1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Açıköğretim Fakültesi - Gıda İşleme Bölümü - Gıda Kalite Kontrolü ve Analizi Programı

Konusu 'Açıköğretim' forumundadır ve Çağlayağmur tarafından 23 Ocak 2012 başlatılmıştır.

 1. Çağlayağmur

  Çağlayağmur Mutlu Süper Moderatör

  Katılım:
  15 Aralık 2010
  Mesajlar:
  15.240
  Beğenileri:
  4.873
  Ödül Puanları:
  11.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Yer:
  Ankara
  Banka:
  3.736 ÇTL
  GENEL BİLGİ
  Günümüzde Güvenli Gıda üretimi gittikçe önem kazanmaktadır. İnsan sağlığı gözönüne alındığında, insanların sağlıklı besinleri tüketme isteği gıdaların önemini daha da arttırmaktadır. Türkiye?de Güvenli Gıda üretimi ve kontrolü, sağlıklı bireylerin yetişmesi, kaliteli üretimin artması, diğer ihracatçı ülkelerle dış pazarda rekabet edebilmesi için şarttır. Bu alandaki gelişmeler gıda kontrolünde çalışabilecek bilgi ve beceriye sahip teknik insan gücü ihtiyacını da arttırmıştır. Gıda kalitesinin kontrolü ve bunun sağlanması ancak gerekli bilgi düzeyine sahip nitelikli insan yetiştirilmesiyle yakından ilişkilidir. Günümüzde gıda kontrolör ve yardımcılarına olan ihtiyaç gün geçtikçe artmaktadır.
  Bu programın amacı, gıda güvenliğinin ve kalitesinin temini için gıda ve gıda ile temasta bulunan madde ve malzemelerin birincil üretim aşaması dâhil olmak üzere üretim, işleme ve dağıtım aşamalarında asgari teknik ve hijyenik şartları gözeterek, yönetmeliğe uygun olarak gıda denetim ve kontrol hizmetleri yapabilecek ve gerektiğinde bir denetim raporu düzenleyebilecek yardımcı elamanları yetiştirmektir. Aynı zamanda gıdanın üretiminden tüketimine kadar geçen süreçteki bütün aşamalarda numune alma, alınan numunelerin duyusal, fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik analizlerini yapma bilgi ve becerisine sahip nitelikli kişiler yetiştirmektir.
   

Sayfayı Paylaş