Afrika Potpurisi Huzura Açılan Kapı Darüsselam | Tanzanya

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
62,026
Beğeniler
6,297
Takım
GALATASARAY
#1
Tanzanya'nın en büyük şehri, Zanzibar'dan Kilimanjaro'ya dek birçok güzelliğe açılan bir kapı.
Darüsselam yani huzura açılan kapı… Bir zamanlar küçük bir balıkçı kasabası olan ama bugün Tanzanya'nın en büyük şehri konumunda bulunan Darüsselam, adını tam anlamıyla hak ediyor. Bir yanda Afrika diğer yanda Hint Okyanusu sizleri sarmalarken Zanzibar'a gitmek ile Serengeti'ye geçmek arasında kararsız kalabiliyorsunuz. Uçağınız sabah ışığıyla birlikte inişe geçtiğinde şehir sizi bembeyaz kumsalların ve yarım adacıkların havadan görünen muhteşem manzarası ile karşılıyor.

Şehrin caddelerinde dolaşmadan önce bir gökdelenin tepesine çıkıp şehrin fısıltısını dinlediğinizde sizi çağıran güzellikler adeta hissediyorsunuz. Hediyelik eşya satan dükkânlardaki rengârenk ve onlarca farklı ve şaşırtıcı biçimdeki deniz kabukları okyanusun insana verdiği en güzel armağanlardan biri olarak çıkıyor karşınıza. Şehir trafiğine hâkim olan karmaşanın, okyanus kıyısında yerini muhteşem bir sükûnete bırakması sizin için benzersiz bir deneyim oluyor.

 

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
62,026
Beğeniler
6,297
Takım
GALATASARAY
#2
BALIK PAZARINDA SABAH

Güneşin sabah altıda doğup akşam altıda battığı bu ülkede günü okyanus kenarında doğan güneşe şarkılar söyleyen insanlarla karşılamak farklı bir his. Sabah erken saatlerde okyanustaki adacıklarda yaşan insanların şehre balık getirmesiyle hareketlenen balık pazarı mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. Her gün tonlarca balığın geldiği bu pazarda yüzlerce insan gün içinde birçok kez yapılan balık müzayedelerine dâhil oluyor. Üstelik bu pazarda sadece izleyici olarak kalmıyor, pazar yerinin hemen yanında kurulan mutfaklarda birbirinden leziz deniz mahsullerinin tadına bakabiliyorsunuz.

Çeşit çeşit ahtapotlar, ağırlıkları yarım kiloya kadar çıkabilen karidesler, kilolarca ağırlığındaki ıstakozlar özellikle “denizden babam çıksa yerim” diyenler için bir şölene dönüştürüyor Darüsselam gezisini… Günün ilerleyen saatlerinde köylerden gelen balık azaldıkça ortada duran iki kilo balık için onlarca insanın espriler eşliğinde çekişmelerini izlemek ayrı bir keyif veriyor insana.

 

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
62,026
Beğeniler
6,297
Takım
GALATASARAY
#3
MİLYONLARCA YILLIK AYAK İZİ

Darüsselam'da mutlaka uğramanız gereken yerlerden biri de doğal tarih müzesi. Müze Afrika'nın insanlık tarihinde ne kadar köklü bir yere sahip olduğunun göstergesi olan eserlerle dolu. Bunlar arasında en ilginç olanı yaklaşık 3,5 milyon yıllık olduğu belirtilen bir insan ayak izi… Müze, Tanzanya'nın geçtiği süreci ve yaşanan dönemleri anlamak isteyenlere tatmin edici bir görsellik sunuyor.

Tarihin yanı sıra yazın son demlerinin de keyfini çıkarmak isteyenler, Darüsselam'ın plajlarını mutlaka denemeli. Diğer bir seçenek de irili ufaklı adalara seyahat. Özellikle yerleşimin olmadığı Bogoya Adası'na gidebilir, gün içerisinde sahilin tadını çıkarırken, gün batımına doğru da keyifli bir yürüyüş yapabilirsiniz.

Darüsselam, Tanzanya'nın diğer egzotik güzelliklerine açılan bir kapı. Örneğin doğal hayatın koruma altında da olsa sürdüğü Serengeti Milli Parkı ve Ngorongoro koruma alanı UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alıyor. Bu bölgelerdeki turlara katılarak doğal hayatın bir parça da olsa içine girmeniz mümkün. Bir diğer tercih de Hemingway'in gölgesinde huzur bulduğu Kilimanjaro'yu ziyaret etmek. Her ne kadar son dönemde zirvesindeki karlar erimeye yüz tutsa da bu gizemli dağ hâlâ çok etkileyici.


 

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
62,026
Beğeniler
6,297
Takım
GALATASARAY
#4
ZANZİBAR'A GEÇİŞ

Darüsselam'dan başka bir güzelliğe, Zanzibar'a geçme zamanı… Bu egzotik adaya olan tekne yolculuğuyla keyfiniz başlıyor. İki saat süren yolculuk boyunca yanınızdan geçen ülkeye özgü küçük yelkenli tekneler mistik bir seyir sağlıyor. Adaya ulaştığınızda sizi Darüsselam'ın aksine cezbedici bir sükûnet karşılıyor. İngilizler'in adaya getirdiği elektriğin ilk kullanıldığı evin gizemli görüntüsü okyanustan adaya bakıldığında görülmeye değer bir manzara sunuyor.

Bu tuhaf görünüşlü evin hemen yanı başındaki Portekiz saldırılarına karşı yapılmış kale ve kalenin önündeki alanda bulunan toplar Zanzibar'ın tarihine ışık tutuyor. Feribot iskelesinin yakınındaki alanda kurulan yemek pazarı Zanzibar gecelerinde değişik damak tatları arayan turistlerin en popüler mekânı.

Pazarda aynı anda yüzlerce çeşit deniz ürününün çok değişik usullerde pişirilmiş hallerini tatmanız mümkün. Gündüzleri oldukça sakin olan küçük yerleşkenin sokaklarında dolaşmak sizi ahşap oymacılığının ileri seviyedeki ürünleri ile buluşturuyor. Adada bulunan evlerin kapıları ve pencereleri tamamen adaya özgü yoğun süslemeler ve bezemelerle dolu.

Zanzibar'ın merkezine tekne ile 20 dakika uzaklıkta olan küçük bir adada sizi yaşı yüzleri geçmiş kaplumbağalar ve onlarca tavus kuşu karşılıyor. İçinde yaşayan kaplumbağaların adını almış bu adanın etrafını dalgaların şekillendirdiği kayaların üzerine yapılmış sazdan evleri dikkat çekiyor.

 

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
62,026
Beğeniler
6,297
Takım
GALATASARAY
#5
BAHARAT ADASI

Zanzibar yüzlerce dönüme yayılan baharat bahçelerinden dolayı ‘Baharat Adası' olarak da biliniyor. Adada bulunan baharat bahçelerini dolaştığınızda hayatınız boyunca hep toz veya kurutulmuş hallerini gördüğünüz zencefil, zerdecal, tarçın, karanfil, karabiber, kakao, kahve, vanilya ve sadece aktarlarda rastladığınız onlarca çeşit baharatın doğal halleri ile tanışmanız mümkün. Sizi sık sık hayrete düşüren bu tanışma esnasında mentol dediğimiz şeyin bir ağacın kılcal köklerinden elde edildiğini veya limon kolonyasının aslında bir otun sıkılmasıyla elde edilen sıvıdan yapıldığını öğreniyorsunuz. Zanzibar Adası güneyden kuzeye doğru uzanan ince bir coğrafi yapıya sahip. Adanın güneyine doğru ilerlediğinizde ana yolu takip eden sağlı sollu ormanlarda, maymunlarla karşılaşabilir veya ormanların el değmemiş başka deyişle balta girmemiş kısımlarındaki küçük patikalarda yürüyüşe çıkabilirsiniz.

Adanın bu kısmında bulunan ve gelgitlerle yükselen okyanus suları ile beslenen ağaçların oluşturduğu orman görülmeye değer. Dünyada eşi az bulunan bu ağaçların yegâne besin kaynağı okyanusun tuzlu suları. Adanın en güneyindeki köylerden teknelerle açılıp yunusları doğal ortamlarında gözlemlemeniz mümkün. Biraz olsun kafanızı dinlemek ve en ufak bir karmaşadan bile uzak kalmak istiyorsanız, adanın kuzeyindeki uçsuz bucaksız bembeyaz kumsalları ve okyanusa doğru ellerini uzatmış palmiyeleri görmelisiniz.

Okyanusun ada halkına en büyük hediyesi dalgaların sahilden 400-500 metre geride kırılıyor olması. Gelgitlerin çok fazla olduğu bölgede okyanus resiflere kadar yürüme imkânı veriyor. Dalgaların s esi sular yükselmiş olsa bile yüzlerce metre öteden geliyor ve sular çekildiğinde resiflerin üzerinde kalan minik gölcüklerden toplanan yosunlar ve denizkestaneleri ada halkı için önemli bir besin kaynağı oluyor.

 

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
62,026
Beğeniler
6,297
Takım
GALATASARAY
#6
KUMSALDA YÜRÜYÜŞ
Sofralarımızdaki tuz kadar ince ve beyaz olan okyanus kumlarının üzerinde koşuşturan küçük siyahî çocukların “Mzungu Mzungu” ( beyaz adama taktıkları isim) hitapları ile etrafınızda dolaşması anılarınızda kalıcı bir yer ediniyor. Eğer kendinize gerçek bir iyilik yapmak istiyorsanız bavulunuzu toplayın ve adaya gidin. Sabah gündoğumu ile kalkıp bembeyaz kumsalların üzerinde yürüyüşe çıkın. Balığa çıkan teknelerin uzak sükûnetini ve kumların üzerinden okyanusa doğru el sallayan palmiyelerin eşsiz güzelliğini izleyin. Okyanusun tuzlu suları ile beslenmiş Hindistan cevizlerini ağaçlardan şarkı söyleyerek indiren çocukların elinden için.
Afrika'nın huzurunu, karmaşasını, doğallığını, benzersizliğini yaşamak için girmeniz gereken kapıdır Darüsselam. Üstelik artık sizlere sonuna kadar açık…
 

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
62,026
Beğeniler
6,297
Takım
GALATASARAY
#7
NASIL GİDİLİR?
THY, haftanın üç günü İstanbul'dan Darüsselam'a karşılıklı sefer düzenliyor. Pazartesi, çarşamba ve cumartesi günleri yapılan seferlerde İstanbul'dan hareket 00.30, dönüşler 19.45.

NEREDE KALINIR?
Tanzanya'nın tarihi kenti Darüsselam'da konaklama alternatifleri bulunsa da konaklama için tercih edilen yer Zanzibar Adası. Turistik zenginlikleriyle ünlü adada beş yıldızlı oteller var.

NE YENİR?
Tropikal meyve zengini alan Tanzanya'da ömrünüzde görmediğiniz meyve çeşitlerini bir arada bulabilirsiniz. Ayrıca yöre, balık çeşitleri ve dev karidesler yönünden çok zengin. 

Benzer konular

Top Bottom