1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
    * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip gereği 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
    E-posta adresimiz

Ademi Merkeziyetçilik Nedir

Konusu 'Türkçe Sözlük' forumundadır ve Paradoks ~ tarafından 23 Kasım 2012 başlatılmıştır.

1. Paradoks ~

Paradoks ~ ... Elif ...

Beğenileri:
    71
    Ödül Puanları:
    2.980
    Meslek:
    Yazılım mühendisi
    Yer:
    Konya
    Banka:
    114 ÇTL

Adem-i Merkeziyetçilik Nedir

Adem-i Merkeziyetçilik Nedir Hakkında Bilgi

Adem-i Merkeziyetçilik

Ülke yönetiminde görev ve yetkilerin merkezî hükümet tından yerel ya da bölgesel yönetim birimlerine verilmesi ve gerektiğinde tek taraflı olarak geri alınması ilkesine dayalı yönetim biçimine verilen addır.

Adem-i merkeziyetçilik, devlet merkezinin gücünü azaltarak yerel yönetimlerin yetkilerinin artırılmasını savunan siyasi görüş.

Adem-i merkeziyet, merkezin yokluğu manasına gelir. Liberal ideolojinin savunduğu görüşlerden biridir.

Örnek: Osmanlı Devleti'nde başlıca savunuculuğunu Prens Sabahattin ve onun liderliğini yaptığı Ahrar Fırkası yapmıştır. Prens'in görüşleri yerinden yönetim ve bireysel girişim ilkelerine dayanıyordu. Buna göre, merkezi hükümetin yetkileri azaltılacak, buna karşılık imparatorluktaki çeşitli unsurların yönetime katılma yetkileri arttırılacak, liberal ekonomi uygulanacaktır.

Sayfayı Paylaş