Adi Senet

KıRMıZı

TeK BaşıNa CUMHURİYET
V.I.P
Katılım
22 Şbt 2008
Mesajlar
35,227
Beğeniler
7,078
Şehir
TÜRKİYE
#1
Adi Senet (common stock) nedir?

Adi senet türü İmkb'de karşımıza çıkan ve genelde bilinen senet türüdür. Yalın bir tür olmasına rağmen kanunlarımızın verdiği bazı olanaklar sayesinde bu tür senetlerimiz kendi içinde değişik özelliklere sahip gruplara bölünebiliyorlar. Bu şekilde bir gruplandırma, imtiyazlı senetten farklı bir şekilde olmaktadır. herhangi bir öncelik veya sabit temettü ödeme şeklinden çok, temettü dağıtım oranında farklılık ve/veya oy hakkındaki farklılık şeklinde karşımıza çıkmaktadır.

Türkiyede nominal değer (par value) olarak değişikler ( 500 trl, 1.000 trl, 5.000 trl en yaygın olarak kullanılanlarıdır) olmasına rağmen, İmkb getirmiş olduğu standartlarda nominal değeri 1.000 trl olarak kabul ediyor ve farklı olanları bölme/çarpma işlemleri yolula 1.000 trl'lik nominal değere indirgemektedir. Örneğin 5.000 trl nominal değere sahip bir senedi bu yolla beş adet 1.000 trl nominal değere sahip senet olarak kabul edilmektedir.

ÖrneK: Yatırımcılar tarafından en çok bilinen örnekler İş bankası ve adana Çimento örnekleridir. bilindiği gibi İş bankası'nda dört değişik grup hisse senedi (kurucu, a, b ve c) olmakla birlikte adana Çimento'da üç değişik grup senet (a, b ve c) vardır. bunların ödenmiş sermayede bir payları vardır ve toplamları da şirketin toplam sermayesini vermektedir. bu senetlerin farklı oy oranları (her gruptaki senedin 1 oy'dan farklı oy hakkı olabilir) ve/veya dağıtılacak temettüden alacakları pay farklıdır.
 
Top