Adana Mutfağı

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Takım
GALATASARAY
Adana Mutfağı

Adana yöresinin zengin bir mutfağı bulunmaktadır. Mutfağın bu kadar zengin olmasının nedeni çeşitli kültürlerin etkisinde kalmasıdır. Adana yemeklerinin en büyük özelliği un, bulgur, et ve çeşitli baharatların kullanılmasıdır. Aynı zamanda süt, yoğurt, peynir ve çökelek de bol miktarda kullanılmaktadır. Adana kebabı çok ünlüdür. Bunun yanında bol yeşillik, ezme, salata yenir ve mevsimine göre ayran veya yöreye özgü şalgam suyu içilir. Kesme ya da hamur çorbası, yüzük çorbası, düğün çorbası, sebze yemeklerinden süllüm, mercimekli ıspanak başı, kabak çintmesi, bulgur yemeklerinden ekşili topalak, sarımsaklı köfte, içli köfte, sakatat dolması, kebaplardan Adana kebabı, içeceklerden şalgam veya meyan kökü, tatlılardan karakuş tatlısı, taş kadayıfı ve halka tatlısı Adana mutfağının özgün yemeklerindendir.

felsefe_mi

...!...
Özel üye
Offf sarımsaklı köfte olacak şimdi :( Yanına bir de ayran offffff offffffff :)
Memleketim diye demiyorum :P ama yemeklerimiz lezzetlidir...

arz-ı hal

şşşşştttttttt
Özel üye
kebabı meşhur gel gelelim yemek cesaret istiyor,her yer de yenmez,malum et konusu sıkıntılı :D
kebabı dışın da acısıyla meşhurdur,adana,hatay mutfağı yakındır :)
serkan adanalıdır,dürüme karşı bir adanalı,kebap dürüm olarak yenmezmiş peeaahhh :D :P

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Takım
GALATASARAY
Ne yalan söylim Adana kebabının yemede yanında yat diyecem de, ben dayanamam yerim :D
Bak canım çekti iyimi :)) şöyle bol acılı uff:)

felsefe_mi

...!...
Özel üye
kebabı meşhur gel gelelim yemek cesaret istiyor,her yer de yenmez,malum et konusu sıkıntılı :D
kebabı dışın da acısıyla meşhurdur,adana,hatay mutfağı yakındır :)
serkan adanalıdır,dürüme karşı bir adanalı,kebap dürüm olarak yenmezmiş peeaahhh :D :P
Vaav Serkan enişte herhalde...
Valla canım bir adanalı olarak dürüm paket fark yaratmaz her türlü gideri var diyorum :)

arz-ı hal

şşşşştttttttt
Özel üye
Vaav Serkan enişte herhalde...
Valla canım bir adanalı olarak dürüm paket fark yaratmaz her türlü gideri var diyorum :)
yok bacım enişten yusuf,serkan bizim arkadaşımız... doktor ve adanalıdır,ısrarla dürüm değil,adana kebabı diye uyarırdı :D
pozantı devlet hastanesine selamlar...;;)benim içinde öyle canım,kebap olsun :D

Top Bottom