___Lisede Namaz Kılmak Suçmuş!.. ___

Katılım
14 Ekm 2008
Mesajlar
736
Beğeniler
26
#1
Lisede namaz kılmak suçmuş!..

İLERİCİ, çağdaş, lâik, Kemalist bir İstanbul gazetesindeki şu haber başlığına bakınız: "OKUL DAMINDA NAMAZDA SUÇLU BULUNAMADI."

Konu şu: Adana Fatih Terim Lisesi terasında (gazete "dam" diyor) bir grup öğrenci namaz kılmış. Bunu gören laikler şikayet etmiş.İl Millî Eğitim Müdürlüğü müfettişleri tahkikat yapmış, herhangi bir işlem yapılmasına gerek yoktur demiş.

İlerici gazete bu işlemsizlikten çok tedirgin olmuş. Eğitim sendikası başkanı ise çok endişeli... "Okul içinde bir yeri ibadete açmak suç teşkil ediyor" diyor. Yönetmeliklere göre buna izin veren idarecilerin ceza alması gerekirmiş...Okul içinde böyle bir şeye izin verilmemeliymiş.

Doğrusu ilerici gazeteyi, namaz kılan çocukları şikayet edenleri, eğitim sendikası başkanını çok ama çok ayıplamak gerekir. Niçin?

Dünyanın en demokrat, insan haklarına en fazla saygılı ve bağlı, en hür, hukukun üstünlüğü prensibine en riayetkâr ülkesi olan İngiltere'nin büyük bir bölümünde, 1944 yılından bu yana bütün resmî okullarda, sabah derslere başlanmadan önce, okulun şapelinde (kilisesinde) mecburî âyin ve ibadet yapılır. Buna katılmak istemeyen öğrencilerin velilerinden yazılı kağıt getirmeleri gerekmektedir.

Türkiye Müslüman bir ülkedir. Bu ülkede Müslümanlığın bütün icapları yerine getirilecektir. Kaç kişiyseler Adana'daki lisede, namaz kılmak isteyen gençler elbette namaz kılacaklardır.

Okullarda ibadeti yasaklayan kanunlar ve tüzükler varsa, bunlar demokrasiye, insan haklarına, adalete, din hürriyetine aykırıdır.

Dinsizlerin, dine ve ibadete karşı çalışmaya ne kadar hakları varsa, dindarların da din için, iman için, ibadet için en az o derecede çalışmaya hakları vardır.

Fatih Terim Lisesi'nde namaz kılan öğrencileri tebrik ediyorum. Namazlarını kılsınlar, hiç aksatmasınlar.

Lâikliği dinsizlik olarak anlayanlar çağdışı, Totaliter ruhlu, despot insanlardır.


1908'e kadar meşhur Galatasaray Lisesi'nde durum böyleydi. Namaz vakti gelince mubassırlar Fransızca "A la mosquée!.." diye bağırarak öğrencileri camiye götürürlermiş. Sadece Galatasaray'da değil, Devlet-i Aliyye'nin bütün okullarında namaz mecburî idi.

Osmanlı ordusunda alayların müftüleri, taburların imamları vardı. Savaş gemilerinde de resmî sarıklı hoca bulunurdu.

Vak'anüvis Lütfi, Tarih'inin bir yerinde şöyle yazıyor: "Padişah hazretleri (Sultan 2'nci Mahmud) bütün vilayetlere emir göndererek Müslüman erkeklerin vakit namazlarını camilerde cemaatle kılmalarını emr etti."

(Lisenin terasında namaz kılan gençlerin fotoğrafını gördüm. İmam dahil, hiçbirinin başında namaz takkesi yoktu. Erkekler için namazda başın örtülü olması namazın sünnet ve edeblerindendir. Bunu herkese hatırlatmak isterim.)


Burdan Haberi Okuya Bilirsiniz
 
Katılım
26 Mys 2008
Mesajlar
454
Beğeniler
19
Şehir
Ülkemin her karışı
#2
Şunu belirtmekte yarar var.Aslında lisede namaz kılmak suç değil,dini bilmek,uygulamak,birilerine dini hatırlatmak... gibi faaliyetlerin tümü suç.Çünkü biz laik bir ülkeyiz.(Atatürk döneminde Laiklik din ile devlet işlerinin birbirinden ayrılması ve devletin din kurallarına göre yönetilmemesidir.diye tanımlanırken bugün laiklik dinden uzak olma,dini öcü sayma ama oy zamanı mümkün olduğunca dinden faydalanma olarak tanımlanabilir)

Bu ülkede malesef yıllardır böyle; her tür kirli ilişki modernlik ve seviyeli bir ilişki olarak adlandırırlırken din ile en masumane ilişki irticai faaliyet olarak adlandırılıyor.sadece dini cenaze namazlarında ve seçim öncelerinde seviyoruz.Bir de belirli gecelerde af durumu söz konusu ya o zaman "Allahım bizi affet" diye yüzsüz yüzsüz dua edip ertesi gün seviyeli birlikteliklerimize ve modern hayatımıza geri dönüyoruz(affedilmiş kullar olarak)

Sadece şunu söylesek yeter herhalde ya Allah canımızı o özel gecelerin birinde dua ederken alsa ya da sonumuzu hayır eylese. Ne dersiniz????
 
Katılım
28 Eyl 2008
Mesajlar
1,418
Beğeniler
49
Şehir
İstanbul
#3
Bu ülkede israil ürünleri alınmasın diyerek protesto yapılırken diğer taraftan yeşil sermaye ürünlerini almayın diyerek islam kimlikli insanlardan alışverişi engelliyor.adam islamiyetin israilden daha büyük tehlike olduğunu söyleyebiliyorki bu adamın kimliğinde dini İslam yazıyor.

Bu ülkede 15 yaşından önce kuran okumak kanunen yasak..korkuyorlar şeriat gelecek diye.Halbuki anket yapılsa %90 şeriat istenmez ama halen korkuyorlar.sanıyorlarki cumhuriyeti yıkacaklar sevmiyorlar..olay çok başka ama kafaları basmıyor..Bu ülkeyi cumhuriyetten beri bu kafalar yönetiyor zaten.

Belki bir çok kişinin gözünde Atatürk din düşmanı olarak görülüyor.Bunu gerçekleştirenlerse yıllarca siz şeriatçı Atatürk düşmanlarısınız diyerek insanları töhmet altında bırakan insanları aşağılayan zihniyet.Zamanında adamın biri çıktı elhamdülilleh müslümanım ama Atatürküde çok seviyorum dedi.Adama saldırdılar hayır sen sevemessin yalan söylüyorsun hem müslüman hem Atatürkü seviyomuş diye alay ettiler..
Sevmiyorsan hainsin..Seviyorum diyorsan yalan söylüyosun, niye dinini yaşıyosan zaten sevmeye hakkın yok şeriatçısın.Seviyorsanda dinsiz gibi yaşamalısın..böyle bir izlenim böyle bir şartlanma bıraktılar insanların kafasında.

Heleki bazı özel tv kanalları ve gazeteler adamlar islamiyeti yok etmek için ellerinden geleni yapıyorlar.Cem Yılmaz filminde darwinmi ne haltsa onun teorisiyle alay edince ortalığı yıktılar karalama kampanyası başlattılar film bişeye yaramaz diye.%95 i Müslüman olan bir ülkede böylesine olaylar yaşanıyor.

Taki Osmanlı zamanında Türkiye ve Ortadoğuyu hristiyanlaştırma projesi tüm hızıyla devam ediyor pes etmeden çalışıyorlar hemde aleni içimize çalışıyorlar.

Konu dışına çok çıktım sanırım kusuruma bakmayın..sürçü lisan ettiysem affola..
 
Katılım
24 Ksm 2008
Mesajlar
989
Beğeniler
9
Yaş
30
Şehir
eL-MaHSuRa...!!
#4
Bunlar için günaha girmeye değmez..Çok Şey Sayarım da Neyse..
Biz Laik Bir ülkeyiz..Namazı Suç Sayanların Bulunduğu..
Biz Laik Bir ülkeyiz..Başörtüsünü İrtica Kabul Edenlerin BulunDuğu..
Biz Laik Bir ülkeyiz..İsrail Mallarını Boykut Eden..Yanında İbadetini Yapan Esnafımdan da Alışveriş Yapmayın Diyen..
Ve Biz Laik Bir Ülkeyiz..Din Ve Devlet İşlerinin Birbirinden Ayrılmadığı...!!!
 

düşünceli

Katılımcı
Katılım
2 Eyl 2007
Mesajlar
200
Beğeniler
3
#7
Din ve devletin karşılıklı bağımsızlığı ilkesini benimsemiş biri olarak her nerede olursa olsun kılınan namaza ve yerine getirilmeye çalışılan diğer dini vecizeleri tepkili ve yasakçı zihniyetle eleştirenleri ve suçlayanları kınıyorum.
Bilinmesi ve kabul edilmesi gereken bir noktayıda belirtmeden geçemeyeceğim. Habere mevcut anayasal ve hukuksal çerçevede bakıldığında okul idarecilerinin mevcut hukuksal zeminde değerlendirilmesi Türkiyede hukukun ve yargının tarafsız işleyişini de anlatmış olacaktı bizlere.
Bu çerçeve de hukuksal zemin içerisinde değerlendirme yapmamız aynı zamanda Devletçi yapıya da sahip çıktığımızı gösterir bizlere.
Ha bizim burada ki karşıtlığımız hukuksal zemini önümüze getirenleri değil de 61 anayasasıına oranla özgürlükleri daha da kısıtlayan 82 anayasasını eleştirmemiz gerekiyor diye düşünüyorum. Askeri anayasaya karşın halkın daha fazla temsil edildiği özgürlüklerin kelepçelenmediği yeni sivil bir anayasanın Demokratikleşme yolundaki Türkiye Halkına ve Ulusal Devlete neler katabileceğini düşünebiliriz diye düşünüyorum.
http://www.cerezforum.com/anayasa-nedir-1961-ve-1982-anayasasi-arasindaki-farkliliklar-nelerdir-t24004.html?p=161314#post161314
Bizi yönetenler bunu görmüyor =http://www.cerezforum.com/istiyorum-t24005.html?p=161315#post161315
 

Benzer konular

Top