Abd nin Libya Büyükelçisini Öldüren İstanbulda Yakalandı

Düş

Septik bir KADIN
Özel üye
Yarışma Birincisi
Katılım
20 Şbt 2012
Mesajlar
3,098
Beğeniler
2,709
#1


ABD Libya Büyükelçisi Chris Stevens'ın katil zanlısı olarak aranan iki Tunus vatandaşının, İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan Türkiye'ye giriş yapmak isterken yakalandığı iddia edildi


İstanbul Atatürk Havalimanı'nda düzenlenen operasyonda ABD Libya Büyükelçisi Chris Stevens ve üç elçilik çalışanını öldürdüğü iddia edilen 2 Tunuslu sahte pasaportla yakalandı. Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde gözaltına alınan 2 zanlının Türkiye bağlantılarının tespit edilmesi için çalışmalar sürüyor.

İSİMLERİ CIA VERDİ
Edinilen bilgiye göre, Libya'daki elçilik baskınının ardından Amerikan Merkezi Haberalma Örgütü (CIA) ajanları çok geniş çaplı soruşturma başlattı. Gösterilere katılan kişilerin tüm profil bilgileri detaylı olarak incelendi. Saldırıya katılan isimlerin tüm bilgilerine ulaşan CIA Türkiye, Mısır, Suudi Arabistan, Ürdün'deki istihbarat birimleri ile bu bilgileri paylaştı. İstihbarat birimleri saldırıya katılan isimleri sınır birimlerine bildirdi. Türkiye'de de MİT, kendi birimlerini ve Emniyet Genel Müdürlüğü'nü saldırıya karışan isimlerle ilgili olarak bilgilendirdi. Bildirilen isimlerle ilgili ilk sonuç önceki akşam İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan geldi. Türkiye'ye giriş yapmaya çalışan 2 Tunus vatandaşı CIA'nın belirlediği isimlerle örtüşüyordu. Havalimanı polisi hemen İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerini bilgilendirdi. Polis, sahte pasaportla giriş yapmaya çalışan 2 Tunuslu'yu işlemleri sürerken izlemeye aldı. CIA'nın bildirdiği zanlılar olduğu kesinleşince 2 Tunus vatandaşı havalimanında gözaltına alındı. 2 Tunuslu hemen İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde sorguya alındı. Şüphelilerin, Türkiye'de buluşacakları kişilerle ilgili geniş çaplı soruşturma başlatıldı.

STEVENS VE 3 GÖREVLİ ÖLDÜRÜLMÜŞTÜ
Libya'da göstericiler İsrail doğumlu bir Yahudi olan Sam Bacile tarafından çekilen ve Hz. Muhammed'e hakaret ifadeleri içeren bir filmi protesto etmek için Bingazi'de konsolosluk binasını ateşe vermişti. 11 Eylül saldırılarının yıldönümünde gerçekleşen baskında ABD Libya Büyükelçisi Chris Stevens ve 3 elçilik çalışanı feci şekilde can verdi.
 
Top