1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Addis - Abeba Hakkında Bilgi

Konusu 'Coğrafya' forumundadır ve ~meLek~ tarafından 21 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. ~meLek~

  ~meLek~ GalataSaray'ım

  Katılım:
  15 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  3.046
  Beğenileri:
  191
  Ödül Puanları:
  3.330
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Öğrenci (:
  Yer:
  Napcan geLcenmi ki?
  Banka:
  168 ÇTL
  Orta Etyopya’nm dağlık bölgesinde, bol yağışlı bir yörede (yağış açısından Ekvator Afrikası’m andırır) yer alan Addis-Abeba’nın adı,amharca “kaynakların ve gölgeliklerin serinliği” anlamındadır. Menelik Il’nin krallık tacını giymeden önce 1887’de kurduğu kentin özelliği, Büyük Sahra’nın güneyinde yer alan aşağı yukarı bütün Afrika başkentlerinin tersine, sömürgeci devletler tarafından ticaret amacıyla kurulmamış olmasıdır. Meneük’in amacı, halkın göçebeliği yüzünden gerçekleştirilmesi güç olan Etyopya’da birliği sağlamak işini, bu kentte başlatmaktı. Kentin konumu da buna uygundu.

  Mahzumiler tarafından yıkılan eski başkent Gondar’m yerine, yaklaşık 500 km güneyde yer alan Addis-Abeba’nm başkent olmasıyla, ülkenin ağırlık merkezi daha güneye taşmıyor, kralın Somali ve Galla aşiretleri üstündeki denetimi güçleniyordu. Yeni başkentin ulusal birliği sağlamadaki rolü, Menelik’e bağlı Galla binicileri İtalyan işgal ordusu nu Adua’da bozguna uğratınca (1 Mart 1896), daha iyi anlaşıldı.

  Addis-Abeba, günümüzdeki sınırları (Eritre dışında) Menelik döneminde belirlenen Etyopya’nm ortasında yer alır. Ülkenin yönetim merkezi olmasının yanı sıra, Afrika çapında önemli bir iktisat ve siyaset merkezidir. Cibuti demiryolunun başlangıcında yer alan kent, ülke dışalımının ve dışsatımının büyük bölümünü denetim altında tutar.

  Sanayisi de hızla gelişmektedir: Sıvı yağ, bira fabrikaları; üç dokuma fabrikası; bir kontrplak ve bir çimento fabrikası. Merkez kesimlerinin günden güne modernleşmesine karşın, çevresi, kırsal bölgeden kentlere göçün ve sürekli artan işsizliğin yarattığı gecekondu semtleriyle çevrilidir.
   

Sayfayı Paylaş