tomurcuk, genç kız
  Kumuli : Yığın, tepe
  Kumuşi : Kestanenin dikenli dış kabuğu
  Kunci: Keten bitkisi kuru govdesi
  Kupas: Ters
  Kupli : Kurdeleyle boğaza takılan bir reşat altın değerinde ki altın süsü eşyası
  Kuplika : Hıçkırık
  Kupsi : Taze fasulyenin uçları
  Kurdeşen: Bir tur isilik hastaligi
  Kurna: Asbest su borusu
  Kuşluk zamani: Kuşların ötmeye başladığı sabah vakti
  Kurseli : Mısır fidanı gövdesi
  Kutali : Lahana vurmaya yarayan çamdan mikser.
  Kutalis : Yedek oyuncu (Yunanca)
  Kutni : İpekli veya pamuklu entari
  Kutuçi : Kuş gagası
  Kutuni : Mısırın danesiz gövdesi
  Kuvari : Ham incir, makat
  Kuviça / Kuvitsa : Küçük küfe
  Kuyis (ğarğaris) : Bağırmak çağırmak
  Kuzina : Daha çok ekmek ve yemek pişrmek amacıyla kullanılan bir tür soba
  Külünk : Ucu sivri kazma
  Küpbaş: Koca kafali
  Küspe: Bir cesit hayvan yemi

  L

  Lağus / Lazut: Mısır
  Lahmi /Lahmikoli: İneklere çeşitli yeşilliklerden pişirilerek verilen yemek
  Lahmi Kafa : Aptal
  Landara landara gezmek: Avare avare dolasmak
  Langona : Bir tür zararsız yılan yılan
  Lapara gibi adam : Ciddi olmayan, döneklik edebilen
  Lapi : Aptal
  Lekur : Uzun
  Lenger : Yayvan, kenarları geniş bakır sahan
  Lenguri : Uzun boylu, hantal adam
  Lepe: Sigara kutusu kağıtlarından oynanan oyunda tasin kağıda vurmasi
  Lezgi : Derbeder insan
  Likapa : Ormanda yetişen, siyah, ince taneli bir yemiş
  Likapi : Bir cins armut
  Likmen : Şişesiz yanan küçük idare lambası
  Limas etmek : Havanın yuymuşamasi
  Lina yapmak : Çamaşır asmak için ağaç germek
  Litropi : Yazın en sıcak zamanı 22 Temmuz
  Liver : Tabanca
  Livor : Yabani yemiş veren bir bitki
  Lobiya : Fasulye
  Loha : Kor ateş
  Longoş : Kaba herif
  Luluçi olmuş : Islanmış, suya doymuş
  Lumbika : El feneri
  Latkah-------------- Evlerin Önünde Çamaşır Vb Şeyleri Asmak İçin Çakılan Oval Ağaç

  M

  Mamuli : Diken meyvesi
  Minci : Çökelek
  Miti : Burun
  Mizmici : Çok titiz
  Mokol : Tarlada büyük ateş
  Moli: Pişen yemekte oluşan topak
  Momolika : Bir tür kır meyvesi
  Momoli : Böcek
  Mudara : Kalitesiz, sakat
  Muh : Çivi
  Muhlama : Mısır unu muhallebisi
  Muncur : Dudak
  Murmuris etmek : Fiskos etmek
  Muti: Yumusak huylu
  Merağaug(Likapa)(Ligarba)---------------- Bir Orman
  Meyvesi
  Meson Bağı--------------- Ahşap Evlerin En Kalın Yük
  Taşıyıcı Ağacı
  Mesur ------------------- İneklerin Yemeklerini Yediği Yer
  Minci--------------- Çokolek
  Mabeyin : Yan oda
  Malez : İneğe verilen yem
  Manca : Kazan yemekleri veya çorba
  Maran : Yaylalarda ve mezrada yazın kullanılan ahşap yığma tek katlı ev
  Maraz : Ruhi hastalık
  Marko : Erkek kedi
  Maroslamak : Fidelerin veya yaprakların solması
  Masti : Dişi kedi
  Matahcara : Tohumluk torbası
  Mavizer : Tüfek
  Megereme : Meğer
  Metika : Çelik çomak çubuğu
  Momoli : Böcek
  Moğ--------------------- Ot
  Moluş --------------- Ağacın Yapraklarını Ufalama
  Morkurar --------------Teyzenin Kocası
  Morkur-----------------Teyze

  N

  Nabedil olasın : Yok olasın
  Nacak : Et dogramaya yarar kucuk balta
  Nağmisa : Gelin
  Nanuris etmek : Ninni etmek
  Nasaka : Yeni yumurtlamaya başlayan tavuk
  Nayla : Serender
  Nemise : Güzel

  O - Ö

  Oğura gelmek :İneklerin cinsel istek duyması
  Ohtovi : Ekim
  Ola : Ulan
  Ondortli : Bir tür tabanca
  Orsidi : Yörede yetişen bir tür ağaç
  Ovalı : Erzurumlu, arka memleketli


  P

  Peçi : Cilt. "O paçi, o kızara peçilarun"
  Peçibaş : Kabakbaş, saçı dökülmüş
  Pepeçura : Üzümden yapılan muhalebi kıvamında tatlı
  Peşe kaçmak : Kızın erkeğe kaçması
  Peşuk : Beşik
  Petima : Toprak basamak
  Piçak : Bıçak
  Pif kokmak : Kötü kokmak
  Piftoli: Sevimli, yaramaz cocuk(şakalaşırken söylenir)
  Pitemi : Yarım metrelik bir ölçü birimi
  Pleki : Mısır ekmeği pişirmek işin kullanılan taş
  Podosi : Naylanın direğine konan ağaç tekerlek
  Pontul : Pantolon
  Pormo : Erken olgunlaşan sebze ve ekin
  Portağala: Yeni doğurmuş inek sütünden yapılır
  Pulama: Un karıştırılarak yapılan hayvan yemeği
  Puli : Civciv
  Pumburi : At sineği
  Purtuli : Kesik veya yırtık eski bez parçaları
  Paçğa -----------------Dağda Veya Meralarda Biçilen Çimenin Kurutulduğu Ev
  Paçi --------------------Kız
  Poçuş ----------------- Bebeğin Emeklemesi

  Paçariş etmek : Mani olmak, sıkıştırmak
  Paçi : Küçük kız. Büyük kızlara şaka için denir.
  Pafuli : Patlamış mısır. Güzel tombul kız
  Pağsa : Kulübe
  Palariş : Cin çarpması
  Pali : İneğin bağlandığı kazık, iskamle ayağı
  Paluze : Ana malzemesi süt olan bir tür tatlı
  Paluze gibi uşak: Yakışıklı, beyaz tenli erkek cocuk
  Pambuk : Pamuk
  Panti : İneğin ot yediği bölme
  Papur : Vapur
  Pardi : Çakal, sesi uğursuz sayılır
  Pasmanika : Patlamış mısır
  Pati : Küçük tahta, mezar patisi, kedi köpek ayağı
  Patiçi olmak : Yassılaşmak
  Patoma : Ahırdaki tahta döşeme
  Patos: Yassı, dümdüz
  Patoslamak: Dümdüz etmek, yassı hale getirmek
  Patuli patuli yağmak: Tane tane kar yağışı
  Peçare : Çit
  Por--------------------- Büyük Sinek

  R

  Rahna : Örümcek
  Rahna ketani : Orumcek agi
  Rohtiko : Vurma lahana içine mısır ekmeği doğranır ve bu şekilde ısıtılır. Tereyağı ile tatlandırılır.
  Roka : Mısırın kabuklu hali
  Rokopi : Mısır fidelerinin seyreltilmesi

  S
  Sahan : Bakır tabak
  Sami : Mısır yaprağından örülen ip
  Saruk : Sarık
  Sebi : Bebek
  Seftika : Pazıdan yapılan sirkeli turşu
  Seğiretmek : Firlayip koşmak
  Seke: Ahsap karyola
  Sepetbaş : İçi boş kafalı
  Sığna : Yara izi
  Sığran : Isırgan otu
  Sumari / sumarluk: Geç kalan. Son çocuk
  Sumsuk : Hayvanın çenesi
  Sumuş : Parmak boyunda ölçüm birimi
  Surtika : Küçük kuş
  Suser: Kilit
  Sutli : Bir çeşit sütlaç
  Sürecek :Yazı sürmek için kalem gibi yontulan sopa

  Ş


  Şelbet : Şerbet
  Şepidi : Bir tür sinek
  Şinakiça: Yaprakları oğuşturulduğunda köpüren bir tür otsu bitki
  Şokali : Mısır koçanı yaprakları
  Şurus etmek: Islık çalmak
  Şerat--------------------Minci`nin Artakalan Suyu
  Şib--------------------- Kabakların Veya Karpuzun Asması
  Şokal ------------------Mısırın Yaprakları
  Tağra-----------------Karadeniz`de Kullanılan Bir Tur Kesici Alet

  Şağnoma: Fazla güneş almayan, bitki yetişmeyen yer
  Şali: Salya ( cocuklar icin kullanilir)
  Şalaka: Ustu basi kirlenmis, temiz kalmayan çocuk
  Şaloti (haloti) : Ağızdan akan salya
  Şaravaz : Alttan delikli ahşap tekne, üzümün suyunun çıkarılmasında kullanılır
  Şarba : Eşarp
  Sacayak ------------ Yanan Ateşin Üstüne Konarak Onun Üstünde Kazan,Tencere Vb Şeylerin Isıtılması

  T
  Tağra : Ufak balta
  Tapuş----------------Toprağı Ufalama
  Tahra : Burnu kıvrık, sapı uzun küçük balta
  Taka : Küçük yelkenli
  Taktaka : Su ile çalışan bir çocuk oyuncağı. Çıkardığı sersten dolayı bu isim verilmiştir.
  Tami : Aynı bitkiden bir kaç tanesinin bir arada bulunması. Çay, fındık tamisi
  Taraba : Tahta perde
  Tarhuli : Tarla kenarlarında yetişen bir sebze
  Tatuli : Ayak
  Tavali : Ana malzemesi taze fasulye olan, kavrularak pişirilen bir tür yemek
  Tavara : Gece gelip insanların ağzına kapatan bir tür hayalet, beceriksiz adam
  Tavli : Şişman, semiz
  Temeçi : Kaburga kemiği
  Tentene : Dantel
  Tepes kupas : Tepe taklak
  Teretelli : Üzüm toplama sepeti
  Termaş : Yaramaz
  Terme : Yara
  Termoni : Pekmez, fasulye, korkoto ve mısırla birlikte pişirilen bir yemek
  Teşik: Yun eğirmeye yarayan bir tur çubuk
  Tiken : Diken
  Tikoça oyunu : Sek sek oyunu
  Tirmata : Ekmek kırıntısı
  Tohli : Yeni doğmuş erkek sığır
  Toli: Toprakta kucuk delikli cukur
  Toliye düşmek: Tuzağa düşmek
  Tomari : Yemeği yapılan bir tür yabani bitki
  Tomoni : Ot yığını
  Troni : Sallanan koltuk
  Turmuli : Ekmek kırıntısı

  U

  Uğrak : Uğranılan yer, durak
  Ula / Ola : Bir sesleniş şekli. Ula Hasan !
  Uskuçi : Taneleri alınmış mısır
  Usti Dönmek : Başı dönmek
  Uşak : Erkek çocuk
  Uya : Oya
  Uyma gitmek : Delikanlıya kaçmak
  Uzumayı : Kasım

  V

  Varangelen : Bir tür teleferik
  Varakula : Büyük çekiç
  Viça : Çalı
  Virka : Dişli kürek
  Vareg---------------- Küçük Tavuk
  Vehdik--------------- Zıplamak
  Vrasti : Kediye yemek verilen çanak
  Vu : Şaşırma ifadesi
  Vurzula vurmak: Felç gelmek (beddua edilirken soylenir) Vurzula vursun suratuna..!

  Y

  Yaba: Ya bak. (Bak ne oldu !)
  Yane : Ne sandın?
  Yalağuz : Yalnız
  Yamsilama : Taklit etme
  Yangaz : Yaramaz
  Yaşik : Kasa
  Yaşmak: Bir tur kenari suslu bas ortusu
  Yegi: Eskiden alinan baslik (parasi)
  Yeni Yetne : Genç, delikanlı
  Yenlik : Hafif
  Yeniyıl : Ocak
  Yirmak : Irmak
  Yolluk : Kilim
  Yukisi gelmek : Uykusu gelmek
  Yuklamak: Uyumak
  Yükli : Gebe kadın

  Z

  Zatiberi : Zaten, eskiden beri
  Zibarmak: Şimarmak
  Zibartmak: Fena halde, vucudu kizarincaya kadar dovmek (cocuklar icin soylenir)
  Zımilaçi : Sık dikenlik.
  Zoli : Kemiğin içindeki kemik iliği
  Zotozot : İnadım inat
  Zuzuli : Üzüm tanesi

   
 6. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  319
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.961 ÇTL
  Trabzon GELENEK-GÖRENEKLERİ
  DOĞUM

  Doğumdan ölüme kadar kültürümüzün bütün renklerini görebildiğimiz yöremizde her anlamlı günün bir geleneği ve adeti vardır. Mesela hamile kadına çok iş yaptırılmaz. Ağır yük taşıttırılmaz, doğum yapan geline hediyeler alınır, komşuları yemek getirir, çocuğun kundağına para konur, altın takılır, iki lohusa kadın basmasın diye kırkı çıkana kadar birbirini ziyaret etmez. Mevlit okutulur, dualar edilir çocuğun da annenin de sağlık ve sıhhati temennisinde bulunulur. Biraz da erkek çocuğu oldu mu sevinç daha fazla olurdu. Ama günümüzde bu anlayış ta artık ortadan kalkmaktadır.
  SÜNNET
  Erkek çocukları yaşı çok geciktirilmeden sünnet ettirilir. Tek yaşlarda sünnet ettirilmesine özen gösterilir. Eskiden eli çantalı sünnetçiler köylerde dolaşıp çocukları sünnet ederlerdi. Çocuklar da bunları gördüklerinde canlarının yanacağını anlayınca kaçarlardı. Şimdi sağlık mensuplarına sünnet ettirilmekte. Çoğunlukta da çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından toplu sünnet törenleri düzenlenmektedir. Çalgılı sünnet törenleri olabildiği gibi mevlitli sünnet törenleri de yapılmaktadır. Sünnet öncesi çocuklar gezdirilerek gönülleri hoş edilir, sünnet sonrası aile yakınları konu komşu çocuklara para, altın veya çeşitli hediyeler verilir. Yemekler yenir, "İnşallah evlilik mürivetini de görürsünüz" diye anne ve babaya iyi dileklerde bulunulur.
  DÜĞÜN
  Çoğu zaman gençler birbirini ya düğünde, ya yaylada, ya bir şenlikte ya da çarşı pazarda görür ve "gönlüne düşürür". Aile büyükleri devreye giren yengeler görücü olur. Kız da, oğlan da beğenilme aşamasında birbirini tanımaya çalışır. Ama en son söz aile büyüklerinindir. Kararı aile meclisi toplanır verir. Ama ailenin "rıza"sı kimi zaman tam değildir. Karar olumsuzdur. Birbirlerini seviyorsa gençler, ortaya bölgemizde halen geçerli olan "kız kaçırma" olayı çıkar. Evlenecek olan gençler birbirlerini ne kadar sevse de son sözü aile büyükleri söyler. Kız istemek için ailenin büyükleri, annesi, babası, ağabeyi, ablası, akrabalarından amcası, dayısı veya bir başka büyüğü kızın evine gider. Ön konuşmalar ve genel sohbetlerden sonra laf bir şekilde esas konuya getirilir ve kızın ailesinden "Allah'ın emri peygamberin kavli ile kızınızı oğlumuza istiyoruz" denir. Kız tarafı da hemen tamam demez. "Nasipse, kısmetse, bakalım bir düşünüp karar verelim" deyip, işi ağırdan alarak kendini "naza çeker". Erkek tarafı "he, tamam, olur" cevabını alabilmek için kız tarafının kapısını biraz aşındırmak zorunda kalır. Kız tarafı sonunda razı olunca "söz kesilir." Bir küçük bahşiş sonunda kızın nüfus kağıdı ailenin o andaki en büyüğüne işlemeli mendile veya özenle hazırlanmış bir zarfın içene koyularak verilir. Hayırlısı olsun temennisiyle kız tarafının ikramlar yendikten sonra evden ayrılınır. Söz kesme olayından sonra sıra "nişan"a gelmiştir. Nişanda kız ve erkek tarafı karşılıklı olarak birbirlerine gelin ve damat adayına hediyeler alır. Bu arada düğün tarihi için karar verilir. Yeni evlilere alınacak eşyanın kim tarafından ne alınacağına karar verilir. Düğün zamanı gelince "ağırlık görme" ye gidilir.
  Cuma günü, kızın çeyizi oğlan evine götürülerek yerleştirilir. Komşular düğüne davet edilir. Cumartesi gününün gecesi kız evinde yapılan ve sabaha yakın sona eren şenliğe ise "kına gecesi" denir. Eskiden kına gecesi Çarşamba günü akşamı yapılır, Perşembe günü, düğün olur. Cuma günü de "Cumalık" yapılırdı. Kına gecesi, kadınlar ve genç kızlar gelin evine toplanmaya başlarlar. Bu gecede, kadınlar ve genç kızlar gelin evine toplanmaya başlarlar. Çeşitli çalgılar çalınmak ve oyunlar oynanmak suretiyle eğlenilir ve kız ağlatılır. Gelini ağlatmak için kızlar maniler, türküler ve ilahiler söylerler.
  Düğün günü (Perşembe veya Pazar) erkek tarafı kalabalık bir grup halinde öğleye doğru, tabanca - tüfek ata ata, yaya ve atlı olarak gelin evine gidilir. Hemen kızı alıp dönmek isterler. Ancak kız tarafı misafirlere yemek ikram ederler. Yemekten sonra, kızın bir erkek kardeşi, o da yoksa dayısı, erkek tarafından bahşiş alır ve kızı ata bindirilir. Yine silah atıla atıla erkek evine doğru yollanılır. Eve varıldığı zaman kız attan indirilerek evin içine alınır. Daha sonra erkekler ve kadınlar ayrı ayrı yerlerde düğüne devam ettirirler. Düğün şenliklerinde horon tepmek vazgeçilmez bir adettir. Akşam olunca gelin ve güvey yan yana durdurularak her ikisine de şerbet ikram edilir. Daha sonra köyün hocası getirilerek dini nikahları kıyılır. Gelin evinden en son kızın çok yakını olan iki kadın ayrılınca düğün bitmiş olur.
  Ertesi gün ise Cumalık yapılır. Kadınlar çeşitli oyunlar oynarlar ve geline hediyeler verirler. Düğünden bir hafta sonra ise, erkek tarafı kız evine "yedi" ye gider. Damat büyüklerin elini öper, sini ve sofraya davet edilir. Sofrada önüne, üstü kapalı üç tabak koyulur, birinde yumurta, birinde sütlaç ve birinde de su vardır. Damattan yumurtayı bulması beklenir. Geç saate kadar kızın babasının evinde kalınıp, güzelce ağırlandıktan sonra geriye dönülür. Günümüzde bu adetlerin büyük bir kısmı "salon düğünleri" nedeniyle yaşatılmaz olmakla birlikte, köylerimizde geleneksel düğün törenlerine rastlamaktayız.
  ÖLÜM
  Düğünler kadar da ölümler de hayatın bir parçasıdır. Sevinçte bir olan halkımız hüzünde de beraberdir. Mahalle veya köy camiinde selalar okunur. Kent merkezinde belediye hoparlöründen ilan yapılır. Ölen kişinin ailesinin kimliği tanıtılır. Ölü evine akşamdan taziyeye gidilir. Evde sabaha kadar ölünün yakınları ile birlikte oturulur. Sabahleyin defin hazırlıkları başlar. Bu arada civar komşular ölü evine yiyecek getirir. Üzüntülü olan aile bireylerine katkıda bulunulur. Cenaze eş, dost ve komşular tarafından kaldırıldıktan sonra evde Kur'an-ı Kerim okutulur. Başsağlığı dilekleri kabul edilir. Kırk mevlidi, ölünün kırkıncı gününde yapılır. Mezarlar bakımlı ve düzgün tutulmaya çalışılır. Bilhassa dini bayramlarda olmak üzere mezarlar sık sık ziyaret edilerek dualar, Kur'an-ı Kerim okunur.
  YÖRESEL YEMEKLER:​


  Mısır Çorbası, Lahana Çorbası, Etli Lahana Sarması, Kara Lahana Yemeği, Trabzon Döneri, Hamsili Pilav, Hamsi Kuşu, Hamsili Kaygana, Kuymak, Akçaabat Köftesi, Trabzon Peynirlisi, Trabzon Burmalısı

  HAMSİ:
  Geleneksel yöre mutfağı hamsiden yapılan yemeklerin çoğunlukta olduğu bir mutfaktır. Karadeniz'de hamsinin mkültürel bir önemi vardır. Ayrıca dünyada ilk kez adına türkü yazılan balık türüdür

  PİDE:
  Kıymalı ve peynirlsi yapılan ünlü Trabzon Pidesi özellikle kış aylarında hafta sonu kahvaltılarının değişmeyen yiyeceği arasındadır

  VAKFIKEBİR EKMEĞİ:
  Taş fırında pişirilen Vakfıkebir Ekmeği uzun süre taze kalışı ve büyüklüğü ile ünlü bir Trabzon Ekmeğidir.

  AKÇAABAT KÖFTESİ:
  Hazırlanışı itibarıyle farklı bir lezzet sunan Akçaabat köftesinin mahalli yemekler arasında özel bir yeri vardır.
  YÖRESEL GİYİM:

  "Yüzyıllar boyunca Anadolu'nun Ünye'den Hopa'ya kadar uzanan Karadeniz yalısı halkının gemicilik ile geçinenleri ile yalı boyu gerisindeki dağlı köylülerin kendilerine has bir kılık ve kıyafeti ola gelmişti; baştan ayağa kapkara gayetle tipik bir giyim kuşam olup "Laz Kıyafeti" diye anılagelmiştir. XVI. Ve XVII. Yüzyıllarda korsan ve dağ haydudu kılığı iken giderek o yalının bütün gemicileri ile dağ köylülerinin sırtında görülmüştür. Başa, üstlüğe bağlanmayan müstakil kara bir kukuleta geçirilir; "Başlık", "Kara Puşu" veya "Kukula" isimleri ile anılır; bu kukuletanın gayetle uzun iki ucu, kukuletanın üstünden sarık gibi dolanarak uzun kulaklı bir düğümle bağlanır; o düğüm kulakları kukuletaya, başlığa kendine has bir manzara verir. Sırta, gömlek ve mintan üstüne bir kara cebken giyilir; bu cebkene "Yelek" de denilir; uzun kollu olup kolların üst kısmı dar, alt kısmı geniş, hatta bazan yırtmaçlı olup yenler bilek üstüne kolayca kıvrılır. Cebkenin göğsünde bazan sağlı sollu iki fişeklik-ceb yapılır. Kışın cebkenin altına ve mintanın üstüne omuzdan ilikli kara bir zıbın-yelek giyilir; cebkenin önü bu zıbın-yelek üstüne kavuşuk kapanır. Bacaklara "Zıbka" denilen kara bir potur giyilir, buna "Laz Poturu", "Laz Donu" da denilir; Zıbka bir iç donu üstüne giyilir ve iç donu gibi bele uçkur ile bağlanır; kalçadan ayak bileğine kadar bacağa sımsıkı yapışır, fakat ağı körüklüdür; yüze yakın kırma ile yapılan bu körüklü ağ, zıbka giymiş kimsenin bacaklarına, tamamen çıplak bir insanın bacak hareketindeki mutlak serbestiliğini temin eder; zıbkalı bir gemici veya dağlı dilediği gibi koşar, zıplar, atlar, tırmanır. Bele karaya boyanmış hafif bir pamuk kuşak sarılır; kuşağın üstüne geniş bir meşin kemer bağlar; bu kemerin, gümüşden yapılmış yaprakcıklar, dilcikler halinde sarkıtılmış bir sıra süsü vardır. Hallice olanlar beş altı kolan halinde uzun bir gümüş saat kösteği takarlar; boyundan geçme bu uzun kösteğin ucundaki iri bir koyun saati kuşakda muhafaza edilir. Gemiciler yazın daima yalın ayak olurlarr, karaya çıkar iken ayaklarına Çapula denilen, kendilerine mahsus ayakkabılarını giyerler; kışın ayağa yün çorap giyilir. Dağlılar ise kış ve yaz ayaklarına "Salenk" giyerler, Salenk hem mest hem çizme, Çapula gibi bu yalı halkına mahsus bir ayakkabıdır. Başlık-Kukula, Zıbın-Yelek, Cebken-Yelek ve Zıbka kara çuhadan, bazan kalın ve yüzü parlak saten-bezden yapılır; ve hepsi yine kara şeridden zırhlarla süslenir."

  HALK OYUNLARI VE FOLKLOR:
  KEMENÇE:

  Ağaçtan yapılan üç telli ve yaylı bi müzik aletidir. Kemençe üzerinde nota yerlerini belirleyen ve parmakların kapak tahtasına değmesini önleyen "Kravat" bulunur.Kemençenin telleri çeliktir ve yayı bir demet at kuyruğundan oluşur.Oldukça ritmik bir çalış şekline sahiptir.

  HORON:Hareketli,kıvrak,canlı bir oyun olan horonda insan vücudunun tüm organları hareket eder. Kemençe eşliğinde oynanır ve denizin dalgasını,yağmurun yağışını,doğa ile mücadeleyi sembolize eder.Çeşitleri şunlardır:
  Düz Horon :
  Genellikle kadınlar tarafından davul zurna, kemençe eşliğinde oynanır.
  Akçaabat Sallaması :
  Genellikle davul, zurna eşliğinde Akçaabat yöresinde oynanır, erkek oyunudur. Sıksara'ya geçiş öncesi bir oyundur. Ağır bir yapıya sahiptir, giderek hızlanır.
  Sıksara :
  Trabzon halkının karakteristik yapısını simgeleyen en önemli horon türlerimizdendir. Atak, canlı vücudun bütün bölümlerinin harekete geçtiği kıvrak ve sanat gücü yüksek bir oyundur. Kemençe ile ve davul, zurna ile de oynanabilir.
  Kız Horonu :
  Düz horondur. Hareketleri basittir. Türkü eşliğinde de oynanır. Atma türküleri meşhurdur. Oyun esnasında söylenen türküler bu oyunu ilginç kılar. Kemençe ile oynanır.
  Sürmene Sallaması :
  Özgün ve hareketli bir oyundur. Kemençe ile oynanır. Davul ve zurna ile de oynanır. Özellikle Sürmene'de oynanan bu oyunun özel figürleri zevkle izlenir.
  Bıçak Oyunu :
  İki kişi tarafından bıçakla oynanır. Müzik ve ritm sıksaraya çok benzer. Karşılıklı bir savaşı, mücadeleyi andıran figürleri vardır. Oyuncuların ellerindeki bıçakları çok iyi kullanmaları gerekir, yoksa oyunun heyecanı içinde birbirlerini yaralayabilirler.
  Vaybeni :
  Genellikle Çaykara ve çevresindeki köylerde oynanır. Türküye dayalı oyundur. Atışmalı türkülerin söylendiği horonda bir tarafın söyleyecek sözü kalmayana dek devam eder.
  NELERİ İLE ÜNLÜ:

  Sümela Manastırı, Atatürk Köşkü, Uzungöl, Zağanos Köprüsü, Hamsiköy Sütlacı, Kadırga Yaylası, Trabzon Bileziği, Akçaabat Köftesi, Boztepe, Beton Helva ve Vakfıkebir Odun Ekmeği, Ayasofya Müzesi, Horon, Kisarna ( Bengisu ) Madensuyu, Sultan Murat Yaylası, Kızlar Manastırı
  İL İSMİ NEREDEN GELİYOR?
  "Trapezus" sözcüğünden gelir. Anlamı dörtköşe'dir.
   
 7. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  319
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.961 ÇTL
  Trabzon -Rize yöresi yerel terimler sözlüğü
  A

  Abanges: Beceriksiz, akılsız
  Abli: Yelkeni yukarıda tutmak için kayığın serenine bağlanan ip
  Abohomis etmek: [Y,-apo ön eki –den uzağa anlamında] Lazut yapraklarını (humi) sıyırıp çıkarmak
  Abomolis: Zorlukla, son anda [Y,-apo öa eki ve Yunanca molis zorlukla]
  Abore: zayıf, takatsiz, halsiz [Y, fakir]
  Aboşimas: Ekili tarlanın yağmurdan zarar görmesi [Y]
  Aboşkevaris: Çevreyi toplama [Y]
  Abraş : İri yarı biçimsiz, çiçek hastalığına tutulmuş insanlara denilir
  Absimon: Ateş
  Absimat : Kıvılcım [R]
  Absimisa . Ateş böceği [R]
  Abstamlis: Düşürmek [R]
  Abuskal: İnsanın kendine iş edindiği şey
  Adoha: İri, büyük
  Afana: Bereketsiz, verimsiz, harap
  Afgurmak: Havlamak, edepsizce konuşmak
  Aftoz :Yar, sevgili, canan, maşuka
  Agitmek : ürmek, alıp ürmek
  Agos: Doğru yol, yol, doğruyu bulmak [E]
  Ağirlık : Gelinlik, Gelin için yapılan eşya ve takı
  Ağrem: Ekilmemiş tarla, yabani, ıssız [Y,ayrio vahşi]
  Ağremilo : Yaban elması
  Ağrembela: Yaban üzümü
  Ağu : Zehir
  Ahan : İşte ( Ahana, ahaniya şeklinde kullanılır)
  Ahbun, Afgun : İnek gübresi [E, gübre]
  Ahriyan: Kötü yürekli, pis, zalim
  Akamat: Verimsiz, boş, tembel
  Akarina: Suyun akması, akım yönü
  Alaf : Yulaf [A,hayvan yemi]
  Alahta: İneklerin yediği büyük yapraklı ot türü
  Alaşa : Haşarı, yaramaz çocuk
  Alaşa, Şimula: Horon oynarken söylenen çömel kalk komutu
  Alata : Ç ağacı
  Alaturbiya: Denize girmenin sağlığa yararlı olduğunu inanılan gün [İ]
  Alikonda : Deniz anası
  Alobos: Dalganın köpüğü
  Aloşo: Buğday sütlacı
  Ambeliza: Çiçek veren bir asma [Y, bağ, asma]
  Ameş: Korkak, saf
  Ana babula : Ana baba günü, mahşer
  Anagodos: Keder, sıkıntı [R]
  Analislatmak: Açmak, gevşetmek [Y]
  Anapa pahlasu: Sürmene’de bir fasülye türü
  Ander: Metruk, cansız, işe yaramayan, çirkin,
  Ander gaybana : Yok olasica, Allah Belanı versin
  Aner galmak: Yok olmak, ölüden arta kalmak
  Andi: Bez dokuma tezgahı (Rize'de de)
  Andırhana : Koca yemiş, sarı bir meyva
  Andon: Uygunsuz kadın, aşifte
  Angona : Bölgeye özgü gri renkli bir kör yılan [Y, angos, yılan]
  Angros etmek: Uyuşmak [R]

  Ankmak : Bahsetmek, anmak
  Aniç: Bit yumurtası
  Anuk: Nane kokulu bitki
  Ankli: Çok zayıf [R]
  Antrigoz etmek: Suyu aşlamak [Y, anti, karşıt; krios, soğuk]
  Anzorat : Rakı
  Anuk: Dağ nanesi [E,F,A]
  Aposkal: Yarım bırakılmış iş, iş yeri [Y, aposholisis, meslek]
  Apotrak :Yabani yerlerde yetişen eşek dikeni
  Apsumati: Mangaldaki kül [R]
  Arasta : Pazar yeri
  Araccin : Takke
  Ar etmek: Utanmak [A]
  Arey: Tamam, yeterli
  Argosup: Bakır, bakırdan yapılmış kazan [R, halgosup; Y halkos, bakır]
  April : Nisan ayı [Y]
  Arahana : Örümcek
  Ar etmek : Utanmak
  Aşağa vurmak : Düşmek
  Aruk : Zayıf, cılız
  Arkuri : Bir şeyin tersiniiltizam etmek
  Astos : Tembel adam
  Aşkar : Lekesiz, ayan, aşikar
  Aşşebar : Keser
  Atma türki: Karşılıklı mani söylemek
  Ateşluk : Evin içinde ateş yakılan yer, ocak, şömine
  Atlamak : Mısır kocanıv.s ayıklamak, mısır fidelerini seyreklemek
  Avanak : zavallı
  Avara: işsiz [F, avare]
  Avat: Yemişleri hayvanlara yedirilen bir yabani bitki [R]
  Avroş: Taş, döşeme, tuzak [R]
  Avu: Zehir
  Ayan : Havanın berraklığı
  Ayazma: Kusal su, şifalı su
  Ayeser: Ağustos ayı
  Aynali tüfek: Dürbünlü tüfek [F]
  Ayorit: Kasım ayı [R]
  Azder: Ejderha, Sürmene’de Azdehar[F]

  B

  Babiza: Çömlek, Sürmene’de babica
  Babulhana: Karmakarışık eşyaları intizamsız, keşmekei içindeki yer
  Bada: Saman [F]
  Badama : Köy evlerinin ön taraflarındaki küçük sofa
  Badila : El sepeti
  Badilas : Karın yoğun şekilde yağışı
  Bağa: Bana [T]
  Bagorya : Yengeç
  Bakraç : Süt mayalanan kap
  Balak: Ayı yavrusu [T]
  Balalos:Aptal, deli [Y, palavos]
  Bali : Hayvanların ahırda bağlandığı yer
  Balike : Sevgili kardeşim
  Bandi, Panti: Ahırda ineğin otlarının konulduğu yer
  Baragame, Baragami: Sürmene’de ocak yanı, parakami [Y, para, yakın;haminos ocak]
  Bardo, Pardi: Dişi çakal [R]
  Barenim, Paronim: Lakap, Takma ad [Y, paromin]
  Barhana: Kervan
  Baromana, Paromana: Doğum yapmış kadına ürülen yemekler, dadı [Y, para, yakın; mana, dadı]
  Batoma, Patoma, Patima: Döşeme, zemin, basamak [Y,patoma, döşeme]
  Bebes : Çarığın içine konulan bez parçaları
  Bedeliza, Pedeliza: Kelebek [Y, petalouda]
  Bedeliza elması: Bir elma türü
  Beplasen: İsyan etmek, kabullenmemek [R]
  Bestar: Gelişme bozukluğu olan çocuk [R]
  Beşko, Peşko: Küçük yuvarlak soba [Rusça peş soba, - ka Rumca küçültme eki]
  Bet: Çirkin
  Bevi : Erkek
  Beyuk: Büyük
  Bezircanaş : Mısır ekmeği kırıntılarından yağ ve peynirle yapılan bir yemek
  Bibil: Fasülye filizi, filiz, çocuk penisi
  Biçinayı : Ekim
  Bihamal : Her halükarda, hemen
  Bilama : Az, biraz
  Bileki, Pileki: Mısır ekmeği pişirmeye yarıyan taş, düz zemin [Y, düz zemin]
  Bilobo: Yavrum [R]
  Biron, Piron: Çatal
  Bişe : Biraz, az miktarda [A]
  Bitemi, Pithemi: Bir karış, uzunluk ölçüsü
  Bobos: Yabani hayvan, öcü, çocukları korkutmak için kullanılan kelime
  Bodur, Potur: Kadınların iş yaparken giydikleri pantolon

  Bolaki: Belki, keşke
  Buba: Baba
  Buldur : Geçen sene
  Buli, Puli: Sevgili, yavru, kuş [Y,pouli]
  Bumbur: Yabani arı cinsi
  Buzak : Buzağı
  Büyük traz: Dokuz taş oyunu [R, triz,üçüncü]

  C

  Cahana, Zahana : Yengeç
  Cağ: Çorap örmek için kullanılan şişler [E]
  Came: Cami [A]
  Capula : Ayakkabı
  Caleps : Sürmene’de Fındığın içini çıkarmak, kabuğunu soymak, kanzilis etmek
  Cameş : Manda
  Cangalak : Dangalak
  Cazi: Cadı [F]
  Cauklamak : Tırmalamak
  Cecim: Sürmene’de yere serilen yünlü dokuma
  Celeb : Hayvan satın alıp kesen kasap
  Celepter : Kervan başı
  Cibur : Ufak tefek
  Cicil : Solucan
  Cicoz: Üç taş oyunu
  Cimlin: Serçe [R, zimlin]

  Cincilis: Kaymak, toprağın kayması [R, cincilis]
  Cinya : Sürmene’de sümük
  Civrik : İplik makarası
  Cubuş : Meyve koçanı
  Cicuk : civciv, tavuk yavrusu [F]
  Cucul : Erkek çocuk penisi, Lili
  Cuğri : Armut koçanı
  Culuf : Fındığı saran yeşil koçan
  Cuhumbal : Kılıksız
  Cumur : Mısır ekmeğinden Trabzon yağıyla yapılan yapılan yemek
  Y- Yunanca R- Pontos Rumcası, T- Türkçe, F- Farsça, E - Ermenice, L- Lazca

  Ç

  Çablama : Dama enliğine konan tahta
  Çaça : Bir tür küçük balık
  Çahçapuris : Çocuğa şiddetle bağırmak
  Çağa : Henüz bir yaşına girmemiş çocuk
  Çahra : Çırnık ( Rize'de de)
  Çakmaklı: eski tip tüfek
  Çapana : Kapı menteşesi ( Rize'de de)
  Çapar : Bir nevi sandal
  Çapıta : Büyük sandal
  Çapli : Hamsi şişte
  Çapula: Kaliteli deriden yapılan çarık türü
  Çaput: Bez parçası
  Çarçel : Serander döşemesi
  Çaşut : Casus
  Çatlankavuk: Kavrulmuş mısır
  Çaygara: İçinde küçük taşlar, kumlar bulunan toprak
  Çarık : İnek derisi kurutularak yapılan bir çeş ayakkabı
  Çaygara : Kaynak, Dere kenarında kaynayan su
  Çaynik : Çaydanlık
  Çeli : Mısır, karalahana v.s. sapı
  Çepel : Yağmurlu, çamurlu
  Çepni: Giresun ve Trabzon’un Ağasar yöresinde yaşıyan Türkmen aşireti
  Çepni koyuni: Yöreye Çepnilerin getirdiği uzun kuyruklu koyun
  Çir : Baba
  Çikir : Fındık, çay toplanırken kullanılan bele takılan torba
  Çivit : Çekirdek
  Çor : Kar eriten hava
  Çonoşi: Odun parçaları ( Rize'de de)
  Çümef : Uymak
  Çuran : Diken (Çuğran şeklindede söylenir)
  Çuraniye : Akasya ağacı
  Çunuşi: Kırdaki odun parçaları
  Çürük ayı : Temmuz
  Çulluk : Çok eskimiş [A, cull, kıldan yapılmış kaba dokuma]
  Çuva : Eskiden giyilen üç etek ve kadın yeleği


  D

  Daduk: Çocuk dilinde ayak [E, tat, ayak]
  Dadulis etmek: İtiraz etmek [Y, diadilono]
  Dağa : Oturak
  Dahtabaş : Balkon
  Daktura : El sepeti
  Dalyan : Sığ
  Dandanaz: Buğday temizlemekte kullanılan alet [Y, tantalikso]
  Daun : Cin, peri
  Davara: Gece uykusunda insanı boğmaya çalışan görünmez bir varlık
  Dendena : Dantel (Temtene de denilir)
  Deşürmek : Toplamak, Devşirmek
  Dırani : Çatı
  Di di: Köpek, hayvan kovalama sesi
  Dialdi: Bez dokunurken tellerin açılması
  Diyosi: Bez dokunurken kullanılan iplik
  Diğar : Tava
  Dingoz : İnatçı
  Dinklişifra: Gereksiz, yersiz ufak tefek şeyler [R]
  Direni : Tavan arası
  Dirgona, dirvana, divranos : Vatoz balığı, Bir çeş kuş [Y, triyoni, güvercin]
  Dişeri : İki avuç dolusu
  Diza, tiza, tiz : Kene [R]
  Dizman: Şeytan [Y, dusmanis]
  Döşürmek: Dalından fındık, meyva v.s. toplamak
  Dönme tavasi: Hamsi kızartırken çevirmek için kullanılan kapaklı tava
  Draşas : Derinin sertleşmesi
  Duman: Sis

  E
  Egi : Sürmene’de kadınlara hitap şekli
  Elektirik: El feneri
  Emen : Çocuk oyunlarında kullanılan bir terim, oyunda hedef olan kişi
  Emice : Amca[R, omicekas]
  Eniş : Aşağı, iniş, meyil
  Enuk : Köpek yavrusu
  Ereti: Emanet, geçici
  Eriş : Mekik ipliğine mukabil ketenin asıl zeminini teşkil eden ve tarağın dişlerinden geçirilmiş olan iplikler
  Eşkebir : Yaban arısı
  Eşkin: Filiz, fındık fidanı [Y, oksinos]
  Etiş etmek: Gürültü
  Evlek : Hendek , küçük su yolu, sıra sıra anlamında da kullanılır ( evlek evlek)
  Evza,Eza : Kibrit [A]
  Eyiv : Keçi
  Ezve: Kirpi [Y, asvos]

  F

  Fa : Yemek
  Fasal : Otlayan hayvanın ipini bağlamak için yere çakılan kazık
  Fastarak . Sevimli kız çocuğu
  Fatuk : Kazılmış çukur yer
  Feçan : Ocak üzerinde mısır kurutmak için kullanılan tahtalar
  Feleka. Ahırda inekleri bağlamak için kullanılan kazığa geçen halka
  Felemit, Felemidi: Çeyiz sandığının yan gözü [Y]
  Feli, Filisi: Dilim, Kabak dilimi [Y, flios, soymak]
  Feluka : Kayık
  Ferbela: Süslü, gösterişli [Y, frambalas; İ, falbala]
  Ferbelali: Bir çeş etek [Y,İ]
  Fermene: Önü açık, süslemeleri olan yelek[Y]

  Fikoko : Böğürtlen
  Filesur: İnce giysi [Y]
  Filister: Hartoma satırı [Y]
  Firahti :Tarla kenarındaki kazıkların üstüne örülen çember, ç [Y, frahtis, ç]
  Firfila. Fıınlanmış elma[Y]
  Firavu : Yün eğirme aleti
  Fisko : Taflanın iyi olmayan cinsi
  Fiskul: Kabarmış, şişmiş [Y, fuskoma, şişmek]
  Fistil: İltihap [L, pistula, sivilce]
  Fol : Tavuk kümesi, hayvan yuvası [Y, folea, kuş yuvası]
  Fola. Oyun yeri [Y]
  Folluk: Argoda kadınların cinsel organı [Y]
  Folit : Kabak tohumu dikilen yer
  For : Giymek
  Fosi: İz, çukur
  Foter: Şapka
  Fotul: Aksi, sinirli adam [R]
  Fotula: Ekmek
  Fuça: Mısır koçanının yaprakları
  Fuduş : İneğin sütünü kesilmesi
  Fufu, Furful: Yara, bere
  Fufuli: Sivilce [R], Rize’de fufudi
  Fufuza: Çıt kırıldım, her şeyden şikayetçi adam [R]
  Furfula: Hoşaf
  Furno: Kurbağa [Y, furnos, kurbağa]
  Fusan: Kepek, mısır yarmasının kabukları [Y,ptisani;R, futzanin]
  Fuska, Fiska, Faska, Fisto : Kabarkık, şişlik, bir çeş dağ yemişi [Y, phouska]
  Fustul : Püsküle benzeyen şeyler
  Fuştul : Talaş
  Fuzan : Hububatın kepeği

  G

  Gabak felisi : Kabak dilimi
  Gaban :Yamaç, toprak birikimi
  Gabiz: Haraç
  Gada : Kardeş, dost, kardeşim
  Gadan almak : Feda etmek
  Gaful : Dikenli ve küçük ağaçlardan müteşekkil meşçere
  Gaga : Eğlencelik, çerez, fındık [Y, kokkali ; Lazca kokali ;Gürcüce kakali]
  Gagart : Zincir kancası
  Gagoş: Kötü [Y, kakos]
  Galafika : Arka sepeti
  Galege : Küçük dana
  Galovriya: Sakin, uyuşuk, hımbıl [Y, kalmaro, sakin]
  Gambo: Lahanaya dadanan böcek [Y, hampia; R, hampia, tırtıl]
  Gamboki : Gerdani iri adam
  Gancolis : Yarı pişmiş
  Gancoz : Hasis, tamahkar
  Ganker : Boğa
  Ganzi, Kanzi: Fındık içi, sarmısak dişi
  Gara sakiz : zift
  Gargalak: Dere kenarındaki dal, ağaç parçaları
  Gargaris . Yaygara, gürültü
  Gaskam: Sert toprak
  Gaybana : Menfur şey [A]
  Gayuk suyadur : Kayık denizdedir
  Gaviya : Odun yığını
  Gayde : Şarkı türkü
  Gazel : Kuru yaprak
  Gecekuşi: Yarasa
  Gelin elması: Elma türü
  Gelurum kopa kopa : Gelirim koşarak
  Gezi : Bir kumaş ismi
  Geçme : Kılıf, yastık kılıfı
  Gevo : Tabak
  Gıdı gıdı: Keçileri çağırmak için söylenir
  Gili gili: Buzakları çağırma yöntemi
  Gırnap : Sicim
  Gırziya : Tarlayı iki üç karış derinliğinde kazmak
  Gıvitça: Sürmene’de sepet
  Gıvrişuk: Kıvırcık saç
  Gilli: Sabun
  Giran: Tümsek
  Go aşa : Aşağı indir, yere koy
  Godesbana: Hamarat kadın
  Godila: Düzlük
  Goncoz : Hasis ( Rize'dede)
  Gorabi : Köylülerin değnek makamında ellerinde taşıdıkları ve değnekleri fidanları kestikleri küçük, hafif, tepesi ağzına doğru biraz kıvrık balta
  Gorena : Kadınlar hakkında müstehziyane tabir
  Gidali : Meyve toplamak iin ucuna torba takılmış uzun saplı sırık
  Ginişanap : Bir armut türü
  Godila : Ense
  Gofrak: İçi çürümüş yaşlı ağaçlara denir
  Gofraklamak: Yaşlanmak
  Goginap: Kırmızı armut [R]
  Goginoforode: Soğuktan kızarmak [R]
  Gogiya: Mısır yemeği [Y, kokkos, hububat]
  Gogiza : Boğmaca hastalığı [Y, hohitizo]
  Gogo: Cin, yaratık, çocuklar gogo geliyor diye korkutulurdu
  Gogorina: Su tavuğu [Y, haharinos]
  Gugo: Guguk, öten kuş, horoz
  Goğor : Bok
  Gohlis: Trabzonda salyangoz, Sürmene’de gohle, Rizede kohlid [Y, koholi]
  Gokir: Becerikli, verimli [Y]
  Goloşka : Kuluçka
  Golot: Tekerlek biçimli peynir
  Golot, Kolot, Kolotu: Yumurtalı ekmek k
  Gordil : Düğüm
  Gor : Mezar
  Gomsilemek: Dedikodu yapmak
  Gondes : Çukur
  Gondel : Ufak , kısa
  Gongoş: Ağacçta gövdeden dalların ayrıldığı bölge
  Gongoş: Dananın çarık yapılan bacak derisi
  Gongoş lastiği :Ayağa giyilen lastik ayakkabı
  Gorbagor : Kadınlar için - uğursuz, mezera gir
  Gorzit: İskemle
  Gosi : Kuluçka dönemindeki tavuk
  Gosva : Bir kuş cinsi, karatavuk
  Govoksila: Kamış, sazlık, içi boş bitki [R, kifoksilo]
  Goyvermek: Bırakmak [T]
  Gudalis: Arabulucu, çöpçatan, ikitarafı idare eden[Y, kudal]
  Gudiba, Kutavi, Godik: Çocuk, köpek yavrusu
  Gudime : Çocuk dilinde inek
  Gudi gudi: Köpek çağırma
  Guduk : Uç, gaga, memenin ucu
  Guduktera: Maçka’da ağaçkakan
  Gugar, Kukar, Kukara: Meyva toplamak için kullanılan çengelli ucuyla dalları eğmeye yarayan eğri dal. [R]
  Gugula : Şapka, fes
  Gugulli : Tepeli
  Gugus, Kukus, Kukuç: Tomurcuk, olgunlaşmamış meyva
  Guguvaga: Baykuş
  Guguvak : Yaylalarda kuytu yerlerde kendi yetişen yenilebilir mantar
  Gulincak: Sürmene’de dokuma tezgahının ayak pedalı
  Guliya : Bir tür karalahana yemeği
  Gulum gulum ağlamak : Hıçkırarak ağlamak
  Guman : Zan, şüphe
  Gunzi: Mısır sapının içi
  Gunzi gunzi: Parça parça
  Guraci : Asker toplayan memur
  Gurgut: Un çorbası içindeki topaklar
  Gusgustera: Yazları yaylada yağan yağmuru durdurmak için edilen güneş duası geleneği
  Güvercina: Bir inek adı

  Ğ

  Ğardel : Çocuk
  Ğazep : Bela, çile
  Gidak : Keçi yavrusu
  Ğoli : Deniz yosunu
  Ğoliva : Suda haşlanmış mısır
  Ğovit : Kaya balığı
  Ğuduş : Mısırı saran koçan
  Ğulya, Ğoliya: Karalahanadan yapılan yöresel yemek
  Ğuz: Yabancı, Oğuz, Türkmen


  H


  Habişkol : Bir çeş yemek
  Haboyle: Bu şekilde
  Habu: İşte bu
  Haçabur, Haçanbur: Sürmene’de soya fasülyesinden yapılan ekmek, Rize’de hasabır
  Haçan : Mademki, öyleyse
  Hahala: Pejmürde, pasaklı [Y, hahaleo]
  Hahot : Eski , kullanılamz hale gelmiş
  Halaput, Halapot : Gürültü, patırtı, şamata
  Halas, Halaz, Halaç: Dolu tanesi [Y, halazi]
  Halaslamak : Bir işi baştan savarak yapmak
  Halastar: Bir nevi bakır veya porselen su kabı
  Halt: Trabzon’luların Bayburt, Gümüşhanelilere verdiği isim
  Hamofta : Çilek [R, amofta]
  Hampa : Zengin
  Hamsi kuşi, Hamsi puli : Hamsi, mısır unu ve yumurtadan yapılan yemek
  Hamsi göz: Açık mavi renkli göz
  Haral : Büyük kıl çuval
  Harci : Siyah ekmek
  Halaz : Dolu
  Hamayıl, Hamayli, Hemayil : Muska
  Hamofta: Çilek
  Hamurkera : Çilek
  Handoşera : Kirpi
  Hanseps: Tütsülemek, yakmak [R]
  Harep : Keçi boynuzu
  Harçi : Fasulye çalısı
  Hark : Değirmenin su konulan bölümü [A]
  Harkali : Ceviz ve fındığı kabuğu ile kavurmak
  Harkoma, Hartama, Hartoma: Damların üstüne konan kiremit yerini tutan ç ağalarından elde edilen ince tahta
  Has : İyi [A]
  Haşofila: Kurumuş yaprak
  Haşura: Maçka’da yağmurdan sonraki güneşli hava
  Hatal : Eski
  Hatel : Tatha parçaları
  Hatya : Rize'de Gübre ile karışık toprak
  Hayat :Evin içindeki bir bölüm
  Havzal : Ufalmış kömür parçaları
  Hedik : Kışın kar üstünde yürümeye mahsus içi sicimle örülmüş ağaçtan yapılmış bir nevi ayakkabı
  Hececulap : Bir armut türü
  Helal: Yorgun
  Hemençe : İki tarafından bağı olan boyun ve koldan geçirilerek asılan köylü çantası
  Hırhındık : Perişan , miskin adam
  Hırziya: Kazmak, toğrağı alt üst etmek
  Hışır : Eski, yıpranmış kullanılamaz hale gelmiş
  Hızan : Yoksul kimsesiz, geçinmekten aciz aile
  Hillal : Kur'an okunurken satırın altından takip için sürülen kağıt
  Hinkaka : Birdenbire meydana çıkmak , yakalamak
  Herek : Sırık
  Hezep : Bela
  Hlio : Sincap
  Hoda : Sağdıç ( Rize'de de)
  Hohoçi : Umacı, çocukları korkutmak için kullanılan hayali yaratık
  Hohol : Toz , göze kaçan küçük böcek
  Hohor : Baykuş
  Hoholi : Kağıt kırpıntısı
  Hoholli pide: Pazı veya ıspanaklı pide
  Holbor: İneklere yal yaoılan bir ot
  Hopal: Eti yenen bir kuş türü
  Horom: Kesilmiş mısır saplarının birbirine dayanarak kümelendirilmesi
  Horon: Karadeniz halk dansı’nın adı [Y, hora]
  Hopeçi : Kurutulmuş su kabağının kapağı kutu gibi kullanılır
  Hopi : Mısır koçanı mahfazası ( Rize'de de)
  Horbol : Yemeği yapılan bir ot cinsi
  Hortik : Zayıf, kambur adam
  Hosrofi : Bir çiçek
  Hoşmeri :Yazın yaylalarda kaymak ve mısır unundan yapılan yemek
  Hozan : Köylerde ekilmemiş arazi
  Hristiyanlar: Aralık ayı
  Humbes : Karın, batın
  Hutuş : Mısırı kaplayan ince, yeşil kabuk
  Hora : Tarla
  Huhuris etmek, hohoro: Türkü söylenirken yada horon oynanırken coşkudan anlamsız seslerle bağırmak
  Humi, hurhur : Çıngırak
  Humi: Mıaçka’da mısır koçanının yaprağı
  Humurgan : Sürmene pazarının eski adı
  Hutuş : Mısır koçanı üzerindeki yaprak
  Hüsriyenas : Aralık ayı

  İ


  İcran : Yaralardan çıkan irin, cerehat
  İfadi : Bez dokunurken kullanılan tel
  İftar : Kürek
  İfteri : Eğrelti otu
  İgles : Hasta ve zayıf insan
  İrgat : İşçi, amele
  İkogir, İkokiris: Becerikli
  İlahso : Afkur, havla
  İmanli: Yağı alınmış süt
  İmro: Kütük çekmekte kullanılan halkalı çivi [Y, yiros]
  İnce Maraz : Verem
  İsdikan : Bardak
  İskala : Merdiven
  İsponkar: Değirmende kullanılan bez [Y]
  İsporit: Toprak tohumlanırken kazmayla çizilen hat [R, sporit]
  İstavrik : Büyük gügüm
  İstavrit : Eylül ayı, küçük bir balık adı
  İstavrap. Ekim ayında olan armut türü
  İsteriç : Ak gürgen ağacı
  İstikan : Çay kadehi
  İstoliz: Güvey traşı [Y, stolizo]
  İştol : Masa
  İşkebir: Yaban arısı
  İşkilo : Büyük köpek
  İşmar : İşaret etmek
  İzim ayı: Eylül ayı, üzüm ayı
  izgalit : tohumluk ve yemeklik mısırların asıldığı yer
  İzmilanka : Yabani kuşkonmaz, kaygana yapılır
  İzmira: Testere [R]

  K - L


  Kaban : Sarp, dik arazi
  Kabaleşka: Haşlanıp süzüldükten sonra, tuzla ve soğan ekmekel tekrar haşlanan fasülye
  Kabis : Değirmenlerde hububata mahsus bir ölçek
  Kabot : Palto (Gabot)
  Kada : Kedi
  Kadabarlos: İnsanı uykuda yakalayan cin, karabasan [R]
  Kadak : Manda yavrusu
  Kadan alsun : Feda olsun
  Kadarahti. Evin içinden alttaki ahıra açılan merdiven kapağı
  Kafega, Gafega: Küçük gügüm
  Kafgal, Kafkal: Fındık kozalağı [R, kaukal; Y, koukoli]
  Kaful, Gaful: Fındık Ocağı, çalılık
  Kafulluk: Dağınık, çalıların sardığı yer
  Kahleya: Öksüren kişi [R]
  Kakavuş : Lastik ayakkabı
  Kakane : Zayıf adam
  Kakoş : Aptal
  Kalafika : Sepet
  Kalak : İri yarı kaba adam
  Kalamit : Başaklamak
  Kalandar, Galandar: Ocak ayı, Yılbaşı, Yılbaşında ev ev dolaşarak çocukların söylediği tekerlemeler
  Kalama, Kalanuma : Yavaş, ağır, bazende küfür olarak kullanılır
  Kale kale : İneği çağırmak için kullanılan tabir
  Kalaş : Kible, Kible rüzgarı
  Kalora, Kalovriya, Kaluk: Evde kalmış, kocaya gidememiş yaşı geçkin kız [Yunanca kaloyria, rahibe kelimesinden]
  Kama: Hançer [E, kama, çivi]
  Kamak: Maçka’da Fırından ateş, mısır çekmeye yarayan ucu eğri kürek
  Kamisela: Yağmurluk
  Kambokiraz : Çilek
  Kamesela : Buluz
  Kamaşi : Kestane kabuğunun dikenli kısmı
  Kanayaklı . Zavallı
  Kaneta: Sürahi biçimli bakır kap [Y, kanata]
  Kandilis : Çekirdeğe benzer bir küçük balık
  Kandri : Pulluğu öküze bağlamak için kullanılan organ
  Kangel : Eğri
  Kankoşi : İnek derisinin dizden aşağı olan aşağı kısmı
  Kanzelis, Kanzilis etmek: Fındıklar devşirildikten sonra dallarda tek tük kalanları devşirmek, Arsin’de zalis, Sürmene’de caleps [R, hantzin; Gürcüce Kanci, Lazca kandzi]
  Kapara: Ayakkabı
  Kapoçi : Deşilmemiş yara
  Kapoli, Kopel : Piç
  Karak: Kapı mandalı
  Karakoncolos: Kışın insanlara musallat olan yaratık
  Karamus: Uçurum
  Karanbuk : Fındık ve mısırlara arız olan hastalık, mahsülü simsiyah yapar
  Karda : Kardeş
  Kardeş payi. Fındığın içinden iki tane iç çıkma durumu
  Karmakudal : Karmakarışık
  Karsanba : Tehlike, fırtına gürültü
  Kaşanmak : Hayvanların işemesi
  Karnal, Karkan: Kola takılan sepet
  Karnes : Çayırlık
  Kartol, Kartof : Patates [Rusça, kartofyel]
  Kasa: Siğil
  Kasa: Tırpan
  Kaşıkçı : Kuyruklu kurbağa yavrusu
  Katsi: Geniz
  Katolik: Oruç tutmayan müslüman
  Katotori : Kapı eşiği
  Katma : Sicim
  Kavara : Yellenmek [R, gavara; E, govor, gübreden türetilmiş]
  Kavlak . Ahmak, battal, işe yaramaz adam
  Kavran : Arı kovanı, yağ ve peynir kaplarına da denilir
  Katofir : Eşik
  Kaybana : Tembel adam, meş'um şey
  Kaygana : Mısır unundan yapılan hamsili ekmek
  Kavrangoz: Karışıki dağınık, kavga
  Kayna : Kayığın kenarları
  Kayde: Ezgi
  Kaydelemek: Ağıt yakmak, şarkı söylemek
  Kaygana: Tavada yumurta ve sebzeyle yapılan yemekler
  Koytak : Alçak yer, dere içleri gibi
  Kebat : Ağaç kavunu
  Kede, Kata: Kedi [R, gada]
  Kelberi : Fındık
  Kelepçe : İplik sarmağa mahsus tahta parçası
  Kelif : Ağaçlardan örülerek yapılmış küçük kulübe
  Keltenek : Döküntü, süfli adam
  Kelif : Dağ evi [R ;Y, kalivi ]
  Kemre : Sığır gübresi
  Kemçuk : Biçimsiz iri ağızlı insan
  Keme : Büyük fare
  Kemençe: Üç telli, yayla çalınan perdesiz müzik alei [F]
  Kenef : Tuvalet
  Kerenti : Tırpan
  Keres: Ekmek kabuğu
  Kertel : İneğin yal kabı [Y,kertel]
  Keşan, Çeşan, Keşen: Peştemal türü
  Ketan: Keten [A]
  Keyvane : İhtiyar ve iş ehli kadın
  Kezme : Ayakyolu
  Kıdı Kıdı: Kedi çağırmak için söylenir
  Kıraça : İstavrit balığının incesi
  Kıreni: Oluk, tahtadan su oluğu
  Kırgan : Ölüm ( Rize'de de)
  Kırtil: Yaylalarda yetişen dikenli bir ot
  Kırvanto : Kirli pasaklı adam
  Kıylı : Kenarları yüksek tepsi
  Kızana gelmek: Hayvanların çiftleşme arzusu duyduklarını belli etmeleri
  Kızan ayi: Hayvanların kızana geldiği ay
  Kızobo: Kızım
  Kilar: Otlaklar
  Kilos: Bakır eşyaların çarpmayla zedelenmesi
  Kilse kuşi: Parlak renkli bir kuş
  Kinsi: Elma, armut çöpü
  Kiren : Kızılcık
  Kirezayı : Haziran
  Kirez karayemişi: Öteki karayemişlerden daha erken olgunlaşan, rengi daha kırmızı karayemiş türü
  Kip : Toplu, kuvvetli gergin
  Kise: Saksağan
  Kobal : Büyük kalın değnek
  Kobat: Beceriksiz
  Kocakari: Yaşlı kadın
  Koç ayi: Ekim ve kasım ayları
  Koçinbela : Erik
  Koçozina : Siyah benekli bir küçük balık
  Kod, God : Bir ölçü birimi
  Kodespa: İyi arkadaş
  Kodespena: Becerikli ev kadını
  Kodi, Godi: Lahananın sapı
  Kodoş: Mısır sapı
  Kofe, Kofi, Kofos, Kofuz, Kofu: Sağır
  Kofte: Kendir bıçağı
  Kofi : Meyvelerin çekirdekleri ihtiva eden yenilmeyen kısmı
  Koftra : Rize'de Su yolunu kesmek için kullanılan tahta
  Kofin : Yaprak sepeti
  Kohraka: Mutsuz kadın
  Kokir : Çalışkan, becerikli
  Kokize : Boğmaca hastalığı
  Kokozlanmak: Horozlanmak
  Kolebessa: Sığır gübresinde yaşıyan kurt
  Kolidi : Kendir
  Koliva : Haşlanmış mısır
  Kolot : İçinde bütün yumurta olan buğday veya mısır ekmeği
  Komat, komadi : Parça
  Kombos: Tomurcuk
  Komri: Tahtadan yapılmış küçük ve alçak iskemle
  Komsilamak : Birini diğerine geçmek
  Komohti: Lazca konuşanlara Trabzon’da takılan ad, Rize’de mohti denir
  Koncolos : Tuhaflık eden gülünç şekillere giren insan
  Konop: Sivrisinek
  Konzi : Bir şeyi çok ezmek, dağıtmak, fişeğin sapı
  Kopat : Kaba, biçimsiz, büyük
  Kopça: Düğme
  Kordobo: Ahır kapısı
  Kokneça : Fındık yada çay toplanırken kullanılan torba
  Kolişevra : Kertenkele
  Kom : Dağ evi
  Kopçe : Düğme
  Kopeli : Piç ( Rize'de de)
  Korada : Zayıf, cılız
  Korda : Tahta kurusu
  Korepi : Ucu sivri küçük ve iğri bir nevi balta, diğer bir ismi dahara
  Korç, Gorç: Tabure
  Korona: Zavallı
  Korsil: İskemle
  Kozalak : Selvi ve ç gibi ağaçların meyvası
  Kosi : Kuluçkaya oturan tavuk
  Koska : Böğürtlen
  Koskodor : Kibirli
  Koskon : Hayvanların bel kemiğinin nihayet noktası
  Kosnok : Açıkgöz, kurnaz çocuk
  Kospodar: Ağalık taslıyan kişi
  Kostel : Mısır yapraklarının yapraksız ve meyvesiz tarlada biçilmiş kalan yukardaki kısmı
  Kosu: Kuluçka, Sürmene’de kosı
  Koşat : Teke olmamış keçi
  Kot : Altı okka mısırı tesbit eden ölçü birimi
  Koti : Lahananın sapı
  Kot kafa. Aptal
  Kotan : Pulluk
  Kotoni : Taneleri çıkarılmış mısır koçanı
  Kototori . Kapı eşiği
  Koviçe : Saplı küçük sepet ( Rize'de de)
  Koyizme : Feryat
  Koza : Elde çıkan sivilve
  Kozefter : Bir işe yaramayan yahut kesmeyen kör bıçak
  Kölük : Merkep, eşek
  Köze : Pınar, menba
  Kotarmak : Servis yapmak
  Kotol : Küt
  Köstere-Kösre : Bilem taşı, orak bilenen taş
  Kremul : Zincir
  Kuba: Yüzüstü
  Kubalez : Karakabak
  Kubani. Kurban olduğum
  Kuçiris etmek: Çömelmek
  Kudal: Karıştırma amaçlı kullanılan değnek
  Kudap: Bir armut türü
  Kufa: Ahşap su kabı
  Kufika, Gafika: El sepeti
  Kuka: İplik yumağı
  Kukarina : Karabatak
  Kukasamboli : Saklanbaç
  Kukus: Ç kozalağı
  Kukuvaak :Çömeler oturmak, bir yayla çiçeği
  Kula: Duru ile beyaz arasında koyu al rengi
  Kuliya: Boynuzsus keçi
  Kulur : Bezelye tanesi
  Kumakuduz : Hiç bir yere bakmadan çabucak gitmek
  Kumar: Orman gülü
  Kumbaz : Tertip
  Kumbuz : Yumruk
  Kumsi: Lifleri alınmış kendir
  Kumul: Ot yığını
  Kumuş : Dikenli kestane kozası
  Kundul : Sakat , el sepetinden büyük sepet türü
  Kunkuş : Kurumuş
  Kupli : Kilit
  Kurdi: Kadınların yük taşırken bellerine doladıkları bez yada ipten örtü
  Kurut, Gurut: Süzülmüş yoğurtla yapılmış bir çeş peynir, haya, testis
  Kusi : Kuluçka tavuk
  Kuşlastiği : Sapan
  Kutun, kutur : Mısır koçanı
  Kuvar : Yumak
  Kuyis : Çığlık
  Kuymak : Mısır unundan yapılan bulamaç
  Kuza: Siğil
  Kuzika: Kızım
  Kuzine : İçinde yemek pişirilen soba
  Küçük ayı : Şubat
  Küçük katun. Serçe parmak
  Külür: Bezelye
  Kümes, gümeş: Arı peteği
  Kütük. Çapula yapılan tezgah


   
 8. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  319
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.961 ÇTL
  L

  Labaza: Kuzukulağı benzeri bir bitki
  Lago. Aptal
  Lahana: Karalahana, mavrolahana [Y, lahana, sebze]
  Lahmi : Mısır ile karışık lahana yemeği
  Laka: Lokma
  Lakot : Bitkilere zara veren bir böcek, yer köpeği de denilir
  Laksin : Bir mantar ismi
  Lakşiya : Bulaşık, ıslak
  Lambaza : Bir çocuk oyunu
  Lamesli pide: Sürmene’de pazı veya ıspanak katılarak yapılan pide
  Lankona : Sarı yılan
  Lanuz : Nesil
  Lapçin : Tabanları kırık ayakkabı
  Larestera yapmak: Ayaklarını sarmak
  Laşka: Boşvermiş
  Latir: Hayvan temi olarak kullanılan bir bitki
  Lazut, Lazot: Mısır, Sürmene’de Lauz
  Leşko : Şişman adam
  Levin levin: Telaşlı
  Libade : Hırka
  Lifer, Lifor: Yabani bir yemiş türü
  Ligorisa. Bir kabuklu yemiş türü
  Likarbe : Ormanda yetişen nohut büyüklüğünde siyah mayhoş bir meyve
  Likans. Bir ot türü
  Likit : Kirli su birikintisi
  Likseya. Bir ot türü
  Liver, Löver, Luber : Tabanca, Parabellum adlı tabancanın Luber modeli
  Livera : Mezarlıkta yetişen bitki
  Lobia. Fasülye
  Lobut : Büyük değmnek, mecazi olarak kaba adam
  Lenger : Meşale
  Log : Taş silindit
  Lom: Taş sökmek, yer kazmak için kullanılan demir kazık
  Lonca : Gizli iş kurmak
  Longos : Deniz kenarlarındaki kayaların diplerindeki derin yerlere denir
  Longovit: Kaba saba adam
  Longoz: Dere ile denizin birleştiği yerde oluşan girdap
  Lök : Kapılarda su sızan yerleri kapamaya çalışan bir nevi macun
  Lulus: Kel
  Lutriya: Kelepir

  M - Z

  M

  Makel: Kazma
  Makena: Araba, tabanca
  Makoci : Mekik
  Malez : Kedi ve köpeklere yedirilen her şeyin karıştırıldığı yemek, Sütlü kabak lapası
  Mamancika : Bez bebek
  Momoli : Diken başı
  Mamula : Diken meyvesi
  Manca : Yemek
  Maneftera: Eğrelti otu türü
  Mani mani : Yavaş yavaş, peyder pey
  Mania, Maneye : Kurum, is
  Maniman : Çabuk, çabuk
  Mangur: Köpek bağı
  Mani: Anne
  Mansiya: Olgunlaşmamış mısır koçanından öğütülerek yapılan ekmek
  Manuşak: Güzel kokulu boz renkte bir yayla çiçeğinin ismi
  Mankor : Azgın köpekleri bağlamak için kullanılan zincir
  Manya : Çocuk oyunlarında tayin edilen hedefin ismi
  Manzilis : Hayvanlara mahsus yemek, yal
  Maranfe. Hoşaf yapılma için kurutulmuş meyva
  Maraz : İllet, hastalık
  Maran, Maranta, Maranda : Sarı rekte yayla çiçeği, güzel koktuğu için çocukları bununla yıkarlar
  Maranzul : Olmuş kemale ermiş incir
  Mareslemek:Rehavet çökmek, cansızlaşmak
  Marko : Erkek kedi
  Martin : Tüfek
  Masmas : Manzarası biçimsiz, çirkin
  Mastallamak: Bir şeyin üstüne varmak, çok incelemek
  Masti : Kız çocuklarına "seni gidi cadı" anlamında söylenir
  Matrika. Küçük balyoz
  Marzalak : Yalan yalnış sözler
  Masat : Bıçak bilemeye mahsus taş veya demir
  Mastalya : İneğin yal kabı
  Masti : Dişi köpek
  Mayeps etmek: Tadına baktırıp iştahını açmak
  Mayhoş : Ekşi
  Mayıs beceğu: İlkbaharda görülen kabuklu bir böcek türü
  Mayıs dikeni: Kısa boylu, yaban gülüne benzeyen çiçekleri olan bir ağaç
  Mavrengel : Beceriksiz, zavallı
  Mavroşkil : Bir nevi balık
  Medane: Tövbe etmek
  Meci : İmece
  Melemet : Palamut
  Melen: Değirmen taşı oluğu
  Memşa : Ayakyolu, hela
  Meni meni. Hızlı hızlı
  Menilemek: Yavaşlamak
  Mere: Mera, otlak
  Merek : Saman veya ot konulacak kulübe
  Mertek : Ç
  Mesrebe : Maşrapa
  Metroşike : Küçük sepet
  Mezak : Mezelemek
  Mezere: Otlak, çayır, yaylaya çıkmadan önce hayvanların yayıldığı yer
  Midar tel : Pamuk ipliği
  Miksu: Sümüklü
  Mile : Bilye
  Mila: Elma
  Milliyetçi. Akrabasına, hemşerisine düşkün
  Mimit : Yüzde ve vücutta çıkan sivilceler
  Minci, minzi : Yöreye has çökelek peyniri
  Mitil : Şiltenin pamuğu ihtiva eden iç kılıfı
  Miyanci : Görücü
  Mizmilak : Diken
  Moçot : Beceriksiz, sakat
  Modofengo: Küfür
  Modonilon. Küfür
  Modul : Merkepleri sürmek için kullanılan bir karış uzunluğunda odun parçası
  Moloşa : Ebe gümeci
  Moloz: Toprakla karışık taş döküntüsü
  Momoç: Tırtıl, kurt
  Momol: Böcek
  Moncol : Gülyabani gibi adam
  Mora : Böğürtlen
  Mose: Küfür
  Mozika : Gebe olmamış, az sağılır inek
  Mucurum : Beceriksiz, felçli
  Mudura: İşe yaramaz
  Mufal : Ahır penceresi
  Muh : Çivi
  Muhlama. Sebzeli, yumurtalı yemek
  Muhli: Değirmen taşının içindeki mil
  Mumuda : Beceriksiz adam
  Mumul : Uyuşuk, siyah kabuklu un böceği
  Munduruş : Kudretsiz adam, uyuşuk
  Muncur : Yüz

  Murseps. İneğin memesine süt gelmesi için oğuşturma
  Murş: Delik
  Mustavaca kuşi: İnsandan kaçmayan serçeye benzer kuş
  Muşmula : Malta eriği, Yenidünya meyvesi
  Musibet : Başbelası
  Mutuş: Erkek çocuk
  Munzur : Hayvanların burnunun ucu
  Murmut : Ağaçların dal ve yaorak çıkaracağı sırada hasıl olan şişlikler
  Muzur : Meraklı
  Müşkeftü: Mızmız
  Müşkenar: Yaylada kelifin yanına yapılan koyun ağılı
  N

  Nacak : Küçük balta
  Nahır : Sürü
  Nahtar : Anahtar
  Nafele: Nafile
  Namazga : Seccade
  Namose: Küfür
  Nanay : Akılsız
  Natos: Tarlanın biçildikten sonraki hali
  Natura: Bünye, tabiat
  Nayla: Rize'de Paska, serander Nekes : Hasis
  Nemrut : Hain
  Nene: Anne, büyükanne
  Niça: Bir çeş ot
  Nife : Gelin
  Nogamise: Heniz gelin olacak kız
  Nusga: Muska
  Nuzul : Felç
  O

  Of kabağı: Karakabak
  Oflan: Sürmene’de raf
  Ofreya: Çatıda bulunan delik
  Ofriyos: Ofreya’dan çıkan duman
  Oğune: Önüne
  O ki: Madem ki
  Oksobis : Meraklı
  Oksek : Ateşte yakılan odunların yanmamış ve kısmen sağlam kalmış parçaları
  Oksobis : Biimsiz, pis, murdar
  Okşokana : Varda , cesur
  Olonotranan: Güçlülük, büyüklük, kendini büyük sanmak
  Orak ayı : Temmuz ayı
  Oluk :Kaynak suların aktığı üstü açık boru
  Ospi : Ev
  Otarmak : Hayvanları otlatmak
  Otiş etmek : Gürültü yapmak
  Otluk : Mısır bitkisinin gövdesi


  P

  Paçarez: Engel
  Paçaroz olmak: Engel olmak, ayağa dolanmak
  Pahil : Kıskanç
  Palak, Palah : Küçük ve şişman köpek veya ayı yavrusu
  Palaş : Allerji
  Palalos, Palavos: Aptallık hali
  Palikarya: Yiğ, delikanlı
  Pambara: Azar, dayak
  Panti : Hayvanların yem yediği kap
  Parafloy: Fırının ön bölümü
  Parakami, Parakath : Ocağın kenarında oturulan kerevitlere verilen ad
  Parastal : Eski ayakkabı
  Parsen: Yiyen hayvanları sarhoş eden bir ot türü
  Parsi: Küçük pencere
  Partal. Palavra
  Partos, Partoz : Şişman adamlara denilir, lakap olarak da kullanılır
  Pas : Ekinlere arız olan bir hastalık
  Pasafta: Aşağılık, değersiz insan
  Pasal : Otlayan hayvanların bağlı bulunduğu kazık
  Paska : Sürmene’de Serader
  Pasoslanmak: Zedelenmek, ez,lmek
  Patiçi : Taze fasulye
  Patlican inciri: İncir türü
  Patome, Batoma : Ahırda ineklerin yattığı tahta, döşeme
  Patul : Beyaz
  Patul patul: Lapa lapa kar yağması
  Pelit : Birmeyvesiz ağaç cinsi
  Pepe : Yoğurt
  Pereme : Genişçe dere ve ırmaklarda bir sahildenkarşı sahile geçmek için binilen ve iki sahil arasında gerilmiş halata tutunarak yürütülen sal veya sandal
  Peresbet : Dağınık
  Peşenk : Kervanın önünde giden yola alışkın beygir
  Peşkir : Havlu
  Peşko : Küçük soba
  Petek: Arı
  Peygamber Öküzü: Vurdumduymaz
  Pezük : Vakfıkebir’de pancar
  Piçak: Bıçak
  Pifoli : Folluğa konan yumurta
  Pifolluk : Tavukların yumurtladığı yer
  Pilavra : Değirmen taşlarını üst üste bulundurmak
  Pileki : İçinde ekmek pişirilen tekne şeklinde kap
  Pilita: Su kazanlı fırın
  Pines : Kümes
  Pipli : Erkek çocuk penisi
  Piron : Çatal
  Pirpirim : Semiz otu
  Pisik : Kedi
  Piştof : Tabanca
  Pohorik : Biçimsiz, omuzları kalkık, başı omuzlarının içine çekmiş adam
  Polamaçi : Yeni doğuran ineğe verilen su ile karıştırılmış mısır unu
  Polestera: İş önlüğü
  Posul : Taze mısır
  Pontil: Döşeme, ahırın tahta zemini
  Potin, Potisiya: Ayakkabı
  Pöhrenk : Bat Trabzon’da su yolu
  Pöhle : Batı Trabzon’da koyun veya ineğin kemiksiz taraflarındaki eti
  Pudesi : Yün eğirmekte kullanılan iğin bir kısmı
  Purtul : Paçavra
  Pul: Süs
  Puli : Piliç
  Pulim : Yavrum, mini miniğim, tavuğum
  Pullim : Elbisesi benek bene
  Pupu : Para
  Pupuçi : Şişman çocuk
  Pur : Taştan daha yumuşak alelade topraktan daha sert bir nevi topak
  Purçuk : Küçük bez parçası
  Purunca : Küçük bez parçaları, paçavra
  Puşa: Mısır koçanı yprağı
  Puşi : Küçük ç fidesi


  R

  Ragraga : Gürültü
  Rahçe : Takke
  Rahna: Örümcek
  Rama : İplik
  Reiz : Kaptan
  Reni : Tavan
  Reya, Reyha : Koku
  Risi: Lahananın içi
  Rivaoban : Orak
  Roghe : Kendir teli işlenen alet
  Rokobi : Mısır fidesi
  Rokovat: Kendirin sarılarak ip yapıldığı alet

  S

  Saçayağı : Ateş üzerine tencere v.s koymak için kullanılan üç ayaklı bir eşya
  Sağa : Sana
  Sağan : Tabak
  Sakırga : Yapışkan adam
  Sakonari : Buğdayın değirmende döküldüğü yer
  Salahana : İşsiz güçsüz adam
  Salahor : Serseri
  Sanga: Büyük dilli kapı kilidi
  Sarfulis etmek: Tırmalamak
  Sargan: Zargana balığı
  Sele : Çamaşır sepeti
  Semelek : Kalın kafalı
  Semet: Hamur tahtası
  Serek : Çamur yayığının ağzına bağlanan bez
  Seren : Üzerine herhangi bir şey asılan ip yada sırık
  Sevdaluk: Sevgi, aşk
  Sıçan : Fare
  Sıksara: Hizli oynanan erkek horonu
  Sırifta: Yumurtalı sıvı hamurun kızgın yağda ufak parçalar halinde atılması ile elde edilen tatlı çeşidi
  Sifte: İlk defa, önce
  Simur: Mısır ekmeğinin yağda eritilmesiyle yapılan yemek
  Singruz etmek: Küsmek
  Sintina : Kayığın baş tarafındaki boş yer
  Sinor : Sınır, arazi hududu
  Soktopi : Mangaldaki kül ve közler
  Somar : Bir ölçü, on altı kot miktarındaki hububat
  Somizme : Araya girmek
  Su armudu: Bir tür armut
  Sukra: Mısır koçanının içi
  Susar, soser : Kilit
  Suhtopi : Kül ve közlerin beraber bulunması

  Ş


  Şafliz : Ağızdan akan salya
  Şarkada : Yaramz , haylaz çocuk
  Şataf : Parlak
  Şelek : Arka yükü
  Şeya : Çamaşır
  Şilidi: Çorap bağı
  Şişek: Kısır koyun
  Şrombil, Şoromul, Şoromil: El değirmeni, mısır çorbalığı çekilen taş
  Şoniçe: Karda açan beyaz veya pembe çiçek türü  T


  Taban inciri: Yemişleri en son olgunlaşan incir türü
  Taraba : Tahta perde
  Taka: Küçük yelkenli
  Takture : El sepeti
  Talaşa koymak: Telaşlandırmak
  Taraks etmek: Alt üst etmek
  Tatari : Az pişmiş
  Tatariko : Yay
  Talaş : Kavga, dövüş
  Tami : Çay
  Tantana : Şenlik
  Tara : Büyük orak (odun kesmek için kullanılırdı)
  Taraba : Evlerin avlusuna tahtadan yapılan ç
  Tas : Kase
  Tavli: Ucu yanan odun
  Tavali : Tavada pişmiş hamsi
  Telis, telhis : Boş çuval
  Temele : Ocak taşı
  Temli : Fındık dalı
  Tengel : Muşmul
  Termaş : Sahibi yok başıboş
  Tevek : Kabak asması
  Teveka : Başıboş
  Tırmata : Ekmek kırıntısı
  Tirakon : Bir balık türü
  Tiraca: Sardalyagillerden bir balık türü
  Tiril: Bir çeş gömlek ismi
  Tirma: Un çorbası
  Tirsi: Bir balık türü
  Toloz: Hile
  Tombak: Yumak
  Tombil: Tarla kuşu
  Tonilon: Güneş hakkı için!
  Tonya pahlisi: Bir çeş fasülye
  Tor : Balık ağı
  Torun: Yeğen
  Traj : Yamaç
  Tranis olmak: Üzülmek
  Traz: Üç taş oyunu
  Tufa : Mezbele
  Tumbula : Tombul kadın
  Tumbi : Arazi üzerinde yüksekçe yer

  U


  Uçkur : Bele bağlanan ip
  Ula : Erkeklere hitap şekli
  Urum: Rum
  Urus: Rus
  Urus fasülyesi: Bir tür fasülye, lobia
  Uskoli : Kendirin hurdası çıktıktan sonra geriye kalan kısmı
  Uşak : Erkek çocuk


  Ü

  Üç etek: Eskiden giyilen kadın kıyafeti
  Üstü gitmek . Baş dönmesi
  Üzüm ayı, İzim ayı : Kasım ayı


  V


  Vaynos : Yaygara, gürültü
  Vedro : Kova
  Vinzo, Vinzos : At sineği
  Vinzoslanmak: Sineklerin ısırdığı hayvanın huysuzlanıp koşması
  Vol : Tarla bellemede belin çıkardığı toprak
  Volta : Balık oltası
  Vira : Kayık halatlarının bağlandığı alet
  Viya : Dalga
  Viyalamak : Alttan almak
  Vol : Tarla bellenirken oluşan çamur toprağı
  Vola etmek, Volis etmek Ceviz ve fındıkları kabuklarından ayırmak
  Volar: Tarla bellenirken kaldırılan büyük toprak parçası
  Vovola: Maçka’da yumurta
  Vurgoz : Karanlık, rutubetli yer


  Y


  Yaban adamı, Karakonciols: Dağda yaşıyan tüylü, vahşi insan
  Yal :İnek yemeği, çeşitli bitkilerin karıştırılıp kaynatılmasıyla yapılır
  Yalağuz, Yalanuz: Yalnız
  Yali : Sahil, kumsal
  Yali gitmek: Gemilerin kıyıya yakın gitmesi
  Yali uşaği: Deniz kıyısında büyüyen çocuk
  Yanis : Kokmuş sularda bulunan küçük böcek
  Yangazluk: Düzeni bozmak, sorun çıkarmak
  Yankaz, Yangaz : Sinsi, aksi adam
  Yanpur : kötü kılıklı adam
  Yarma: Yarılmış kütük, fırınlanmış mısır
  Yavris eriğu: Bir yeşil erik çeşidi
  Yastası : Meraklısı
  Yaşık : Kasa, sandık
  Yaşmak : Baş örtüsü, tülbent
  Yel: Romatizma
  Yele yele : Çabuk çabuk
  Yer kirazı : Çilek
  Yer liforu: Bir çeş lifor, yabani yemiş
  Yiğ : Yün eğirmek için kullanılan alet
  Yisa, yüsa : Çekmek var gücüyle asılmak
  Yokuş : Yukarı, dik
  Yomra elması, Gemora elması: Bir elma çeşidi
  Yomurta eriğu: Bir erik çeşidi
  Yosa yosa: Kayıkkaraya çekilirken söylenen ünlem
  Yoşa:Koyunların sırtına sürülen kırmızı boya
  Yufka : Sığ
  Yürek ağrısı, Yürek bolanması: Açlık
  Yürek: Mide
  Yüzini köpek yalamak: Birisinin yüzünü köpek yalarsa utanmaz olacağına inanılır


  Z


  Zabuşka : Makbuz
  Zağar : Büyük erkek köpek, yaşlı erkeklere karşı hakaret olarak da kullanılır
  Zagel: Kazma
  Zaguda : Yeşil zeytin
  Zağana, Cahana: Yengeç
  Zakoti : Gayet ekşi
  Zahre : mısır
  Zanga : Kilit
  Zangar : İnatçı
  Zangariya: Dokumacı
  Zango : Bir çeş fındık
  Zangoç: Kilisede çan çalmakla görevli kişi, sakat, topal anlamıda kullanılır
  Zava: Yüzük
  Zavrak : Debdebe, tantana, ihtiş
  Zazal : İri yarı, heybetli fakat beceriksiz, bir işe yaramayan adam, kel, çıplak
  Zazel : Köylerdeki serander denilen ev kısmının dallardan örtülmüş kısmı
  Zerihta : Tuzlu su ile hamur haline getirildikten sonra biraz da maya katarak yağda parça parça pişirdikten sonra üzerine şeker yada bal dökülerek yenen tatlı
  Zestas: Hazımsızlık, rahatsızlık, çok yemek sonrası kötü hissetmek
  Zevli . Öküzün boyunduruğunu iki taraftan boğazına rapteden tahta çubuk
  Zezoka : Çamurdan yapılmış küçük kutu
  Zibil : Çöp, süprüntü
  Zibra: Az, ufak
  Zibros : Bozuk arızalı, hafif lamba ışığı
  Zigar: İneklerin yediği bir ot
  Zihnis : Ocaklardaki kurum
  Ziki : Şilte veya minder kılıfı
  Zimbonak: Cahil, boş insan
  Zimilange: Kayganası yapılıp yenebilen bir ot türü
  Ziniya : Tavuk pisliği
  Zinok : Deniz derya
  Zinos : Martı kuşu
  Zipka : Karadeniz'e özgü körüklü şalvar
  Zizil : Toprak içine gömülmüş solucan
  Zifin : Ormanlarda yetişen sarı renkli bir bitki
  Zoli : İlik
  Zolot: Aptal
  Zot : Bıçak bilemek
  Zizoli : İlk baharda yetişen taze otlar
  Zubun : Entari
  Zuluf : Fındık veya fasulyenin tanelerini kaplayan kabuk
  Zumur : Bir şeyi buruşturmak, sıcak mısır ekmeğini sade yağla karıştırarak yapılan bir nevi yemek
  Zo : İnek
  Zipka, Zipga: Bacakları dar, ağı geniş, geleneksel Laz pantolonu
  Zirbiya: Suya batırılarak yenilen katıksız ekmek
  Zirikzirna. Yankı, tahtarevalli, yankılanmak
  Ziza: Yanmış, çok sıcak
  Zobazorina: Zoru zoruna, kaba güç kullanarak
  Zot: İnatçı, aksi
  Zot etmek: Lehim yapmak, madeni eşyaları ısıtarak parça ekleyerek uzatmak
  Zuğlis, Cuhnis, Çuğnıs, Çuğnos: Ezmek, çayır ezmek, çiğnemiş ot, çok geçilen yol
  Zunis: Tavuğun tüylerini yakmak, tutuşturmak
  Zükan : Nezle
   
 9. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  319
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.961 ÇTL
  ROMEİKA - PONTUSÇA - TRABZON RUMCASI HAKKINDA

  Romeika is. Karadeniz Rumcası’nın yöredeki adı.

  Terminoloji: Rumca (Türkiye), Romeika (Trabzon), Pontiaka (Yunanistan), Pontic Greek (Uluslararası)

  “Romeika sincevismi? (Rumca konuşurmu-sun? [Çaykara])”; rumċa, rumika (Sürmene, Çaykara)

  Hint - Avrupa dil ailesinden Yunanca’nın Attic dialektiğinde bir dil adı olup günümüz-de Trabzon’un Tonya (17 köyden 6’tanesi), Sürmene (31 köyden 6’sı [Köprübaşı il-çesi]), Çaykara (21 köyden 17’si), Der-nekpazarı (13 köy), Uzungöl (6 köy) (Mackridge, 1987: 115-116 ) ve Maçka ilçelerinin bazı köylerinde sayısı ve köy içinde konuş-ma oranı tespit edilmemiş Müslümanlar tarafından konuşulmaktadır. Maçka ve bazı kuzey Gümüşhane köylerinde mübadele ön-cesi doğan ve bu dili konuşanların çoğu öl-müş ve genç kuşaklara aktarılamamıştır.

  1923 mübadelesinin ardından Karadeniz’li Rumların göç ettiği, Kuzey Yunanistan, Atina’nın kenar mahalleleri ve Selanik ili çevresinde (200.000 kişi [1993 Johnstone), Osmanlı dönemi ve sonrasında Karadeniz’li Rumların göç ettiği Gürcistan, Kırım ve Sta-in döneminde sürüldükleri Azerbaycan, Ka-zakistan’da Hristiyanlar tarafından halen ko-nuşulmaktadır.

  Of ve Sürmene Rumcası, Yunanca’nın en az ikibin yıldır kesintisiz konuşulan en doğu dialeği olup Karadeniz’in diğer yörelerinde 1923’e kadar konuşulmuş ve halen konuşul-makta olan (Tonya gibi [Sayraç, İskenderli, Turalı, Yakçukur köyleri ve Büyükmahalle ve Melikşah] TS 23) dialektlerden farklı olarak bazı arkaik fonetik (çoğunlukla ortaçağ’a ait) özellikleri barındırmaya devam etmek-tedir.

  Michael Deffner’de 1877 yılında Karadeniz Rumcası’nın Of, Şerah ve Trabzon merkez diyalektlerini birbirleri, Antik ve Modern Yu-nanca ile karşılaştırmış ve bazı kuralları kaydetmiştir (Deffner,1877):

  1. Trabzon Rumcası’nda, Antik Yunanca ikinci aorist/geniş zaman kipi –ειν’e /e/ son-sesi eklenmektedir.

  Trabzon Rumcası Antik Yunanca


  · ipìne ειπείν

  · pathίne παθείν

  · apothanίne αποθανείν

  · piίne πιείν

  · iδίne ιδείν

  · fiίne φυγείν

  · evrίne ευρείν

  · kamίne καμείν

  · faίne θαγείν

  · mathίne μαθείν

  · erthéane ελθείν

  · menίne μενείν

  2. Trabzon Rumcası’nda Antik Yunan-ca’da olduğu gibi –ηναι ile biten mastarlar olduğu gibi korunmuşlardır, ayrıca bir /e/ sonsesi ek almazlar.

  Trabzon Rumcası Antik Yunanca


  · anevίne ειπείν

  · katevine καταβήναι

  · embine εμβήναι

  · evjine εκβήναι

  · epiδeavine αποδιαβήναι

  · kimethine κοιμηθήναι

  · xtipethine κτυπηθήναι

  · evrethine ευρεθήναι

  · vrasine βρχήναι

  · raine ραγήναι

  3. Trabzon diyaleğinde hala bazı fiiler ikinci aorist pasifi kurmaktadır, oysa Antik ve Modern Yunanca’da birinci aorist pasif kullanılır.


  filaine φυλαγήναι yerine φυλαχθήναι,

  kiliine κυλιγήναι yerinel κυλισθήναι

  tsaniine ραντιγήναι yerine ραντισθήναι

  4. Trabzon ve Şerah (Bk) diyalekt-lerindeki sonlar aynı iken, Of diyaleğinde bazı sapmalar görülmektedir. Formlar aynı şekilde oluşturulmakta bununla birlikte mastarın çekimleri oluşmakta –είν sonuna değişmez bir /e/ yerine birinci aorist eki gelmektedir.

  · ipine ειπείνα

  · ipiname ειπείναμεν

  · ipines ειπείνες

  · ipinete ειπείνατε

  · ipine ειπείνε

  · ipinane ειπείνανε

  5. Birinci aorist formu olan -αι son eki ikinci aoriste özgü -είν son eki ile yer de-ğiştirmiştir.

  Antik Yunanca Trabzon Rumcası

  · κράξαι κράξειν

  · μεθύσαι μεθύσειν

  6. İnfinitif aorist formların sonuna /e/ eklenmektedir.

  ράψεινε, κράξεινε, μεθύσεινε, καλέσεινε, λαλήσεινε, κτυπήσεινε, καθίσεινε, κενώ-σειν...

  7. Trabzon diyalektinde okunmayan –ine son ekindeki /i/ sesi atılmaktadır.

  rapsne, kraksne, metsne, katsne , kalesne, lalesne, htipesne, kenosne...

  8. Trabzon ve Of diyalektlerinde bazı fi-iller mastarı şimdiki zaman kökünden oluş-turmaktadırlar. Bunlar:

  leğo, eksero, fero, elepo, pağo, thelo, prepi

  9. Trabzon Rumcası’nda, Antik Yunan-ca’da olduğu gibi aorist aktifini –ka son eki ile kuran fiiller bulunmaktadır.

  Trabzon Rumcası Antik Yunanca


  · eδoka έδωκα

  · enδoka ενέδωκα

  · epika επουίκα

  · efika αφήκα

  · ethika έθεκα

  10. –είν ve -αν ile biten fiiller Antik Yunanca ησαι ve -έσαι Karadeniz Rumcası diyalektlerinde her iki son ek -ese olarak okunmaktadır:

  kales(i)ne, καλέσαι, lales(i)ne λφλήσαι, hti-pes(i)ne...

  11. Karadeniz Rumcası’nda –ine yerine –-eane mastar eki bulunmaktadır.

  Romeika’nın modern Yunanca’dan temel farklarından biri /a e i o u/ seslilerine ek olarak /ä (ae)/ ve /oe/ seslerini de içer-mesi, ayrıca Türkçe’den /ı/ ve /ü/ seslerini de ödünç almış olmasıdır.

  Yine Romeika’nın modern Yunan dialekt-lerinden çarpıcı bir farkı eta harfinin /i/ ola-rak değil /e/ şeklinde telaffuz edilmesidir:

  kleftes (Romeika) > kleftis (Modern Yunanca)

  Girit ve Kıbrıs Yunancasında olduğu gibi /χ, ḫ/ harfi sesli bir harften önce geldiğinde /ş/ harfine dönüşmektedir:

  Modern Yunanca heri (χέρι) > şeri (Ro-meika) “el”

  Trabzon Rumcası “Efilesen to şerim” (Elimi öptü)

  Modern Yunanca “Filise to ḫeri mu” (Elimi öptü)

  Karadeniz Rumcası’nda başta Türkçe, Fars-ça ve Arapçadan girmiş veya etimolojik açı-dan kökeni belirlenmemiş diğer Yunan dialektlerinde bulunmayan yüzlerce yabancı kelime bulunmaktadır.

  Of ve Sürmene sub dialektlerinin, Rome-ika içerisindeki özel konumu ise Romei-ka’nın diğer dialektlerinden farklı olarak fiil öncesi olumsuz artikeli (negatif pre-verbal) olan /u/ < (Antik Yunanca ούκ) ve tüm Yu-nan dialektlerinden farklı olarak δen (< Antik Yunanca ούδέν) kapsamasıdır.

  Yine Of/ Sürmene Yunancası’nın diğer Yunan dialektlerinden farkı /χ (he)/ lerin /ş/ ye palatize olmasının yanında /tş/ den önceki k ve dž den önceki g seslerininde aynı değişime uğramasıdır:

  · tširis “baba” (Of, Girit) < Antik Yunanca “kirios” (κύριος)

  andžion (Of) “tulum” < Antik Yunanca angiyon (ἀγγειον)

  Of ilçesi’nin Şerah köylerinde inceleme yapan dilbilimci Mackridge:

  Köylülerin, Yunanca sadece 5’e kadar sayabildiklerini, devamında Türkçe rakamlar kullandıklarını, Yunanca ne “evet” kelimesini bilmelerine karşılık ohi (hayır) kelimesini bil-mediklerini, ay isimlerinin tümünün Rumca olmasına karşın, mevsim ve günleri bil-mediklerini, merhaba, allahaısmarladık, sa-ğol, oldu benzeri günlük dilde kullanılan pek çok kelimenin Rumca karşılığının unutul-duğunu gözlemiştir (Mackridge, 1987: 115-135)

  Andrews’e göre Rumca konuşan müslüman köyleri (EG1 373-74):

  · Sakarya, Hendek’te Dikmen ve Gök-su

  · Trabzon ili, Çaykara ilçesinde: Ak-doğan (Yukarı Hopşera), Aşağı Kumlu (Aşa-ğı Mimilos), Baltacılı, Çambaşı (Anoso), Eğ-ridere (Gorgoras), Kabataş (Fotinos), Kara-çam (Yukarı Ogene), Kayran (Limli), Vah-tanç (Koldere), Köknar (Aşağıogene), Ma-raşlı (Nefsipaçan), Soğanlı (Aşağıhopşera), Şahinkaya (Şur), Taşlıgedik (Mezereipaçan), Taşeren (Zelek), Uzuntarla (Alisinos), Yeşil-alan (Holaysa), Yukarıkumlu (Yukarımimi-los)

  · Trabzon ili, Dernekpazarı ilçesinde: Dernekpazarı (Kondu), Çalışlar (Kalanas), Çayırbaşı (Fotrekan), Günebakan (Zenoza-na), Ormancık (Makidanoz), Taşçılar (Fot-gene), Tüfekçi (Arşala), Yenice (Zaimler)

  · Trabzon Çaykara ilçesi, Uzungöl: U-zungöl (Şerah), Demirli, Derindere (Asofo-liza), Köseli, Şekersu (Sakarsu), Taşkıran (Coroş)

  · Trabzon ili, Maçka ilçesinin bazı köyleri

  · Trabzon ili, Hayrat ilçesi, Yeniköy

  · Trabzon ili, Sürmene ilçesi, Dirlik (Cida)

  · Trabzon ili, Köprübaşı ilçesi: Büyük Doğanlı (Büyük Arhançilo), Dağardı (Okşo-ho), Konuklu (Kalis), Küçük Doğanlı (Küçük Arhançilo), Yılmazlar (Holomezere)

  · Trabzon ili, Tonya ilçesi: Büyükma-halle, İskenderli (Kumyatak), Kozluca, Me-likşah (Melikşe), Sayraç, Turalı, Yakçukur

  · Trabzon Beşikdüzü: Mesopliya
  Tabiatla ilgili zengin birikim: Özellikle bitki ve hayvan isimleri gibi tabiatla ilgili zengin bir kelime hazinesine sahip olan Trabzon Rumcasının Çaykara dialektinde kullanılan bazı ot isimleri şunlardır:

  Ağrodesme (Άγραδέσμε)
  Ağrompelo (Αγράμπελο)
  Ağrio mavro Botano (Άγριο μάυρο βότανο)
  Ağrogalatitsa (Αγρογαλατίτσα)
  Ağrokomarao (Άγροκόμαρο)
  Ağro kukukavanka (Αγρο κουκουβάγκα)
  Ağroliftokari (Άγρο λιφτοκάρι)
  Ağromantatsi (Άγρο μαντάτσι)
  Ağromatsidali (Άγρο ματσιδάλι)
  Aleğahanto (Αλεγάχαντο)
  Aleksandro (Αλεξάνδρο)
  Alefritra (Αλευρίτρα)
  Ampelitsa (Αμπελίτσα)
  Anitsi (Ανίτσι)
  Anitsoxorto (Ανιτσόχορτο)
  Arkani (Αρκάπι)
  Arkathamni (Αρκοθάμνι)
  Arkolahano (Αρκολάχανο)
  Arkotsupado (Αρκοτσούπαδο)
  Asprahanto (Ασπράχαντο)
  Ahanti (Αχάντι)
  Ahantomoro (Αχαντόμορο)
  Vaği (Βαγή)
  Vlante (Βλάντε)
  Vovoro (Βόβοχο)
  Vudoğlovi (Βουδογλόνι)
  Vuterohorto (Βουτερόχορτο)
  Vredi (Βρέδι)
  Vrio (Βρίο)
  Gedurahanto (Γαιδουράχαντο)
  Galatitsa (Γαλατίτσα)
  Galatohorto (Γαλατόχορτο)
  Gethihorto (Γεθιρόχορτο)
  Glikorizo (Γλυκόριζο)
  Gongilitra (Γογγυλίτρα)
  Gumede (Γουμέδε)
  Grinzilitra (Γρινζιλίτρα)
  Grintra (Γρίντρα)
  Dezme (Δέζμε)
  Domari (Δομάρι)
  Dromofilo (Δρομόφιλο)
  Ergode (Εργόδε)
  Zakutohorto (Ζακουτόχορτο)
  Zarzela (Ζαρζέλα)
  Zarzeletra (Ζαρζελέτρα)
  Zerkaditsa (Ζερκαδίτσα)
  Zumahi (Ζουμάχι)
  İlopi (Ηλόπι)
  İmera desme (Ήμερα δέσμε)
  İmero komari (Ήμερο κομαρι)
  İmero mantatsi (Ήμερο μαντάτσι)
  İmero matsidali (Ήμερο ματσιδάλι)
  İmero mavro votano (Ήμερο μάυρο βότανο)
  Thomari (Θομάρι)
  Kazmatsi (Καζμάτσι)
  Kezağohorto (Καιζαγόχορτο)
  Kanavi (Κανάβι)
  Kanaro (Κάπαρο)
  Karditsa (Καρδίτσα)
  Karenesi (Καρενέσι)
  Kastanikas lori (Καστανικας λορί)
  Katena (Κάτενα)
  Katenohorto (Κατενόχορτο)
  Kveni (Κεβενί)
  Kelmesi (Κελμέσι)
  Kilitsi (Κιλίτσι)
  Kintea (Κιντέα)
  Kiormene (Κιορμένε)
  Konkorohi (Κογκορόχι)
  Kokinahanto (Κοκινάχαντο)
  Kolonkitholori (Κολογκιθολόρι)
  Kolonohorto (Κολονόχορτο)
  Kolotura (Κολοτούρα)
  Komari (Κομάρι)
  Kontohorto (Κοντόχορτο)
  Kopalohorto (Κοπαλόχορτο)
  Kukarahanto (Κουκαράχαντο)
  Kukuvağia (Κουκουβάγια)
  Kukohorto (Κουκόχορτο)
  Kunturohorto (Κουντουρόχορτο)
  Kursohorto (Κουρσόχορτο)
  Kusuti (Κουσούτι)
  Kuspika (Κουσπίκα)
  Kreni (Κρένι)
  Kilitsi (Κυλίτσι)
  Kintea (Κυντέα)
  Lathsiri (Λαθίρι)
  Lapazo (Λάπαζο)
  Lapidohorto (Λαπιδόχορτο)
  Levori (Λεβόρι)
  Lihtsi (Λίχτσί)
  Likopari (Λυκοπάρι)
  Mazaro (Μάζαρο)
  Mantaki (Μαντάκι)
  Masuri (Μασούρι)
  Matsidali (Ματσιδάλι)
  Mavrahanto (Μαυράχαντο)
  Mekesitra (Μελεσιδίτρα)
  Minzolohi (Μινζολόχι)
  More (Μόρε)
  Nedrofilo (Νεδρόφιλο)
  Nerohorto (Νερόχορτο)
  Ormukeni (Ορμουκένι)
  Ormohorto (Ορμόχορτο)
  Uriohorto (Ουριόχορτο)
  Palafohorto (Παλαφόχορτο)
  Paputsohorto (Παπουτσόχορτο)
  Parpeteni stipika (Παρπετενι στίπικα)
  Parharo çiçeko (Παρχαρο τσίτσεκο)
  Parharohorto (Παρχαρόχορτο)
  Peğadohorto (Πεγαδόχορτο)
  Peğaditsa (Πεγαδίτσα)
  Pentikolathiritra (Πεντικολαθιρίτρα)
  Petalitra (Πεταλίτρα)
  Piperitsa (Πιπερίτσα)
  Podaritra (Ποδαρίτρα)
  Podarohorto (Ποδαρόχορτο)
  Pulikohorto (Πουλικόχορτο)
  Pumpuroçiçeko (Πουμπουροτσίτσεκο)
  Prases (Πράσες)
  Pamatitsa (Ραματίτσα)
  Saluti (Σαλούτι)
  Sidirohorto (Σηδιρόχορτο)
  Sintza (Σίντζα)
  Skilkaklitra (Σκυλκακαλίτρα)
  Skilohorto (Σκυλόχορτο)
  Spathohorto (Σπαθόχορτο)
  Spahtukeni (Σπαχτουκένι)
  Spentami (Σπεντάμι)
  Stanpolika (Στανπολίκα)
  Starohorto (Σταρόχορτο)
  Stahi (Στάχι)
  Stahomata (Σταχόματα)
  Stipika (Στίπικα)
  Çeohorto (Τσαιόχορτο)
  Çali (Τσάλι)
  Çiletura (Τσηλετούρα)
  Çerçi (Τσέρτσι)
  Çinkari (Τσιγκάρι)
  Çimahtaki (Τσιμαχτάκι)
  Çimpona (Τσιμπόνα)
  Çimponohorto (Τσιμπονόχορτο)
  Çihonolopi (Τσιχονολόρι)
  Çuncuha (Τσουντζούχα)
  Çuranea (Τσουρανέα)
  Çuğari (Τσυγάρι)
  İdrofilo (Υδρόφιλο)
  Farfaroçiçeko (Φαρφαροτσίτσεκο)
  Fidohorto (Φιδόχορτο)
  Furçohoto (Φουρτσόχορτο)
  Fusnitsa (Φουσνίτσα)
  Frahnihtra (Φραχνίχτρα)
  Fteri (Φτερί)
  Halvani (Χαλβάνι)
  Hamokerasa (Χαμοκέρασα)
  Havani (Χανάπι)
  Hantoko (Χαντόκοκο)
  Hapsimati (Χαψιμάτι)
  Şiapukes (Χιάπουκες)
  Şinetitsa (Χινετίτσα)
  Şionapi (Χιονάρι)
  Hloro (Χλορό)
  Husnitsa (Χουσνίτσα)
  Htinari (Χτυπάρι)
  Htiparitsa (Χτυπαρίτσα)
  Htipedire (Χτυπεδίρε)
  Psomomirihtra (Ψομομυρίχτρα)
  Favos (Φάυος)
  (Derleme: Vahit Dursun, Ogene köyü)
   
Benzer Konular
 1. Çirkin Kral
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  864
 2. ZeyNoO
  Mesaj:
  2
  Görüntüleme:
  1.520
 3. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  519
 4. cemree

  Trabzon

  cemree, 25 Temmuz 2013, Paylaşıldığı Yer: Resimler
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  430
 5. Papatya
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  608
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş