Açlık Kriziyle Baş Etme Yolları

nestling_

NESTY-nest
Özel üye
Katılım
23 Arl 2014
Mesajlar
587
Beğeniler
664
#1
Çok acıktınız...Bir şeyler yemek istiyorsunuz.Yerken o kadar düşünmüyorsunuz ama yedikten sonra büyük bir pişmanlık duyuyorsanız...

Peki bu kontrolsüz iştahımızın nedeni ne?Gecenin bir yarısı bizi uykumuzdan edip yemeklere saldırmamıza, gözü dönmüş gibi yemek yememize neden olan vücudumuzun haylaz çocuğu iştahımız.İşte sihirli adımlarımız şunlar olmalı:
1-)Stresten uzak durmalıyız.Stres insanları boş vermişliğe itiyor ve bu da bizi yemek yemeye yönlediriyor.Yani stresten uzak durmalıyız.
2-)İştahımızın altında yatan sebepleri öğrenmek için bir diyestisyene başvurabiliriz.
3-)Kesinlikle sabah kahvaltısı atlanılmamalı ve çok uzun süre aç kalınmamalı.Aç kalmamız kan şekerimizin düşmesine neden olur.Bu da bizi yemeye yönlendirir.
4-)Mutlaka iştahınızı kontrol altına alamıyorsanız demir,depo demir,kan sayımı,demir bağlama kapasitesi,troit fonksiyon testleri yaptırmalıyız.Çünkü gizli şeker ve insülin sorunları,demir eksikliği ve tiroid gibi durumlar iştaha yol açabilir.
5-)Mümkün olduğunca doğal beslenmemiz gerekiyor.
6-)Tam tahıl ve ürünleri ,sebzeler ve posa içeriği yüksek olan gıdaları tercih etmeliyiz.
7-)Ara öğünler yapmalıyız.
8-)Mutlaka bir şeyler yemek istiyorsanız;muz,kuru kayısı -badem,yoğurt,çilek,2 dilim bitter çikolata yiyebiliriz.( HIMM çikolata da var.)
 

Çağlayağmur

👪🤗
Süper Moderatör
Katılım
15 Arl 2010
Mesajlar
21,728
Beğeniler
5,006
Şehir
Ankara
Takım
GALATASARAY
#9
Güzel bir konu olmuş canım eline sağlık. Konuya katkı olarak bende ekleme yapayım. Çok sık olarak acıkıyorsanız yukardaki tahlillere ek olarak açlık insülin ve tokluk insülin düzeylerini kontrol ettirmekte gerekir. Eğerki bu değerler normal değerler dışında ise insülin direncine bağlı olarak açlık hissi artacaktır ve buda kilo alımını kolaylaştıracaktır.
 

Papatya

Men sebete nebete...
Süper Moderatör
Katılım
6 Ags 2012
Mesajlar
22,803
Beğeniler
6,472
Şehir
Seattle.
#10
Bunların da dışında psikolojik olarak bir açlıkta olabilir bu. Vitamin eksikliğine de bağlı olabilir. Bir doktora kesinlikle başvurulmalıdır. Yoksa ilerde obez olma riski var.
 

Benzer konular

Top