8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Kutlu Olsun (Gökhan S. Köşe Yazısı)

SizinSesiniz

~~ Son Kez ~~
Özel üye
Katılım
16 Ksm 2012
Mesajlar
1,955
Beğeniler
220
Şehir
Hayaller Kentinden
#1
Tüm dünyada kutlanan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü başta annelerimiz olmak üzere tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun.

Peki, neden Emekçi kadınlar günü hiç düşündünüz mü? 8 Mart 1857 yılında Amerika’nın New York eyaletinde tekstil fabrikası işleri çalışma koşulları biraz daha iyi olması için grev yaparlar ancak polis grev yerinde ki insanları dağıtmak için onlara ateş açar, saldırır. İşçilerinde polisin şiddetinden, ateşinden korunmak için ve haklarını yedirtmemek için direnirler kendilerini fabrikaya kilitlerler. Bir süre sonra fabrikada yangın çıkar ama polislerin kurduğu barikattan ve polislerin şiddetinden dolayı dışarıya çıkamazlar. Dumandan zehirlenerek 120 küsur kadın hayatını kaybeder. Bu yüzden her yıl 8 Mart’ta ölen kadınları anmak için ve bizler için emek harcayan kadınların günü kutlanır. Ölen kadınlarımızı ve bizler için emek harcayan annelerimizi, eşlerimizi yani kısaca tüm kadınlarımızı sadece 8 Mart’ta hatırlamamalıyız. Onların bizlerde ki emekleri öyle çoktur ki. Kahramandırlar en başta. Kurtuluş savaşı zamanlarını en güzel örnek olarak verebiliriz. 9 ay boyunca karınlarında taşırlar mesela.

Ama Türkiye’de kadın olmak maalesef çok zor bir durum. Çünkü 2. Sınıf insan olarak görülüyorlar. Zorluklarını sıralamak gerekirse;


1- (Affedersiniz.) Mal gibi para ile satılıyorlar.
2- Dayak yiyorlar.
3- Tecavüze uğruyorlar.
4- Ezilip, sömürülüyorlar.
5- İkinci plana atılıyorlar.
6- Küçük yaşlarda evlendiriliyorlar.
7- Okuyamıyorlar.
…

Bu saydıklarım belli başlı olanlar. Bunlar gibi nice olaylar yaşanıyor ve kadınlarımız yaşıyor. Gönül isterdi ki kadınlarımız şiddet görmesin.

Günümüzde her 100 kadından 97’si, en az bir kere bile olsa şiddet görüyor, kadınların %20’si silah ve bıçak gibi aletlerle şiddete uğruyor, üniversite mezunu kadınlarının %23’ü fiziksel %71’i de ekonomik ve cinsel şiddete maruz kalıyor. (NTV Arşivinden)

Türkiye’de Kadınlara karşı şiddetin resmi rakamları.
1- Son 7 ayda 226 kadının öldürüldüğü, 478 kadının tecavüz edildiği, 722 kadının ise tacize uğradığını,
2- 6 bin küsur kadının aile içi şiddet nedeniyle hastaneye kaldırıldığını,
3- Cinsel saldırının son 5 yılda %30 arttığını
…
Gösteriyor. (Resmi Yazılardan)


Kadınlarımız dayağı, şiddeti ve diğerlerini hak etmiyor. Gelin hep beraber Kadına şiddete “DUR” diyelim…


Ey kahraman TÜRK kadını, sen yerlerde sürüklenmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın!

Mustafa Kemal ATATÜRK.

Gökhan SEZĞİN
 

Benzer konular

Top