ABD ile İran Anlaştı İddiası

Papatya

Men sebete nebete...
Süper Moderatör
Katılım
6 Ags 2012
Mesajlar
22,024
Beğeniler
6,468
Şehir
Seattle.
#1


Amerikan New York Times gazetesi, Washington ve Tahran yönetiminin uzun süredir devam eden nükleer krizi yüz yüze görüşmek konusunda uzlaştıklarını iddia etti. Gazetenin, ismini vermediği bazı hükümet yetkililerine dayandırdığı habere göre, İran tarafı gizli tutulacak görüşmelerin 6 Kasım'daki ABD Başkanlık seçimlerinden sonra yapılması konusunda ısrar ediyor. Hükümet kaynaklarından edinilen bir rapor, Mitt Romney tarafından İran ile yaşanan nükleer kriz konusunda zayıf bir tutum sergilemekle eleştirilen Obama yönetiminin bu ülkeyle yüz yüze masaya oturmaya hazırlandığını gösteriyor.

Ancak yetkililer raporun uygulamaya konulabilmesi için İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in bunu onaylaması gerektiğini ifade ediyor. Aksi halde rapor başarısızlığa uğrayabilir. İsrail'den ise gelişmeden rahatsız olduklarını ortaya koyan bir açıklama geldi. İsrail'in ABD Büyükelçisi Michael Oren, kendilerine hükümet yetkilileri tarafından bu gelişmeyi doğrulayıcı bir açıklama yapılmadığını belirtti. Oren, "İran'ın yüz yüze görüşmekle ödüllendirilmemesi gerektiğini düşünüyoruz" dedi.

BEYAZ SARAY'DAN JET YALANLAMA

Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Tommy Vietor, "ABD ile İran'ın, başkanlık seçimlerinden sonra yüz yüze veya herhangi bir görüşme konusunda anlaştıkları doğru değildir" ifadesini kullandı.

Obama'nın İran'ın nükleer silah edinmesine engel olmak ve bu konuda yapılması gerekenleri yapmak konusunda tavrının net olduğunu kaydeden Vietor, P5+1 ülkeleriyle diplomatik çözüm yolunda birlikte çalışmaya devam edeceklerini belirtti. ABD'nin nükleer krizin çözümünde birlikte çalıştığı P5+1 ülkeleri, Birleşik Krallık, Çin, Fransa, Rusya ve Almanya'dan oluşuyor.

 

Papatya

Men sebete nebete...
Süper Moderatör
Katılım
6 Ags 2012
Mesajlar
22,024
Beğeniler
6,468
Şehir
Seattle.
#2
Türkiye'den yaptığı elektrik alımını durduran Esad Yönetimi'nin İran'dan elektrik almaya başladığı bildirildi.

İranlı Tehran Times gazetesi, Suriye elektrik şirketinin Türkiye, Mısır ve Ürdün ile elektrik iletim hatlarını keserek bu ülkelerin yerine "bölgesel müttefiki" İran'dan elektrik alacağını yazdı.

Böylece Suriye'nin birkaç yıl önce Türkiye, Lübnan, Mısır, Irak ve Ürdün'ün de katılımıyla hayata geçirilen bölgesel interkonekte elektrik sistemi projesinden çekildiğini kaydeden gazete, "İran, Suriye'deki elektrik açığını telafi etmeye başladı" diye yazdı. - Ankara

 

Benzer konular

Top