Abdera - Antik Kentler

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,248
Takım
GALATASARAY
#1
Abdera - Antik Kentler

Abdera, Batı Trakyada İskeçe sınırları içinde kalan deniz kıyısında yer alan Antik Yunan kentidir. Ünlü düşünür Demokritos bu kentte doğmuştur. Kent ilk kez bir koloni olarak Klazomenai tarafından MÖ 654'te kurulmuştur. Perslerden kaçan Teosluların şehre sığınmasıda şehir tarihindeki diğer önemli bir olaydır.


Abdera ve kurucu şehirlerinin konumu

Ege Denizi kıyısında, surlu bir Trakya kentidir. Sakinlerinin zihninin tuhaf biçimde işlemesiyle bilinir. Abderalıların mantığı garip bir şekilde kullanılışına ilişkin birçok hikâye anlatılmıştır.
Mesela, şehir bir Doğu Bölgesi, bir Batı Bölgesi'ne ayrıldığında, batıdaki insanlar 'Doğu Bölgeleri'ni kaybettiklerinden yakınırken, doğudakiler de kendi 'Batı Bölgeleri'nin yasını tutmuştur.

Abdera, muazzam atlarıyla da tanınır. Kentin en güzel tapınağı, Poseidon'un üç dişli mizrağının bir darbesiyle denizden çıkardığı Arion adlı ata adanmıştır. Evler, gemiler ve sütunlar at motifleriyle bezelidir, ahırlar ise evin bir parçası sayılır ve basit fresklerle bezenir. Ancak bazı atlar daha da yüksek derecede lüksü hedefler. Ahırı için birkaç ayna talep etmiş bir kısrak, onları sahibinden yatak odasından dişleriyle söküp almış ve sonra da zevkine uygun olmayan tahta kaplamaları teperek parça parça etmiştir.

Abdera tarihinin en bilinen olayı da, ünlü at ayaklanmasıdır. Bu ayaklanmada kentin bir tür sapkın zekâ bahşedilmiş olan atları şaha kalkıp kentin altını üstüne getirdi. Erkeklerle katırları öldürdüler, kadınlara tecavüz ettiler ve ancak kahraman Herakles Abderalıların yardımına koşunca teslim oldular.

Abdera'lılar hakkında C. M. Wieland'ın ünlü bir romanı vardır. Prof. Dr. Vural Ülkü tarafından Türkçe'ye çevrilmiştir. Bu eser muhtemelen Corpus Hippocraticum da denen Hipokrat külliyatı arasına karışmış birkaç mektuptan ilham ile kaleme alınmıştır. Haldun Taner'in Eşeğin Gölgesi adlı oyunu da Abdera'lılardan mülhemdir.


Batı Kapısı KalıntılarıGriffin motifli Abdera sikkesi
 

Benzer konular

Top