8 bin kişinin orucunu erken açtırdı

cemree

=)=)
V.I.P
Katılım
16 Şbt 2011
Mesajlar
13,647
Beğeniler
3,764
Şehir
Ankara
#1


Mardin'de cami imamı Ahmet Top, dün akşam ezanını 10 dakika erken okuyunca, 8 bin kişinin oturduğu mahalle sakinlerinin büyük bölümü orucunu erken bozdu.

Derik İlçesi'nin en kalabalık mahallesi olan Kale Mahallesi Cami imamı Ahmet Top, dün akşam ezanını saat 19.44'te okuması gerekirken, saat 19.34'te okudu. Ezanla birlikte mahallede oturan yaklaşık 8 bin kişi, oruçlarını açtı. İftar sonrası teravi namazını kılmak için camiye giden cemaat, imamın camiye gelmediğini öğrendi. İmamın utanarak gelmediği ileri sürülürken, 'İftar kazası'nın mahallede yayılması üzerine tepki gösteren vatandaşlar, ne yapacaklarını şaşırdıklarını söyledi. İmamın özür dilemesi gerektiğini savunan mahalle sakinleri, bunun günah olup olmadığını bilmediklerini, birilerinin bununla ilgili kendilerine bilgi vermesini istedi.

MÜFTÜLÜK OLAYI DOĞRULADI

İlçe Müftülüğü yetkilileri, olayı doğrularken ezanın erken okunmasından dolayı orucunu bozanların Ramazan Bayramı sonrası, 1 gün oruç tutmalarını önerirken, "Olay bilmeyerek meydana geldiğinden kefareti gerektiren bir durum bulunmuyor. Böyle bir durumun yaşanmaması için gerekli uyarılar yapıldı. İmamın ezanı saat 19.44'te okuması gerekirken, saat 19.34'te okumuştur. 34'ü, 44 gibi görmüştür" dedi.

HALKTAN ÖZÜR DİLESİN

Kale Mahallesi Muhtarı Ramazan Dursun, ezanı 10 dakika erken okuyan imamın halktan özür dilemesi gerektiğini belirterek, "İmam, ezanı erken okuduğu için akşam teravi namazına da gelmedi. Utandığı için gelmemiş. Bu tür durumlarda halkın bilgilendirilmesi gerekir diye düşünüyorum. Varsa böyle bir yanlışlık, imamın çıkıp özür dilemesi gerekir" dedi.

"YANLIŞLIK YAPTIM"

Ezanı 10 dakika erken okuyan imam Ahmet Top, "Bilgi verme yetkimiz yok. Yanlışlık yaptığımı biliyorum. Devlet memuruyum size açıklama yapamam. Gerekli savunmamı müftülüğe vermiş durumdayım" dedi.
 

Benzer konular

Top