1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Adli Tıp Teknikeri

Konusu 'Kariyer' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 10 Haziran 2012 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO
  Melek

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ AdminE

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.294
  Beğenileri:
  6.168
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.366 ÇTL
  Adli Tıp Teknikeri

  Tanımı
  Adli vakalarda, otopsi uygulayan doktorun denetimi altında otopsi yapılması, postmortem (ölüm sonrası) örneklerin alınması, örneklerin gönderilmesi işlemlerini yapan, adli patoloji laboratuarlarında çalışan, adli raporları yazan teknik ara elemandır.

  Görevleri
  Savcılık, mahkeme ve karakollar tarafından gönderilen adli olguların raporlarının hazırlanması sürecinde, tedavi evraklarını düzenleyip rapor taslağı haline getirerek ilgili birim amirlerine sunar, -Savcılık, mahkeme ve karakollar tarafından muayene edilmek üzere gönderilen hastaları muayeneye hazırlar ve muayene sürecine katılır, -Adli raporların imza ve gönderilme süreçlerini takip eder, -Adli mercilerce gönderilen olgulardan, biyolojik materyal (kan, kıl, tükürük) alır, -Olay yeri incelemelerine katılır, -Cesedi adli tıp morguna kabul eder, kabul sırasında belgelerin uygunluğunu kontrol eder, -Gelen cesedin kimlik özelliklerini kontrol ederek boy, ağırlık, saç ve göz rengi, eski yara izleri vb. özelliklerini ve ölümün öyküsünü kayıtlara geçirir ve cesedi etiketler,
  -Cesedin fotoğraflarını ve direkt grafilerini çeker; skopi incelemesine yardımcı olur, cesedi taşır, -Belirlenen prosedürlere göre kanıt, elbiseler ve otopsi öncesi alınması gereken örnekleri laboratuar için toplar, laboratuar araştırması için hazırlar, etiketler ve saklar, -Ceset muayene işleminde adli tıp doktoruna yardımcı olur, otopsi sırasında alınacak örnekler için gerekli malzemeleri hazırlar,
  -Otopsi salonu, laboratuar ve grafi odasını düzenler ve malzemelerini korur, havalandırma ve diğer cihazların çalışmasında arıza olup olmadığını kontrol eder, -Otopsi tarihini, saatini kaydeder, otopsi esnasında cesedin açılması ve kapatılmasına, organların çıkartılmasına, kan, doku ve vücut sıvısı örneklerinin alınmasına, cesedin kaldırılıp çevrilmesine yardım eder, -Otopside kullanılan malzemeleri temizler ve sterilize eder, -Otopsi sonrası saklanması gereken cesetleri saklamak için gereken işleri yapar ve düzenli olarak günlük kayıt tutar, -Teslim edilmesi gereken cesetleri teslim eder ve teslim sırasında gerekli belgeleri düzenler, -Morgun ve otopsi odasının temizliğini yapar ve sterilizasyonunu sağlar, -Çalıştıkları birime gelen evrakların kayıt işlemlerini düzenler, -Bilirkişi olarak görev yapar.

  Kullanılan Alet ve Malzemeler
  Tur Aleti, (Alçı kesme makası) -Keskin bıçaklar, -Makaslar, -Çekiç,
  -Enjektör, -Tüp, -Bidon (Kap), -Diğer tıbbi malzemeler, (pamuk, gazlı bez vb.) -Steril malzemeleri, -Metre.

  Mesleğin Gerektirdiği Özellikler
  Adli tıp teknikeri olmak isteyenlerin; -Fen bilimlerine özellikle kimya ve biyolojiye ilgili, bu alanda başarılı, -Görsel ve işitsel belleği güçlü, sorumluk alabilen, -Dikkatli, sabırlı, sakin, -El ve parmak becerileri gelişmiş, -Esnek çalışma saatlerine uyumlu ve stres ortamında çalışabilen, -Kimyasal kokuları iyi algılayabilen, -İnsanlarla iletişimi başarılı ve insanların duygularını anlayabilen,
  -Ağır kokulara dayanıklı, -Uzun süre ayakta kalabilecek ve bedence güçlü kimseler olmaları gerekmektedir.

  Çalışma Ortamı Ve Koşulları
  Adli tıp teknikerleri bilirkişi olarak çalışırken ve cesedi muayene ederken genellikle açık havada, otopsi yapılırken morgda rapor hazırlarken veya yazışma yaparken ise ofislerde çalışmalarını yürütmektedir. Otopsilerde çalışma ortamı aşırı kokulu olabilmektedir. Çalışmaları sırasında bu kişiler amirleri, savcılar ve ölü yakınları ile iletişim halinde olmak durumundadırlar.

  Çalışma Alanları ve İş Bulma Olanakları
  Adli Tıp Teknikerleri, Adalet Bakanlığı Adli Tıp Kurumu merkez veya taşra teşkilatında, adliyelerde, Sağlık Bakanlığında, üniversitelerin adli tıp anabilim dallarında çalışabilirler. Bu alanda yetişmiş eleman olmaması (programın yeni olması) nedeniyle adliyelerde ve Adli Tıp Kurumu merkez veya taşra teşkilatında bu alanda çeşitli kadrolarda çalışanlar usta çırak ilişkileri çerçevesinde görev yapmaktadır. Meslek mensuplarının iş bulmada pek zorlanmayacağı söylenebilir.

  Meslek Eğitiminin Verildiği Yerler
  Mesleğin eğitimi, Mersin Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Adli Tıp Teknikerliği programında verilmektedir.

  Meslek Eğitimine Giriş Koşulları
  Meslek liselerinin, Acil Tıp Teknisyenliği ile İlkyardım ve Acil Bakım Teknisyenliği bölümlerinden mezun olanlar “Adli tıp Teknikerliği ” ön lisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler, gereken koşullara sahip olmaları halinde yerleştirilebilirler. Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden yada liselerden mezun olan / olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda açık kalırsa isteklerine ve ÖSS puanına göre yerleştirilebileceklerdir. Bunun için bu kişilerin ÖSYM tarafından yapılan ÖSS ‘ye girmeleri ve yeterli Sayısal 1 (SAY 1) puanı almalar gerekmektedir.

  Eğitimin Süresi ve İçeriği
  Adli Tıp Teknikerliği programında ön lisans düzeyinde 2 yıl süreli eğitim verilmektedir. Eğitim süresince 1.Yıl :Adli Tıp 1, Sağlık Hizmetleri Yönetimi, Adli Tıp 2, Anatomi, Bilgisayar kullanımı, İlkyardım, Sekreterlik Hizmetleri, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Türk Dili ve İngilizce dersleri ile seçmeli dersler
  2 Yıl: Otopsi 2, Postmortem Örnek Alma, Psikoloji ve Davranış bilimleri derslerini görürler. Ayrıca hastahanelerin Adli Tıp Anabilim dallarında staj yapma zorunluluğu vardır.

  Meslekte İlerleme
  Adli tıp teknikerliği önlisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında (DGS) başarılı oldukları taktirde Hemşirelik, Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri, Sağlık Memurluğu lisans programına dikey geçiş yapabilirler.

  Burs, Kredi ve Ücret Durumu
  Eğitim süresince öğrenciler Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünün sağladığı yükseköğrenim ve harç kredisinden ve çeşitli kurum ve kuruluşlarının sağlamış olduğu burs imkanlarından yararlanabilirler. Eğitim sonrası hastanelerin adli tıp anabilim dalında çalışanlar ile adli tıp kurumunda çalışanlar maaşlarının yanı sıra döner sermayeden de ücret almaktadır. Ayrıca, bilirkişi olarak görev yaptıklarında maaşlarının yanında bilirkişilik ücreti de almaktadır. Yapılan araştırmada asgari ücretin 2 ila 4 katı arasında değişen ücret alabilecekleri görülmüştür
   
Benzer Konular
 1. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  553
 2. Çağlayağmur
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  478
 3. Çağlayağmur
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  494
 4. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  738
 5. YoRuMSuZ
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  539
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş