Afrika'dan Güzel Kareler

Safir

Özel Üye
Özel üye
Katılım
4 Mys 2008
Mesajlar
4,712
Beğeniler
270
#1
Afrika'dan Güzel Kareler
Afrikada' ki hayvanların görüntülerinden derlenmiş muhteşem kareler..
afrika’da yaşayan hayvanlar hakkında bilgi


AFRİKA HAYVANLARI
MEMELİLER
Afrika devesi
İmpala
Benekli sırtlan
Leopar
Su aygırı
Zürafa

KUŞLAR
Devekuşu
Afrika leyleği

SÜRÜNGENLER
Benekli engerek
Bukalemun
Nil timsahı
Piton

OMURGASIZLAR
İmparator akrep
Çöl çekirgesi

BALIKLAR
Mavi malawi balığı

AFRİKA DEVESİ
Afrika’da tek hörgüçlü devenin en az 20 türü vardır. Tek hörgüçlü deve, iki hörgüçlü Asya Devesi’ne göre ince yapılı, bacakları daha uzun ve tüyleri kısadır. Yüksek sıcaklığa dayanabilirken neme ve soğuğa karşı duyarlıdır. Develerde gebelik süresi 13 ay sürer. İyi beslenmiş develer vücut sularını çok yavaş yitirirler.
DEVE KUŞU
Bir zamanlar bütün Afrika’da, Arabistan’da bulunan devekuşları şimdi sadece Afrika’nın doğu ve güney kesimlerinde görülür. Erkeklerin tüyleri siyah, dişiler kahverengidir.Uçamayan ama çok hızlı koşabilen bu kuşar çalılık, kuru yerlerde, çöllerde yaşar. Yuvaları yalın bir çukurdan oluşur. Her dişi buraya 6-8 yumurta bırakır.

BENEKLİ ENGEREK
Turkana Gölü civarında yaşayan, çok zehirli bir yılandır. Boyu yaklaşık 60cm’dir. Kumlu ve killi toprakları sever. Rengi kamuflajla yaşadığı yere mükemmel bir uyum gösterir. Dişi yılan her seferinde 3-15 yavru dünyaya getirir. Anne yılan yavrularını hemen bırakır gider.

ÇÖL ÇEKİRGESİ
Afrika’nın kuzey yarısında yaşayan çöl çekirgesi önce yürüyücüdür sonra sıçrayıcı olurlar. Göç çevrimleri gerçekte birçok yılda tamamlanır. Uçuş hızları saatte 25km’yi bulan çekirgeler rastladıkları buğday, arpa, pamuk, meyve ağaçları gibi tarım bitkilerine zarar verirler.

MAVİ MALAVİ BALIĞI
Afrika’nın Malawi Gölü’nün kayalık bölgelerinde genellikle diğer balık sürüleriyle birlikte yaşar. Boyları yaklaşık 15cm’dir. Her seferinde 60 yumurta yapar. Kayalık sualtı mağaralarının bulunduğu bölgelerde yosunlarla beslenir. Akvaryumda yaşatılabilir.


 
Düzenleyen yönetici:

Benzer konular

Top