Adalet Bakanlığı: Tecavüze uğrasaydın bağırırdın

'katniss'

Forum Gururu
Katılım
13 Hzr 2013
Mesajlar
2,541
Beğeniler
267
Yaş
25
Şehir
Yerin altından
#1
Çocuk Cezaevinde tecavüze uğrayan gencin ailesi, Adalet Bakanlığı aleyhine 'ihmal' davası açtı. Bakanlık ise, kendini skandal ifadelerle savundu: Mağdur bağırmadı ve odada acil butonuna basmadı.


Maltepe Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda 2011 yılında meydana gelen tecavüz olayında, iddiaya göre, 17 yaşındaki tutuklu F.G., diğer koğuşlarda kalan V.Y. ve R.Ö. tarafından sürekli rahatsız ediliyordu. Durumu kimseye söylemeyen F.G., ilerleyen günlerde, V.Y. ve R.Ö.'nün tecavüzüne uğradı.

Hürriyet gazetesinden Fırat Alkaç'ın haberine göre olayın duyulmasıyla görevlilerce hastaneye götürülen F.G.'nin tecavüze uğradığı kesinleşince, V.Y. ve R.Ö. hakkında dava açıldı. Aynı cezaevinde kalan Y.B. ise verdiği ifadesinde "Ben televizyon izlerken koğuşun üst kısmında bağrışma sesi geldi. Ben de koğuşun üst kısmına girdim ve sesin geldiği odanın kapısına kadar gittim. İçeri girmeden kapıyı vurdum, içeriden bana 'Önemli bir şey yok sen git' dediler" dedi. Anadolu Adliyesi Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada geçtiğimiz gün karar çıktı. Mahkeme "zorla hürriyetten yoksun bırakma ve cinsel istismar" suçlamasıyla, iki sanığa 8'er yıl 4'er ay hapis cezası verdi. F.G.'nin davasını üstlenen avukat Sema Kılıç, ailenin isteği üzerine, Adalet Bakanlığı'na 200 bin liralık tazminat davası açtı.

AİLE: CEZAEVİ KUSURLU

İstanbul 8'inci İdare Mahkemesi'ne verilen dilekçede, "Müvekkilin cezaevinde tecavüze uğraması güvenlik, disiplin ve idare yönünden açık hizmet kusurudur. Hükümlü ve tutuklunun cezaevine alınmasından tahliyelerine kadar olan tüm süreçte güvenlikleri ile ilgili tüm konularda idare yetkili ve sorumludur" gerekçesi sunuldu.

BAKANLIK: İHMAL YOK

Tazminat davası üzerine Adalet Bakanlığı, cezaevinin kusurunun bulunmadığını ileri sürdü. Bakanlık mahkemeye gönderdiği savunmasında, şunlara yer verdi: "Kurumdaki hükümlü ve tutukluların koğuşlarının ortak kullanım alanlarının 24 saat izlendiği, ancak havalandırma bahçeleri, yatakların bulunduğu odalar ile tuvalet ve banyolarda kamera olmadığı, davacı F.G.'nin olay anında odada bulunan acil çağrı butonuna basmadığı ve bağırmadığı tespit edilmiştir."
 

'katniss'

Forum Gururu
Katılım
13 Hzr 2013
Mesajlar
2,541
Beğeniler
267
Yaş
25
Şehir
Yerin altından
#2
'Tecavüzse bağırsaydı' savunmasına gardiyan itirafı
Acil butonları çalışmıyordu sesi duyulmazdı"

Maltepe'deki çocuk ceza infaz kurumunda yaşanan tecavüz olayıyla ilgili Adalet Bakanlığı'nın "Davacı acil çağrı butonuna basmadı, bağırmadı" savunmasının ardından o dönem o cezaevinde gardiyanlık yapan A.A.'dan ilginç itiraflar geldi: "Koğuşlardaki acil butonları çalışmamaktadır. Duvar ve kapılar çok kalın. Seslerini duyurmaları imkansız."

MALTEPE Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda tutuklu olarak kalan 17 yaşındaki F.G., 2011 yılında diğer koğuşlarda kalan V.Y. ve R.Ö.'nün tecavüzüne uğradı. Açılan davada Adalet Bakanlığı "F.G. koğuştaki acil butonuna basabilirdi ya da bağırarak yardım isteyebilirdi" savunmasını yaptı. Bu haberin 2 gün önce Hürriyet gazetesinde yayımlanmasının ardından, cezaevinde görev yapan infaz koruma memuru A.A. telefonla arayarak önemli iddialarda bulundu. Hakkındaki bir iddiadan dolayı başka bir ilde görevlendirildiğini söyleyen A.A., yaşanan tecavüz olayında Adalet Bakanlığı'nın yaptığı savunmanın gerçekçi olmadığı söyledi.

'İŞ YÜKÜ OLUYORDU'

A.A., çocukların bulunduğu koğuşlarda da görev yaptığını belirterek şunları anlattı: "Cezaevinde koğuşlarda bulunan acil butonları çalışmamaktadır. Bunlar bizim zamanımızda devre dışı bırakılmıştır. Çünkü cezaevi genelinde ortalama 150 tane buton vardı. Her basılan butona gitmek gardiyanlar için iş yükü oluyordu. Ayrıca cezaevinin koridorları çok uzun. Yani memurlar bu koridorların başına bulunan yerlerinde bekliyor. Mahkümların kaldığı duvarlar ve kapılar çok kalın. Normal durumlarda bile içerde bulunan birinin bağırması duyulmuyor. Mahkümlar bizlere seslerini duyurmak için sert bir cisimle demir kapıya vuruyordu."

TANIKLIK TALEBİ

Mağdur çocuğun avukatı, infaz koruma memuru A.A.'nın İstanbul 8'inci İdare Mahkemesi'nde süren tazminat davasında tanık olarak dinlenmesi için başvuruda bulunacağını bildirdi.

Bakanlık savunması ADALET Bakanlığı, mahkemeye gönderdiği savunmasında, "Davacı F.G'nin olay anında odada bulunan acil çağrı butonuna basmadığı, bağırmak suretiyle arkadaşlarını haberdar etmediği tespit edilmiştir" denilmişti.

ÇOCUK İSTİSMARCISINA 54 YIL HAPİS

Kayseri' de 11 ve 12 yaşındaki iki erkek çocuğa cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla yargılanan temizlik görevlisi Fevzi Erkoç (48), toplam 54 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Sanığın çocukları park, cami tuvaleti ve evinin kömürlüğünde istismar ettiği ve para verdiği ileri sürülmüştü.
 

Benzer konular

Top