1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Adın durumları (ismin halleri)

Konusu 'Türkçe & Dilbilgisi & İmla Kuralları' forumundadır ve Suskun tarafından 2 Kasım 2012 başlatılmıştır.

 1. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  318
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.940 ÇTL
  ADIN DURUMLARI (İSMİN HALLERİ)

  Yüreğime bir korku düştü birden. Seni uzaktan tanıyamamış. Arabamı satmaya karar verdim. Bu soruyu Hakan’a sormalısın. Yukarıdaki altı çizili sözcükleri sözcük türleri açısından inceleyiniz.ortak özelliklerini belirtiniz.

  Bu yaşlı amca bir okul yaptırmış. Bugün okulu temizledik. Çocukları okula gönderip işe gidecek. Bugün okulda çok eğlendik. Okuldan döndüğünde hava kararmıştı. Yukarıdaki cümleleri inceleyiniz ve altı çizili sözcüklerin cümlede hangi öğe olduğunun belirtiniz.

  Arkadaşım okulyor başladı. Biz eski evimizmek taşındık. Yukarıdaki cümleleri inceleyiniz.Sizce bir yazım hatası var mı?Varsa düzeltiniz.

  O halde adlara gelen bazı ekler vardır.Bu ekler adın çeşitli durumlarını belirtir.Ayrıca adın cümle içinde farklı ögeler olarak yer almasını sağlar.İşte bu eklere adın durum ekleri denmektedir.

  Adın beş farklı durumu(hali) vardır.Bunlar: Yalın Hal (eksizdir ) Belirtme Hali (-ı,-i,-u,-ü ekleriyle yapılır) Yönelme Hali (-a,-e ekleriyle yapılır.) Bulunma Hali (-de,-da,-te,-ta ekleriyle yapılır.) Ayrılma Hali (-den,-dan,-ten,-tan ekleriyle yapılır.)


  YALIN HAL

  Her akşam süt içmelisin. Yarın Türkçe dersinden sınav var. Aslı seni sordu. Yukarıdaki altı çizili sözcükleri sözcük türü açısından inceleyiniz.Cümle içinde hangi öge olduklarını belirtiniz.

  Yalın hali tanımlayınız.

  Yalın hal: Adın, durum eklerinden herhangi birini almamış haline denir.Yalın halde bulunan sözcükler cümle içinde özne ve belirtisiz nesne görevi alırlar.


  BELİRTME HALİ


  Bu kitabı sen okudun mu? Annemi çok seviyorum. Yukarıdaki altı çizili sözcükleri aldıkları ekler açısından inceleyiniz.Cümlede hangi öge olarak görev aldıklarını belirtiniz.

  Adın belirtme durumunu tanımlayınız.

  Adın “-i” eki almış halidir.Cümlede belirtili nesne olarak görev alır.


  YÖNELME HALİ


  Eve erken döndü. Bunları babama anlatmalıydın. Yukarıdaki altı çizili sözcükleri aldıkları ekler açısından inceleyiniz.Cümlede hangi öge olarak görev aldıklarını belirtiniz.
  Adın yönelme durumunu tanımlayınız.
  Adın, -e eki almış halidir.Dolaylı tümleç Olarak görev alır.


  BULUNMA HALİ


  Mağazalarda indirim başladı. Öğrencilerde bir heyecan var. Yukarıdaki altı çizili sözcükleri aldıkları ekler açısından inceleyiniz.Cümlede hangi öge olarak görev aldıklarını belirtiniz.
  Adın bulunma durumunu tanımlayınız.
  Adın –de eki almış halidir.cümle içinde dolaylı tümleç olarak görev alır.


  AYRILMA HALİ


  Sınıftan çıkmamalısın. Evden erken ayrıldık. Yukarıdaki altı çizili sözcükleri aldıkları ekler açısından inceleyiniz.Cümlede hangi öge olarak görev aldıklarını belirtiniz.
  Adın ayrılma durumunu tanımlayınız.
  Adın,-den ekini almış halidir.Cümlede dolaylı tümleç olarak görev alır.
   

Sayfayı Paylaş