Abraham Harold Maslow

Suskun

V.I.P
V.I.P
Katılım
16 Mrt 2009
Mesajlar
23,140
Beğeniler
322
Şehir
Türkiye
#1

Abraham Harold Maslow
(1 Nisan, 1908 – 8 Haziran, 1970)​
Brandeis University psikoloji profesörü, humanistic psychology'nin ortaya çıkmasında katkıları bulunan ve Maslow's hierarchy of needs'in yazarı.
Brooklyn, New York'da doğdu ve orada büyüdü, Maslow yedi kardeşin en büyüğüydü. Ailesi yahudi asılllı ve kültürsüzdü. Kendisi düzenli ve ağırbaşlı bir yapıya sahipti. Çocukluğu, hatırladığı kadarıyla yalnız ve oldukça mutsuz geçmişti çünkü, dediğine göre , "Ben hiç yahudi komşuların olmadığı bir yerdeki tek yahudi çocuktum, bu sanki beyaz çocukların okuduğu bir okulda tek siyah çocuk olmaya benziyor. İşte bu yüzden kendimi hep dışlanmış ve mutsuz hissediyordum. Ama bu sayede laboratuvarlarda ve kitapların arasında büyüdüm." University of Wisconsin'de psikoloji bitirdi. Ardından, ilk kuzeni Bertha ile Aralık 1928'de evlendi ve üniversitede onu en çok etkileyecek olan hocası Harry Harlow ile tanıştı. Onunla beraber dominantlık savaşı ve insan cinselliği üzerine araştırmalarda bulundu.Bu araştırmalardan sonra kendini biraz daha ilerletmek istiyordu.Bu sebeple Columbia University' e geldi. Burada küçük çalışmalar yaparken ikinci akıl hocası Alfred Adler ile tanıştı.


Maslow 1937 den 1951 e kadar Brooklyn College'de gorev yaptı. Burada iki tane daha akıl hocası buldu; Antropolojist Ruth Benedict ve Gestalt psikolojist Max Wertheimer. Kendisi profesyonelliğe ve bireyselliğe hayrandı. Bu iki konuyu beraber ele almak istiyordu. Bu sayede "Muhteşem insan doğasını" anlayabilecekti. Maslow bu iki davranış hakkında notlar almaya başladı. Bunlar üzerine çok geniş yazılar yazdı.Bu çabalar sonunda Maslow' s hierarchy of needs ,Metamotivation, self-actualizing ve peak experiences gibi çalışmalar ortaya çıkmıştır.Maslow yazdıklarıyla 1950'li ve 1960'lı yıllarda humannistik psikoloji öğretiminin lideri oldu.Bunların neticesinde Amerikan Humanist Derneği tarafından yılın hümanisti ödülünü almıştır.Maslow ömrünün son yıllarını (1951-1969) Brandeis University'de profesörlük yaparak geçirir.1969'da dinlenmeye çekilerek Californiadaki Laughlin Institute'de dostlarının yanına taşınır. 8 Haziran 1970'de kalp kirizi sonucu ölür.
 

Benzer konular

Top