1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Açık Kaynak Nedir ? - Açık Kaynaklı Yazılım

Konusu 'Ekonomi' forumundadır ve Suskun tarafından 14 Kasım 2009 başlatılmıştır.

 1. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  319
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.961 ÇTL
  Açık Kaynak Nedir - Açık Kaynaklı Yazılım

  Açık kaynak yazılım (İngilizce: open-source software) veya açık kaynaklı yazılım veya kaynağı açık yazılım kaynak kodu isteyen herkese açık olan yazılımlardır.

  Faydası

  Bu tür yazılımların ayırt edici özelliği kullanıcıya yazılımı değiştirme özgürlüğü sağlamasıdır. Açık kaynak kodlu yazılımlar uyarlanabilir sağlam hızlı ve güvenlidir. Açık kaynak kod dünyası yeni bir yazılım üretme biçimi yeni iş modelleri sunmaktadır. Dünyanın her tarafından bilişim uzmanlarınca imece yöntemi ile endüstri standartlarında geliştirilen açık kaynak kod yazılımları insanlığın ortak malıdır.


  Yazılımcılar yazılımları geliştirirken kullandıkları yazılımlama dilleriyle kaynak dosyaları oluştururlar. Daha sonra derlemeli dillerde (C C++ Java Pascal) bu dosyayı derleyerek çalıştırılabilir hale çevirirler. Açık kaynaklı yazılım savunucuları her üretilen ve dağıtılan yazılımla birlikte kaynak kodunun da dağıtılmasını savunurlar. Bu sayede geliştirme esnasında ve ilerde yeni sürümlerin ortaya çıkması esnasında daha çok sayıda gözün süzgecinden geçmiş daha kaliteli bir yazılım çıktığını düşünürler. Açık kaynaklı yazılımlar 2005 senesi itibariyle bir patlama yapmışlar ve on binlere varan yazılım ve varyanta ulaşmışlardır. En iyi bilinenler Linux Open Office GNU Debian'dır.

  Toplumda Yeri

  Açık kaynaklı yazılımlar en küçüğünden cep telefonu saat gibi gömülü sistemlerden en büyüğünden süper bilgisayarlara ev kullanıcılarından KOBİ'lere kamu kurumlarından her türden okullara tüm kurum ve bireylerin rahatça kullanabileceği gereksinimlere göre basitleştirilebilen sağlamlaştırılabilen güçlendirilebilen yazılımlardır. Açık kaynak kod yazılımlar her alanda çözümler sunarak yazılım tekellerine karşı tüketiciye seçenekler sunmaktadır. Almanya İspanya Meksika Brezilya Çin Kore Hindistan gibi birçok ülke kamu kurumlarında açık kaynak kodlu yazılımlarının kullanımını benimsemiş ve bilgi toplumu stratejilerin bir parçası yapmışlardır. Avrupa Birliği UNESCO Dünya Bankası gibi kuruluşlar güvenlik ve tasarruf gibi gerekçelerle açık kaynak yazılımlarını önermektedir. Dünya üzerindeki hemen her ülke kendi gereksinimlerine göre açık kaynak kodlu bir Linux dağıtımı geliştirmiştir. Türkiye'de TÜBİTAK'ın girişimi ile bu yönde ULUDAĞ: Ulusal Dağıtım Projesi başlatılmış ve bir Linux dağıtımı olan Pardus Ulusal İşletim Sistemi hazırlanmıştır. Türkiye'de açık kaynak kod topluluğu 10 yılı aşkın bir süredir bulunmakta Turkuaz Gelecek Linux İstanbulx Boreas Turkix gibi dağıtımlar ve başka açık kaynak kodlu yazılımlar ve uygulamalar geliştirilmekte açık kaynak şirketleri kurulmaktadır.


  Açık kaynak kodlu yazılım toplulukları şu görüşlerle açık kaynak ortamlarını desteklemektedir: "Açık kaynak kodlu yazılımlar tasarruf ve güvenliğin ötesinde de bir ülke ekonomisi için önemlidir. Açık kaynak ortamları teknoloji üretebilecek gençleri yetiştirmenin etkin yollarından biridir. İthal hazır çözümler yerine ülke insanına güvenmek ona yatırım demektir. Açık kaynak kendi okullarında gereksinimlerine göre uyarlanmış güvenli sağlam ve ucuz çözümler demektir. Açık kaynak yazılımlar mütevazı donanımları etkin kullanabilmek demektir. Tüm üretim ve hizmet sektörlerinde bilişim maaliyeti gittikçe artmaktadır. Açık kaynak yazılımlar en başta ruhsatlar nedeniyle bu maliyetleri düşürerek yerli sanayici ve bilişimciye destek demektir ülkenin rekabet yeteneği artırmak demektir. Açık kaynak yazılımları kapalı kaynak kod yazılımlarla yetenek ve verimde yarışacak konumdadır. Açık kaynak yazılımların tam rekabet ortamında kapalı kaynak yazılımlarla yarışması gerekir. Temel bilişim eğitimin marka bağımlılığı yaratmayacak kullanıcıyı tüm alternatif düzlem (platform) ve ürünlerde çalışabilme yeteneğini kazandıracak ürünlere değil kavramlara ağırlık vermesi gerekir."


  Açık kaynak yazılımları savunucularınca bu tür yazılımların ülkelerin bilgi toplumu stratejisinde önemli rol oynaması gerektiği ilgili tüm tarafların katkıları ile katılımcı bir süreçle bu stratejilerin belirlenmesi gerektiği özellikle yönetici düzeyinde çalışanların açık kaynak yazılımları seçeneğini maliyet ve verimlilik açısından değerlendirmeleri gerektiği belirtilmektedir.

  Açık Kaynak Ekonomisi

  Dünyada bir çok şirket daha önceleri gizli tuttukları yazılım kaynaklarını kısmen açmışlardır.

  1. Bir kısmı gizli bir kısmı açık: IBM'in bir ürününden ortaya çıkan Eclipse entegre yazılım geliştirme ortamı buna çok güzel bir örnektir. Arada bir IBM Eclipse'in son halini alır kendi gizli fazlasını ekler ve ayrı bir ürün ismiyle satar.
  2. Hepsi açık kişisel kullanım serbest ticari kullanım ücretli: Buna örnek olarak GPL/LGPL çift lisanslı yazılımlar gösterilebilir
  3. Hepsi gizli ama açık kaynaklı bir temel uzerinde çalışır: Bu sonuncuya açık kaynak demek zor ama yazılım üreticisinin açık kaynak hareketine uyum sağlamak zorunda kaldığını göstermesi bakımından ilginç. Buna örnek olarak Linux üzerinde kullanılacak yazılım ya da Eclipse için plugin satan şirketler gösterilebilir.

  Açık kaynak hareketinin ortaya çıkardığı bazı gerçekleri kendi yararlarına kullanma çabaları arasinda şu en önemli üç konu bunların başını çeker:

  * Tüketicinin kendisi hakkında olumlu intiba edinmesi bedava olan ürünün yazılımcının teknik beceri seviyesi hakkında ve bedava olmayan diğer ürünleri hakkında reklam işlevi görmesi
  * Bedava olan sürümü kullananların ihtiyaçları arttığında kullanıcı ara yüzü alışkanlığı sebebiyle seçimlerini ayni ürünün ücretli ve daha işlevli sürümü yönünde kullanma ihtimalinin artması
  * Açık kaynağin çok daha yüksek sayıda kullanıcı tarafından denenmesi hatalarının masrafsızca düzeltilmesi hatta bazı eksiklerinin gönüllü yazılımcılarca yazılıp eklenmesi.

  Bu şirketler bu işteki çıkar/özveri dengelerini bir çok parametreyi gözleyerek ayarlar çıkar seviyesini en yüksek tutmaya çalışırlar. Bu parametreler tüm giderler satışlardan gelirler rekabet durumu pazar genişlemesi gibi ölçümlerdir. Bu konu alışılagelmisin dışında bir ekonomik analiz disiplinidir kuramları henüz gelişme halindedir.

  Kaynak: Açık Kaynak Türkiye
   
 2. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  319
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.961 ÇTL
  Kitle Kaynak - Kitle Kaynak Nedir

  Bir sorunun çözümünün kendi çalışanlarından veya piyasadaki seçme profesyonel müşavir yada uzmanlardan değil de kitlelerden yani becerebilen herhangi birisinden sağlanması sürecine verilen isim yada sıfatdır.

  İnternet üzerinden

  Kitle kaynak çözümlere internet aracılığıyla ulaşılabilir. Şu internet siteleri bu oluşuma örnektir:

  * Vikipedi Bu site kitle kaynaklı çözümlere en güzel örnektir. Yazan ve güncelleştirenler bu işi para almadan yaparlar.
  * istockphoto.com Grafik projelerinde kullanma amacıyla fotoğraf arayanlara amatör fotoğrafcıların çektiklerini ucuza temin eden site. Örneğin profesyonel fotoğrafcılar 100 dolar istediği bir durumda bu site 1 dolar ile ayni gereksinimi karşılayabilir.
  * Amazon_Mechanical_Turk Makinalara zor insanlara kolay cevapları para karşılığı insanlara verdirtir. Bu cevaplar genellikle basit ama çok yüksek sayıda olur; o zaman her küçük cevaba cüzi bir miktar ödenir.
  * innocentive.com Firmaların Ar&Ge bölümlerinin başa çıkamadığı bilimsel yada mühendislik sorunlarını çözene mükafat önerilebilen bir site. Burada bir çözüm onbinlerce dolar gelir getirebilir.
  * yourencore.com Firmaların bir kezlik projeler için emekli bilim adamları bulmalarını sağlayan site.
  * Emporis: gönüllülerce bina verileri toplanmasını sağlayan site
  * ESP Game / Google Image Labeler: Resim aramada kullanılmak üzere resmi anlatan yazıların bir internet oyununun yan etkisi olarak elde edilmesi için site
  * reCAPTCHA: otomatik tanınmasi zor yazıların insan emeğiyle bilgisayar ortamında aranır taranır hale getirilmesini sağlayan site.
  * MoveOn.org: kitle kaynak yöntemiyle politik faaliyeter örgütleyen bir site
  * Stardust@Home ve Galaxy Zoo: uzayın incelenmesine gönüllü insangücü sağlayan iki site.
  * Innovation Exchange:
  * Foldit: protein katlama stratejileri bulmak icin kitlelerin yaratıcılığından yararlanan internet oyunu
  * Amerikanın Texas eyaleti polisi 2008 ocağında halktan gönüllülerin elektronik nöbet beklemeleri için sınır boyu kameralar yerleştireceğini açıkladı.
  * FlipperTV (Kasim 2007) ve McCainpedia (Mayis 2008): Amerikan başkanlık seçiminde kullanılmak üzere halkın çektiği cumhuriyetci yanlısı videoların kullanımını kolaylaştıran siteler.  Tarihten örnekler

  Başka kitle kaynak çözümler geleneksel mükafatlı yarışma düzenleyerek edinilebilir; Örnekler:

  * Kronometre: İngiliz parmentosunun 1700lü yıllarda gemilerin dünya küresi üzerindeki yerlerini doğu batı yönünde kolayca ve hassas hesaplayabilmelerini sağlamak amacıyla geçirdiği bir mükafat kanunuyla başlayan 40 yıllık bir yarış sonucu geliştirilmiştir. Kazanan daha önce tahta saat kulesi yapan marangoz John Harrison olmuştur.
  * Konserve: Teknolojisi Fransa'da Napolyon'un ordusuna sefer azığı temin yöntemi için sunduğu mükafat karşılığı bu teknolojiyi zaten geliştirmiş olan Nicolas Appert'in sırlarını açıklamasıyla topluma malolmuştur.
  * Sodyum karbonat: 1783 de Fransa kralı 16. Louis tarafından daha önce külden üretilen ve çok ihtiyaç duyulan Sodyum karbonatı ormanları yakmadan örneğin deniz tuzundan üretme yöntemi için bir ödül vadetmiştir. 1791 de Nicolas Leblanc bu ödülü kazanmış fakat 1789 fransız ihtilali yüzünden alamamıştır.
  * Türbin: İlk yatay su çarkı Fransa Endustriyi Cesaretlendirme Derneğinin mükafatını kazanmak için Benoît Fourneyron tarafından 1827 de geliştirilmistir.  Süregelen geleneksel örnekler

  * Montyon ödülleri : Nobel ödüllerinin örnek aldığı fransız ihtilali öncesine dayanan Fransa'ya kısıtlı ve yıllık ödüller veren bir hayır kurumudur.
  * Nobel ödülleri
  * Loebner ödülü: Her yıl chat/sohbetle kendini en çok insan sandırtan makinanın yapıcısına verilir.
  * Millenium ödülleri: 6 matematik probleminden biri çözüldü beşi hala her biri bir milyon dolarlık ödülü kazanacak dehayı bekliyor.
  * Sonunda mükafat olan kazananı kazandıran faktörün önemli bir işe yarayacak olması özellikleri içeren her türlü yarışma da bu sınıf içinde sayılabilir.
   
Benzer Konular
 1. sherry
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  678
 2. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.028
 3. Paradoks ~
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  566
 4. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  5.817
 5. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  745
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş